Star Trek: Do neznáma

• Nizozemsko

Star Trek Beyond

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hong Kong / Čína, 2016, 122 min

,,POZOR, POSÁDKO ENTERPRISE. NAŠE MISE JE JEDNODUCHÁ. ZACHRÁNIT POSÁDKU Z PLANETY V NEZMAPOVANÉ OBLASTI. POLETÍME NESTABILNÍ MLHOVINOU, ODKUD NEBUDEME MOCI KOMUNIKOVAT S HVĚZDNOU FLOTILOU. BUDEME TAM SAMI…" /// Sci-fi finesy a dlouhý akční scény. Je paráda sledovat, co všechno už dneska dokážeme (natočit). Takže normální Star Trek. Sice ničím nepřekvapí, ale ani (snad) neurazí. Takže v klidu pokračujte… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vzpomínám… a vzpomínám…. 2.) Baví mě poznávat tajemný nový světy, hledat nový formy života a civilizace. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ ne(16.11.2016)

• Morien

Z té novodobé trilogie pro mě rozhodně nejzábavnější příspěvek. A z velké míry je to určitě tím, že je tady hodně oslabená pozice kapitána Kirka jako hlavního hrdiny a oproti němu jsou posíleni všichni ostatní. Je super konečně posádku vidět spolupracovat jako tým. Plus simonpeggovské vtipy a klasická hudba, samozřejmě.(3.4.2017)

Poslední Star Trek se nápadně začíná na první dojem podobat Star Wars. Spousta světů, roztodivných tvorů a vůní, panoramat měst a vesmírných korábů. Jenomže to, co je v Hvězdných Válkách ryzí invence a tvůrčí radost, je v novém dobrodružství posádky Enteprise spíše okopírováné odněkud a dosazené tak, aby to na oko vypadalo fantasticky, ale pod slupkou to tak slavné není. Hlavní děj ani nemá cenu komentovat. V podstatě není - pokud tedy nepočítám záporáka co chce zničit svět, resp. v tomto případě vesmír. Po skvělé úvodní akci a monstrózním galapředstavení bojové základny (trikaři rulez, kamera wtf ?) přichází úmorná půlhodina pachtění se na polopusté planetě v načernalých filtrech s jedinou cool pomalovanou holkou, která nakopává zadky všem kolem a ještě stíhá poslouchat muziku. Konec se vrací do warp módu a svede solidní bitvu, ve které prohrává s předchůdci jen o trochu, ale slabší je. Méně sevřený, méně dramatický a méně temný, zato roztomile rozpustilý se skvěle rozvrstvenými postavami a zdravou esencí humoru.(23.8.2016)

Empétrojky na ně! První letošní plnokrevný blockbuster co dostál slibům a zůstal věrný příběhu. Simon Pegg pro výroční díl vykouzlil děj, ctící staré seriálové zápletky a opepřil ho několika pěknými (byť trochu předvídatelnými zvraty) a výbornými nápady. Abramsova absence je vidět. Osudovost zmizela, ale Justin Lin zase zvládá lépe akci (i když entré motorky je hodně divné) a má trochu jiné vizuální cítění. Herecky je to klasika, ale neobvyklé párování (Spock a McCoy) je hodně osvěžující, hlášek je požehnaně. Idris jako padouch je hodně fajn, ale přiroste k srdci až v závěru. Sofia Boutella nebyla tak zásadní jak jsem si myslel, ale Pegg si to s ní vysloveně užívá. Sedlo mi, že se nezachraňovala Země, sedlo mi, že se sahalo do minulosti, sedla mi ta zbochybňovací podlinka. Užil jsem si to.(16.8.2016)

Moc se mi líbila úvodní sekvence popisující rutinní život na lodi. Vesmírná stanice Yorktown byla taky moc hezky udělaná. Část na záporákově planetě mi přišla dost minimalistická. Vypadalo to, jak kdyby tam byli jen dva nepřátelé, záporák a jeho poskok. Měl jsem rád i novou postavu Jaylah. Vypadala cool. Finále taky dobrý, jen jsem nepobral proč se zlej ufon najednou začal měnit na Idrise Elbu. A jeho motivace mi taky nepřišla úplně v pořádku.(30.10.2016)

• - Ve středisku Yorktown je v interkomu slyšet, že se blíží loď s označením NCC-2893. Je to USS Stargazer, první loď, které velel kapitán Jean-Luc Picard z Star Trek: Nová generace (od r. 1987). (dobrota128)

• - Na konci filmu je monokl Chrise Pinea (James T. Kirk) opravdový. Je to následek natáčení bojových scén. (dobrota128)

• - Při destrukci USS Enterprise, přikáže kapitán členům posádky na můstku, aby opustili loď. Ti využijí tzv. Kelvinovy moduly. Jedná se o odkaz na hvězdnou loď USS Kelvin z filmu Star Trek (2009), kde Kirkův otec George Kirk (Chris Hemsworth) zahynul, protože tam nebyly únikové moduly. (Charpy)