Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Režie:

Jan Pachl

Scénář:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (více)

Série(2) / Epizody(12)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

monsieur

Mě ten opěvovaný seriál tedy moc nenadchl, žádný dechberoucí děj tam nevidím. A náhod je kolem hlavní postavy nějak až moc. Jako zábava dobré, ale špička to není. ()

dr.fish

Dosti se to vleklo, což značí, že spád ani napětí tu moc nebyli. Postavičky dobré až pitoreskní, výkony slušné. % ()

snared

No tě buk! Po všech rebirthech starých vykopávek a nekonečných limonádách konečně zas v bedýnce něco u čeho může člověk v klidu poležet aniž by byl nějak pohoršen. Zvědavej na zbytek. Rozjezd ucházející. 3,5* ()

VaHo

Nepamatuji si, kdy mě český seriál tak bavil a napínal. Každý díl má vysokou kvalitu, nevšiml jsem si žádných zbytečných řeší a keců okolo. Seriál sice nemá (alespoň prvních 6 dílů) složitou nebo propracovanou zápletku, (vrahův motiv není složitý), o to víc ale zaujme samotné technické zpracování např. panoramatické letecké záběry české krajiny, neustále pochmurné podzimní počasí, prostředí přístavu v Děčíně nebo cirkusu a maringotek. Také napínavé a akční scény působí tak jak mají (tedy nevypadají směšně, a když na Bukowského někdo zamíří pistolí vyvolá to přesně ten efekt, jaký by jste u dobré detektivky čekali). Hlavní hrdinové jsou skvěle zahraní, Bukowský je obyčejný chlapík, co během pár dnů přišel o práci, milenku a manželku, a když se snaží dopátrat se vraha, tak mu někdo pořád hází klacky pod nohy. Pavel Řezníček dobře vystihl ležérní a lehkovážný výraz své postavy, která sice pořád taktak uniká smrti, ale záhada mu pořád nedá spát. Zatímco postava policisty Kuneše, zahraná Hynkem Čermákem, do příběhu vnáší přímočarý a chvílemi i brutální styl vyšetřování. U těchto dvou postav jsem si nemohl nevzpomenout na postavu detektiva Philipa Marlowa, postava Bukowského má od něj (díky tomu že jako u jediné postavy občas slyšíme jeho myšlenky) smysl pro ironické a cynické komentáře. Kuneš zase připomíná slavného detektiva tím, že má blíž k flašce alkoholu, než k úctám autorit. Abych to shrnul, Cirkus Bukowsky, je na české poměry velice zdařilou detektivkou, kterou pro mě byla radost sledovat, sice by se tady možná našlo pár chyb (doufám že v dalších dílech, budou některé nejasnosti dovysvětleny). ()

Skuby47

Drsná napínavá kriminálka severského typu, která svým pojetím jako by ani nebyla naše. Herci působili velmi přesvědčivě, skvělá kamera dokázala vystihnout melancholickou atmosféru ponuré krajiny a tomu odpovídající bylo i hudební podbarvení. Určitě to byl pro televizi projekt dosti nákladný, ale vyplatilo se to. Z jednoduché zápletky se podařilo natočit košatý příběh. Některé věci byly trochu nadsazené, v běžném životě to tak nechodí, ale pro diváky mimořádný zážitek. Konečně něco, co snad bude možno promítat i po letech. ()

RonaMidu

"Člověk nemůže být skrouhlý dvacet čtyři hodin denně.Alespoň já ne,zvlášť ne v tak úžasným městě,jako je Praha"...někoho iritujou letecké záběry?miluju je od prvního dílu...kamera se mi líbí vůbec jako taková....i průvodní monolog,který mi připomíná jednu českou počítačovou hru....ve filmu je pořád nějaké "cosi",které nedokážu definovat,ale drží mě u obrazovky a nutí nechat si nahrát díl,který nemůžu sledovat rovnou..přeju si,aby to další díly nepokazily :-) ()

hajdano

Jo, tohle by šlo. Věřím, že se k tomuhle seriálu klidně jednou vrátím. Mimochodem to jak si dokázal Kuneš vychutnat každou cigaretu ze tří krabiček, který denně vytahal, mě nutilo, si taky zapálit. ()

Jizni Tlapa

Říct o Cirkusu Bukowsky,že jde o ČT1 seriálové veledílko vůbec nejpovedenější za desítek let by nebylo vůbec vychloubačné a předimenzované. Bukowsky je frajer, vládnoucí vtipným a konstruktivním slovem, které mu diktuje chytře poskládaný scénář. Není mu cizí kdejaká cizí sukně a pakliže si usmyslí,dostane ji! Navíc se žene za chytře povedenou vraždou a sekunduje mu skinheadkovský alkáč H. Čermák. Proti sobě mají klidného charismatického Hanzlíka a hlavně V. Dlouhého, kterého bych už chtěl navždy vidět v pouze záporné roli. Je tím vůbec nejlepším co Cirkus nabízí. O hudebním doprovodu , leteckých záběrech a akčních momentech už nebudu mluvit v superlativech...bylo by to na dalších xxx řádků a překročil bych tak svůj koment standard..... ()

Helmutek

Já nepřestávám čumět, co všechno se dá v dnešní tvorbě ČT najít. Jasně, neni to mainstream a neni toho úplně moc, ale existuje to - a za to, že do podobnejch projektů ČT jde, za to jednoznačně klobouk dolů (kromě Cirkusu Bukowskýho jsou to třeba Modrý stíny). Cirkus Bukowsky je taková špinavá, ušmudlaná a zakouřená detektivka bez kladnejch, ale zato se spoustou rozporuplnejch a zápornejch postav. Má to takovou syrovou atomosféru, je to osobitý, a zápletka samotná (resp. scénář) je napsaná parádně - dílčí konec v první sérii věci zdánlivě ukončí, ve skutečnosti ale smysluplný (a je vidět, že předem plánovaný) pokračování sérií druhou pak rafinovaně rozvíjí víc a víc zamotávající se situace, kde se nakonec všechno dřív (v první sérii) proběhlý krásně zpochybní tak, až se nakonec ukáže, že nic neni tak jednoduchý, jak to mohlo původně vypadat... Poodkrejvá se postupně jedna vrstva lží, manipulací a zájmů za druhou, až nakonec zůstane obdivuhodnej průřez sítí všemožnejch vztahů a vzájemně (ne)souvisejících událostí - a přitom to nepůsobí nijak lacině nebo překombinovaně. Postavy celkem odpovídaj noir atmosféře celýho seriálu - jsou špinavý, nerozhodný, podlí, bezcharakterní, alkoholici, ztroskotanci... (i když ne všichni, dobrý úmysly se taky najdou a třeba na Šoposkou se samozřejmě kouká hezky). Výrazně skvělej je ale podle mě Kuneš (Čermák), a jinak výbornej casting trochu kazej jenom holky z hnutí Potopa. Našly se tam vysloveně hezký a zajímavý scény - za všechny třeba ta, kdy se na konci druhý série spolu baví Nestor s Andreou, a ona se mu vlastně přiznává, ale celou dobu je na ně záběr zezadu, tekže jim neni vidět do obličeje. Jedinej výraznej problém jsem měl s občasnejma nelogičnostma ve scénáři nebo neuhlídanejma prostřihama (had v maringotce - jednou leze jak o život, pak je zase nehybnej, a tak furt dokola...), jinak je to ale parádní a originální záležitost, kde mi neseděl snad jenom ten sladkej konec (velikej hepáč s Vesnou v nemocnici). WTF moments: Brzdit se dá i motorem nebo ruční brzdou, neni nutný jenom čekat, až to člověk někam narve a zabije se. Když odstavili na kolejích auto a sledovali, jak ho smete vlak, to si jako nevšimli, že z něho před srážkou někdo zvládnul utýct? Taky mám nějak problém uvěřit takovýmu tomu filmovýmu pronásledování jednoho auta autem jinym s rozestupama tak 20-50 metrů, kdy si toho ten pronásledovanej samozřejmě nikdy nevšimne. A počítačovej program, a to i pokoutnej ruskej warez, logicky těžko dopočítá pixely tam, kde nic neni, a co původní kamera prostě nezaznamená - totiž aby z neexistující obrazový informace vytáh rozpoznatelnej obličej. A taky - Kuneš chce, aby si vrah myslel, že je Nestor mrtvej a tak ho chce vzít k sobě domů, aby ho nikdo neviděl, ale přitom spolu jako první věc jdou do hospody na panáka? A nevěřim, že si někdo nechává klíče v zapalování odemčenýho auta, aby mu pak s nim pak moh kdokoli kdykoli odjet (viz Kuneše a pronásledovanýho padoucha). ()

venison

S hodnocením české produkci trošku nadržuji, protože finančně za tou světovou značně pokulhává - takže s přimhouřeným očkem plný počet ;-) Po vizuální stránce jsem nadšena - chválím pěkné zabarvení filmu, "živou" kameru i letecké záběry z dronu :-) Pravda, záběry byly kapku delší, než jsme zvyklí ze zahraničních seriálů, ale díky výborné hudbě se lehce daly přežít :-) Nutno podotknout, že jsem koukala na všech 6. dílů na jeden zátah a jsem ráda, protože čekat s každým dalším na další týden bych asi nevydržela :-) Pavla Řezníčka jsem s ledovým klidem přetrpěla (celkem se na roli neohrabaného šťourálka hodil).. Uchrochtávala jsem si nad Hynkem Čermákem, který tu měl výborně napsanou roli, kterou plně využil :-) Po letech jsem na obrazovce ráda viděla znovu Jaromíra Hanzlíka :-) Režie * super, hudba * super, kamera * super, obsazení + herecké výkony * super, scénář * super (krom toho, že udělali z chudáků URNY bandu patolízalů :-D).. PS: Kkde se vzalo v děčínské škole v jednom ze záběrů naše maturitní tablo nechápu :-D ()

noriaki

Má to jenom šest dílů, ale stačily dva aby prvotní nadšené spolehlivě vyprchalo. Tohle točil někdo kdo nepochopil proč jsou severská dramata tak přitažlivá. Podobnost se skandinávskými kriminálkami je opravdu jenom povrchní a i ta se omezuje skoro výlučně na kameru, hudbu a krajinu pod zamračenou oblohou. Zdejší postavy jsou jen lehce naznačené, bez hloubky a o nějakých spletitých vztazích mezi nimi se nedá mluvit. Scenárista popustil uzdu své fantazie na špatných místech a když už nevymyslel fikanou zápletku, tak se vyřádil na drobnostech. Scénky z policejního oddělení mi připomněly pasáže z Tankového praporu. I když nemám iluzi o bezvýhradné profesionalitě našich strážců pořádku, tak takhle se temná atmosféra deprese opravdu netvoří. Ruku v ruce s tím jdou neobratně napsané dialogy, díky nimž spousta nadějných scén vyzněla do ztracena. I přesto herci snesou nejpřísnější měřítka a o Michalovi Dlouhém to platí dvojnásobně. Cirkus Bukowsky vytyčil dobrý směr z naší zaprděné produkce, ovšem je třeba se smířit s tím, že je to jen začátek cesty. ()

Cocacolix

První série se táhla jak med, dejme tomu... Ale ta druhá, to je jedno velký WTF. Monology jsou pekelně nudný a hlavně - Všichni jsou zde inteligentní asi jako děti předškolního věku. Fakt peklo! ()

geklon

Prvních šest dílů... marná snaha, docela dobrý pokus o temnou kriminálku na severský způsob. Pokus se cení, ale až na detaily a parádní postavu Kuneše, jedním uchem dovnitř, druhým ven. Druhá várka cirkusáků s bouchačkama je od pilotu úplně jinde. Plitké vrávorání existencionálně vyteklého Bukowskyho je pořád patetické, ale už jsme se na něj nějak zvykli, jinak zbytek včetně příběhu a zimní atmošky zavšivené Prahy a okolí je pecka. ()

Eleanor05

A máme tu jasného vítěze klání Sanitka 2 x České století x Cirkus Bukowsky! A tento seriál z něj vyšel jako jediný se vztyčenou hlavou. Tvůrci Cirkusu se, na rozdíl od Renče, nechvástali velkohubými řečmi o srovnávání kroku se zahraniční konkurencí a překvapivě, právě oni jsou moderním chladným depresivním detektivkám z celého českého rybníčku nejblíže. Filmařsky výborně odvedená práce, skvělý scénář, výborné střihy, dobří herci. Jedinou slabinu vidím v představiteli hlavního hrdiny, Pavlu Řezníčkovi. Ten nemá dostatečné charisma a drtivá většina kolegů ho jasně přehrává. No uvidíme, co bude dál, ale na tuzemské poměry byl první díl seriálu něco nevídaného! /// Nakonec jsem se na to ani nedodívala. Začalo to být dost otravné a Pavel Řezníček nemá žádné charisma a tím pádem nemá šanci utáhnout hlavní roli... ()

ghatos

1. série: Bukowsky je určitě atypický seriál v ČR. Chvála pánu bohu jde vidět snaha o profesionální přístup okopírovat zahraniční vzory (herci, scénář, režie). Detektivní linie není žádný zázrak (zatím), ale zase vše okolo funguje skvěle (lokace, výprava). Smutná realita vlitá do šedého obrazu je správná cesta. Ještě to chce zapracovat na hudební složce, psychologii postav a celkové temnotě. Jestli si první série zaslouží 4 hvězdičky paradoxně rozhodne série druhá. Tam se ukáže, zda-li všechen ten cirkus měl smysl. Bude to výzva, ale jde vidět, že Jan Pachl má odvahu a vizi. Chce to dál makat...68%. 2. série: Mám velkou radost. Pokračování se povedlo skvěle. Temnější, výpravnější, sevřenější s minimem hluchých míst. Hynek Čermák je na vrcholu (jeho policajt Kuneš je špičkový - za to by si zasloužil cenu). Casting vedlejších rolí je také výborný (není tam jediná slabina, obzvlášť Benoni září). Všechny nedostatky první série jsou pryč. Vypilovaný scénář plný špinavé dřiny, mimořádně vtahující režie, propracovaný závěr...s tímhle materiálem se ČR (Pachl) může vydat do světa...gratulace. 85%. Celkové hodnocení Cirkus Bukowsky...80%. ()

cpt.Lynch

Drsná škola po česku :). Dospělý seriál ve kterém se šuká, chlastá, dostává přes držku a vyšetřuje vražda... Srovná se zahraničím, třeba s produkcí HBO si radši odpustím, ale v české seriálové bažině je to doslova zlatí ryba... 3,5* a snad světlo na konci tunelu... ()

evuline

Tak na úvod bych řekla, že nepatřím k "patriotům", kteří český flm hodnotí v jiných měřítkách než ostatní filmy, jako ve smyslu, na české poměry to bylo dobrý a tím pádem si to zaslouží o hvězdu víc, než bych normálně dala. Možná proto, se na českou tvorbu posledních let dívám velmi skepticky a v podstatě jsem vždy mile překvapena, když se najde kus, který vybočuje z průměrnosti a patosu. Bukowsky je dobrá kriminálka, která se snaží být vyprávěna netradičně, využívá několika již typických motivů, jako je detektiv podivím (v tomto případě alkoholik samotář, posléze nasraný samotář) a odvážný detektiv amatér, který amaterismus vyvažuje svou horlivostí a nadšením. Každopadné pro mě jeden z nejlepších českých detektivních seriálů poslední doby. ()