Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

DAPDO

Po Gran Torinu a Tajemné řece další výborný snímek od Clinta Eastwooda. Bradley Cooper v roli, ve které jsem si ho nejdřív moc nedokázal představit, ale po shlédnutí si v téhle roli nedokážu představit moc jiných herců. Sledujeme napínavý příběh, natočený hodně vlastenecky, od dospívání, výcviku u Navy SEALs, začátky v misích, stvoření legendy, až po návrat člověka poznamenaného válkou, který se těžko adaptuje zpět do normálního civilního života. Natočeno podle skutečného příběhu, jen škoda, jak tenhle chlapík dopadl. Zasloužená nominace na Oskara. ()

mi-ib

Akční béčko z Iráku za áčkový peníze, ale bez zrnka originality a zřejmě s minimem autentičnosti... až na ten konec. ()

joker30

Fuu, neviem veru ako s týmto naložiť a ohodnotiť to. Za prvé, nemám celkovo rád vojnové filmy/nájdu sa výnimky/ a ešte viac sa mi bridí to americké zabíjanie v prospech mieru. Neverím proste, že násilie vedie k mieru a som odporca vojny ako takej. Film zobrazuje práve tých mnou nepochopených amerických fanatikov a "hrdinov". Za celkom dobrého Coopera a z úcty k Clintovi dám 3*, inak by to bol ale podpriemer. Aj keď uznávam že film po réžijnej stránke kvalitu má, no v konečnom dôsledku ma pomerne dosť nudil. Už len to že film o tejto téme a ako je podaná je nominovaný na oskara mi príde trošku smutné v smere toho kam sa spoločnosť občas uberá. Dúfam, že z neho nakoniec nebude aj víťaz. ()

Killingjoke

Ač to říkám nerad a doufal jsem, že to nikdy neřeknu o člověku jménem Clint Eastwood, protože jej považuji za naprostou špičku mezi režiséry a legendu mezi herci, ale Americký sniper je z komplexního pohledu další šlápnutí vedle. Dokáži sice pochopit, že Američan musí natočit film způsobem jako se událo. Ano, to chápu. Jen pro nás ostatní (tedy aspoň část) je tahle naprosto nekritická oslava minimálně zvláštní. Měřítko spravedlnosti je velmi subjektivní pohled a můžu otevřeně říci, že kdyby mou zemi dnes obsadila vojska jiného státu, neměl bych taky problém sáhnout po zbrani. Osud Chrise Kylea mě na konci nechal naprosto chladným. No, co rozepisovat, film je to totálně proamerický a kdybych se měl rozhodnou, byl bych nejspíš nejraději, kdyby Eastwood zakončil svou kariéru v roce 2008 naprosto bezkonkurenčním Gran Torinem... ()

Cryptkeeper

Pro mě asi největší zklamání za zhruba půl roku. Čekal jsem Eastwoodovské perfektní drama,kde budou zahrány bravurně citové scény,prolínané báječným hudebním doprovodem..toho jsem se bohužel nedočkal. Je sice fajn,že se B. Cooper podobal panu CH.k.,ale absolutně mi do jeho role nepadl..nudil mě,to samé jeho žena..Kdybych to bral jako čistě akční film ( což nebyl ) tak bych asi tak kritický nebyl. Nejvíce jsem se těšil na prolínání válečných situací,které se odráží na Chrisově psychice s rodinným životem,jenže to bylo právě to,s čím jsem spokojený vůbec nebyl.. ()

Lucas87

Clintu Eastwoodovi se podařilo natočit zajímavý film o americkém žoldákovi z Iráku co zkrátka uměl střílet z pušky. Paradoxem je, že ho vlastně ta válka v Iráku zabila jiným způsobem než mohl očekávat, skrze pomatence na americké půdě. ()

AngelG

Nevím, co od toho tady bylo opět čekáno a o čem jste si tak zase mysleli, že to bude. Ale co už, člověk si tady zvykl na to, že většina hledá něco v něčem a tady toho bylo málo, protože to podle vás mělo být takhle a tady toho zase bylo hodně a tak to nemělo tu váhu a blabalablabla.. Proč se lidi nemůžou prostě koukat na fllm, bez řešení dramatických filozofických úvah jako kdysy, to je mi skutečnou záhadou, ale tak co.. Já jsem viděla další skvělý válečný kousek z pohledu jednoho brilantního střelce, jehož myšlení bych si spojila s myšlením 90% americké populace. A pochybuji, jak tady mnozí tvrdí, že se Eastwood tímto snaží celému světu vecpat americké smýšlení o této pravděpodobně nikdy neskončící válce a nějak to obhajovat, prostě nás do toho nechal nahlédnout, proč prostě miliony a miliony amerických vojáku, denně nasazují životy a jsou schopní se tam neustále vracet znovu a znovu. Ve mě to samozřejmě nezanechalo žádné následky čí dotčení, jako očividně zde mnohým, byla jsem naopak ráda, že to bylo natočeno a že byl opět vytvořen pravdivý snímek, který si na nic nehraje a ani se za nic neschovává. Clint by opravdu mohl rozdávat lekce mnohým novodobým rádoby "režisérům", protože jeho filmy prostě nikdy neztrácejí svoje emoce, které z toho celého vyzařují od začátku do konce. Také rozhodně skvělá práce herců, kterým to celé žerete - obvzlášť určitě Cooper, kterému ta nominace byla udělena právem. ()

figliar

Americký patriotizmus, zase a znova. Bradley Cooper tri roky po sebe nominovaný, no aj tento raz mu Oskar prekĺzol medzi prsty. Film nastupuje v slušnom tempe, no mierne pokulháva pri každom návrate Chrisa do USA. Priveľa omáčky a málo hlavného chodu, či ako sa to vraví. Ale aj tak ma film držal v napätí a napokon príjemné prekvapil. Avšak predtým som nepoznal skutočný príbeh snipera, podľa ktorého je film natočený. Preto odporúčam, pre hlbší dojem a nejaké to prekvápko, počkať s prípadným študovaním životopisu Chrisa Kyla až po zhliadnutí filmu. Ak by sa teda jednalo o labudiu pieseň Clinta Eastwooda, nemal by sa začo hanbiť. ()

Ihuj

Režisér geniálním způsobem zobrazuje patriotický pohled na obranu vlasti očima hlavního hrdiny, přičemž zároveň nechává divákovi veškerý prostor na jeho vlastní pohled na věc. Nejen to, dokonce nechá většinu vedlejších postav podtrhovat tu otázku, která se mi vrývala do hlavy skoro v každé scéně: "Co tam ti Američani proboha dělají?". Kylea myšlenka na to, jestli náhodou nevije přesně s těmi vlky, před kterými ho táta varoval, nenapadne ani na vteřinu. Divákovi se naopak připomíná pořád, navíc nenuceně. Způsob, jakým americké jednotky pohlíží na hodnotu života a majetku domorodců, je podaný mimochodem, jasně a přehledně, přitom ne explicitně ani prvoplánově. Ikdyž domorodců... na Blízkém východě bojují dobrovolníci ze všech koutů světa, s podobnout motivací jako jejich nepřítelé, 'okupační síly'. Bohužel se mi přesto film moc nelíbil. Ačkoli mu není co vytknout, cítil jsem se u něm podobně nepříjemně jako při Výměně. Tady mi to ale vzhledem k tématu připadalo spíš na škodu. ()

ludva10

Slušně natočený příběh, efekty pěkný, atmosféra skvělá, Cooper skvělý. Bohužel moje hodnocení sráží pár věcí a to hlavně poslední čtvrtina filmu, která už nemá takový spád a třeba i konec filmu, kdy se najednou posttraumatický syndrom ( na kterej vlastně skoro celá druhá půlka filmu ukazuje ) najednou bez dalšího vysvětlení ztratí tím, že Cooper párkrát dochází na terapie s ostatními vojáky. A také mě teda vadilo jedno technické provedení - gumové dítě, které chovají v náručí. Úplný konec byl pro mne moc dojemný, příběh jsem do shlédnutí filmu vůbec neznal. Ale abych to shrnul - film se mě celkově líbil a rád se na něj kouknu znovu. Edit - i přes chybičky měním na 5*. ()

FanKalEl

Sklamaný nie som ale i tak som čakal trochu viac od Eastwooda. Emocie a spád v deji absentujú a tým padom film človeka menej nadchne. Hoci je to životopisný film tak Clint sa veru mohol viac zaoberať vykrašľovaním príbehu než akcii a strihu lebo to zvládol na jednotku. Cooperovi som to uveril po piatich minútach a celkovo film a téma ma takisto hned zaujala. Plné 4 hviezdy si to určite zaslúži aj vdaka tuctu suprových scén len škoda že je toho napatia počas tých 2 hodín trochu málo. ()

darkreider

Trošku sklamane premýšľam prečo som čakal, že to bude o nejaký ten kus lepšie. Asi že je okolo toho toľko kriku. Každopádne tento kríženec Hurt Lockera a Black Hawk Down sa podaril solídne a vďaka záberom vojenských akcií si drží napätie a pozornosť diváka permanentne na maxime. Mám rád filmy s tematikou modernej vojny a oceňujem kvalitné nasnímanú akciu a preto je tento film, aj keď opakujúci iné, u mňa na úrodnej pôde. Cooper nahodil objem a prestal sa holiť, čo podtrhlo dojem "som nezastaviteľný SEAL a idem pobiť nepriateľov". Fajn. ()

Stíba

Celkem Bigelowské zpracování kdy mě překvapilo, jak se až Clint udržel bez senility a přepatrionizace. Až bych dokonce řekl, že občas tu těch emocí i mohlo být víc. Film je jinak technicky po všech stránkách precizní, svižný a tak i stopáž působí jako o kus kratší. ()

Ondr@932

Obdivuhodný výkon od Clinta Eastwooda! Nečekal jsem, že po posledních třech filmech, které už nebyly tak povedené, že natočí v tolika letech ještě takový dobrý film :)) Klobouk dolů Clinte! A Bradley Cooper též se do své role pořádně vžil. 75% ()

Kingjiri

Troufám si tvrdit, že půjde nejspíš o jeden z posledních Eastwoodovejch filmů, ale i ve svym věku (momentálně 84), režii zvládá obstojně. Mezi pozitiva snímku patří Bradley Cooper, v rámci žánru tolerovatelná míra americkýho patriotismu nebo akční scény. Míň už potěší zmatečnější způsob vyprávění, resp. chybí aspoň rámcový časový ohraničení důležitějších momentů, což je v případě, že příběh mapuje události minimálně v rozmezí let 2001 až 2013, docela velkej fail. Ze "vztahovejch" a "rodinnejch" scén jsem, s výjimkou těch závěrečnejch, taky nebyl nadšenej a scény z výcvikovýho tábora mariňáků už snad víc kliišoidní být nemohly. Scénář se místo toho moh víc zaměřit na střety americkýho a iráckýho snipera, popř. víc pracovat s postavou "Řezníka", která nabízela dost námětů. Ale ve výsledku jsem i jakožto nefanoušek válečnejch filmů vcelku spokojenej. Nicméně momenty, proč bych Americkýho snipera označil za znatelně nadprůměrnou podivanou, hledám marně, tři silnější hvězdy. ()

Torgal

Ozajstný americký hrdina - jednoduchý texasan milujúci rodinu a vlasť chráni americké hodnoty v Iraku. Miláčika národa z neho ale urobilo to, že zmaril pol druhej stovky životov. To už čo to vypovedá o mentalite Američanov. My máme Paľka Demitru, oni Chrisa Kylea. Či je normálnejšie aby národ tak prežíval stratu hokejistu alebo ostreľovača je už na posúdení odborníkov. Ale k filmu - ako vojnový snímok veľmi podarené, akcia je natočená zručne (i keď nijak výnimočne), čo by som od starého Eastwooda nečakal. Lenže ako životopis strašne odfláknuté - Kylea film prezentuje výhradne ako hrdinu, častokrát navyše v realite upravenej do divácky atraktívnejšej podoby. A to film ťahá nadol - tak opatrne našľapuje okolo Kyleovho pamätníka, že po sebe nezanechá žiadnu stopu. Je tak neutrálny, že sa dokonca ani vôbec nevyjadruje k oprávnenosti americkej prítomnosti v Iraku, len aby sa neukázalo, že Chris postrieľal všetkých tých arabov zo zlého dôvodu. Objektívny pohľad na osobu najlepšieho amerického ostreľovača tu nehľadajte, je to len jeho glorifikácia. 6-/10 ()

Whitebeard

Neoslovilo tak, jak jsem čekal. Není to asi v základu špatný, ale pro mě to byla celkem nuda. Akce roztahaný a nezajímavý. Stejně tak podání hlavního hrdiny. Na mě až příliš patriotských scén a řečí. Odstrkování rodiny na druhou kolej. Válka jako smysl života. Rozdělení filmu na jednotlivý turnusy. Nevim. Za mě nepovedený. Přemýšlel jsem o dvou hvězdách, ale filmu bych tim asi uškodil víc, než si zaslouží, takže dávám hodně špatné 3* ()

Mukunda odpad!

Po prvních dvou minutách jsem už jen čekal, kdy ten člověk zemře. Tvůrci se rozhodli mé utrpení prodloužit, a tak zemřel až na konci po dlouhých dvou hodinách. Pane bože, proč? Zcela zbytečný snímek o psychopatovi, který jen kvůli tomu, jak je tupý, věří, že spasí svět tím, že bude střílet malé děti a nebohé ženy. Lidi, kteří se snaží bránit svůj domov před agresorem ze zámoří. V Iráku vrah, doma blázen, který není schopný postarat se ani o vlastní rodinu. Nakonec se vzmůže a stýká se s dalšími, jemu podobnými vrahy a střílí s nimi do terče, aby nebyli tak smutní, že už nemohou střílet na vše živé. Snad kdyby to byl snímek se jménem a tématem "Irácký sniper", jednalo by se o zajímavou věc. Ale to asi v Holyvůdu netočí. Jistě, podobné filmy měly své místo, najmě v produkci Goebbelsově, ale v jedenadvacátém století? Hanba. ()

Pantata

Velmi dobré! Zajímavé, že závěr byl pojat tímto způsobem, mohla tu být drsná, zajímavá závěrečná scéna, symbolicky na střelnici... Cooperovi to sedlo. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu