Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Tjaden

Bradley Cooper se mi do role krvelačného ochránce demokracie a vyšších západních hodnot vůbec nehodil, asi pro mě navždy zůstane spíše bezstarostným bonvivánem z komediální série Hangover. Snaha se mu upřít nedá, ale například jeho strnulá grimasa a vytřeštěné oči při pohledu na záběry z 11. září ve mě vzbudily opačné pocity, než patrně měly. Provinile se přiznávám, že mi jako mnohem zajímavější postava připadal jeho syrský badass nemesis Mustafa, rozsévající mezi okupanty hrůzu pomocí starého dobrého Dragunova. ()

preclajsz

Absolutní špička! Clint Eastwood si s tím neskutečně pohrál, celé to prostě funguje. Film na motiv skutečného příběhu popisující chlápka ze zapadákova, kterýho už nebaví být nula. V srdci zarytý patriot narukuje do armády a hned do tý nejdrsnější. Navy Seal! Ve filmu uvidíte nejen to hlavní, ale i celý průběh výcviku a 4 turnusů. Jasně je to trochu až moc Americký, no a? Rozhodně lepší film než na podobné téma "30 minut po půlnoci", který jsem viděl den po tomto skvostu. Kdo se trochu o Chrise "Legendu" Kyla zajímal, tak ví že ve filmu je pár věci poupravených, ale to už tak bývá. Celkový film hodnotím velice kladně, ať si říká kdo chce co chce, tenhle film si prostě zaslouží víc než dosavadních 76%. Stále nedokážu pochopit zásah ze 2 kilometrů! Klobouk dolů. Za mě 5* Kdo chce vědět víc tak tady je Chris u Conana: https://www.youtube.com/watch?v=IiVDtNjORbY Nebo český článek den po jeho smrti: http://zpravy.idnes.cz/slavny-odstrelovac-padnul-za-obet-jinemu-strelci-f72-/zahranicni.aspx?c=A130203_131311_zahranicni_paw ()

Lukoboss

C. Eastwood má rád patriotistický témata, ale se svýma zkušenostma k nim umí přistupovat opatrně a docela lidsky. Tady to sice není tak brutální nálož jako v Gran Torino, ale pořád si to drží laťku hodně vysoko. Válečný drama je těžký, protože se tvůrci musí rozhodnout, jestli to bude víc řežba na bitevním poli nebo to kolem, no tady se to povedlo, si myslím. Už proto, že se střídá vojenskej turnus - návštěva doma - další turnus atd., dohromady 3 dlouhý roky. A odtud pramení posttraumatickej syndrom, kterým trpí velká většina chlapů, kteří toto přežili. B. Cooper exceluje a dává najevo svoje herecký kvality, především ve chvíli, kdy se snaží začlenit zpět do běžnýho života. Situace jsou tam napjatý a emocionální (telefonáty s těhotnou ženou přímo z boje pří přepadení, kde ona slyší jen výstřely, jeho slova "Už jsem připravenej se vrátit domů!", křik a pak už nic) a některý řekněme filmovo-pohádkový (nahánění 2 nej znepřátelených sniperů - skoro jako v Nepřítel před branami). Ale jak jsem psal na začátku Clint i ve svým věku umí držet otěže dost pevně na to, aby se ta mozaika nerozpadla, a proto to ve výsledku vypadá tak, jak to vypadá - tedy velice slušně! ()

honzii

Americký sniper je příběh hodný filmového plátna, ale přichází s křížkem po funuse. Veškerá jeho témata byla myslím už ztvárněna a nic moc navíc snímek bohužel nenabízí. Cooper sice poprvé pořádně hraje, krásná Sienna Miller pláče jako o život, umírají ženy, děti i kamarádi ve zbrani, ale protože nám film neříká nic, co bychom sami nevěděli nebo neviděli jinde, vše ztrácí na působivosti. A tak jediný opravdu silný a drsný moment, který by nám nabídl něco navíc, byl z úcty a strachu vynechán. Dramaticky to funguje slušně, ale například s napětím Clint moc dobře pracovat neumí a v celém filmu nastanou jen dvě tři scény, kdy ho opravdu cítíte, což je obrovská škoda. A tak i přes atraktivní látku, silné obsazení i tvůrčí ansábl přichází něco, co zaujme, ale nestrhne. Cením však přístup, který není ani moc patriotistický ani propagandistický. I když se to tam taky najde.. ()

Spike23

Respekt ke Kyleovi je jedna věc, druhá věc ale ta, že se jedná o zfilmování něčeho, co se absolutně ničím neodlišuje od podobných válečných příběhů, které mi čím dál tím víc připadají, že nemají víc než jeden scénář, který už za Remarquea nikoho nemohl bavit. ()

DonQ

Libová záležitost, ale z válečných filmů jsem viděl i větší pecky (především staršího data). Je to srovnatelné a hodně podobné se Smrt čeká všude, kde na mne ještě více působila atmosféra strachu a i o něco charismatičtější hlavní hrdina. Rozhodně je to však vysoce nadprůměrná podívaná. Do očí bijící americkou propagandu budiž autorům odpuštěna, to by nebyli amíci, aby se co deset minut nebouchali pěstí v srdíčko a nelíbali americkou vlajku - jejich publikum by takovou absenci patrně neodpustilo a přiznejme si, tohle je točené především pro ně. Co mi možná chybí nejvíce, tak nějaká památná přestřelka, jež zdobí většinu ostatních velkých válečných filmů. ()

blueskin

americký sniper si přímo vynucuje srovnání s oscarovým snímkem smrt číhá všude. proti jeho odlidštěné, pozorovací metodě staví eastwood do popředí psychologii hlavní postavy. ta působí zpočátku trochu šablonovitě a svádí k odsouzení filmu kvůli vezení se na vlně současných válečných dramat americké provenience. s přibývající stopáží však spolu s houstnoucí atmosférou roste i uvěřitelnost filmové rekonstrukce skutečných událostí, všeobecně známé finále pak vejde do dějin kinematografie jako jedna z nejlepších závěrečných scén. velké uznání si zaslouží mimořádně povedený casting herců v hlavních rolích - jak bradley cooper, tak sienna miller se svým reálným předobrazům podobají až strašidelně přesně. ()

charlie_ando

Clint Eastwood je prostě borec a ve svých 84 letech dokázal s rutinou a profesionalitou sobě vlastní natočit působivý film o dramatických životních osudech odstřelovače Navy SEAL. Chris Kyle byl Texasan, cowboy a americky patriot, který prodělal čtyři turnusy ve válkou zmítaném Iráku a na svém kontě má 160 potvrzených zabití. Muže, jenž se za svého života stal legendou a pravým americkým hrdinou, ztvárnil Bradley Cooper, který je rovněž i producentem. S postavou zásadového člověka nebojícího se opakovaně nasadit vlastní život pro své bratry ve zbrani, a který si odnesl z války hluboké šrámy na duši, se popasoval vcelku dobře. Tvůrcům se nenuceně a plynule daří střídat scény z válečně zóny i z domácí fronty a zobrazovat tak kontrast mezi vypjatými bojovými pasážemi a "normálním/mírovým" civilním životem, kde o rodinný krb pečuje kouzelná Sienna Miller. Nejvíc na mě zapůsobil dech beroucí ostrostřelecký souboj v městské zástavbě během začínající písečné bouře. Strhující přímočará válečná podívaná, která má svůj jasný cíl a hvězdná vlajka s pruhy vlaje. ()

joylis

Patetická nacionální hrdost k pláči...Průběžně jsem vyzvracela téměř všech padesát hvězdiček z americké vlajky. Cooper zklamal! ()

HiddenDragon

Velmi kvalitni film o Iraku, ktery trochu doplaci na to, ze uz je nekolikaty v poradi s timhle tematem a ze predevsim hodne pripomina oscarovy "The Hurt Locker" (2008). Jak podanim konfliktu, tak i psychologii hlavni postavy. Holt filmari se od snimku o WW2 nebo Vietnamu presunuli k soudobym islamistickym problemum, coz ma sva pro a proti. Divak ziska opravdu perfektni vhled na moderni bojiste, jaky "bordel" dezinformacni i bitevni Blizky vychod predstavuje, protoze se vetsina prestrelek odehrava v urbanizovane oblasti plne "civilistu", ale taky ma obcas pocit, ze neco podobneho uz prave videl. Nejen ve zminenem filmu o pyrotechnikovi, ale i z beznych zprav. Presto neni pochyb o tom, ze filmarina je to kvalitni a uzival jsem si, kolik realne techniky do toho Eastwood nacpal. Lokace jsou take perfektne vybrane a divak nema rusive pocity typu ze je neco jen "na oko". Cooper se na postavu Chrise Kylea take perfektne hodi a je mu vic nez podobny, dokonce si na teto roli dal fyzicky opravdu velmi zalezet. Myslel jsem, ze dej o sniperovi bude nuda, ale vzhledem k tomu, ze se Kyle zapoji do mnoha boju i zblizka, najdou se opravdu velmi napinave sceny. Rezijne je to tedy dobre zvladnuto. Jedine, co mi prislo lehce krecovite a neprirozene byly sceny pri navratech domu. Chapu, ze jsou pro dej podstatne, ale neco mi na nich uplne nesedlo. Ten kontrast je zkratka tak velky, ze to beznemu cloveku jako mne prijde az divne :) Co me, ale dostalo, byl konec a zaverecne titulky, jelikoz jsem o tomto nejuspesnejsim sniperovi amer. historie nevedel do te doby nic. Fotky realneho Kylea a toho, jak byl respektovan, pridaly celemu snimku dosti na hodnote a vedou k uvaham o paradoxech zivota. [Oscar 2015: Strih zvukovych efektu] ()

Seti

Clintova válka v Iráku mě bavila daleko víc, než ta převelebená od Kathryn Bigelow. Nevím, nakolik se Clint řídil knižní předlohou, ale jsem setsakra rád, že film pojal hodně akčně a nebabral se jen v emočních a psychických ranách, jež válka ve vojácích zanechává. Je však třeba se krom skvělé akce připravit také na větší než malou dávku amerického patetického patriotismu, nekritickou glorifikaci hlavního hrdiny a značně zjednodušující černobílé pojetí postav a celého iráckého konfliktu. V mnoha momentech (především akčních) se přes to člověk snadno přenese, někdy je to však daleko obtížnější. (...) Musím se ale přiznat, že po přečtení několika srovnání ať již s knihou nebo s relitou, u mě Americký sniper a jeho tvůrci poněkud klesli , jelikož skutečnost do značné míry zkreslují, nehodícím se událostem se nevěnují a svůj film tak přetavili spíše ve vpravdě Goebbelsovskou propagandu, než seriózní životopisné drama. Je mi líto, ale musím proto Clinovi jednu polárku ubrat, jelikož mi to vážně trochu pokazilo prvotní velmi pozitivní zážitek z filmu (samozřejmě již při sledování jsem to čekal, ale ne v takové míře). ()

klukluka

Vyjma hlavního hrdiny se mi ani jeden americký voják nedostal pod kůži. Přitom to bylo žádoucí, divák by pak snáze pochopil Kylova post válečná traumata. Celkově tady hodně cílili na amerického diváka, Clint si tím upevnil pozici národní ikony. Z filmařského hlediska se mi ale to jeho pojetí nelíbilo. Bylo to rozvláčné, jaksi bez šťávy. A o objektivitě asi nemá vůbec smysl mluvit. Naopak, tohle je ryzí propaganda. Clint Riefenstahl Eastwood- hrdý Američan. ()

iXtr3m3

Podľa mňa ani lepšie ani horšie ako Lone Survivor. Po pravde, ak sa jedna o sniperské filmy, radšej si pozriem Shootera s Wahlbergom. Ten je sice v porovnaní s týmto viac "sci-fi", ale zároveň viac pútavý. ()

divak84

škoda,.mírné zklamání. Mám v hlavě spoustu pocitů a různých nazorových proudů, jak popsat svůj zažitek. Začnu asi tím že to rozhodně není oscarový film. Když budu hodně přísnej, budu tvrdit, že AS je obyčejným bratrem k Hurt Locker. Film se totiž dost vyrazně soustředí na myšlenku "nemusím se vyrovnávat s válkou, válka je pro mě droga a seru na své blízké, že oni trpí"... Od Eastwooda jsem čekal další americkou ódu na americké koule, jak stojí v pozoru, když se objeví americká vlajka. Jenže ani Harry nemládne a z jeho počinu mám dojem, že film se nakonec vydal uplně jiným směrem.. Nic o snipování, ikdyž musím uznat, že hláška po zabití hada na cvičišti byla extrémně Keeewl..Čekal jsem spíše psychologický obrazek, obrázek o sniperovi, který ukaže divakovi své pocity při sejmutí lidí, které ani nezná, ikdyž jasne - sniper je icecold člověk, který bere headshot jako svou práci. Podle mě zbytečně akční snímek, který si bere hodně z Hurt Locker, dost kopíruje motivy Jeremyho Rennera (pátrání a chování skoro na vlatsní pěst). Rodinné problémy sou ve filmu jenom ve formě střípků a to je prohra. postupem času je Kyle podáván jako dost nesympatická, robotická, naprosto uzavřená osoba. Zda je to pravda nebo ne, nevím.. Co taktéž statut Legendy.. ? vůbec nic bližšího. Chtěl jsem více sondy právě do toho statusu. Eastwood si vybral jeden z největších amerických symbolů co se války týče, ale nevytvořil podle mě nic moc, co by tento symbol pořádně představilo, rozebralo.. Takové ty "záchvaty" uzavření, odpírání stresu apod, to jsem všechno viděli v x filmech.. Americký Sniper měl být blockbuster a třeba pro spoustu lidí je, neberu jim to, ale já tuhle dějovou linku viděl už často.. Nominace na nejlepší film roku je joke.. Bradleyho výkon ovšem famozní. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu