Star Trek: Do neznáma

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hongkong / Čína, 2016, 122 min

Inu, časy, kdy byl Star Trek film monumentální událostí, jsou asi nenávratně pryč. Beyond působí jako dvojepizoda z nějaké odlehčené seriálové značky z Roddenberryho univerza, cílené na náctileté publikum (přičemž totožný produkt byl ve dvousté epizodě SG-1 podán daleko vtipněji;)), a ne jako osudový milník v dějinách hlavní linie Star Treku. V tom byla daleko patřičnější dvojka, kterou srazilo (o to ale razantněji) trapné hopsací a otloukací digitální finále... které se kupodivu v bledě modrém opakuje i zde:) Pominu naprosto nesmyslnou architekturu vesmírné stanice, o kterou se tu bude hrát, stejně jako celou tu divně nelogickou a raději moc nevysvětlovanou zápletku, a soustředím se na pozitiva - jádro posádky se daří ještě do třetice permutovat tak, že se mohou řešit ještě nedořešené věci, a pro trekkies je tu spousta materiálu (třeba pocta Georgi Takeiovi, která díky Demoře dokonale zapadá do kánonu, i když už od časovoliniových hrátek v jedničce je jasné, že nikdo nemá důvod se s ním moc mazat), na kterém si mohou leštit odznaky Hvězdné Flotily. A je to opět působivé, opět beroucí za srdce, když Enterprise (OPĚT) dostane těžce na budku. Dokonce s odchodem J. J. Abramse i zmizely otravné "lensfléry". Ale celá značka se evidentně posouvá k něčemu, co je nesnáze a nejpřesněji označitelné za studiový produkt, spolehlivou dojnou krávu, šlechtěnou k tomu, aby měla vše, co má jako taková mít. Jen už jí jaksi chybí schopnost přesvědčit, že vše může skončit opravdu jakkoliv, nebo že reálně o něco jde. 70% a víc ani ránu.(31.7.2017)

Třetí díl novodobých Star Trek filmů je rozdílný od předešlých dvou dílů v tom, že daleko více klade důraz na posádku a humor na úkor samotného příběhu, který zjednodušuje na absolutní minimum. V průběhu filmu se tak jednoduše může stát, že Vás příběh ničím neuhrane na rozdíl od druhého dílu, ale zase se budete smát od začátku do konce. Třeba Simon Pegg si svojí postavu v tomto díle vysloveně užil. Ještě aby ne, když se podílel i na scénáři. A je to sakra vidět. Zasmějete se nejen u něj, ale i u celé řady jiných situací, které z posádky Enterprise dělají jednu z nejlepších part současných blockbusterů. Což je určitě dobře. Celá ta série se totiž díky tomu přiblížila samotnému seriálu a myslím si, že kdejaký Trekkie by tohle jistě mohl ocenit. Nejde totiž už jenom o navoněný digitál, ale i o pohodu v průběhu celého filmu. No a té jsem tady dostal opravdu požehnaně.(7.6.2017)

No proč ne. Když generický blockbuster připomínající spíš epizodu seriálu než svébytný film a spoléhající na hlášky a atrakce, tak asi nějak takhle. Bylo by hezké, kdyby byla akce přehlednější a charaktery (žánrově) propracovanější, ale nebudu hnidopich. Po upachtěné Abramsově dvojce, která je v mé mysli den ode dne horší, je tohle svěží dobrodružství rozhodně lepší varianta toho, jak bezmyšlenkovitě plácat páté přes deváté. A co do děje jsem rád, že se prequely konečně oprostily od přetaženého Spock/Kirk vztahu, který mě už dost nudil. Prostě nulová snaha o "víc", zato ale dost dobré "málo". 7/10(8.8.2016)

Ne že by Justin Lin nastoupil do rozjetého vlaku nepřipravený, ač celkem narychlo, ale asi už mě ten Star Trek trošku omrzel. Vesmírné bitvy stojí opět za to, ale nejvíc mě bavila nová Sofia Boutella, která má nyní velmi dobře našlápnuto, ačkoliv ji pod tím nánosem bílého make-upu málokdo pozná. Celkově se jedná o více téhož s melancholickým začátkem a obecně pro mě slabší první polovinou a několika vtipnými momenty, kterých má mít samozřejmě moderní blockbuster také dostatek. PS : čest Antonu Yelchinovi, jsem zvědav, jak to vymyslí s osudem jeho postavy. EDIT : po druhém shlédnutí dojem veskrze stejný, z trilogie to bude asi můj nejméně oblíbený díl, ale čest sérii to i tak dělá a hezky se to uzavřelo..bude ta čtyřka s Hemsworthem? :D..7/10(7.8.2016)

Podobné príbehy máme napozerané v trochu odlišných formách veľakrát. Čaro predošlých Abramsoviek spočívalo aj v objavovaní krás vesmíru a chémiou medzi postavami, čo je tu utlmené plytkou zápletkou a sústredením postáv na jedno miesto. Približuje sa viac k pôvodnej seriálovej schéme, je plná nostalgie a odkazov. Pre zvyšok divákov zostáva skôr vlažná, ba až nudná dejová kostra. Tým pádom neprináša Star Trek Beyond obsahovo nič nového do portfólia letných hitov a v rámci vlastného univerza sa hrá viac na svojom piesočku. Nie že by šlo o výrazný prešľap, ale hra na istotu je okatá. Úchvatnou zostáva vizuálna stránka, i keď ju neriadi Abrams. Výrazne vyčnieva deštrukcia lode Enterprise. Ale to nie sme ani v polovici filmu a nastáva tak spomínaná nuda, ktorej sa ušla nálepka „záchranná akcia“. Chýba duša a cit, chuť experimentovať s košatou paletou postáv. Druhú polovicu zachraňujú aspoň herci.(11.6.2019)

• - Prvý sci-fi film režiséra Justina Lina. (mivr)

• - USS Franklin je ve filmu zmíněna jako první loď flotily, co uměla dosáhnout warp 4. Pod vedením kapitána Edisona fungovala však až po událostech seriálu Star Trek: Enterprise (od r. 2001) a až po vzniku Spojené federace planet. V tomto seriálu, ještě před vznikem Federace, USS: Enterprise NX-01 uměla dosáhnout warp 5. USS Franklin tedy musela být starší loď než USS: Enterprise NX-01 a do velení kapitánu Edisonovi být svěřena později, až po vzniku Spojené federace planet, jak vysvětlují tvůrci. (Honzíno)

• - Kdyby členové posádky byli schopni zařadit při scéně úniku s USS Franklin z útesu rychlost čtvrtiny impulzu, jak ve filmu udělali, odlétli by do atmosféry ihned rychlostí přibližně 75 000 km/s (čtvrtina impulzu = cca čtvrtina rychlosti světla). (Honzíno)