Star Trek: Do neznáma

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hongkong / Čína, 2016, 122 min

Abramsovské kouzlo z objevování neznámých světů zmizelo, není tu hravost a kultovní hlášky z jedničky ani arcilotr benediktovských kalibrů a obraz postmoderních hrozeb z dvojky. Co tedy zbývá? Famózní herecký ansámbl, který funguje jako mezihvězdný pohon a tmelící pojivo mezi těmi slabšími články. Ale jízda na setrvačnost je pro posouvání hranic příliš málo. 70%(31.7.2016)

Nejvtipnější a nejakčnější z (nejen?) nových Star Treků může na první pohled trochu kazit velmi jednoduchá zápletka. Ovšem když si divák uvědomí, jak moc připomíná půvabné zápletky původního seriálu, a když si to spojí s Kirkovým pocitem "cítím se jako v seriálu", o němž se v úvodu svěřuje svému deníku, je téměř jisté, že to všechno byl úmysl dobře se bavících tvůrců. O co totiž jde novému Star Treku především, jsou postavy, a tady vyhrává na celé čáře. Kirk je ještě "Kirkovatější", k čemuž mu dopomáhá i retro účes, ze Spocka a Kostry se konečně stala výborná dvojice, Scotty, Čechov (Antona Yelchina je taková škoda), Uhura i Jaylah, každý má své místo a zejména v té části, kdy jsou rozděleni, není ani jeden z nich nezajímavý. Z toho, jak nesmírně dostane Enterprise na frak, až zamrazí, naopak snad každý vtip je opravdu vtipný a nikdy nepůsobí ani trochu nuceně (díky, Simone Peggu, vím, že je to hlavně tvoje zásluha). Triky asi nemá smysl chválit, ale opět musím vyzdvihnout hudbu Michaela Giacchina, mého nejoblíbenějšího skladatele současné generace. Povedlo se.(19.8.2016)

// "Let's make some noise!" Třetí Star Trek pracuje s asi zatím tou nejdospělější, nejzkušenější a nejpestřejší posádkou, která doteď Enterprise obývala a tomu filmu to v rámci série hrozně pomáhá. Peggův scénář mě navíc ohromně bavil, takže i přes slabší režii (Abrams si hrál, Lin jen kopíruje) a znatelnou absenci reálného nebezpečí (=nulová osudovost) film hrdě kráčí až do finále, které v mých očích vše výborně uzavírá. Kdyby to kvůli tržbám šlo k ledu, budu s takovýmhle koncem spokojený. Jestli ale někdo zkusí navázat, zlobit se taky nebudu. Beyond dokazuje, že to jde. Takže jen do toho! 8/10(17.8.2016)

Na jednotku sa trojka nechytá, ale aspoň sa na nič nehrá (na rozdiel od dvojky) a hoci nemá až takého kvalitného zloducha, ako bol dvojkový Cumberbatch, bavila ma viac, než temná a prekombinovaná dvojka. Tretí diel mal patrične vysoký rozpočet a niektoré vizuálne nápady sú miestami až takmer úžasné (parádne kozmické veľkomesto). Oproti nim paradoxne stoja masky, rekvizity a výprava, ktoré nielenže nie sú kvalitné, ale miestami dokonca pripomínajú televíznu obrazovku. Herci našťastie nevyzerajú (na rozdiel od uťahanej dvojky) unavene, ale naopak plní života a elánu. Zdá sa, že ich nakrúcanie a návrat k obľúbeným postavám bavili. Miestami som sa dokonca mierne zasmial a to už je čo povedať. Idris Elba naďalej úspešne pokračuje v domrvenej kariére.(15.11.2016)

Problémy s nesrozumitelnými zápletkami a tragickými záporáky pokračují. Tohle léto je asi vyloženě prokleté, ale většinu času jsem nepobíral co, proč a jak, i když jsem se vážně snažil. V tomhle směru tedy nový Star Trek selhává (a rozhodně jde o nejslabší díl s novým obsazením), zároveň jsme ale dostali zábavnou akční jízdu se dvěma velkými trumfy. Tím prvním je tolik propírané zničení Enterprise, které je mrazivé, skvěle vygradované a vůbec ve všech směrech parádní. Takhle si představuju popcornovou lahůdku, u níž člověk sbírá čelist na podlaze, škoda že zbytek akčních scén krapet zaostává. No a co trumf číslo dvě? Tím je bez debat posádka, která si vás znovu obmotá kolem prstu a vyváží nejeden dějový laps nebo nuznější scénu. Hlavně Pine je už potřetí famózní a od začátku do konce táhne celý film. Ve finále tu tedy máme svižný a docela fajnový blockbuster, u něhož prostě vypněte mozek při každé zastávce u padoucha. (7/10)(9.8.2016)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy kapitán James T. Kirk (Chris Pine) objeví na lodi USS Franklin motocykl, řekne, že přesně takový typ měl jeho otec, když byl James T. Kirk malý kluk. To ale nedává smysl, jelikož Kirkův otec zemřel v den jeho narození na USS Kelvin. (luka4615)

• - Natáčelo se od 25. června do 14. října 2015, a poté od 14 do 31. března 2016 ve státech: Spojené arabské emiráty, Kanada, Jižní Korea, Kanada a Kalifornie. (Varan)

• - Na konci filmu je monokl Chrise Pinea (James T. Kirk) opravdový. Je to následek natáčení bojových scén. (dobrota128)