Star Trek: Do neznáma

Star Trek: Do neznáma

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hong Kong / Čína, 2016, 122 min

• Gilmour93

Třesoucí se kamera, sklouzávání k infantilitě, nezajímavé postavy (čest výjimkám jako doktor Bones), hromada samoúčelné akce (motorka, Beastie Boys zastavující mimozemský útok) a co je nejhorší, už ani pubertální fixace Jimba Tiberia Kirka na velitelské křeslo není to, co bývala.. Z roztomile naivní série plné humanistických ideálů udělali spotřební zboží, ke kterému není nejmenší důvod se vracet. Live long and prosper. Už platí jen to druhé a ještě k tomu v ekonomickém významu slova.. A mimochodem, hrozně mě fascinuje, jak se nyní úzkostlivě dbá na politickou korektnost a přitom je za tím tolik farizejství. Třeba v posádce Enterprise můžete být jakékoliv národnosti, náboženství a barvy pleti, můžete být registrovaný partner či suchopárný stalker s kastrolem na hlavě, ale pokud máte nad padesát, jste odepsaný..(4.12.2017)

|66%| Star Trek je hvězdná záležitost. Jsem velký fanda seriálových ST TOS, ST TNG, DS9 a i toho Voyageru, který je minimálně o třídu slabší, ale furt je to skvělá záležitost a součást trekovské série. Do součásti patří i desítka skvělých filmů, které jsou vytvořeny podle prvních dvou seriálových ST, a sice: ST TOS a ST TNG. Jsou to filmy: Star Trek: Film, Star Trek II: Khanův hněv, Star Trek III: Pátrání po Spockovi, Star Trek IV: Cesta domů, Star Trek V: Nejzazší hranice, Star Trek VI: Neobjevená země, Star Trek VII: Generace, Star Trek VIII: První kontakt, Star Trek IX: Vzpoura, Star Trek X: Nemesis. No, pak jsem dostal odvahu shlédnout nové filmy s Pinem. Děsil jsem se toho. Chrise Pina nemám rád. On prostě neumí hrát. V mnoha filmech mě přesvědčil, že je dřevo a má pohled vyděšeného a vyklepaného ratlíka. Nechci ho urážet, ale tak to prostě je. Role kapitána Kirka mu ale překvapivě sedla. Sice mě nějak nepřesvědčil, přesto ho už moc nekritizuji. Třeba v tomto novém treku zahrál doposud nejlépe. Nicméně to shrnu. ST z r.2009 mi moc nesedl, nový tým mě neuchvátil, holt na Shatnerův tým to nemá. I to bylo moc přeakčnělé a postava Kirka byla horší než herecký výkon toho Pina. Prostě takhle špatný příběh Kirka jsem nečekal. Naštěstí to v tomto třetím díle už odeznělo. Takže jednička slabý průměr a nejslabší možné 3*. ST Do temnoty byl ještě slabší, tam už byla jen zběsilá akce, divně zvolená postava nového Khana a trapný konec. Slabé 2*. Takže se omlouvám, že až teď začnu popisovat tento Beyond. Musel jsem vysvětlit podstatné věci, které mi na těchto nových filmech vadí. Star Trek Beyond mě až tak neuchvátil, ale chvílemi jsem měl už opravdu pocit, že se jedná o trek. Postavy se chovali už mnohem lépe, asi jsem si na ně už zvykl, Pine mě docela bavil. Máme tu i nový příběh, který sice není dotažený do konce, ale není aspoň zbytečně a složitě specifický jako v předchozích dvou snímcích. Akce je tu relativně dost, místy je přehnanější, ale v dostatečné míře, není to tak zběsilé jako v předešlých dvou částí. Mě se nejvíc líbila dlouhá akční sekvence, kdy se Enterprise řítí na neznámou planetu, marně se tu bojuje proti cizí rase nepřátel atd. Dále mě zaujalo pozvolnější tempo, které následovalo po zřícení lodi. Mělo to dostatek času na projevení postav a i vcelku vtipných hlášek, které spolu vedli Spock s McCoyem – konečně mě alespoň některé trochu zaujali oproti minulým dílům. V poslední asi 40 minutovce se to opět rozjede, máme tu zajímavé akční scény, třeba na motorce. Finále mě až tak už moc nebavilo, ale bylo furt lepší než to ve druhém filmu s Khanem. Chyběla mi tu nějaká napínavost, obavy o postavy a tak – pár se jich dostalo do pasti, ale bez problému se z toho dostali pryč. Hlavní nepřítel vůbec nevzbuzoval respekt. Což je velká škoda, tento novodobý Star Trek měl konečně už solidní potenciál. Takže škoda té pokročilé druhé půli snímku, jinač by to bylo o mnoho lepší a dal bych možná i ty 4*. Hudba byla opravdu dobrá. Michael Giacchino je skvělý hudební skladatel, nejvíc si mě získal složením OST k hrám Medal of Honor. Shrnuto v kostce: Jedná se o nadprůměrný film, který se jen tak tak už dá zařadit do trekovské série. Měl slušný příběh, dobré postavy, akci, ale aspektů chybělo ještě dost. Napínavost, strach o postavy, bohatší scénář, prostě víc a víc se snažit. S tímhle novým trekem jsem nezačal moc dobře, tak pokud ještě vzniknou pokračování, tak budu doufat, že se to vylepší nebo při nejhorším at to zůstane takové jako v tomto snímku.(9.10.2016)

Tak se nám Stártrek vrátil z temnoty prdele, kam degenerativně pokroucenou posádku lodi Entršajs ve druhém díle poslal Džejdžej, aby z něj udělal nudný maglajz rodinných hovnot a otravnou kvintesenci kýčovitých existenciálních pouťových mouder pro hloupé náctileté ufony. Nyní je zase tím starým dobrým Stártrekem, jak ho mají mazlíčci rádi, jenž se již několik generací stará o hladký průběh mnohočetných milostných eskapád s pravačkou všem těm krásným a oduševnělým krutohustým nabíječům, neodolatelným proutníkům a sexuálním predátorům. Ahoj Dárkbobíku! Tento díl přinutil k warpovému „pohonu“ i mě. Prostě paráda, Šimone! Sympatičtí herci, dělající humory, hnusní emzáci, dělající bordel, hutný přímočarý děj, nonstop akce v okorvoucích kulisách, a i trocha toho překvapivě perverzního mezidruhového vzrušení, protože když se alžírská cigoška napatlá moukou a pokeruje si xicht, stává se natolik apelující, až má jeden chuť zasunout palivovou tyč do plasmového reaktoru. Totálně kůl je tu dokonce i uječené přednášení Bísty bojs, neposlouchatelné tak, že je během chvilky schopno zdecimovat jindy neporazitelnou mimozemskou invazní flotilu. A tak jediné, co mě opravdu velmi rozhodilo a znepokojilo, je ta reálná vize globální katastrofy pro celý známý vesmír. Přitom to začalo tak nevinně. Na poručíka Sula prostě dolehla osamělost dlouhých intergaylaktických letů, při kterých byl neustále obklopen spoustou vyzývavých fešáků v pestrobarevných elasťácích, až se z toho vydal na jih. Tudíž si už v roce 2392 řiťopichové mediálně otevřeně adoptují lostomiloušké ťamaské holčičky, aby z nich naprosto, ale naprosto přirozenou výchovou a vzorem dělali vysrkávačky škeblí. Nejhorší je, že už to začíná jiskřit i mezi velením. Kapitán Krk tu místy vypadá, že by s chutí požvýkal špičky boltců svému prvnímu důstojníkovi, a i jindy bezemoční Spok dává nepokrytě najevo, jak by nebyl proti zasunout prostředníček s prsteníčkem do svého velitele a vystřihnul mu tam předpisový vulkánský pozdrav. No armabeton!!! Že by Entrprájs z tohoto jinak skvělého Neznáma mířil opět na misi do prdele? Na Gaytrek: Deep throat 69 už do kina určitě nepůjdu.(20.8.2016)

Třetí Star Trek a podle tržeb je klidně možné že na nějakou dobu poslední. Vlastně nejen podle tržeb. Výsledek je totiž dosti bezradný. Záhadný záporák je vlastně jen další z řady blbečků, kteří mají za cíl jen vyhladit lidstvo. Takže opět někdo komu vlastně ruplo v bedně a chce jen prostě zničit svět. Tahle (ne)motivace je už vyluhovaná častěji než pytlík čaje v komunistických hostincích. Také postavy už nemají moc co hrát, kam se hnout (šokující zjištění že Sulu je gay), takže sledujeme pobíhání, poletování, akci a zase akci. Tenhle díl nás nikam neposunul a navíc nudil. 50% a to jsem ještě hodnej.(20.10.2016)

Právem se hřeší na dynamiku posádky, protože vztahy mezi postavami (a dle chemie i mezi jednotlivými herci) jsou díky veškerému špičkování a podporování tím hlavním. Zatímco první díl sázel na hledání vlastního já a druhý prohluboval vztahy, tentokrát Enterprise míří za epizodickým vesmírným dobrodružstvím, které po akčním infernu při prvním setkání s Krallem bohužel trochu usíná. Pro hlášku se naštěstí nejde daleko a obměna hybatelů děje vydatně prospívá, vždyť Scotty s McCoyem mají snad víc prostoru než v obou předchozích filmech, zatímco Uhura překvapivě ustupuje do pozadí. Nebýt ale dokonale gradovaného finiše, tak nevím, nevím. Jednotlivé linky se chvílemi lepí dohromady jen těžko, záporák až do odhalení své (byť očekávané) identity nemá kde sbírat body a až od chvíle, kdy se dostane do akce zaprášená motorka, začalo jít konečně zase o tu pravověrnou kosmickou jízdu se všemi slíbenými atrakcemi. Silnějších 70%, které ale paradoxně jako rozlučka se současnou podobou posádky fungují naprosto dokonale.(25.8.2016)

• Chris Pine

• - Ve středisku Yorktown je v interkomu slyšet, že se blíží loď s označením NCC-2893. Je to USS Stargazer, první loď, které velel kapitán Jean-Luc Picard z Star Trek: Nová generace (od r. 1987). (dobrota128)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy kapitán James T. Kirk (Chris Pine) objeví na lodi USS Franklin motocykl, řekne, že přesně takový typ měl jeho otec, když byl James T. Kirk malý kluk. To ale nedává smysl, jelikož Kirkův otec zemřel v den jeho narození na USS Kelvin. (luka4615)

• - Skladbu "Sabotage" od Bestie Boys, kterou pustí Jaylah (Sofia Boutella) z rádia při rozbití Krallových včel, poslouchal už Kirk jako dítě ve Star Trek (2009) při policejní honičce na začátku filmu. (dobrota128)