Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

eagle-eye

Jajajaj...Clinta uznávám jako rejžu, ale tohle byla nuda. Nebavilo mě to,ani ten Bradley Cooper mi tam moc neseděl. Když to srovnám s peckou Smrt čeká všude, tak to těžce dostává na frak... ()

F.W.Colqhoun

Už jsi přemýšlel co bude, až před tebou bude stát normální člověk? / Doufám, že dokážu odvést svou práci. Na Eastwoodova Simple Jacka s puškou jsem byl víc než cokoliv jiného zvědavý: Jak se můj estetický a morální cit dokáží servat, až se prostřednictvím neokázalé režie, kterou u Clinta Eastwooda obdivuji, budu potýkat s verzi původně ironické Tarantinovy Pýchy národa? Never leave Your rifle in dirt., pravil tatínek. Dopadlo to dobře a špatně; jak se to vezme. Eastwood není úplně senilní a ví, že musí po celé dvě a půl hodiny maskovat integrální součást nepřetržitě propagovaného patriotismu - totiž nebetyčnou hloupost. To se mu daří zázračně. Cooperův hrdina Kyle sice nemá intelektuální zájmy, ale pálí mu to, ovládá sebereflexi, občas něco vytkne samotné skutečnosti válčení (samé akcidentálie pochopitelně, America First). Malé negry střílí (na ulicích jejich měst) jen když musí (totiž když tito ohrožují příslušníky okupačních vojsk). A potom vše splatí pokáním a výčitkami. Na skákání mezi misemi s intermezzy v nesnesitelném domově se skvěle kouká, především nasnímání těch krásných dlaždiček, co jsou jimi vysázené zevnitř snad všechny blízkovýchodní domy (a které se tak efektně tříští při zásahu projektilem), je bez chybičky. Eastwoodovi se daří produkovat rádoby lidský film a zakrývat to podstatné. Jinak by to v tomto případě vlastně nešlo. Jedna z posledních scén se odehrává na stadionu, což skýtá příhodný filmový oslí můstek nikoliv k Vlajkám našich otců, nýbrž k Uličce slávy Anga Lee. Ten je Sniperovi nedůstojně těžší váhou: Take us some place safe, take us to the war. ()

AdamesWWE

[7/10] Nieje to vôbec zlý film, je to skvelý nápad sfilmovať niečo takéto, čo sa odohralo v skutočnosti, ale neviem sa zbaviť pocitu že to nebolo to, čo som od toho čakal. Eastwood zvládol akčné scény s prehľadom, akcia je natočená dobre a nepostráda napätia. Aj Bradley Cooper zahral svoju rolu dobre, ale myslím si že mal na viac. Čakal som väčšie prepojenie herca s postavou, viac emócií vo filme, celkovo si myslím že potenciál bol určite väčší. Ale stále dosť dobré na dnešné filmy. ()

vander19

Novodobé konflikty prinášajú Amerike nielen nové naftadoláre a zisky pre zbrojársky priemysel, ale aj novodobých hrdinov. Jedným z nich sa pri svojich misiách v Iraku stal aj Chris Kyle. Legenda. Najlepší sniper americkej histórie. Hrdina ľudu. Už len to, že je to skutočný príbeh človeka zaujme. Sledujeme na vlastné oči transformáciu na molekulárnej úrovni z obyčajného kovboja na elitný stroj na zabíjanie. Človeka, ktorý má problém začleniť sa do spoločnosti pri svojich návratoch. Filmu sa výborne zhostila dvojica Eastwood a Bradley Cooper. Eastwood aj v pokročilom veku dokazuje, že na režisérskej stoličke je rovnako dobrý a tvrdý borec ako keď sa preháňal na plátne s koltom v ruke. Cooper ma dosť výrazne prekvapil a nečakal som, že až takto zvládne túto svoju postavu. Síce je pravda, že od Hangover uplynul istý čas a má za sebou plno serióznych snímkov, ale tento bol asi najvážnejší. Inak čo sa týka samotného príbehu tak som bol dosť v rozpakoch. Americké chovanie vo svete je mi všeobecne proti srsti a ešte o tom natočiť film sa mi zdá až vulgárne nechutné a hodné tak 1*, ale keď sa na to dívam očami jednej osoby a Chrisa Kyla tak mi to príde ako fakt dobrý film. ()

Jespi

Tento film USA potřebovala jako sůl. V době, kdy se zase Amerika sere do celého světa, množí se řeči o škodlivosti amerických intervencí do...kamkoliv, tak smrt Chrise Kyla a následný patriotský film o ní, přišel jako balzám na duši všem, kteří chtějí utišit hlasy o válkychtivosti USA. A proto tento film budou vyzdvihovat a budeme mu dávat oscary, jen ať zase vymastíme na pár měsíců lidem hlavy a zase nás chvilku podporují. A přesně za toto, jsem chtěl už od začátku dát filmu z principu odpad. Jenže nemůžu, protože tak kvalitní film jsem už strašně dlouho neviděl. Eastwood umí točit filmy a umí to sakra dobře. Cooper s nabušenou postavou Terminátora se náramně do hlavní role hodil. Tak moc, že bych mu snad uvěřil, že tam hraje sám sebe. Co se mi ale hlavně líbilo na filmu, je zpracování válečných scén. Žádná zpomalená kamera, žádná eeeeh-aaaah hudba když někdo umře, žádné zpomalené pohledy na vystrašené oči vojáku. Nic z toho. Na výše zmíněné záběry ve válečných filmech, jsem tak alergický, že prostě absence tohoto, mě nutí dát filmu plné hodnocení. Moc super film, krásně natočený, parádní Cooper a dobrý děj. Jediné mínus je snad to, že je podle skutečné události. Byl bych radši, kdyby nebyl. 90% ()

peetriss

Clint Eastwood dramata opravdu umí, neváhá v nich jít až na dřeň a strhnout tak diváka k silným emocím. Na druhou stranu však také umí na diváka vytasit ten nejúčelovější patos, kterým si tentokrát trochu pokazil výsledný dojem. A nemluvím o patosu typu americký patriotismus, který se sice vyskytuje, ale v únosné míře a plně jej vynechat ani nelze. Bezchybně vedené dění na bojišti, které, přestože vše jako bych už někde viděl, mělo pětihvězdičkovou kvalitu, je prolínáno děním v USA, které se bohužel této kvalitě neumí vyrovnat, ale také se snaží dolovat z diváků soucit tím nejprvoplánovitějším způsobem natolik, že pátá hvězda se nakonec stala neudržitelnou. Bradley Cooper dokazuje svou vzestupnou tendenci kvalitního dramatického herce a doufám, že Pařby všeho typu již definitivně pověsil na hřebík! ()

mc.loki odpad!

Clint Zmrdwood natírá americe na bradavky dojímavou ságu o vnitřním utrpení psychopatického vraha v uniformě. Konečně má amerika svůj Triumf vůle. Doufám, že ti to v pekle spočítaj Clinte. Amen. ()

kusaj

Asi teď budu tvrdší, normálně bych dal o jednu purpurovou hvězdu asi víc. Kdo čekal akci, tak se nedočká, tolik toho tam zase neni a kdo čekal typickej kousek od východodřevaře - Eastwooda, tak ten se taky moc nedočká. Možná do toho moc pletli rodinu a čas strávený doma v USA, tím se to zbytečně natahovalo. Když jsem stahoval první pirátskou verzi, těšil jsem se jak retard na vánoční dárek, potom jsem se ale tak celý dvě hoďky u filmu tvářil:) Jj, plakát Black hawk down zůstane nad mojí postelí ještě nějakou chvilku, tohle to určitě nesundá.. ()

Lefty86

80% během sledování jsem měl rozporuplné pocity ale konečný výsledek je vesměs výborný a dojemný konec se skutečnými záběry, čím vším prošel a zemře tak "hloupě" . Nečekejte akční film, je to válečné drama, syrové bez příkras. Jsem spokojený. Výborný a když říkám výborný, myslím výborný výkon Bradleyho Coopera, chvílema jsem musel přemýšlet jestli je to ten Cooper. Pro roli musel hodně nabrat a věřil jsem mu ji. ()

Prochy38

Se zdejším smíšeným hodnocením jsem do toho šel bez větších očekávání a asi to rozhodlo v mém finálním hodnocením. Marně hledám něco, co bych filmu mohl vytknout. B. Cooper vynikající. Je pravda, že Ch. Pratt byl Chrisovi podobnější, každopádně to Bradley zvládl famózně a věřím, že obavy otce Ch. Kylea brzy rozehnal. Skvěle vyobrazena akce. Drsně, surově a bez emocí. Možná že rodinné zázemí hlavního hrdiny značně sekunduje té akční složce, ale byť to někomu může vadit, mně rozhodně ne. Je to film o Legendě a přesně takový si ho Legenda zasloužil. S. Miller nádherná, jako vždy. Nad osudem Ch. Kylea se ale stojí za to pozastavit. někdo někde udělal chybu. fakt by měli lidi s posttraumatickým stresem dostávat do rukou zbraně? Škoda velkého člověka. A že střílel děti? jsou děti a děti. Ty děti za to nemohly, ale..... Ode mě 100% a klobouček, pane Eastwoode! ()

prezdivaka

Nakonec jsem se rozhodl pro čtyři. Přesvědčivý Bradley Cooper a styl vyprávění. Dobře zvládnutý konec a také umírněný patos, který u takového typu filmu s americkým hrdinou, hrozí. Nemohu si pomoci, (jak jinak, než tímto způsobem), ale někdo si tento filmový portál plete s politickými diskusemi, kterých je plný net. Tady se hodnotí film a jeho zpracování. Maximálně věrnost či odchýlení od literární předlohy. Většinou jsou to samozvaní mravokárci, kterých jsou plné putyky. ()

dormouse

Už jen skutečnost, že někdo natočí film o chlapovi, který je označován za hrdinu jen proto, že postřílel nejvíc lidí včetně civilistů a dětí, je úchylná. Film je ke všemu dlouhý, tady v Evropě asi nebude tak snadné ztotožnit se s klukem, kterýého nevzali na školu, takže se nechal nalejt do armády a pak se proslavil tím, že se neučil střílet. A rodiče, místo aby mu řekli "takhle jsme tě vychovali? to se nestydíš?" na něj jsou pyšní. A v neposlední řadě by mohli autoři trochu té délky z filmu věnovat přiblížení konce příběhu divákovi-nechci se šířit abych nerozsévala spojlery a nesklízela rány. Bradley Cooper není žádný herec. ()

valasek.m

Nebylo to špatné, ale že bych si z toho sednul nazadek to se taky říct nedá. Ale musím vyzdvihnout herecký výkon Bradleyho Coopera, který byl opravdu výborný. ()

bloodcountes

Už jenom samotná nominace tohoto filmu na letošní (dnešní:) Oskary je politikum, na skutečnou výhru nemá ani v jednom bodě. Nicméně jako řadový americký válečný film z blízkého východu to není vůbec špatný, rozhodně se mezi staršími snímky neztratí. Osobně mě tam překáží ty rodinné scény - proboha pořád dokola omletý klišé voják sbalí ženskou, mají děcka, ona se o něho bojí, on se vrací, hrabe mu z toho propastnýho rozdílu světů, ve kterých žije, bojuje se závislostí na tom zajímavějším a nutí se do toho nudnýho v bačkorách - zde tedy v kovbojských botách. To můžou klidně z těhle filmů vynechat, už mě to fakt otravuje. Film je dobře zvládnutý v akcích, v celkovém vyznění scén v Iráku, výpravě, kameře, střihu i castingu. Bradleyho skoro nezmám, nijak mě extra neoslovil, ale má celkem pěkný a výmluvný oči. A kvůli nim dotlačím ty silný tři hvězdy na čtyři. ()

xmatysekx

Sakra to bylo silný! Fakt sem ke konci málem brečel. A to nejsem Američan, nedovedu si představit, jak to vypadá po projekcích tam. Nejspíš rovnou u východu vybírají ty bojeschopné a odváží je na výcvik (ti zbylí jdou ke zdravotníkům). K filmu samotnýmu: Je to celý takový nádherně uvěřitelný a bezprostřední, že moc nevnímáte, jak dlouho že už tam dřepíte a najednou je vám smutno. Bradley je fakt správný "redneck". Kšilt dozadu a střílí jednoho muslima za druhým. Bez výčitek. Jediné výčitky má z toho, že jich mohl zabít víc. Já bych je měl, kdybych tomu nedal minimálně 5 hvězd. Akční scény sou super. Tak akorát krve... Všechno do sebe zapadá a odkazy na skutečný události to celé podtrhují. ()

angloumene

Zajímavý příběh o tom, jak se z vidláka excelentní voják stal. Naneštěstí je ale Americký sniper strašně utahaný, zdlouhavý a překvapivě málo napínavý. Pro bližší seznámení se současnou ikonou americké vojenské scény asi stačí, ale že by přinášel něco navíc, tak to si nejsem úplně jistá... Celkově 65 %. ()

Itar

Nudný, tuctový americký životopisný film. Ani krapet objektivity, halda patosu a v konečném důsledku nevěrohodné stejně jako jiné propagandistické filmy. U akčního válečného filmu typu Black Hawk Down se to ještě snese. Tady nikoliv. ()

lucijelucije

Malinko jsem chtěla víc, ale to nemění na věci to, že mě Clint ani trošku nezklamal, ale spíš mě utvrdil v tom, že stoupá v mých očích stále výš. Jeho filmy totiž mají duši a tak hodně otevřenou a nebránící se tolika možnostem, že po skončení filmů, vás nechá chvíli shluboka dýchat. Sniper je rozhodně příběh, ktrý si zaslouží pozornost a kupodivu hezounek B. Cooper svou roli pojal hodně vážně a profesionálně. Ve všem, co jsem viděla, jsem viděla Ch. Kyle, chlapa, který měl srdce. ()

Hadriel

Nevtáhlo mě to tak, jako třeba Black Hawk Down. Poslední přestřelka je zpracována opravdu dobře, zbytek nic extra. Problémy se začleněním se po návratu jsou dost strojené, třeba v takovém Homelandu mi přijdou podaný daleko líp. Cooper to zahrál dobře, ale postavu jsem si nějak neoblíbil. Navíc to umělý dítě a příšerné CGI??! Se slušným rozpočtem a s jistotou že ten film vydělá desetkrát tolik, protože Murica. Nechápu. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu