Star Trek: Do neznáma

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hongkong / Čína, 2016, 122 min

Slabšie ako Džej Džejové diely, ale na druhú stranu je to fajn Linovský akčné. Aj pri dvoch hodinách Star Trek Beyond nestráca dych. Vždy príde nejaká fajn akcia alebo hláška, ktorú po vás Simon Pegg hodí a to je vlastne najväčšie plus celého filmu. Príbeh je viac menej slabšia verzia Into Darkness a aj finále sa odohráva opäť na planéte / v meste. Záporák tiež nieje Ultra Badass, ale aspoň štýlovo vyzerá. Tretí Star Trek je predovšetkým zábavná a akčná jazda (hlavne za doprovodu Sabotage od Beastie Boys), kde to Enterprise opäť zas poriadne schytá. 85% - 4*(5.9.2016)

Za mě asi nejhorší díl série. Ale kdyby každý nejhorší díl série vypadal takhle, budu chodit do kina obden. Třetí Star Trek bohužel operuje s ne moc zajímavým příběhem, který nikam moc neposouvá postavy, jejich vztahy nedostanou příliš prostoru (i když herecky jsou všichni ve svých rolích parádně usazení) a reálně se tam vlastně nic moc neděje. Prostě taková historka o partě z Enterprise, která která „zase“ narazila na magora, co chce „zase“ zničit všechno hezké ve vesmíru. Prostřední část, kdy se víc mluví než střílí a bojuje, je tak malinko nuda, ovšem začátek a konec to bez problémů vynahradí. To, že akci Justin Lin umí, jsme věděli všichni, ale úvod, v němž to Enterprise ošklivě schytá, je neskutečně strhující scéna, která zvlášť v IMAXu totálně vynikne. Stejně jako explozivní finále, u něhož jsem se jako fanoušek Beastie Boys usmíval jak idiot. Škoda trochu odfláklého záporáka a bolavých logických děr, ale to všechno tak nějak k letnímu blockbusteru patří. Takže pokud chcete velký, hlasitý, svižný, efektní a zábavný film, je nový Star Trek ideální.(15.5.2017)

Star Trek : Do recyklace. Ok neříkám, že jako lehce nadprůměrný vtípky a megalomanskou akcí nacpaný sci-fi blockbuster to svůj účel nesplní, ale očekával jsem víc. Na druhou stranu, dalo se čekat víc vzhledem k osobě režiséra? asi těžko. Justin Lin opět potvrdil, to co o něm vím už dávno a sice, že je to mistr přes popcornový výplachy pro široký masy, ale tím veškerá jeho invence hasne. Dobře nebudu tvrdit, že předchozí díl Do temnoty je nějaký geniální umělecký dílo s přidanou hodnotou, ale tady mi prostě zoufale chybí ta Abramsova preciznost a smysl pro detail. Navíc příběh je takovej nijakej na konci sice do sebe tak nějak zapadne, ale mě to nijak extra neoslnilo. No a tý vaty je tu prostě neúměrně mnoho. Někdy jsem měl pocit, že tvůrci vlastně ani nevědí co chtějí točit, protože chvílemi se to tváří smrtelně vážně chvílemi je to zase komedie století, ale všechny ty hlášky který navíc místy působí trochu na sílu jsou jenom chabou výplní slabého děje a přestřelené akce, ale tak dobře abych jenom neservíroval kritiku, tak nějaká nuda k nepřežití to zase není. Akční scény dostatečně velkolepý a řekněme, že i zhruba tak každýmu třetímu vtípku se i zasmějete, ale invence na bodu nula. Naštěstí jsem měl dost alkeholu po ruce a celý to mělo takovou specifickou atmosféru, prostě letní kino, plátno jako kráva, hvězdy nad hlavou, má to svoje kouzlo co vám budu povídat... Takže ve výsledku velmi smíšený pocity, ale když to vezmu kolem a kolem, tak pozitiva nakonec asi převládnou. Uvidíme kam se tenhle novej Star Trek kterej mě jinak docela baví posune, protože i když je tenhle díl nejslabší, tak díky Abramsovi je to celé tak dobře nastartované, že by to museli dát režírovat nějakému vyloženému nemehlu, aby to zkazilo. Lin splnil zadání, ale je to až příliš velká sázka na jistotu. Na příště bych uvítal návrat Abramse, nebo aspoň na pár věcech zapracovat, protože je toho dost co by se dalo vylepšit. Jisté je, že už se nedočkáme Antona Yelchina, takže tenhle film už navždy bude rozlučkou s ním. Co se mě týče, tak to žádný můj velký oblíbenec nebyl, ale takhle blbě zemřít, to bych nepřál ani svému největšímu nepříteli.60%(6.8.2016)

Na jednu stranu to má dnešní Strar Trek s pohonem pro svůj warp těžké. Postkolonialistický humanizmus je ten tam a kocovina z touhy dobývat vesmír dlouhotrvající. Padesát let po měsíční procházce jsou raketoplány ve šrotu, Mars v rovině snů a zkoumání vesmírných šutrů hranice možností. Zažehnout s tímhle podhoubím nějakou sci-fi jiskřičku je skoro nemožné, tak je jeden rád alespoň za epizodické udržování tradic. Na které vleze třeba už jen proto, aby se skromnou nerdovskou nadějí dočkal alespoň dalšího dílu.(3.9.2016)

Empétrojky na ně! První letošní plnokrevný blockbuster co dostál slibům a zůstal věrný příběhu. Simon Pegg pro výroční díl vykouzlil děj, ctící staré seriálové zápletky a opepřil ho několika pěknými (byť trochu předvídatelnými zvraty) a výbornými nápady. Abramsova absence je vidět. Osudovost zmizela, ale Justin Lin zase zvládá lépe akci (i když entré motorky je hodně divné) a má trochu jiné vizuální cítění. Herecky je to klasika, ale neobvyklé párování (Spock a McCoy) je hodně osvěžující, hlášek je požehnaně. Idris jako padouch je hodně fajn, ale přiroste k srdci až v závěru. Sofia Boutella nebyla tak zásadní jak jsem si myslel, ale Pegg si to s ní vysloveně užívá. Sedlo mi, že se nezachraňovala Země, sedlo mi, že se sahalo do minulosti, sedla mi ta zbochybňovací podlinka. Užil jsem si to.(16.8.2016)

• - Ve středisku Yorktown je v interkomu slyšet, že se blíží loď s označením NCC-2893. Je to USS Stargazer, první loď, které velel kapitán Jean-Luc Picard z Star Trek: Nová generace (od r. 1987). (dobrota128)

• - Na konci filmu je monokl Chrise Pinea (James T. Kirk) opravdový. Je to následek natáčení bojových scén. (dobrota128)

• - Na Kirkových (Chris Pine) narozeninách říká Čechov (Anton Yelchin) mimozemské dívce, že alkoholický nápoj whisky vymyslela v Rusku jedna stará dáma. Jedná se o odkaz na původní sérii Star Trek (od r. 1966), kde se Čechov (Walter Koenig) často zmiňoval, že různé vynálezy ze Země vznikly v Rusku. (Charpy)