Star Trek: Do neznáma

• Nizozemsko

Star Trek Beyond

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hong Kong / Čína, 2016, 122 min

Empétrojky na ně! První letošní plnokrevný blockbuster co dostál slibům a zůstal věrný příběhu. Simon Pegg pro výroční díl vykouzlil děj, ctící staré seriálové zápletky a opepřil ho několika pěknými (byť trochu předvídatelnými zvraty) a výbornými nápady. Abramsova absence je vidět. Osudovost zmizela, ale Justin Lin zase zvládá lépe akci (i když entré motorky je hodně divné) a má trochu jiné vizuální cítění. Herecky je to klasika, ale neobvyklé párování (Spock a McCoy) je hodně osvěžující, hlášek je požehnaně. Idris jako padouch je hodně fajn, ale přiroste k srdci až v závěru. Sofia Boutella nebyla tak zásadní jak jsem si myslel, ale Pegg si to s ní vysloveně užívá. Sedlo mi, že se nezachraňovala Země, sedlo mi, že se sahalo do minulosti, sedla mi ta zbochybňovací podlinka. Užil jsem si to.(16.8.2016)

• Morien

Z té novodobé trilogie pro mě rozhodně nejzábavnější příspěvek. A z velké míry je to určitě tím, že je tady hodně oslabená pozice kapitána Kirka jako hlavního hrdiny a oproti němu jsou posíleni všichni ostatní. Je super konečně posádku vidět spolupracovat jako tým. Plus simonpeggovské vtipy a klasická hudba, samozřejmě.(3.4.2017)

|66%| Star Trek je hvězdná záležitost. Jsem velký fanda seriálových ST TOS, ST TNG, DS9 a i toho Voyageru, který je minimálně o třídu slabší, ale furt je to skvělá záležitost a součást trekovské série. Do součásti patří i desítka skvělých filmů, které jsou vytvořeny podle prvních dvou seriálových ST, a sice: ST TOS a ST TNG. Jsou to filmy: Star Trek: Film, Star Trek II: Khanův hněv, Star Trek III: Pátrání po Spockovi, Star Trek IV: Cesta domů, Star Trek V: Nejzazší hranice, Star Trek VI: Neobjevená země, Star Trek VII: Generace, Star Trek VIII: První kontakt, Star Trek IX: Vzpoura, Star Trek X: Nemesis. No, pak jsem dostal odvahu shlédnout nové filmy s Pinem. Děsil jsem se toho. Chrise Pina nemám rád. On prostě neumí hrát. V mnoha filmech mě přesvědčil, že je dřevo a má pohled vyděšeného a vyklepaného ratlíka. Nechci ho urážet, ale tak to prostě je. Role kapitána Kirka mu ale překvapivě sedla. Sice mě nějak nepřesvědčil, přesto ho už moc nekritizuji. Třeba v tomto novém treku zahrál doposud nejlépe. Nicméně to shrnu. ST z r.2009 mi moc nesedl, nový tým mě neuchvátil, holt na Shatnerův tým to nemá. I to bylo moc přeakčnělé a postava Kirka byla horší než herecký výkon toho Pina. Prostě takhle špatný příběh Kirka jsem nečekal. Naštěstí to v tomto třetím díle už odeznělo. Takže jednička slabý průměr a nejslabší možné 3*. ST Do temnoty byl ještě slabší, tam už byla jen zběsilá akce, divně zvolená postava nového Khana a trapný konec. Slabé 2*. Takže se omlouvám, že až teď začnu popisovat tento Beyond. Musel jsem vysvětlit podstatné věci, které mi na těchto nových filmech vadí. Star Trek Beyond mě až tak neuchvátil, ale chvílemi jsem měl už opravdu pocit, že se jedná o trek. Postavy se chovali už mnohem lépe, asi jsem si na ně už zvykl, Pine mě docela bavil. Máme tu i nový příběh, který sice není dotažený do konce, ale není aspoň zbytečně a složitě specifický jako v předchozích dvou snímcích. Akce je tu relativně dost, místy je přehnanější, ale v dostatečné míře, není to tak zběsilé jako v předešlých dvou částí. Mě se nejvíc líbila dlouhá akční sekvence, kdy se Enterprise řítí na neznámou planetu, marně se tu bojuje proti cizí rase nepřátel atd. Dále mě zaujalo pozvolnější tempo, které následovalo po zřícení lodi. Mělo to dostatek času na projevení postav a i vcelku vtipných hlášek, které spolu vedli Spock s McCoyem – konečně mě alespoň některé trochu zaujali oproti minulým dílům. V poslední asi 40 minutovce se to opět rozjede, máme tu zajímavé akční scény, třeba na motorce. Finále mě až tak už moc nebavilo, ale bylo furt lepší než to ve druhém filmu s Khanem. Chyběla mi tu nějaká napínavost, obavy o postavy a tak – pár se jich dostalo do pasti, ale bez problému se z toho dostali pryč. Hlavní nepřítel vůbec nevzbuzoval respekt. Což je velká škoda, tento novodobý Star Trek měl konečně už solidní potenciál. Takže škoda té pokročilé druhé půli snímku, jinač by to bylo o mnoho lepší a dal bych možná i ty 4*. Hudba byla opravdu dobrá. Michael Giacchino je skvělý hudební skladatel, nejvíc si mě získal složením OST k hrám Medal of Honor. Shrnuto v kostce: Jedná se o nadprůměrný film, který se jen tak tak už dá zařadit do trekovské série. Měl slušný příběh, dobré postavy, akci, ale aspektů chybělo ještě dost. Napínavost, strach o postavy, bohatší scénář, prostě víc a víc se snažit. S tímhle novým trekem jsem nezačal moc dobře, tak pokud ještě vzniknou pokračování, tak budu doufat, že se to vylepší nebo při nejhorším at to zůstane takové jako v tomto snímku.(9.10.2016)

Pokud bude kvalita SW upadat a budou jen tupě kopírovat předešlé filmy, tak se ze mě snad stane Trekkie (ne, nestane:). Každopádně nový Star Trek mě sedl daleko více než Star Wars. Lin tu přehnanou akci prostě zvládá na jedničku. Jako velké plus beru, že Karl Ubran = Bones dostal více prostoru a jeho úseky spolu se Spockem jsou prostě boží. Live long and prosper. [Imax 3D](20.8.2016)

Ty vole já už vůbec nevím o co jde obecně, o co komu konkrétně, já už ani nevím, kdo je čí co a kdo koho pomlátil minule... Dílů to má jako Columbo, akorát že ten má v každý epizodě novej a logickej příběh, zatímco Enterprise lítá Vesmírem jak urvanej řetízkáč a dokud nevrazí do zdi, tak mám pocit, že ji nikdo jen tak nezastaví...(7.9.2016)

• - Prvý sci-fi film režiséra Justina Lina. (mivr)

• - Když Scotty (Simon Pegg) přemýšlí nad tím, jak se na planetu dostala loď U.S.S. Franklin, zmiňuje, že za tím mohla být i ´vesmírná zelená ruka´. Jedná se o odkaz na epizodu "Who Mourns for Adonais?" původní série Star Trek (od r. 1966). (Charpy)

• - Při scéně, kdy posádka padá volným pádem s USS Franklin, by její členové nebyli zaraženi „dopředu“ do poutacích pásů, nýbrž zcela naopak zpět do opěradel jejich křesel díky nabírané rychlosti a při volném pádu by pociťovali postupné „ztrácení tíže“. (Honzíno)