,,POZOR, POSÁDKO ENTERPRISE. NAŠE MISE JE JEDNODUCHÁ. ZACHRÁNIT POSÁDKU Z PLANETY V NEZMAPOVANÉ OBLASTI. POLETÍME NESTABILNÍ MLHOVINOU, ODKUD NEBUDEME MOCI KOMUNIKOVAT S HVĚZDNOU FLOTILOU. BUDEME TAM SAMI…" /// Sci-fi finesy a dlouhý akční scény. Je paráda sledovat, co všechno už dneska dokážeme (natočit). Takže normální Star Trek. Sice ničím nepřekvapí, ale ani (snad) neurazí. Takže v klidu pokračujte… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vzpomínám… a vzpomínám…. 2.) Baví mě poznávat tajemný nový světy, hledat nový formy života a civilizace. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ ne(16.11.2016)

Třetí díl novodobých Star Trek filmů je rozdílný od předešlých dvou dílů v tom, že daleko více klade důraz na posádku a humor na úkor samotného příběhu, který zjednodušuje na absolutní minimum. V průběhu filmu se tak jednoduše může stát, že Vás příběh ničím neuhrane na rozdíl od druhého dílu, ale zase se budete smát od začátku do konce. Třeba Simon Pegg si svojí postavu v tomto díle vysloveně užil. Ještě aby ne, když se podílel i na scénáři. A je to sakra vidět. Zasmějete se nejen u něj, ale i u celé řady jiných situací, které z posádky Enterprise dělají jednu z nejlepších part současných blockbusterů. Což je určitě dobře. Celá ta série se totiž díky tomu přiblížila samotnému seriálu a myslím si, že kdejaký Trekkie by tohle jistě mohl ocenit. Nejde totiž už jenom o navoněný digitál, ale i o pohodu v průběhu celého filmu. No a té jsem tady dostal opravdu požehnaně.(7.6.2017)

• Isherwood

Možná nejpromyšlenější scénář série zabitý žokejem akčních dostihů, kdy ten rutinní vodopád atrakcí trávíte povětšinou tím, že smutně vzpomínáte na časy, v nichž bohatě stačily dvě velké destrukční akce a zbytek si vystačil s vymakanými postavami a nenuceným humorem. Jedna vtipná replika o stalkingu a tucet rychlých a zběsilých ‚copy & paste‘ záběrů na sto dvacet minut času. Jasný aspirant na TOP 5 blockbusterových shitů roku.(21.9.2016)

No proč ne. Když generický blockbuster připomínající spíš epizodu seriálu než svébytný film a spoléhající na hlášky a atrakce, tak asi nějak takhle. Bylo by hezké, kdyby byla akce přehlednější a charaktery (žánrově) propracovanější, ale nebudu hnidopich. Po upachtěné Abramsově dvojce, která je v mé mysli den ode dne horší, je tohle svěží dobrodružství rozhodně lepší varianta toho, jak bezmyšlenkovitě plácat páté přes deváté. A co do děje jsem rád, že se prequely konečně oprostily od přetaženého Spock/Kirk vztahu, který mě už dost nudil. Prostě nulová snaha o "víc", zato ale dost dobré "málo". 7/10(8.8.2016)

Jakožto řadová filmová "epizoda", která si neklade ambice sérii někam výrazně posunout, inovovat, popřípadě se pokoušet o něco na způsob vesmírné antické tragédie (viz např. předchozí "Do temnoty"), je to velmi solidní. Na základě trailerů jsem původně čekal lobotomizující srágoru, která už nebude mít s duchem původního Star Treku vůbec nic společného, ale nakonec je z toho fajnové svižné sci-fi dobrodružství, které svojí značce nedělá žádnou velkou ostudu, a vlastně i jeden z nejlepších letošních blockbusterů (ona ta konkurence je v tomto roce totiž obzvlášť slabá...). Btw "Beastie Boys scéna" je na hraně dokonalosti, ale většině konzervativních trekkies se z ní možná zvedne žaludek (jejich smůla)... ;) 70 %(22.8.2016)

• Chris Pine

• - USS Franklin je ve filmu zmíněna jako první loď flotily, co uměla dosáhnout warp 4. Pod vedením kapitána Edisona fungovala však až po událostech seriálu Star Trek: Enterprise (od r. 2001) a až po vzniku Spojené federace planet. V tomto seriálu, ještě před vznikem Federace, USS: Enterprise NX-01 uměla dosáhnout warp 5. USS Franklin tedy musela být starší loď než USS: Enterprise NX-01 a do velení kapitánu Edisonovi být svěřena později, až po vzniku Spojené federace planet, jak vysvětlují tvůrci. (Honzíno)

• - Při destrukci USS Enterprise, přikáže kapitán členům posádky na můstku, aby opustili loď. Ti využijí tzv. Kelvinovy moduly. Jedná se o odkaz na hvězdnou loď USS Kelvin z filmu Star Trek (2009), kde Kirkův otec George Kirk (Chris Hemsworth) zahynul, protože tam nebyly únikové moduly. (Charpy)

• - Prvý sci-fi film režiséra Justina Lina. (mivr)