Star Trek: Do neznáma

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hong Kong / Čína, 2016, 122 min

Třetí díl novodobých Star Trek filmů je rozdílný od předešlých dvou dílů v tom, že daleko více klade důraz na posádku a humor na úkor samotného příběhu, který zjednodušuje na absolutní minimum. V průběhu filmu se tak jednoduše může stát, že Vás příběh ničím neuhrane na rozdíl od druhého dílu, ale zase se budete smát od začátku do konce. Třeba Simon Pegg si svojí postavu v tomto díle vysloveně užil. Ještě aby ne, když se podílel i na scénáři. A je to sakra vidět. Zasmějete se nejen u něj, ale i u celé řady jiných situací, které z posádky Enterprise dělají jednu z nejlepších part současných blockbusterů. Což je určitě dobře. Celá ta série se totiž díky tomu přiblížila samotnému seriálu a myslím si, že kdejaký Trekkie by tohle jistě mohl ocenit. Nejde totiž už jenom o navoněný digitál, ale i o pohodu v průběhu celého filmu. No a té jsem tady dostal opravdu požehnaně.(7.6.2017)

No proč ne. Když generický blockbuster připomínající spíš epizodu seriálu než svébytný film a spoléhající na hlášky a atrakce, tak asi nějak takhle. Bylo by hezké, kdyby byla akce přehlednější a charaktery (žánrově) propracovanější, ale nebudu hnidopich. Po upachtěné Abramsově dvojce, která je v mé mysli den ode dne horší, je tohle svěží dobrodružství rozhodně lepší varianta toho, jak bezmyšlenkovitě plácat páté přes deváté. A co do děje jsem rád, že se prequely konečně oprostily od přetaženého Spock/Kirk vztahu, který mě už dost nudil. Prostě nulová snaha o "víc", zato ale dost dobré "málo". 7/10(8.8.2016)

Když vezmu v potaz, s jakými problémy tenhle film vznikal, tak můžu být ještě ráda, že dopadl takhle. Ale žádná velká sláva to není. Star Trek Beyond je pouze dostačující. Žádný herecký výkon není nadprůměrný, scénář je - co si budeme povídat - trochu odbytý a zatížený klišé, akce je chvílemi matoucí (hlavně úvodní vesmírná bitka). Film budí dojem, že kromě hlavních postav (Kirk a spol.) Hvězdná federace nemá vlastně žádné schopné lidi - naprostá většina osazenstva filmu postává v pozadí, případně vyděšeně někam utíká. Což je velká škoda u filmu, který je o jednotě a o tom, že máte chránit jeden druhého. Jako celek tenhle nejnovější Star Trek působí spíš jako drahý a dlouhý díl televizní série, ojedinělý incident, který bude v dalším díle zapomenutý. 60 %(23.10.2016)

Star Trek : Do recyklace. Ok neříkám, že jako lehce nadprůměrný vtípky a megalomanskou akcí nacpaný sci-fi blockbuster to svůj účel nesplní, ale očekával jsem víc. Na druhou stranu, dalo se čekat víc vzhledem k osobě režiséra? asi těžko. Justin Lin opět potvrdil, to co o něm vím už dávno a sice, že je to mistr přes popcornový výplachy pro široký masy, ale tím veškerá jeho invence hasne. Dobře nebudu tvrdit, že předchozí díl Do temnoty je nějaký geniální umělecký dílo s přidanou hodnotou, ale tady mi prostě zoufale chybí ta Abramsova preciznost a smysl pro detail. Navíc příběh je takovej nijakej na konci sice do sebe tak nějak zapadne, ale mě to nijak extra neoslnilo. No a tý vaty je tu prostě neúměrně mnoho. Někdy jsem měl pocit, že tvůrci vlastně ani nevědí co chtějí točit, protože chvílemi se to tváří smrtelně vážně chvílemi je to zase komedie století, ale všechny ty hlášky který navíc místy působí trochu na sílu jsou jenom chabou výplní slabého děje a přestřelené akce, ale tak dobře abych jenom neservíroval kritiku, tak nějaká nuda k nepřežití to zase není. Akční scény dostatečně velkolepý a řekněme, že i zhruba tak každýmu třetímu vtípku se i zasmějete, ale invence na bodu nula. Naštěstí jsem měl dost alkeholu po ruce a celý to mělo takovou specifickou atmosféru, prostě letní kino, plátno jako kráva, hvězdy nad hlavou, má to svoje kouzlo co vám budu povídat... Takže ve výsledku velmi smíšený pocity, ale když to vezmu kolem a kolem, tak pozitiva nakonec asi převládnou. Uvidíme kam se tenhle novej Star Trek kterej mě jinak docela baví posune, protože i když je tenhle díl nejslabší, tak díky Abramsovi je to celé tak dobře nastartované, že by to museli dát režírovat nějakému vyloženému nemehlu, aby to zkazilo. Lin splnil zadání, ale je to až příliš velká sázka na jistotu. Na příště bych uvítal návrat Abramse, nebo aspoň na pár věcech zapracovat, protože je toho dost co by se dalo vylepšit. Jisté je, že už se nedočkáme Antona Yelchina, takže tenhle film už navždy bude rozlučkou s ním. Co se mě týče, tak to žádný můj velký oblíbenec nebyl, ale takhle blbě zemřít, to bych nepřál ani svému největšímu nepříteli.60%(6.8.2016)

Problémy s nesrozumitelnými zápletkami a tragickými záporáky pokračují. Tohle léto je asi vyloženě prokleté, ale většinu času jsem nepobíral co, proč a jak, i když jsem se vážně snažil. V tomhle směru tedy nový Star Trek selhává (a rozhodně jde o nejslabší díl s novým obsazením), zároveň jsme ale dostali zábavnou akční jízdu se dvěma velkými trumfy. Tím prvním je tolik propírané zničení Enterprise, které je mrazivé, skvěle vygradované a vůbec ve všech směrech parádní. Takhle si představuju popcornovou lahůdku, u níž člověk sbírá čelist na podlaze, škoda že zbytek akčních scén krapet zaostává. No a co trumf číslo dvě? Tím je bez debat posádka, která si vás znovu obmotá kolem prstu a vyváží nejeden dějový laps nebo nuznější scénu. Hlavně Pine je už potřetí famózní a od začátku do konce táhne celý film. Ve finále tu tedy máme svižný a docela fajnový blockbuster, u něhož prostě vypněte mozek při každé zastávce u padoucha. (7/10)(9.8.2016)