Star Trek: Do neznáma

Star Trek Beyond

Star Trek: Do neznáma

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 122 min

Inu, časy, kdy byl Star Trek film monumentální událostí, jsou asi nenávratně pryč. Beyond působí jako dvojepizoda z nějaké odlehčené seriálové značky z Roddenberryho univerza, cílené na náctileté publikum (přičemž totožný produkt byl ve dvousté epizodě SG-1 podán daleko vtipněji;)), a ne jako osudový milník v dějinách hlavní linie Star Treku. V tom byla daleko patřičnější dvojka, kterou srazilo (o to ale razantněji) trapné hopsací a otloukací digitální finále... které se kupodivu v bledě modrém opakuje i zde:) Pominu naprosto nesmyslnou architekturu vesmírné stanice, o kterou se tu bude hrát, stejně jako celou tu divně nelogickou a raději moc nevysvětlovanou zápletku, a soustředím se na pozitiva - jádro posádky se daří ještě do třetice permutovat tak, že se mohou řešit ještě nedořešené věci, a pro trekkies je tu spousta materiálu (třeba pocta Georgi Takeiovi, která díky Demoře dokonale zapadá do kánonu, i když už od časovoliniových hrátek v jedničce je jasné, že nikdo nemá důvod se s ním moc mazat), na kterém si mohou leštit odznaky Hvězdné Flotily. A je to opět působivé, opět beroucí za srdce, když Enterprise (OPĚT) dostane těžce na budku. Dokonce s odchodem J. J. Abramse i zmizely otravné "lensfléry". Ale celá značka se evidentně posouvá k něčemu, co je nesnáze a nejpřesněji označitelné za studiový produkt, spolehlivou dojnou krávu, šlechtěnou k tomu, aby měla vše, co má jako taková mít. Jen už jí jaksi chybí schopnost přesvědčit, že vše může skončit opravdu jakkoliv, nebo že reálně o něco jde. 70% a víc ani ránu.(31.7.2017)

Božské! Nojo, Shakespeare to není, byť je citován. A do Neznáma? To je přeci jasné, tam se Enterprise vydává až v samotném závěru, proto také není název na začátku, ale na konci (někteří bohužel nepochopili). Plus hudba z prvního seriálu doprovází závěrečné titulky a loď vydávající se do neznámého vesmíru. To potěšilo! Vtipné (což někomu vadí, mně ne, já se rád zasměji), trikově bezchybné, akční, milé, s odkazy na spousty filmů (StarWars, Vetřelec, Borgové ad.) a pastva pro oči. Pseudointelektuálové samozřejmě utřou, ale mají jít na jiný film. Vyrůstal jsem na prvním seriálu (stále ho považuji za nejlepší) a prošel s Enterprise celou tu dlouhou cestu až sem. Paráda! Někdo tvrdí, že akce byla nepřehledná, hmm, pokud sledujete 3D bez brýlí, pak ano, jinak pro mě byl daleko běsnější první restart z roku 2009. Jsem nadmíru a velice spokojen.(18.8.2016)

Indonéský herec, model a martial artist Joe Taslim (Manas) hraje v menší roli pravou ruku záporáka Kralla (Idris Elba). Taslim je v masce prakticky nepoznatelný a všechny scény má na mimozemské planetě. Z nových postav zaujme mimozemštanka Jaylah (Sofia Boutella). Taslim a Boutella mají jeden docela vydařený souboj. Postavu Kalara hrála Lydia Wilson, ale její mimozemský hlas namluvila Sara Maria Forsberg. STAR TREK BEYOND / IN LOVING MEMORY OF LEONARD NIMOY / FOR ANTON(9.10.2016)

Nenáročná, vizuálne prepracovaná jednorázovka, no v porovnaní s predchádzajúcimi Star Trekmi najslabšia. Príbehovo to bolo až moc fádne, bez zaujímavých zvratov, s málo napínavými situáciami a so slabším humorom ako obyčajne. Chcelo to aj zaujímavejšiu a akčnejšiu zápornú postavu. Na slušný dojem jedno pozretie stačí, druhá projekcia by u mňa jednu hviezdičku určite zobrala. 70/100(26.11.2016)

Když vezmu v potaz, s jakými problémy tenhle film vznikal, tak můžu být ještě ráda, že dopadl takhle. Ale žádná velká sláva to není. Star Trek Beyond je pouze dostačující. Žádný herecký výkon není nadprůměrný, scénář je - co si budeme povídat - trochu odbytý a zatížený klišé, akce je chvílemi matoucí (hlavně úvodní vesmírná bitka). Film budí dojem, že kromě hlavních postav (Kirk a spol.) Hvězdná federace nemá vlastně žádné schopné lidi - naprostá většina osazenstva filmu postává v pozadí, případně vyděšeně někam utíká. Což je velká škoda u filmu, který je o jednotě a o tom, že máte chránit jeden druhého. Jako celek tenhle nejnovější Star Trek působí spíš jako drahý a dlouhý díl televizní série, ojedinělý incident, který bude v dalším díle zapomenutý. 60 %(23.10.2016)