Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Režie:

Jan Pachl

Scénář:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (více)

Série(2) / Epizody(12)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

Chrustyn

Zatím mám za sebou půlku, přesto Bukowského považuji za jeden z nejlepších českých seriálů co jsem viděl zvláště v posledních letech. Výborné herecké výkony, propracovaný scénář, skvělá kamera, padnoucí hudba a profesionální režie. Pár zádrhelů by se našlo (pro mě nepřesvědčivý Dlouhý) ale dlouho už česká produkce něco tak kvalitního nevytvořila. Update: druhá série je slabší ale stále velice povedená. ()

Arsenal83

Vyšetrovanie aspoň trochu zaujímavého prípadu s tajuplným vrahom je tu totálne pokazené Řezníčkom. Ani nie tak jeho hereckým výkonom, ale tá postava, ktorú hrá, to je tragédia. Polobezdomovecký šarm tu zapôsobí na všetky ženy od študentiek, cez cirkusantky, až po učitelky, všetky ochotne hneď tasia prníky pred takým fešákom. Čermák nebol na obrazovke tak často, ale herecky bol určite jednotkou. Potešila aj nenáročnosť stopaže. V celkovom výsledku mohla byť aj ale kratšia, keby sa namiesto krimi deju nevenovali stále Řezníčkovym sexuálnym eskapádam. Všetky vedľajšie ženské postavy sú len jeho hračkami bez dôstojnosti. ()

triatlet

Seriál se snaží o atmosféru, ale působí na mě nepřesvědčivě. Vadí mi, že hlavní hrdina má snad sedm životů... ()

VenDulin85

Na naše poměry více než solidní záležitost, zdařile nafilmovaná a odpad tomu můžou dát jen ti, co obvykle z českých seriálů sledují leda Ulici nebo Růžovku.. nebo české seriály nesledují vůbec a tomuhle dali bratru deset minut času. Líbil se mi celkově koncept těch úvodů, mám ráda, když do sebe věty takhle krásně nenásilně zapadají, když jsou podtrhovány slušnou hudbou a když s postupujícími díly trnete, jak se celá záležitost vyvine. Co se mi asi zamlouvalo nejvíc, byla dvojice nesourodých vyšetřovatelů, kteří by si dobrovolně toho druhého do party nevybrali. Přestože Řezníčka moc nemusím, s Hynkem Čermákem tvořil perfektní duo, kterému držíte palec. Jediné, co mi vlastně zabraňuje vrazit tam pátou hvězdu, je fakt, že má být příští rok pokračování, což mě lehce mate, ale tak, třeba si to ještě rozmyslím. ()

honajz

Po pravdě se mi pilotní díl (ten dvacetiminutový v rámci Souboje seriálů) líbil o hodně víc. Nechápu, proč musely být některé scény přetočeny (resp, asi kvůli tomu, že Řezníček za ty dva roky přibral) a přišlo mi líto, že kamera je v ostré verzi horší, rozevlátější, rozkývanější, bez atmosféry a zarámování scény. Nevím, kdo Markovi Jandovi poradil s kamerou pseudomoderně hejblat ze strany na stranu, když stále více diváků z toho má mořskou nemoc, a dokonce i artu milovní už proti tomuto nešvaru brojí. Oproti pilotu někam zmizel jako autor námětu Štěpán Kačírek, snad se to neprojeví na vedení příběhu. Ten si drží z pilotního dílu příjemné tajemno, ale přece jen ty nové prvky jsou laciné, až mi zatrnulo. Také hudba mi přijde nekonzistentní v některých scénách. Takže uvidíme, kam se to pohne, jako to bude vedeno dál. ---- EDIT po skončení seriálu. Nu, naděje zůstaly zklamány. Vizuál je vymazlený, hrdina a lidi kolem něho na první dojem zajímaví, ale čím více dílů, tím více mi chybí něco hlubšího, promakanějšího, nikoliv jen povrchní příběh opsaný z kdejakého komerčního seriálu. To už jednotlivé fíly Kriminálky Anděl mi daly víc. Závěr se snažil být akční, ale mně osobně přišel spíše zmatený a nekoncepční. Jako mělo to dobře našlápnuté, atmosféra, nálada, dobré, ale zápletka se ukázala být nezajímavou a postavy časem také. Některé situace dokonce byly hloupé a neuvěřitelné. ()

rikitiki

Profesionálně odvedená práce, ale nic, co by se vymykalo ostatní slušné televizní tvorbě současnosti. Hlavní hrdina a jeho vnitřní monology nemusely být tak popisné a cynicky otrávené jako od detektivů drsné školy. ()

Thomick

Na poměry český louže zřejmě velká ryba, ale mně to napoprvý stejně ňáko neoslovilo. Ono často zmiňovaný t(aj)emno tu zatim působí jako jedna velká křeč; a nadužívaný voiceovery jakbysmet. Snad se to teda nějak s vývojem děje, jak by řekl Horníček, vystříbří - šanci tomu určitě dám, už jen kvůli Verunce a Čermákovi. ()

SOLOM.

Cirkus Bukowsky coby český kriminální seriál sliboval solidní podívanou – tedy alespoň co se ohlasů a vysokého hodnocení týče. Opak byl však pravdou – jde o obyčejný průměr, který stačí vidět jen jednou a za nějakou dobu si na něj ani nevzpomenu. Největší problém jsem měl s hlavním hrdinou, protože některé jiné postavy (Kuneš, Vesna, Lébl…) mi byli daleko sympatičtější a přesto právě ON dostal nejvíc prostoru – navíc přežil snad úplně všechno – že i Chuck Norris by měl co dělat, aby se mu vyrovnal – akorát ten by si nenechal dát tolikrát do držky. Nestor Bukowsky však zase ojel, co se dalo – a že se tu herečky opravdu moc nestyděly…Kuneš byl v pohodě – jasný lídr a už se těším na Rapla. Co se kvality obou sérií týče, tak ta byla velice vyrovnaná, nicméně velice průměrná. Obě obsahovaly spoustu dobrých momentů, slušnou atmosféru, vraždy, nahotu – několik vedlejších zápletek, ale i kupu nelogických prvků a scenáristických nesmyslů…Nicméně i tak se vážně těším na Rapla… ()

Ištván87

Tak po prvním dílu to zatím vypadá víc než dobře. Pavel Řezníček je výborný a ani jeho doprovodný komentář nepůsobí nějak neuměle, nebo papírově, taktéž Hynek Čermák opět vynikající. Michal Dlouhý a Jan Vlasák (o Jaromíru Hanzlíkovi nemluvě) zatím neměli moc prostoru, nicméně všichni, spolu s Marikou Šoposkou, jsou slibnými přísliby do budoucna. Ale hlavním plusem tohoto seriálu (vedle příjemně nedebilních dialogů) je celková expozice. Ten seriál vypadá o tolik líp, než 90% naší seriálové tvorby (ne-li veškerá naše seriálová tvorba), že se tomu skoro ani nedá uvěřit. I na naše filmové poměry to vypadá perfektně a má to atmosféru. Nerad bych předbíhal, zvlášť po prvním dílu, ale mám dojem, že na tenhle seriál jsme čekali. Scénář zřejmě nebude jen tak obyčejnou záležitostí, a těším se, co nás čeká v dalších epizodách. Vzhledem k tomu, že tvůrci vědí, kolik dílů chtějí natočit, tak zřejmě seriál nebude zbytečně rozvleklý, na druhou stranu ale nejspíš bude škoda, až tohle skončí, a zase tu budou strašit jen hrůzy typu Ordinace nebo Cesty domů. ()

Mgb21

Po hodně dlouhý době jsem každý týden usedával k televizi a sledoval český seriál. Skvěle napsané postavy a příběh pádící stále dopředu. Užil jsem si každý dialog mezi Řezníčkem a Čermákem. No a v neposlední řadě mě nadchlo filmové zpracování. Konečně někdo začal používat filtry a nebál se kameru sundat ze stativu a nechat ji pořádně proletět. Máme v Čechách krásnou krajinu, tak proč ji neukázat. Celkově jsem si všech šest dílů opravdu užil. ()

snaked

Není to dokonalé, ale chytilo mě to dost na to, abych si pouštěla jeden díl za druhým. Na 2. řadu se těším. Pokud dostane víc prostoru Kunueš, je to jen dobře. Bukowsky není tak zajímavá postava a navíc Čermák je výrazně lepší herec než Řezníček. // EDIT: 2. řada slabší než první, místo aby se tvůrci poučili z chyb, zprasí to stupidním jednáním postav a zbytečnou rozvleklostí.... ()

6thSun

Nejprve jsem zde měl koment, kde jsem plkal něco o dobré práci, ale přece jenom ne úplně jistém scénáři. To bylo po třetím díle. Jenže když jsem zjistil, jak moc se těším na každou další epizodu a jak moc mně bylo po poslední části líto, že seriál končí (nebo první sezona), kašlu na kritiku a zůstávám pouze vděčný, že u nás zase po čase vzniklo něco smysluplného. ()

Tommassi3

Cirkus bude !! Musím se přiznat, že ze všech projektů posledních let, které vyvíjelo už nové vedení České televize, jsem se právě na Cirkus Bukowsky těšil nejvíce, cítil jsem, že bych mohl být příjemně překvapen, přičemž nyní mohu s klidným svědomím říct, že má očekávání byla naplněna více než měrou polovičatou, protože Cirkus Bukowsky lze považovat za první skutečný krok z televizních kulis k vpravdě moderní filmařině, ke způsobu vyprávění, jehož nástup jsme kurevsky zaspali, potažmo i k žánru temného thrilleru, který momentálně prostě a jednoduše vládne trhu !! Jistě, lze namítnout, že by diváka jen stěží mohl překvapit příběh jako takový pojednávající o muži štvanci, který znenadání ve vteřině přichází o veškeré jistoty, od práce přes reputaci až po rodinu, přičemž samotný kolotoč, ano, to je to správné a velmi symbolické slovo, špatných zpráv a událostí, které splývají v jednu velkou kocovinu, odstartuje smrt jeho milenky a zároveň studentky Edity !! Zprvu navzdory buldočímu policistovi v podání skvělého Hynka Čermáka, jemuž podobné role prostě neskutečně sedí, posléze společně s ním začne hledat odpovědi !! Nicméně k základní žánrové výbavě přidal scénárista a režisér v jedné osobě Jan Pachl velmi osobitý, poeticky bizarní prvek v podobě omšelého cirkusu, který sice nejednoho diváka zřejmě spíše odradí, a který hrdina s podivným jménem Nestor Bukowsky Pavla Řezníčka zdědí, a navíc režijní jistotu a vyrovnanost, kterou by jeden od debutanta samozřejmě vůbec nečekal.. Některé aspekty této krimisérie však příliš skřípou, aby mohl být severských kriminálek (pře)sycený divák plně spokojen, je však třeba říci, že inspirace právě severskou školou je vlastně pouze zdánlivá, Pachl se zhlédl spíše v té drsné hollywoodské, momentálně velmi in linka kolem korupční mafie v pozadí jinak osobního příběhu mě osobně dost rozčiluje, bez neustálého nadbytečného, byť naštěstí vhodně sarkastického, monologu hlavního hrdiny bych se jistě také obešel, a třeba ve třetí části přicházející dočasné odloučení drsně jiskřivé dvojice, Řezníčkova psance a Čermákova úsporně ironického detektiva, který je nucen podstoupit protialkoholní léčbu, sérii vysloveně podráží nohy, protože kdykoli jsou tito dva spolu, ač na dně, bojujíc vtipem proti diktátu nočních barů a kalných rán s náladou studenější než Londýn a kocovin hlubších než dívčí klíny mě Cirkus Bukowsky nesmírně bavil !! Pachl překvapuje nejen velmi zručnou akcí, překvapivě jednotnou stylizací včetně barev, četným střídáním exteriérů s věčnými stopami deště, ale i nesmírně účinným souladem městské džungle a pouťového kouzla světských včetně maringotky s obrovitou krajtou.. Zaujala mě sociologie prostředí při výpravách po falešných stopách i vytoužená přízračnost série podpořená parádním nevtíravým hudebním motivem Tadeáše Věrčáka, ani casting není příliš za co kritizovat, většina herců byla zvolena velmi dobře, byť všudypřítomné klišé lze vycítit i dík obsazení některých jmen jako Hynek Čermák či Michal Dlouhý, která se již prostě svého charakterového zaškatulkování nezbaví, i když bych jim to opravdu velmi přál.. Sledovat zpustlost tak suše glosovanou, až okouzluje, toho bych se v rámci tuzemské tvorby nenadál, navíc to neskutečné napětí pravé detektivky volající nedočkavě po dalším dílu mluví za vše, a zdá se tak, že generace vzývající vlnu severské krimi se konečně dočkala, ačkoliv ušmudlaný nátěr Cirkusu Bukowsky se nesnaží opisovat, zůstává příjemně až oddaně český, za což patří Janu Pachlovi velká poklona.. Pokud si jeden uvědomí, jaká zvěrstva naše veřejnoprávní televize v posledních letech produkuje a zaštiťuje, zdá se být Cirkus Bukowsky něčím naprosto nečekaným, takovým maličkým zázrakem, za něhož bychom mohli být vděčni.. () (méně) (více)

mirekem

Tak tohle se naozaj povedlo.Česká kriminálka severskýho střihu,kde akce nejsou k smíchu a práce policie uvěřitelná?To tady dlouho nebylo.Potěšující herecký výkony a kozy mě donutily počastovat tuhle sérii celými čtyřmi hvězdami.Nestor Bukowsky rulez! ()

Gwaihir

Je vidět, že je mnohem lepší seriály točit, než ponechat jejich náměty nesmyslně mezi sebou soutěžit. Na druhou stranu ale je třeba si také uvědomit, že všechno má zřejmě svůj čas, který umožňuje každé záležitosti jaksepatří dozrát. Vždyť co by byl například Kuneš bez Hynka Čermáka, jehož polda je naprosto dokonalý, stejně jako detektiv amatér v podání Pavla Řezníčka. Ono to do sebe vůbec tak nějak všechno nadmíru dobře zapadlo, podmanivá depresivní atmosféra prodchnutá sarkastickými komentáři, nádherné letecké záběry podkreslené skvělou hudbou či relativně propracovaný děj odhalující postupně ne vždy jednoznačné vztahy mezi postavami s jejich vnitřními problémy. 85 % ()

malylada

Problém u mě asi byl, že jsem nejdřív shlédl seriál Rapl. Ten se vyznačoval skvělým hrdinou, vedlejšími postavami, které do vztahů zapadaly a boční linie předčily samotné případy v jednotlivých dílech. Raplova slabá stránka byla v samotných epizodních případech, které byly docela banální a v Cirkuse Bukowsky máme jeden, který se táhne přes dvě série. Hlavní hrdiny Bukowsky byl velkou slabinou a vztahové záležitosti, dramatická stránka tolik nefunguje. V některých momentech se série příliš táhnou a chtělo to o pár dílu méně. Nicméně i tak se jedná o nadprůměrnou televizní záležitost.Podrobnější popis každé série jsem napsal pod danou sérii.......6/10 ()

bouncer

Slušný seriál, který u nás ční nad většinou produkce jako Rodman v Koree. Mám s tím jen pár problémů - příliš mnoho záběrů na cigarety a sexu. Chápu, že to byl záměr stylizovat hrdiny takto (asi do noir stylu), ale nonstop podívaná na cigára to být nemusela (stylizace přehnaná). Spousta zbytečných postelových scén - jasná inspirace v amerických seriálech, ovšem úplně zbytečná - nechat tam jednu nebo dvě by stačilo a seriál pak mohl mít o jeden díl méně. Chválím výběr auta na poslední 2 díly ;-) ()

baribal

Bukowsky neni žádná bukwice! Česká televize stvořila prvoligového nakladče, který by si henka údyho dal k večeři. Upřímně přeji Nestorovi co nejvíce neštěstí, protože jeho neštěstí = moje zábava. A teď to nemyslím nějak nepřejícně, ale zkrátka jen tak, že tohle je nejlepší český seriál ever, který svým příběhem dokáže zaujmout. Doufám, že konec seriálu nebude moc klišoidní a že ho Nestor zakončí nějakou epickou swingers, která je to jediné co zatím chybí. Škoda jen, že se to případně stane už v šestém díle a ne třeba ve dvacátém. Inu kvalita je v nepřímé úměrnosti k počtu dílů. ()