• Sovětský svaz

• Sovětský svaz

Солярис

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1971, 167 min

U hodnocení tohoto filmu jsem byl ovlivněn velmi hodně tím, že jsem věděl, jak dál se bude děj odvíjet. Ne, že bych četl Lemovu povídku, ale z recenzí na remake s G. Clooneyem jsem věděl, co se stane.A to jsem novou verzi neviděl. A pak, že nejsou spoilery i v recenzích! Jsou a moc velké. Tím pádem byl pro mě celý film dost nepřekvapující až na závěrečnou pointu. Geniální scéna ovšem je ta, kdy sledujete asi pětiminutovou jízdu auta po dálnici. V tu chvíli mě napadaly texty několika písní.( Kudy vede tahle cesta...., Droga dluga jest...).(6.7.2004)

Estetika záběru zde není tak do očí bijící jako v ostatních Tarkovského filmech, možná pro to, aby neodváděla pozornost od otázek, které film klade. A to nejen rozpor mezi morálkou a vědou. Nemůže vše obklopující Oceán alegoricky představovat Boha, s ním spojené umírání, které ve filmu symbolizuje voda? Není návštěva stanice obrazem ponoření se do vlastního nitra a bilancí života, jakousi poslední zpovědí? Vyrovnáním se se starými vzpomínkami a svědomím, aby se mohl hrdina v závěru obejmout s dávno mrtvým otcem, obklopen Oceánem?(4.1.2011)

Musím říct, že i přes stopáž mi film utekl celkem svižně. Více než sci-fi je Tarkovského Solaris spíše artfilm, což je poznat hned od začátku. Záběry vody a zeleně jsou tak líbezné, že na člověka síla přírody zapůsobí i když sedí v místnosti. Naopak neutěšeně a ponuře působí prostředí kosmické stanice. Děj plyne pomalu, ale oko estéta se kochá, takže to nevadí. Kamera je úžasná, hudební doprovod a zvuky taktéž. Dost dobře nechápu, že něco, co má nepopiratelné umělecké hodnoty, mohlo vzniknout v tak umění nepřejícím a barbarském prostředí jako byl sovětský režim a ještě k tomu v roce 72. Možná odpověď na 2001?(22.5.2005)

Rozhodně si netroufám říct, že jsem vstřebal vše, co mi za těch 165 min (ano, dá se to vydržet najednou) Tarkovskij naservíroval. Nicméně se přikláním k místním komentářům v tom, že Solaris není ani tak sci-fi, jakožto spíše promluva do našich životů a pozastavení se nad tím, co děláme. K samotnému filmu. Samozřejmě prvotřídně natočeno s dobře vybudovanou atmosférou. Neříkám, že jsem vydržel těch 2 a půl hodiny celou dobu v pozoru, prostřední část byla dle mého slabší, ale jako celek Solaris i přes tu dlouho stopáž funguje. 7/10(24.8.2012)

Moja prvá skúsenosť s týmto velikánom svetovej filmovej tvorby, Andrejom Tajkovskijm a rozhodne si nemôžem sťažovať. Celý čas sa to nesie v takom úplne pomalom tempe a dlhší čas mi to prišlo také neuchopiteľné, nebol som si istý, čo si mám o tom myslieť, ale časom sa to predsa len vyjasní a tak sa v konečnom dôsledku aj tento čiastočný subjektívny nedostatok vytratí. Pochváliť musím aj túto zaujímavú žánrovú kombináciu sci-fi, psychologického a umeleckého filmu, ktorá teda dokáže zapôsobiť. Len ma mrzí, že stredná časť filmu si ma moc nezískala a film akoby zostane stáť na jednom mieste, ale našťastie väčšina je výborná a celkový dojem vylepšuje aj úplný záver, ktorý som nečakal, ale lepší byť asi ani nemohol. Nesklamali ma ani postavy, ale najväčšiu pochvalu si samozrejme zaslúži samotný Tarkovskij, jeho réžia je prvotriedna a z filmu robí mimoriadne atmosférický, až taký hypnotický zážitok. Určite tomu ešte niekedy dám šancu a dúfam, že už ma bude baviť aj stredná časť, kvôli ktorej ešte nemôžem dať plné hodnotenie, ale aj tak je to nezabudnuteľný zážitok a som zvedavý na ostatné režisérove diela. 81%(3.8.2015)

• - Tarkovského meziplanetární meditace byla ve své době přijata jako „sovětská verze“ Kubrickovy 2001: Vesmírné odysey (1968). Tou nicméně není už jen proto, že Solaris se víc než vizuální podmanivostí vesmíru zaobírá lidským a pozemským aspektem, k němuž odkazuje i závěr komorního díla. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Autor literární předlohy Stanisław Lem si stěžoval, že nepsal o erotických problémech ve vesmíru. (Kulmon)

• - Kompletní a nesetříhaná verze v původním znění se v New Yorku veřejně promítala až v roce 1989, během znovuotevření tamějšího Film Forum, největšího newyorského kina s “nezávislým“ programem. (džanik)