Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů

• Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov
TV spot 3
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 52–53 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Kamera:

David Ployhar

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka (více)

Epizody(4)

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Jména, která zná každý z nás, ale kolik z nás opravdu zná jejich příběh? Jejich život, jejich skutky, jejich myšlenky – i jejich utrpení. Čtyřdílná výpravná historická rekonstrukce se snaží zachytit vše podstatné v životě slovanských věrozvěstů, a nejen to – příběh putování bratří z Konstantinopole přes Velkou Moravu až do Říma zobrazuje kulturní, politické, náboženské i společenské rozmanitosti té doby a dává jedinečnou možnost poukázat na význam budování Evropské integrity, solidarity a vzdělanosti. Evropské národy neudrží pohromadě ani moc, ani ekonomický zájem, pokud nebudou stát na silném morálním a duchovním základu. Cyril a Metoděj se zasloužili o vznik prvního slovanského písma, o rozvoj slovanské kultury, o překlad Starého zákona a mnoha dalších křesťanských textů, o vytvoření nového právního řádu a položili základ moderní české státnosti. Zásadním způsobem ovlivnili historii všech slovanských národů, za což jim náleží titul Patroni Evropy a Apoštolové Slovanů. (Česká televize)

HiddenDragon

Zhlednuty vsechny 4 dily: Neni to zadna bomba, trochu zmatene a epizodicke (data kdy se dej odehrava jen problesknou), ale na pomery ceskych serialu opravdu kvalita, a za tu snahu zfilmovat neco skoro nezfilmovatelneho, protoze si myslim ze overenych a dochovanych zdroju, z kterych cerpat (natoz vytvorit nejaky dej), prilis neni, tak za tu snahu davam vyssi hodnoceni. Kvalitni kamera (stylovy historicky sepiovy nadech), triky i kulisy jsou mezi prisernymi ceskymi serialy svetlou vyjimkou. Herci jsou hodne prumerni, ale to je jakysi nesvar nasi kotliny, ze jim to neverime, i kdyby se na hlavu staveli. Nastesti je tu jedna vyjimka, Ondrej Novak jako Konstantin je skvely. Jako katolik davam 4 hvezdy....ateiste si muzou jednu odecist, prece jen je to zajimava lekce dejepisu. ()

Zagros

Tohle mělo hodně velký potenciál, který se proměnil ve velké očekávání, což samotnému mini seriálu uškodilo. Nedá se říci, že šlo o vyloženě špatné dílo, ale bohužel nebylo ani vyloženě dobré. Tvůrcům bych doporučoval se oprostit od pohledu dokumentaristů a naopak se více ponořit do hloubky postav, které byly až moc šablonovité. Osobně mě také rušilo několik zbytečných vrstev. Samotný děj a vzpomínání hlavního hrdiny bych ještě bral, ale pro do toho ještě přidali vypravěče? Škoda nevyužité šance, snad to někdy příště dopadne lépe. ()

patrikus

Skvělý projekt !! Je to sice jen zcela útržkovité a opravdu spíše dokumentární, než-li dramatické, ale mou pozornost to upoutalo... Dobří herci a zajímavé nové tváře. Hodně dělá ta kamera a výprava. Scénář sice jako z učebnice, režie trochu opatrná a příležitost pro nějaké velké herecké výkony, ne moc veliká. I přes to rozhodně nadprůměrná televizní záležitost. Konečně něco vzdělávacího pro českého diváka... Líbí :-) ()

Matematicka

Příběhy a odkaz dvou bratří, kteří celý život hledali ráj a přišli ho hledat i k nám (u mě to možná platí téměř doslova, protože naše obec leží na tzv. Jantarové stezce, kterou mohli procházet), patří k tomu nejcennějšímu z naší národní tradice, z dědictví našich (pra)otců i (pra)matek. Položili základy naší kultury duševní i duchovní, proto stojí za to se jejich osobnostmi zabývat a nechat se jimi inspirovat. Vzhledem k tomu vítám snahu všech, kdo se podíleli na tom, že jsme o nich mohli sledovat toto 4dílné televizní doku-drama, formát v našich končinách nepříliš používaný. Co se týče formy, není tedy příliš s čím srovnávat. Ke vznikání filmu si tvůrci přizvali velkou skupinu nejrůznějších odborníků, což přidalo na dokumentárnosti (ta ale vzhledem ke zvolené formě také nemůže být zdaleka stoprocentní) a dost ubralo na dramatičnosti. Není jednoduché zpracovávat život světců z tak dávné doby - některé věci, které se v dané době mohly docela dobře stát, by nás z dnešního pohledu třeba už mírně pohoršily :-). Myslím, že výsledek stojí jednoznačně za zhlédnutí, zamyšlení i za výzvu k zachování dědictví našich otců a matek! Zajímavé komentáře: honajz, Gwaihir, patrikus, Greg25, BlackHoleSun. ()

Angelino

Videl som iba dve časti. Prvú a tretiu. Takže pointa mi čiastočne ešte chýba. Ale bolo to celkom milé prekvapenie, že je to pozerateľné a dokonca to čo to poodhalí z našej histórie... ()

fredisek odpad!

Předpokládám, že Nikolaev ani scenárista nezamýšleli vytvořit z tohohle námětu komedii...udělali. Větší frašku aby člověk pohledal. Copak o to, kýč jsem čekal, ale ne tak laciné, škrobené, chytrácké dialogy (tu tunu filozofie pak korunuje oslovení "brácho" mezi Cyrilem a Metodějem...scenárista si z nás dělá dobrý den, nebo co?). Pocta našim kulturním kořenům? Leda tak výsměch. Kostýmy, scénografie průšvih. Plastikovější než celý Hollywood. Proč mají Češi pocit, že k historickým dramatům patří patos, spisovnost a bohorovnost? Cyril s Metodějem byli taky lidi. Tohle z nich udělalo polobohy a bohužel...modly, ehm, to se jaksi míjí účinkem, ne? Pokus o metaforu se Sofií mě taky dostal...jak by asi Konstantin v řečtině řekl, že si vybere Sofii, jelikož to znamená sofii? Tenhle pokus o film by nemělo zbaštit ani dítě na prvním stupni základky. Trochu civilnosti do té národní hrdosti a možná se dopracujeme alespoň částečné uvěřitelnosti. Hlavně že štáb procestoval půl Evropy, stejnak tu máme u Arabů velbloudy a kdekoli na jihu palmy. Klišé je tu strašně moc. Škoda. Hlavně scénáře, to je katastrofa, navíc nepřehledná. ()

Mikino00

První díl je naprosto zbytečný, jedná se o sled střípků z života obou bratrů velice násilně a zmatečně poskládaných do teatrální podívané, k tomu mizerně zahrané s přemírou vložené hudby, Druhý díl je naproti tomu zajímavý, dějově se posouvá a celé to začíná dávat smysl, ačkoli zůstaly neduhy s herci i scénářem. Taktéž pokračují i zbývající díly. Celkový dojem je rozporuplný, jedná o tématicky i faktograficky o zajímavý počin, s ucházejícími kulisami i rozsahem, jenže by to více vyniklo s lepším scénářem a v lepších režisérských rukou. ()

Piri

Solídny pokus o rekonštrukciu ranných dejín Slovanov v Strednej Európe. Zas ma pobavila tá česká dokonalosť - Milan Bahúl sa píše s dlhým U a nie s krátkym. Máme 21. storočie, aby ešte dnes dochádzalo k chybným prepisom, tak to je nonsens... ()

Chřástal

We’re on a mission from God. Na Blues Brothers to nemá, ale jako divák, který nemá moravsko-panonské legendy v malíku a neusíná s Proglasem pod hlavou, jsem byl s touhle televizní minisérií spokojen. Celou seriálovou misi táhnou zejména představitelé hlavních postav. Nutno pochválit to, že jak Konstantin tak Metoděj opravdu vyzařují náboženský zápal, pokoru i intelekt (pravda, Roman Zach má v několika momentech výraz “co tady dělám a co to ten člověk vedle mě říká”). Rastislav je charismatický a jeho protihráč Svatopluk zábavný, ale ne jednorozměrný, narozdíl od dvou franských kněží, u kterých člověk už už čeká, kdy se v jejich ústech mihne rozeklaný jazyk (čímž neříkám, že jsou špatně zahraní). Celkově přiměřeně názorné, vysvětlující, přehledné a bez toho, aby se člověk u bojů nebo disputací musel smát. Což není málo. Plus velbloud. ()

Greg25

Na české televizní poměry to je vážně bomba se skvělým Romanem Zachem a Ondřejem Novákem. Tvůrci se s tímhle nelehkým tématem a televizním rozpočtem na zfilmování poprali opravdu dobře a vzniklo historicky i filmově hodnotné dílo doprovázené přesnými dokumentárními informacemi a příjemným hlasem Martina Stránského coby "vypravěče". 75% ()

Filomena.I.

Zpracování náboženských témat je velmi ošidnou záležitostí a vyžaduje nejen dobrého řemeslníka, nýbrž i člověka majícího cit pro věc, by dílo nevyznělo kýčovitě či trapně nevěrohodně. *** Nejnešťastnější u tohoto počinu byl scénář - zvláště první díl série byl velmi zmatečný a těžko se v něm divák orientoval. Naštěstí do dalších dílů přišla větší srozumitelnost. Celkově však na mě seriál působil velmi černo-bíle v charakterech postav. Bohužel vyznění Cyrila - Konstantina bylo jaksi nepřirozené. Snaha vykreslit jej jako zbožného člověka již od dětství zde způsobila jeho odlidštění. A to je škoda. Zbožnost nespočívá v tom, že v šesti místo dětských her skládáme modlitby. Špatný scénář již nezachrání ani dobrý herec. *** Naopak Metoděj Romana Zacha (odvážná, však šťastná volba) vyzněl daleko sympatičtěji (= věrohodněji) oproti Cyrilovi - neb i světci mají své slabosti a vnitřní boje - škoda, že působil ve třech dílech spíše jako stín svého bratra. *** Mnohé herecké výkony byly neuvěřitelné - myšleno doslova. Pražský přízvuk u některých legračně působil uvážíme-li, že děj se povětšině odvíjí na území Velké Moravy - totiž dnešní Moravy. Připadalo mi, že mnohé scény jsou jaksi nepřirozeně useknuté (kupříkladu příchod do pohanského sídliště). Nevím však zcela přesně, jak se správně chová dokumentární drama. Větší rozehrání některých scén by však bylo spíše ku prospěchu tomuto hranému dokumentu. *** Při episodě „Pane smiluj se, Kriste smiluj se!“ jsem se už ošívala - působila trapně násilně. *** Kamera nám občas ukázala pěkné pohledy - kupříkladu pohled shůry či detail hořících polen v ohništi - umocněné hudbou, respektive zpěvy lahodícími mým uším. Za to některé výrazy mi je „tahaly“ - „podávat svaté přijímání“ je v současnosti ne-šťastný zaběhnutý výraz nesmyslný - pochybuji, že v devátém století používaný. Naši světci se snažili o srozumitelnost jazyka, především toho liturgického. *** Další výraz mi slušnost nedovoluje citovat. *** Zdařilé úvodní titulky umocněné krásným chorálem. *** Seriál má určitě hodnotu vypovídající (pro ty, kdož do rukou knihy nevezmou) - jako ukázka počinů ve slovanských dějinách, které zásadním způsobem ovlivnily i naši zemi a jsou podány stravitelným způsobem pro široké obecenstvo. *** Svatému Cyrilu a Metoději uděluji plný počet. Zdeť však hodnotím kousek filmařský a od něj jsem očekávala více, přátelé. ()

Luk Skywalker

Nejdřív jsem si říkal, že 4 díly jsou moc, ale není tomu tak, je to akorát. Navíc jsem mnoho historických okolností zapomněl (např. dobývání Svatopluka) či o některých jsem vůbec nevěděl (2 a půl leté věznění Metoděje). Sice některé dialogy za moc nestojí a někdy je to až předramatizované, ale jinak nemám výhrady k tomuto dokudramatu. Zach zde hraje velice dobře. ()

brumbrum

Skvele spracovanie vzhladom nato, ze je to relativne domaca tvorba - efektov a velkovypravnych trikov sice nie je ako v amickych akcakoch, a kto tuzi po tisicoch erdziacich konov a hektolitroch krve, nech radsej siahne po gebuzine ako napr. Troja. Ale zato sa dbalo sa na historicke suvislosti a moja dejepisu-znala manzelka tento raz len obcas zasomrala, ze daco skratili alebo zosekali :o). Filmu niet velmi co vycitat, Velke bravo, ze sa toci aj kvalita a uzmoznuje sa tak nasej konzumom osprostetej spolocnosti nazriet do pociatkov prebudenia nasich narodov, ked bolo specialne pre nas vytvorene prvotne slovanske pismo a zacali sme s uzasom zistovat, co to cele ma vlastne byt na tej nasej Zemi. Prve knihy, literatura, viera v Boha. Vdaka bratom Cyrilovi a Metodovi, ze do nas investovali svoj zivot - azda by sme si tu teraz moc nepisali, nebyt ich, pretoze sice piseme latinkou, no ale ta mohla nadviazala na uz otvoreneho ducha nasich slovanskych predkov. 5* nedavam len preto, ze mam aj oblubenejsie filmy. ()

Ombak▼Penari

Na české poměry to nevypadalo úplně špatně, ale to bohužel není úplně měřítko. Herecky naprosto strašlivé, hudba...je přítomna, vizuální efekty bohužel silně poplatné naší krajině, naklonované armády jsou úsměvné. Po první a druhém dílu to ještě tak nepraští přes oči, protože děj jinak nabízí pro milovníka české historie dost zajímavých obrazů, ale pak už to prostě ignorovat nejde. Přes všechny ty prachy v rozpočtu a vizuální kouzlení při tvorbě Velké Moravy je to neskutečně televizní záležitost a místy bohužel i pěkně nudná. Mě to až tak nevadilo, protože pro tohle období dějin mám zvláštní slabost a znám dobře místa, kde se vše natáčelo, ale tím zle těžko omluvit nedotaženost zpracování. Porovnávám např. s historicky a filmařsky příbuznou polskou sérií Stará báseň (česky Staré báje Vikingů), která je proti tomu klenot, ačkoliv jsem si doteď myslel, že je to spíš odfláknutá věc. ()

odmocnina

Videla som prvý diel a bolo to super, chcela som vidieť aj ďalšie diely ale vždy mi do toho niečo skočilo. Ohodnotím až po pozretí ostatných dielov. Ale zatiaľ to vidím na 4* :). ()

triana

Neviem, z akých zdrojov tvorcovia čerpali, spočiatku sa mi zdalo, že od Michala Lacka, SJ, avšak tretí a štvrtý diel sa od neho značne odchyľuje. Ja osobne sa prikláňam k názorom Gorazda A. Timkoviča, OSBM, ktorý dokazuje, že: 1. svätý Cyril sa stal episkopom už v Byzancii; 2. svätí Cyril a Metod priniesli a šírili na Veľkej Morave byzantskú liturgiu. Avšak i človek nezainteresovaný do problematiky misijnej činnosti týchto svätcov na Veľkej Morave, ktorý aspoň trochu pozná zvláštnosti gréckeho a rímskeho obradu, neprehliadne chyby typu kombinované prežehnávanie sa v Byzancii. Tie tri hviezdy dávam za animácie. ()

SiMMaS

Hybrid dokumentu a dramatu jsem ještě nepotkala, ale tenhle mne celkem oslovil. Jedná se o jistou popularizaci blízkého tématu naší kultury. První díl je trochu slabší, více se blíží dokumentu a je v něm hodně průvodních komentářů. Ty ovšem s dalšími díly postupně mizí a stává se z toho více drama než dokument, což je celkem sympatické. Trochu mi vadila přehnaná polarita Franků jako badguys a Moravanů jako goodguys, ale aspoň bylo komu fandit. Scénář byl místy kostrbatý a někteří z herců zvládají jen jeden výraz v tváři (Kajetán Písařovic, Jan Jankovský). Zato bych vyzdvihla parádní soundtrack. Hodil se do děje a byl správně zařezávací. Některé vizuální efekty (např. v úvodu) se mi taky líbily a prostředí, kde se natáčelo, jsem navštívila, takže mi bylo blízké také. ()

diodoros

Prvý diel predstavujúci postupné spoznávanie s hlavnými postavami, ich detstvom, výchovou a prvotným pôsobením je jednoznačne najslabší a nepomáhajú mu pri tom ani niektoré trápne spomalené bojové sekvencie (ktorých tu našťastie nie je veľa). Zvyšné diely už sú dejovo zaujímavejšie a sú spracované kvalitnejšie - aj tak ale "iba" na priemernej úrovni. Kostýmy tak akurát, hudba veľmi dobrá, ale zase efekty slabé, herecké výkony kolísavé (od charizmatického Bahúla po otravného učesánka Jankovského), najväčšou slabinou tohto diela je ale spôsob jeho podania - nie je to film, nie je to dokument, ale niečo na polceste, snímok má (nepochopiteľne) dvoch rozprávačov - klasický dokumentárny voice-over a starého Metoda - historicky je síce presný, pre znalca témy ale neprináša nijak závratné množstvo nových informácii a tie, ktoré prináša sú idealizované a podané s ničím neskrývanou úctou a obdivom voči týmto dvom učencom a naviac sú postavy rozdelené klasicky na úplne dobré a úplne zlé. Rozprávač síce podrobne vysvetľuje, čo sa deje, na to by ale vystačilo klasické dokumentárne spracovanie. Tiež sa tu striedajú kvalitné scény s mierne gýčovitými, ktoré scenárista nezvládol a nechal hovoriť postavy do očí bijúce nereálne repliky (cca 8-ročný Konštantín dumá nad nekonečným šťastím v Bohu???). Toto filmové spracovanie tak zostáva na úrovni priemeru, hoci, keby bolo dokumentom, mohlo by byť výborným. ()

jan72

Prvý diel som videl v slovenčine, ale predabovanie českých hercov poriadne pílilo uši, takže ďalšie diely v češtine. Seriál ako hraný dokument či "dokudráma" by ešte ušiel ale ako historická dráma nie (veľmi umelý scenár a nevierohodné herecké výkony). Oceňujem však snahu o zobrazenie Konštantína a Metoda i Veľkej Moravy. Z tohto obdobia chcem pripomenúť tv filmy: Momír II., Solúnski bratia, Knieža. Najsilnejšie zážitky som však mal z rozhlasových hier: pentalógia Obrazy z dejín Veľkej Moravy (Pomsta Pribinova, Obrana Metodova, Svadba Svätoplukova, Smrť Gorazdova, Nádej Mojmírova), hry z obdobia vlády Svätopluka (Rex Sclavorum, Keď tu vládla jeho mocná ruka), či Rastislava (Rasticiáda). ()

PaRi

Je to dokument, hraný film nebo dokument s hranými prvky či hraný film s dokumentárními prvky? Je to především barvotiskové, scholastické a nudné. Hlavním představitelům jejich role nevěřím. Mám pocit současných herců oblečených do kostýmů. Tolik zatím po shlédnutí 1. dílu. Víc napíši až se podívám na zbývající tři. Tak po prvním díle jsem to nerozdýchal a utrácet čas s touto minisérií dál jsem neměl nejmenší chuť. K druhému dílu jsem se dostal až po roce a to náhodně u jedněch přátel. Stačilo, víc nepotřebuji vidět a platí to, co jsem napsal již u prvního dílu. Uspořil jsem tak 104 minut, které mohu věnovat něčemu hodnotnějšímu. ()