Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

M1k9

Tady se podařilo něco podobného jako v Black Hawk Down od Ridleyho Scotta. Děj je tak přesvědčivý, že není prakticky čas přemítat nad smyslem toho či onoho. Válečné emoce jsou silné. Čas od času si je zažít zcela jistě neuškodí. Cooper zahrál možná svou nejlepší roli. Co dodat, tentokrát to je pocta. 7/10 ()

Pevek2 odpad!

Cely ten film je jedno alibi pro to, proc bily clovek muze strilet za urcitych okolnosti podradne osoby. Eastwood za poslednich deset let delal vice mene navodne a blbe propagandisticke filmy. Ale tohle je hodne pres caru. ()

Hepy13

Jako už několikrát u válečných filmů , musím v některých názorech souhlasit s komentářem Malarkeyho. Chyběli veškeré emoce. Jednotlivé scény nejsou chytlavé ani napínavé. Daleko víc se mi líbil film Bratři (ten sice není až tolik válečný) ale je hlavně o psychickém vyrovnávání se z návratu války. V Sniperovi nechybí Eastwodovo tradiční vlastenectví a patos ( s kterým nemám vůbec žádný problém). Bradley Cooper dost dobrej, škoda jen že zde nebyl sniperský duel, tak jako třeba v Nepřítel před branami. To je ve válečných filmech vždy speciální, takovej sladkej bonbonek pro diváka. Na Oscara tenhle film rozhodně není. Ale to třeba takový Birdman taky, no a jak to dopadlo všichni víme. ()

beniczech

Tento snímek ve mně zanechal rozporuplné dojmy. Cooper zahrál svou roli fantasticky, napětí bylo více než dost, kamera slušná, bojové scény velmi zdařilé a dokázaly ve mně vyvolat pocit, jako bych se na blízkém východě objevil já sám. Občas se objeví i silnější moment (např. dítě a vrtačka). Ale to jsou asi tak veškerá pozitiva, snímek je zbytečně dlouhý, mnohé scény roztahané či zcela zbytečné a co mi vadí nejvíce je absence jakéhokoli příběhu a pointy (snad kromě zbytečnosti těchto válek). Na tento film brzy zapomenu a nemám důvod si jej pustit někdy znovu. Ideální pro sledování jedním okem, kdy během večera musíte vyřídit ještě něco jiného. /65%/ ()

Jaroslaf

jsou filmy co vás atmosférou pohltí. pak sou filmy co vám jí dají aspoň na okamžik okusit. A pak jsou filmy jako Americký sniper, kde o atmosféru nezavadíte ani omylem. Aby se většina filmu odehrávala ve válečné vřavě a přitom tak nudila? neodpustitelné. ()

poet

Je to teraz take populárne tresnúť tomu mizerne hodnotenie len preto že sa tam mihne americká zástava a že dvojičky si američania dali dole sami.... Aj keby to bola hneď pravda tak ako film to celkom funguje aj ja som sa nenudil. Bradly Cooper sa nasypal celkom slušne ale do tejto úlohy mi až tak nesadol. Natočit dynamický akčný film po 80-tke ktorý ide v rytme súčasného blockbustru tak to treba mať trochu talentu a Clint stale nezapadol prachom. Výcvik jednotiek SEAL považujem za najsilnejšiu stránku filmu (žiaľ na Full metal Jacket sa nechyta) a hlášky boli celkom slušné :).. Ako rodinna dráma to velmi nefunguje ale ako vojnový film tu nie je velmi čo vytknúť. ()

Furmi

Filmu som sa dhlodobo vyhýbal keďže som už vopred tušil presne o čo v ňom pôjde. No réžia úžasneho C.E. mi proste nedala. No dostalo sa mi presne toho čo som aj čakal. Ospevovanie amerických "hrdinov" (resp. psychopatov) o tom ako sa idú vystrielať na ľuďoch do cudzej krajiny pod nejakou "úžasnou" duchaplnou a ospravedlňujúcou myšlienkou už fakt nemusím a tento film bol v tomto smere až nechutný. Lineárny, s mnohými nelogickými situáciami, silno pritiahnutý za vlasi a bohužial na Clinta i so slabou réžijou. 1* navyše za záverečnú vetu v titulkoch ktorá ma donutial sa až zasmiať nad iróniou ktorú prináša reálny život (zvlášť ten americký). 62% ()

bolan

Ach ti Amíci, potřebujou mít ty svoje vojáky tak chlapácký. Kdybych vyvrcholil, určitě bych si ho utřel do americký vlajky. Na Eastwooda trochu slabší. ()

petikacka

Clint opět dokázal, že je neuvěřitelně dobrý herec, ale zároveň i režisér...Tento film mě totálně dostal...Takový obyčejný příběh, kde jsem si dokázala představit i normální, dobrý konec příběhu...Co je, ale normální je hluboce subjektivní...O to víc mě film oslovil, protože prostě končí jinak...Rozhodně je to silný příběh, který ve vás zanechá stopu...Za mě 100% ()

lucinkapes

Kdyby to nebylo na motiv skutecne udalosti, tak dam o hvezdicku vic. Pokud nesouhlasite s roztahovanim americke armady po celem svete, tak se na to nedivejte. Ze zbytecnych duvodu zbytecne umiraji lide v zemi, kde nemaji co delat. ()

vtelenie

take slabsie 4, ale je to na realnom zaklade natocene, takze si to zasluzi vyssie hodnotenie. Sentiment Eastwooda urobil opat svoje, v negativnom zmysle samozrejme. ()

dawe787

Eastwood prostě umí! I přes dlouhou stopáž jsem se ani minutu nenudil a nejvíce si užíval pasáže z Iráku. Tenhle kousek jako první řadím do desítky mých nej filmů roku 2015. ()

theSaint

Celý film mě provázela nevysvětlitelná nervozita. Kvalitní záležitost. Ovšem od Eastwooda jsem už viděl mnohem působivější kousky. ()

Helldo

Ááá smrdí tady oskar(y). Staroušek Clint se totiž na stará kolena rozhodl doplnit svou vitrínku zlatých sošek o další kus. A je pravdou, že se mu to daří velmi zdařile, neboť stále dokáže držet režisérské otěže pevně v rukou a hlavně u válečných sekvencí dávkuje akci, napětí i atmosféru více než precizně (vskutku pětihvězdičkově). Škoda že ono vykreslení Kylova osobního života (především v první polovině) trochu zdržuje, ikdyž vzhledem k „based on true story“ motivu se tomu vyhnout asi nedalo. Neříkám, že je American sniper nejlepší film roku a ani neříkám, že je mým osobním favoritem, ale jak víme, zlaté sošky za nejlepší film, kór takovéto, zůstávají nejčastěji „doma“. A upřímně řečeno, opomijíc jakékoli vnější vlivy, postaveno pouze na filmovém zážitku, bych s tím výraznější problém neměl… 4½ ()

Saur.us

Čekal jsem americkou válečnou omáčku z patosu, hrdinů a hepáče a C. Eastowood nasolil velmi slušný válečný film, který si tu omáčku vynahradí až na úplném, popravdě smutném konci. Lovci jelenů to nejsou, PTS a tu neodbytnou chuť po válce snímek sice popisuje, ale hlubší psychologii bych v tom nehledal. Samotná válečná akce je mnohdy napínavá jako kšandy, každopádně neomrzí a nezačne nudit. Oskara si nezaslouží, ale to z něj ještě nedělá špatný film. ()

ashtangi

Válečné filmy nepatří mezi mé oblíbené, ale zde mi to přišlo zajímavěji podané a možná i proto se mi to tak líbilo. Cooper předvedl svůj asi nejlepší výkon a aspoň pro mě je tohle jeho jediná zasloužená oscarová nominace. ()

Matli

Eastwooda určitě vidím radši za kamerou než před ní, to mu jde sakra dobře, ale o pár desítek minut bych to klidně zkrátil. Občas mi ten děj přišel takovej fádní, až se mi chtělo zívat a akční scény jsem čekal trošku víc vymazlený, ale na to asi Clint není. Hvězdičku navíc dávám spíš za poslední hodně nečekané 2 vteřiny filmu (před titulkama) a za skutečnost, že je to podle skutečné události. 69% ()

Platom

Eastwood měl v rukách poutavý příběh odstřelovače, který neuměl dotáhnout k dokonalosti. Film měl slušný potenciál, ale příliš dlouhý a dějová linie nebyla natolik zábavná, aby diváka udržela v napětí po celou dobu průběhu Amerického snipera. Výborná pasáž byla např. výcvik jednotek na samotném začátku filmu, některé bojové scény by také stály za zmínku... proti tomu film obsahuje nespočet tupých a prázdných výrazů vojáka bojujícího se syndromem války, což by každý pochopil už z prvního detailního záběru na obličej Coopera. Závěr mě nepotěšil Americký sniper celou dobu směřoval k jistému závěru, jež byl ve výsledku podán tak obyčejně a odfláknutě, že nelze hodnotit výše. I tak je to velice slušný režisérský počin, vezmeme-li v úvahu věk pana Eastwooda. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu