Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Angelino

Veľmi pekná ukážka mužských a ženských archetypov, toho, že ak má muž jasné poslanie (akokoľvek prehnane patriotistické sa to v našej kultúre javí), žena a rodina sú až na druhom mieste. A iba ak sa jedno naplní a nájde sa iné, môže to fungovať. Ak by nemal film nálepku "životopisný", bolo by zaujímavé rozohrať partiu, kedy už do štvrtej misie nenastúpi, zostane so ženou, ktorá si ho napriek tomu že ho prosila aby zostal doma prestane si ho vážiť, pretože nenasledoval svoje poslanie a nedokončil čo bolo pre neho naozaj dôležité. A to by mohla byť pekná psychologická dráma... ()

Tristaver

Překvapivě hodně válečně-akční snímek (čekal jsem spíš drama), který stojí jen na Cooperovi. Když ten sleze z plátna, film se hroutí. Mám dojem, že filmu trochu ubližuje nálepka "životopisný". Bez ní by se Eastwood víc "urval" a třeba by víc rozebral rivalitu s nepřátelským sniperem, což by filmu mohlo dodat chybějící rozměr. ()

jasiska

Film načne viacero tém, ale žiadne nedotiahne do konca. Dej nie je nič výnimočné a v bojových scénach sa pomerne ťažko orientovalo. Plus celý ten patriotický pátos, keď je myslený vážne a nie buď kriticky alebo ako paródia, mi dosť vadí. ()

Milodar

Je to všechno hezky udělané, přestřelky v Maroku vypadají realisticky a nechybí jim napětí. Co však přináší film nového? Amerického surpervojáka jistě ne, neštěstí manželek a dětí taky ne, poukázání na to, že návratem domů to nekončí (postraumatický syndrom) taky ne, hůůjáá kamarádství taky ne. Vlastně nic. Aha, jo zapoměl jsem na Mustafu, egyptského olympionika s šátkem od Sandokana. ()

.baris.

American sniper není válečný film. Nejde v něm o to vykreslit jakékoli konkrétní události týkající se války (ať už reálné nebo smyšlené).... Válka je tady jen nástrojem. Tenhle film je totiž o vojákovi a jeho psychice, o tom, co prožívá po návratu, o jeho neschopnosti žít normální život, o PTSP... A o tom, co takovému člověku může pomoct. A je to sakra dobrý film. ()

Paldiny

Niekde medzi 3 a 4. K tomu slabšiemu hodnoteniu sa prikláňam len kvôli vedľajším postavám aké som od seba nedokázal odlíšiť. Preto nefungovali ich malé príbehy a ak niektorý z nich aj neskončil šťastne to so mnou nezamávalo. Zato charizma a osobnosť Chrisa Kyla je tak výrazná, že zatienila všetko navôkol, vlastne aj cieľ misie. Druhá persóna ktorú cítiť stála za kamerou. Clint vynikajúco pracoval s napätím či v kľúčových okamihoch v Iraku, tak v spálni, kam si hlavná postava často nosila prácu až domov, najsilnejší sa dokonca odohral na detskom ihrisku. Technická stránka ako inak TOP. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "There are three types of people in this world: sheep, wolves, and sheepdogs."     Dramatický príbeh jedného amerického vojnového hrdinu, ktorý odletel do Iraku, aby bránil svoju vlasť. Že to veľmi nedáva zmysel? Nevadí, aj takéto príbehy píše život. Napriek všetkým takýmto predsudkom ma Clint Eastwood opäť nesklamal - dokázal nakrútiť film, ktorý má kvalitné bojové scény, ale rovnako dobré sú aj scény dramatické. Je to taký Nepřítel před branami (2001) z modernej doby (dokonca tu máme aj akéhosi arabského Mustafu Königa). Výborné sú herecké výkony v hlavných rolách, najmä skvelého tlsťocha Bradleyho Coopera, ale veľmi sa mi páčila aj jeho filmová partnerka Sienna Miller. Ako už tradične, vytknem ten neprirodzený filter, ktorý sa snáď pridáva na všetky takéto filmy. V každom prípade som rád, že som sa prostredníctvom filmu opäť mohol dozvedieť nejaké zaujímavé fakty a spoznať nejakú zaujímavú osobnosť.     "I'm not redneck, I'm Texan!" "What's the difference?" "We ride horses, they ride their cousins." ()

Mikino00

Vojenská biografie nevybočující nijak z řady tématicky podobných filmů, snad jen větší mírou patriotismu. Dějově nepříliš zajímavé, přestřelky slušné a domácí zázemí otravné. Dokonce i Cooperův styl hraní mi celkem vadil. ()

zelvicka.

Tak si to dejme takhle - dal bych čtyři hvězdy i přes to, že mi americký ideologický kecy přijdou na zvracení. I přes to, že američani neměli v Iráku co dělat, protože víme, že tam nejeli kvůli nějakýmu dobrodinní, pokud to dobrodinní neteče a nedá se na něj jezdit autem. Je to zatraceně dobrý, ale něco maličkýho mi tam nesedí, a já nevím úplně proč. Skvělý akční scény, dobrej příběh, skvělý výkony. ()

mkali

Zajímavý film, kde nejde až tak o příběh/akci jako spíš o psychologii hlavní postavy. Válka v Iráku je peklo, nicméně po tomhle filmu se ani nedivím, že tam Spojenci narazili po pádu Saddáma na tak tuhý odpor.. Trochu mi vadila přemíra patosu na konci, nicméně to už k takovým filmům patří. ()

Sochorisko

Trošku zmatená počáteční dějová linka se stává v průběhu děje jasnou a divákovi už nebrání nic si tento film podle skutečné události náležitě vychutnat. Bradley C. dokázal že není žádným amatérem a roli Kyla sehrál obstojně. Teprve v samotném závěru jsem si začal uvědomovat, že mi je život tohoto snipera trochu povědomý, vzpomněl jsem si, že jsem před pár lety četl dojemný příběh-článek o sniperovi z Ameriky.. Aha-je to on, skončí příběh stejně? ()

Ollie235

Překvapivě dobré. Dost jsem se bál zbytečně přehnané oslavy USA, jejich patriotismu a obdivu vůči všemu vojenskému, ale z tohoto filmu na mě nic takového nevyzařovalo, ba naopak. Chris Kyle je sice zobrazen jako profesionální voják se vším všudy, ale díky neustálému důrazu na život v civilu působila jeho postava lidsky a postupně si získávala moje sympatie. Záběry z bojišť navíc působí nesmírně autenticky a nudných pasáží je naprosté minimum. K plnému počtu tomu ještě něco málo chybí, ale jinak naprostá spokojenost. ()

H4ku11

Nebolo to tak nepríjemne americké ako býva zvykom. Bradley Cooper sa do toho poriadne vžil a aj vďaka nemu tie 2 hodiny zľahka ušli. ()

Jaro_slav

Někde jsem četl, že je to proamerická republikánská propaganda obhajující (samozřejmě neoprávněný, to ví naprosto jasně každej pivní expert) vpád USA do Iráku a G. Bushe. Nebo něco v tom smyslu. Na tohle můžu říct jenom slovy Ričmonda Valentájna z "Kingsmana": "Do I look like I give a fuck?" Z úst Bradleyho Coopera v jedný scéně zazní: "You wanna invite them to come fight in San Diego? Or New York? We’re protecting more than just this dirt." Což je taky docela validní argument. Clint Eastwood vypráví přímočaře, pomalu, přehledně a efektně - přesto a současně proto, že mu letos (snad) bude pětaosmdesát. Kdo čekal kdovíjakou akci nebo ultrahlubokou psychologii postav, má smůlu - tohle je jen taková dramatizace pamětí skutečnýho SEALa ze skutečný války. A válka neni superakční řachanda plná cool hlášek. Válka je vůl. A i ten Kylův posttraumatickej stres neni ve filmu nijak přeháněnej, aby diváka otravoval. Pokud mi něco vadilo, byly to asi jen technický drobnosti - tank Abrams M1 ve filmu dělá zvuk, jako by v sobě měl ňákej obrovskej mnohapístovej motor. Nemá. Průzkumný UAV Reaper (nejsem si jistej, zda byl už za Kyla nasazenej) by fakt neměl vrčet jako Zlin 42. A taky trišku pochybuju, že z Iráku "Amící" vozili rakve přískokama Herkulesama. Pro mě osobně se to řadí na stejnou úroveň, jako The Hurt Locker a Zero Dark Thirty. 100% Edit 15.3.2015: Po přečtení prvního vydání českýho překladu knihy American Sniper (2012) jsem rád, že film spoustu událostí ignoruje a soustředí se jen na sniperskou část Kyleovy kariéry. Díky tomu totiž funguje po vypravěčský stránce; navíc si ve scénáři pomohli SPOILER!!! smyšlenou postavou tzv. Řezníka, konec spoileru, který ale neni ničim jinym, než jakymsi symbolickym filmovym zobrazenim všeho, co o iráckym zlu a tamních povstalcích píše Chris Kyle skrznaskrz celou knihou. A opět se mi stalo, že po přečtení předlohy k filmu mám film ještě radši. ()

Garch

Jednoduchý Texasan nebo agitka na radostný odstřel iráčanů? O tom to rozhodně není. Chris Kyle je celou duší ten zmiňovaný "ovčák", který má jediné poslání: Chránit své stádo. Od prvních minut filmu je jasné, že to není žádná sranda. ()

el.zapikano

Strhlo ma to, musim priznat, ale na 4 hviezdy to nestaci. Pribeh velmi jednoduchy, zapletka ziadna. Ale po vizualnej a hudobnej stranke je to zmaknute na urovni. Bodaj by nie, $ 58 mega sa musi prejavit. Trosku mohli ubrat z tej US propagandy. Vojny nie su nikdy cierno-biele, jedni dobri, druhi zli. A uz vobec nie ta iracka. Co ma pobavilo najviac bola ta gumena babika, ktora mala byt akoze jeho dieta. Uz viac okato to nemohli spravit :-) ()

Renfield

Clint Eastwood je stále ve formě, alespoň z poloviny filmu! Slušně zrežírováno, vojenská akce diváka strhne a také díky kameře to vypadá, že je podaná opravdu reálně. Velice se mi líbil souboj na hodně velkou dálku mezi Chrisem a Mustafou. Ovšem pak přijdou právě ty rodinné scény a v těch je vše jinak... často vcelku nezáživně, čímž se děj poněkud táhne. Tady naštěstí mnohé zachraňuje Bradley Cooper, který hraje výborně jak zde, tak v Iráku. Clint má za sebou jistě více lepších filmů, ale ani Americkým sniperem nezklamal. 70% ()

kuckaAFC

Pateticko-patriotický snímek je slabým odvarem amerikanismu zobrazeného v Gran Torinu, slabým odvarem válečného žánru v podobě například Black Hawk Down a i slabým odvarem studia psychiky válečného veterána jako třeba v Birdy. Ve výsledku tedy pro mě šlo o průměrný životopisný film; možná kdybych měl v sobě kus amerického vlastence, tak to ocením víc. Takhle je to za 50%. ()

mira007

Film má tři linky - vztahovou mezi hlavním hrdinou a jeho ženou, pak vývoj postoje hlavního hrdiny, kdy se z absolutního patriota stane lehký pochybovač bez motivace a nakonec akční souboj mezi ním a olympijským střelcem na straně povstalců ve Faludži. Clint to perfektně namíchal a já tomu dal čtyři hvězdy. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu