Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Dimo

Etalon amerického válečného a patriotistického filmu. A bezchybného. Patosu naštěstí po kolena není. ()

dalziel

Napočudovanie podarený akčný film s už viac ako typickým Eastwoodoským koncom filmu.Aj keď v tom to prípade tu ide o skutočný príbeh,takže voľba režisera bola namieste. ()

PEZ

Tak výdatný skutočný príbeh a tak nezáživne natočený. To, že sa nám dostalo pravej americkej propagandy nemôže prekvapiť, no najväčší problém je, že snáď okrem jednej scény je celý film divákovi jedno, čo sa na plátne odohráva. I keď možno by som mal byť Američanom, aby som to "správne chápal". Nie, problém je v tom, že Chris Kyle sa stal skutočným hrdinom v Amerike, o to viac keď bol na domácej pôde tak kruto zavraždený. To bol zároveň koniec akéhokoľvek odvážného kroku pre scenáristu a režiséra, keďže obaja osobne spolupracovali s Kyleovou ženou, neskôr už vdovou a tiež s pár bývalými Chrisovými Navy SEALs parťákmi (a napr. scenáristovi sa na pohrebe jeden vyhrážal, že ho zabije ak ten film zmrví). To už potom hráte na istotu. A tak to aj dopadlo. Jediný svetlým momentom je Bradley Cooper, ktorý neskutočne "nasypal" (z bežnej váhy 80 kg pribral na jeho rekordných 108 kg) a zahral jednoduchšieho rednecka fakt dobre. Inak jeden zo slabších Clintových filmov. ()

Hpatrik

Zajímavé a strhující asi tak, jako život samotného Kyleho, film ale nepřináší nic nového a ani v ničem neexceluje. Bitevní scény neohromí, vyrovnávání se s hlavního hrdiny s válečnými jizvami na plátně nefunguje, nejsou tu žádné emoce, a navíc celá ta poslední scéna na střeše byl výsměch. ()

Sgt.Cliffer

Film do byl dobrý, i když... Největší chybou bylo to, že jsem si přečetl popisek: "Životopisný / Akční / Drama / Válečný". Nabyl jsem z toho dojmu, že se budu koukat na film ve smyslu oddechu - akční, dramatický, válečný. Ovšem po shlédnutí jsem měl pocit, že jsem viděl spíše film dokumentární. Určitě bych vynechal popisek "Akční". Proto jsem se posledních 30 minut už spíše nudil. Proto jen 3*. ()

KUFI

Bez tech domacich vsuvek by to mohlo bejt lepsi, ale Black hawk dawn by to i tak nesahalo ani po paty. Navic mi prisly efekty zasahu a triky celkove dost amatersky. ()

tranquill

Chápu, je to skutečný příběh, ale tohle Eastwoodovo akčně-psychologické válečné drama mi nepadlo přímo do noty. ()

Ozzy2

Clin Eastwood....tak nejprve herec:Patří k mým nejoblíbenějším, na jeho filmy se vždy těším, to je jeho parketa.Režisér: Tam už mám obrovský problém.Jeho vlastenecké filmy fakt nemůžeme tady u nás pochopit.To je tak typicky americké, že se nám to zdá jako sračka plná patosu.Američané jsou tak vychovávani od malička, nemám s tím problém, ale pro mě je většina těchto filmů nekoukatelná.Tohle, to bylo fakt něco.když vynechám to, o čem píšu výše, tak ty skoky v čase (Doma se ženou,střih, Írák, střih, doma, střih, Írák)ne, tohle se mu tedy opravdu nelíbilo. ()

Razzor_82

Americký chorobný příběh o patriotství ke své vlasti. Eastwood tady skvělou výpravou zamířil divákům přímo do středu skvěle servírovaným příběhem. Cooper zahrál odstřelovače báječně a upřímně jak v Iráku tak i ve své domovině. Příběh má emoce i cit a závěr byl hodně smutný. 8/10 ()

aR3Zz

Typický americký film, kladný hrdina, hrdý na svůj národ. Voják, co "jen dělá svou práci", ve které je ale velmi dobrý a stane se žijící legendou, aniž by o to stál. Založeno na skutečných událostech, postava reálně existovala a to více se to člověka dotkne. Natočené je to velmi dobře, uvěřitelně. Povedený snímek. 80% ()

kondor77

Škoda, že film se více nedržel předlohy, v níž je Chris vykreslen jako skutečný sociopat, který si zabíjení skoro až užívá. Tím nechci nijak hanit jeho památku (ostatně nejvíce sociopatů je údajně mezi chirurgy a právníky (jímž mnohdy děkujem za život), protože jim jejich povolání umožňuje mít absolutní kontrolu nad našimi životy, což je jeden ze základních rysů sociopatie (vedle absence emocí)). Jednu hvězdičku strhávám za civilní složku filmu v níž se také nejvíce fabulovalo. ()

kubal18

Jako dát oskarovou nominaci filmu, kde je mimino v jednom záběru nahrazeno očividně panenkou, to se fakt amíci vyznamenali. Nemluvě o tom, že se jedná o naprosto průměrný příběh. Sorry, ale tady jste Eastwooda dost přecenili. ()

Briggus

Úderné, jinak zdlouhavé a hlavně vše podstatné, co si Chris Kyle na památku zasloužil. Určitě není jediný, kdo takto nasazoval život, ale jeho příběh si téměř vynutil zfilmování. Když opomenu místy americkou vychloubačnost, tak si to ty 4* opravdu zasloužilo. Bradley mě mile překvapil svým výkonem, stejně jako Clint. ()

bono22vox

U mě se Bradley Cooper respektive Clint Estwood trefil do černého s minimálním zakulhanim... Lituji vás všechny co se nedokážete vtělit do duše vojáka a jeho rodiny. Lituji vás, kteří jste čekali jen nekompromisní střeleckou přehlídku rozmázlych hlav. Místo toho jste dostali skvěle vystupnovany příběh, který musí zasáhnout... Dávám 4/5 jelikož bych scény z domácího prostředí více zrychlil protože film lehce brzdí a mohou někoho nudit, ale na druhou stranu sem přesně pasují. Top režiséra to není, ale i tak mě Clint vůbec nezklamal. Český národ už léta neví co je to patriotismus a úcta k vlasti a složkám které chrání stát. Od policie, přes armádu až po hasiče a záchranáře. A proto jsou podobné filmy terčem posměchu a pohrdání, přesně jako pohrdáme státem a bezpečnostními a zachranymi složkami... My jsme národ hrdinů jen za stolem, na papíře, na sociálních sítích a v hospodě... A ti, kteří tu jsou za hrdiny, jsou opomijeni a pohrda se jimi... ()

Mouchal

Předem upozorňuji, že válečné filmy nejsou zrovna můj zamilovaný žánr, ale byl jsem zvědav, jak si Bradley poradí se ztvárněním neohroženého odstřelovače Chrise Kylea z Navy Seals a hlavně i na to, jak si 84letý „dědula“ Clint poradí s režií. A musím říct, že oba odvedli sakra kus práce! Veverčák z pohádky o Grootovi střílí nepřátele z pořádné dálky s noblesou sobě vlastní a nebojí se ani ze svého úkrytu vylézt a jaksepatří „Rambo“ stylem vypomoct ve válečný vřavě svým kamarádům mariňákům. K tomu všemu si samozřejmě po telefonu dokáže vyřizovat rodinné záležitosti se svou novopečenou ženou. Ale proč ne? Je to přece Legenda! Válečná vřava války v Iráku na mě, až na mírnou komornost prostředí působila dobře. Hlavně neustálá dilemata, zda má osoba na terčíku odstřelovačky zlé či nevinné úmysly, dokáží dramaticky vyburcovat nejednoho diváka. Možná měli tvůrci rozvést trochu víc začátky Chrise v armádě, protože mi přišlo, že hned po základním tréninku byl najednou se sniperkou takovej mistr, že by jednou střelou i mouchu rozcuchal. A hlavně, a to se na mě nezlobte, nechápu, co to mělo být s tím umělým frackem… Do komedie ano, ale do vážného válečného dramatu? Příště prosím živé (ikdyž občas ubulené) človíčky. Přesto Clint potěšil a dokázal, že stále neřekl poslední slovo, což dokazuje nominace na zlatou sošku. 70% ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu