Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

blackJag

Cooper mě celkem potěšil - šovinistického Texasana si představuji právě tak, jak předvedl, Clint mě naopak trochu zklamal - má na víc... Že jsem v roli ženy Chrise Kylea celou dobu čučel na Siennu Millerovou mi došlo až při závěrečných titulcích :-) 60% ()

greetchen

V zemi, kde je prototypem dobrého vojáka Švejk, jen těžko pochopíme ten americký fanatismus a poslání válčit, ehm, zachraňovat svět na druhém konci planety. Díky bohu z tohoto snímku tahle posedlost zas tolik nečiší a člověk si může vychutnat v rámci žánru příjemné válečné drama. Bonus navíc: líbila se mi atmosféra závěrečných titulků, jednoduchý nápad, ale působivý. ()

drackula

Každú z tém, ktorú v tomto filme Eastwood načal, som už videl v nejakom samostatnom filme rozpracovanú oveľa kvalitnejšie. Či už hovoríme o ťažkom "remesle" snipera, traume z vojny, neschopnosti sa začleniť do normálneho života alebo pekle pouličných bojov. V tomto filme sledujeme z každého rožka troška a nič nie je dotiahnuté úplne do konca. Celkovo som ale s filmom spokojný. Je natočený zručne a je jasne vidieť, že Clint točiť filmy stále vie. To že bol American Sniper založený na skutočných udalostiach mu dodáva osobitú príchuť. Určite nie top vojnový film, oskara si nezaslúžil, ale za pozretie určite stojí. 80% ()

V.Silver

Film, na který se můžeme dívat jako na patetický, ale také jako na velice zajímavou sondu do americké duše a posttraumatického stresu. Eastwood umí skvěle vyprávět, o kameře asi není třeba se ani zmiňovat, a Bradley velice slušně zahrál. Je velké umění natočit film tak, aby si z něj odnesl každý přesně to, co chce - ti, kteří dávali méně pozor, si odnesou prosté vlastenectví, možná i jakýsi nacionalismus, ti bystřejší zajímavě pojatý vhled do života lidí, kteří musí žít s problémy, kterým my "normální" nemůžeme nikdy porozumět. Není to oslava války a hrdinství. Je to oslava života. 80% ()

MI-380

Uvěřitelně smutné oči snipera a těžko pochopitelné smutné řeči jeho manželky (na rozdíl od manžela věděla dobře do čeho jde). Můj oblíbený Eastwood tentokrát i přes dokonalou expozici apokalyptického Babylonu o stupeň šablonovitější než v mé hlavě nastavený normál: 75% (15206 hodnocení, 76%). ()

Kosmik 1

Film jsem viděl dvakrát v krátkém časovém rozmezí a hodně mě bavil. Stylem mi to tak trochu připomnělo "Smrt čeká všude", jen s tím rozdílem, že tady jde o snipery místo o pyrotechniky. Turnusy ve válce, život doma, neschopnost se přizpůsobit běžnému životu atd atd. Těžko mohu něco vytknout, tenhle typ filmů mám totiž hodně v oblibě. Hlavní představitel zahrál dle mě na výbornou. No a Clint v roli režiséra je jasnou zárukou kvalitní podívané. 90% ()

Darill

Technicky je to natočené skvěle, o tom žádná. S příběhem mám ale trochu problém. Přijde mi, že se film snaží zachytit několik rovin, ale každou jenom nakousne. Co žene Kyla pořád zpátky do války je tam řečené tak jako jednou větou. Že má psychické problémy je naznačeno tím, že si nepovídá se svou ženou, že málem udeří psa a že má vysoký krevní tlak (post-traumatický stres z války v Iráku tedy asi má i polovina Česka). A akční či válečný film to vlastně také není, protože na to je tam té akce a reálií taky dost málo... ()

Dagoussek

Pohled ze života jednoho válečného hrdiny a jeho vývoj od dětství až do jeho konce...drama, napětí, akce, ale také láska, přátelství a vlastenectví. ()

Jaro.Krafcik

Ani som nevedel že toto režíroval sám veľký Clint Eastwood. Dalo sa pozrieť, aj keď ma malokedy vojnový film zaujme, ešte k tomu životopisný, toto bolo veľmi dobré. Atmosféra a napätie tu hralo vážnu úlohu. Niekedy určite znovu oprášim. 4* ()

Hollohlaway

Byť úmysl byl jistě dobrý, nakonec film neví, jakou písničku hrát. Protiválečnou? Patriotickou? Rodinně dramatickou ? Válečnou ? Nepřekvapí nakonec ani herecky, ani námětem, a nakonec vám v hlavě utkví jen neuvěřitelně namakaný Cooper. ()

milancecil

276. Tak přijďte i k nám vy chrabří synové slavit a hodovat, vraždit, loupit, rabovat, jste u nás vítaní poslové smrti, zabijte, zničte, zbořte, jak je vám podle chuti. Je to obdiv si zasluhující hrdina nebo jen surový vrah? Pro mne je a bude vrahem, i když on si své zločiny vždy nějak obhájí, jak jinak by sám sobě odůvodnil svou vlastní zločinnou existenci, právo na takové jednání. Pro mne není a nikdy nebude žádné ospravedlnitelné násilí, jen více méně vypočítavá, zištná záminka, úměrná vlivu a rozsahu mocenských zájmů, společnost, která takové jedince oslavuje, s hrdostí se k nim hlásí a ještě vyzdvihuje jejich násilnický charakter ve vyčísleném počtu jejich obětí, jen dává zřetelně na vědomí, jak hluboko již ve své lidské podstatě poklesla a je právě v takových svých postojích velmi bezpečná, nejen pro okolí, ale i sama pro sebe, propagandistická podívaná, která může místo znechucení a odporu poskytnout uspokojující zážitek snad jen podobným typům, velmi smutné, ale zároveň i vypovídající mnohé, nezanedbatelné o závažné situaci a stavu, ve kterém současný svět je, k jakým činům je více méně otevřeně nucen nebo ve skrytu rafinovaně manipulován. (5/10) Spřízněný komentář: mat.ilda ()

voleman

Americký sniper je prvotřídní ukázkou syrového válečného dramatu natočeného podle skutečnosti kde je americký patriotismus ukazován sice ve velké, ale ještě poměrně snesitelné míře. Eastwoodova režie je jako obvykle brilantní a herecký výkon Bradleyho Coopera je opravdu vynikající a uvěřitelný. Snímek sice neobsahuje nějaké buhvíjak strhující akční pasáže, což ale určitě není na škodu. Ukazuje život amerického vojáka bez přikras a s hutnou dávkou tíživé a bezvýchodné válečné amosféry. Podobných snimků tu sice byla již spousta, ať už lepších nebo horších, myslím si ale, že stejně toto válěné drama, hned tak do průměru nezapadne. 80% ()

tommmy89

Som muž, ktorý od malička dáva prednosť tématike II. sv. vojne vo filmoch i v knihách. Čo je vlastne akési menšie zaujatie voči dejinám ako takým. Ako chlapec som mal rád dejepis, priznávam :D Nuž, tento film je vojenského rázu, no má to od čias II. sv. vojny veľmi ďaleko. Dosť dlho som sa vzpieral a odolával pokušeniu pozreť si tento film, no keď k tomu konečne došlo, nemôžem povedať, že ma nezaujal. Práve naopak ... je to príjemná zmena nahliadnuť do terajšách čias, čo sužujú krajiny na juhu. Viditeľne mentalita, ktorú ovláda teroristická propaganda (na istých miestach) má čo ponúknuť i vo filme. Nikdy som sa nezaoberal a ani sa neplánujem zaoberať myšlienkou modernej vojny, no vidieť čo sa deje v skutočnom svete v modernej dobe nie je na škodu. Je to tak trochu ako keby si zapnem správy o siedmej hodine večer. ()

jenik71

Američané si na podobné filmy vcelku potrpí, což se dá vzhledem k jejich vlastenectví a národní hrdosti pochopit. Oni podobné příběhy a osudy prostě milují a hrdiny oslavují. Film je sice dobře natočený, má rozhodně i svoje kvalitnější pasáže a silnější momenty, jenže mě to až tolik neoslovilo. To však neznamená, že by se to nedalo zhlédnout. Já vidím hodnocení na 60% a skutečnému odstřelovači vzdávám hold. ()

Jello Biafra

Z mojej strany jasná spokojnosť. Skutočný príbeh elitného snipera, ktorý slúžil 4 turnusy v Iraku a kryl svojich spolubojovníkov. Patetické scénky či americký patriotizmus som dokázal režisérovi odpustiť. V prvej rade som si vychutnával napínavé bojové scény a prestrelky, ktoré názorne ukazujú ako prebiehali boje v irackých mestách. Politiku nechajme stranou, toto je vydarená vojnová dráma o človeku, ktorý sa so svojím pôsobením v tomto konflikte nakoniec ani nedokázal vyrovnať a navyše musel popri boji riešiť mnohé životné dilemy. Nutno dodať, že Bradley Cooper práve tu ukázal, že je seriózny herec. Čo sa týka Clinta Eastwooda, tak je len obdivuhodné, že vo svojom veku ešte stále točí takéto skvelé snímky. ()

kenkaku

Eastwood není Scott, takže kdo čekal druhého "sestřeleného jestřába" je blázen. Ano Eastwood akci umí a válečné filmy dělá dobře, ALE vždy musí mít nějaké to kulervoucí téma, aby si mohl trochu zadramatizovat. Takže osobně vzato, čekal jsem mnohem více žvanících a slzných scén na úkor mačkání kohoutku ostřelovačky. To samé platí o "náborové agitce". Si myslíte, že armáda půjčí filmařům techniku v hodnotě vyšší než je celý film dohromady a nechce nic na oplátku? Naivky... No nic. To jen k pláči některých místních individuí. Cekově vzato jde o solidní film, o kterém ale MUSÍTE vědět co čekat. Eastwood se totiž drží didaktické životopisnosti jako buldok a proto se střídá snad přesně co 10 minut "výcvik/turnus" a "nuda v Texasu". Neříkám, že je to špatně. Naopak. Právě ve chvíli kdy jednomu dojde, že se nudí - hop - a jsme zase mezi turbanama. S čím se jen člověk musí vnitřně poprat je, to... že USA je prostě nejlepší země na světě (a že oni tomu bezelstně věří). ()

Maynard.

Na sklonku novodobé války - nás proti islámu, se Clint nebál a natočil reálný příběh o tomhle ožehavém tématu. Není moc podobných filmů, asi se dost lidi bojí píchat do vosího hnízda. No ale Clint se nebál a udělal zaraceně dobře! Dokonce rozmýšlím jestli nedát plyný počet *. Moc dobře Eastwood udělal,že si udělal větší pauzičku mezi filmy, počkal si na kvalitní předlohu a natočil reálnej kousek o teroristech a o vnitřním boji každýho vojáka, který zažil válečné hrůzy. Bradley Cooper na jedničku, tohle byla trefa přímo do černýho. Až na konci filmu sem se dozvěděl,že je to natočeno podle pravdy, což je ještě větší mazec!. Jeden sniper sejme 160 islámistů (oficiálně potvrzených) a stane se novodoubou americkou legendou. Co víc si přát? :o). Taky bylo super, že v Iráku soupeří s dalším elitním sniperem, něco jako Nepřítel před branami. Oproti oskarové trapárně - Smrt číhá všude je tohle pecka! Jo a poslední věc, po strašně dlouhý době sem viděl film dřív než se dostane do ČR kin. A to sem ani nemusel jet do USA :o). ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu