Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

netWoor

Tak tady máme dalšího Černýho jestřába, tentokrát s civilníma vsuvkama, které nám mají ukázat i lidský rozměr zabijáků (a to nemyslím ve zlém). Civil asi nikdy nepochopí, o čem chtěl Clint vyprávět, i když se hodně snažil. Stejně tak to nepochopí našinec, byť z jiného úhlu ... já jsem obojí, přesto .... snad malinko jsem zahlédl ... ()

Hunadarik

Film príjemne prekvapil napriek tomu ako klišé to vyzeralo..No nieje veľmi čo rozpisovať , akčné , sniper-ské , bojové , samozrejme romantické, troška viac emócii než by ste čakali (teda aspoň u mňa) a skvelá (+ krásna) manželka. Pekne rozdelený a spracovaný príbeh, ale vyslovene musím povedať, že ma záver nasral . 4* ()

balcazar

Filmy, ktoré sa s tým od úvodu "neserú" (na rozdiel od tých, ktoré si pripravujú pôdu a začnú "makať" až po desiatkách minúť), síce majú môj rešpekt, no nesú so sebou veľké riziko - udržať si divákovu pozornosť. Americký ostreľovač je tento druh filmu. Od úvodu vás chytí, strieda scény z osobného života so scénami z výcviku, neskôr z frontu. Po čase však moja pozornosť upadala. Všetky štyri turnusy v Iraku dostali jednoducho priveľa času, striedali sa síce so scénami z návratu domov, tie však času dostali asi tisíckrát menej, takže to bola stále len vojna vojna vojna, náboje a streľba. Záver ma tiež príliš nechytil. Bradley Cooper, ktorý mi vlastne do tejto role stopercentne nepasoval, ako vojak, ktorý zabil vyše sto ľudí, v začiatkoch s úplnou nechuťou a trápením, sa do osobného života vráti bleskovo rýchlo (iba jedna scéna tejto zmene odporovala - na oslave so psom), v momente sa hrá s deťmi, užíva si návrat k rodine a jeho trápeniu pri pomyslení na hororové scény z vojny venujú tvorcovia niekoľko minút. V pomere vojna:osobný život a osobnosť vojaka prvý menovaný pojem v minutáži doslova kráľoval, čo malo byť oveľa viac vyvážené. ()

ppospisil

Pokračuji ve své víkendové přípravě na Oskary,a tentokrát mi padl do ruky Americký hrdina=sniper.Podle zdejších komentářů jsem čekal nějaký šílený americký patos,ale byl jsem mile překvapen.Neříkám,že ten vlastenecký a idealistický patos tam není,ale to je prostě součást mentality Spojených států,to do toho filmu patří.Cooper zahrál svou roli velmi přesvědčivě stejně jako jeho ženská spolu"bojovnice".Na pár zvláštních střihů a scén je ten film pro mě opravdu super,fakt jsem si ho užil.Kvůli pár nedostatkům nedávám za 5 hvězd,ale uznávám,že to bylo blízko.Když lehce srovnám například s letošním Fury,tak ten je prostě níže.Dost mě překvapil ten osudný zpomalený záběr,a doteď nevím co si o tom myslet.Celkově však prostě film hodnotím hodně kladně a řekl bych, že pokud vyhraje nějakou tu sošku,nemůžeme se s přispěním amerického patriotického šílenství divit.Slušná práce Clinte,solidních 80%/// Zajímavé komentáře: castor, verbal, Slasher ()

Demonic189

SPOILERS! Je mi strašne ľúto, že som tejto patriotickej sr*čke obetoval mojich nanajvýš cenných 133 minút života! Cely dej sa neuveriteľne vlečie, emócie ako keby niekam zmizli, a to prestrihávanie medzi Irakom/USA ma doslova iritovalo! Chris stihne odkrágľovať tak 10 židákov, a preto musíme v každom dialógu počuť slovo "legenda, hrdina bla bla bla"...Ked sa mi nechce zvracať z toho, tak sa mi chce zvracať pri scénkach z domova. Nejaká tá hádka, nejaký ten zlý pohľad, opäť pár priblblých rečí typu "robím to pre našu vlasť!" a žienka sa nechá opäť nabúchať a ideme ďalej. A dokolečka dokola...Clint, načo si sa to len nechal nahovoriť. PS: to mám iba ja pocit, že Američania dostávajú vždy brutálne naprdel? PS: množstvo scén absolútne nelogických (striela sa tu na 2 km pričom to v reale vyzera o pár domov vedla, dieta chce zo zeme dvihnuť zbraň, ale načo varovny vystrel, hned ho musime zostreliť, sladké hovory s manželkou sú vedene striktne v akcií a pod palbou :D :D, atd atd)... PS: pomaly ale isto zisťujem, že na Oscaroch takmer nemám komu fandiť... ()

radeckator

Více než neochvějné hrdinství hlavního hrdiny co sám o sobě napsal knížku, jak ochraňoval ty svoje kluky v Iráku tím, že sejmul všechno co se pohnulo, mě daleko víc zaujalo jednoduchost a prázdnota a vyhoření hlavního hrdiny, zahrané skvěle výtečným Cooperem, ať už ve svém předválečném, tak i poválečném období. Zjevně jsou typy lidí zrozených pro válku, protože dle tohoto snímku se Kyle cítil dobře opravdu pouze pod palbou. A to, že ho ve skutečnosti zastřelil zjevně podobně postižený spolubojovník nebude náhoda. ()

Black-star

Silný příběh, dobré herecké výkony... Ale přesto jsem od Eastwooda čekala daleko hlubší zasažení mé duše. Jediné co mě zasáhlo a co se mě dotklo byl zavěrečný titulek a následující fotky. Jinak ale poctivá filmařina a i záběry z války se povedly a nenudí. Takže vlastně úspěch, ale jak říkám čekala sem malinko víc. ()

Veseldaa.!

Spojené státy jsou zvláštní zemí. Jejich vlastenectví působí nepochopitelným, úsměvným, mnohdy až dojmem vymytého mozku. Ale proti gustu žádný dišputát. Clint v úctyhodných bezmála pětaosmdesáti letech schopně a bez sebevětšího zaškobrtnutí servíruje dojemný příběh Chrise Kylea. Bradley Cooper se s jeho ztvárněním popral též na výbornou. Prezentuje iráckou "Legendu" jako sympatického, válkou poznamenaného manžela, i skvělého otce. Jak řekl Jeremy Renner v Hurt Locker - "War is a drug." Bohužel zde mi chyběla nějaká zapamatování hodná scéna. ()

Franc1s

C. Eastwood se opět trefil do té správné noty. Jak normálnímu divákovi, tak jako poctě Ch. Kylea. Bylo poměrně dosti záběrů z války, tak i z jeho pobytu doma, z té odvrácené stránky války, prostě od každého něco. Avšak i hluchá místa. B. Cooper mi tu sednul v hl. roli a těším se na něj zas. Skoro celých 8/10 :) A nevěřím, že by to původni Spielberg natočil líp. ()

rvp

Bradley mi přišel v roli Chrise Kylea poměrně prkenný, ale je dost dobře možné, že tak dokonale zahrál "legendu". Ve filmu je hodně cítit Eastwoodův rukopis a sám o sobě se mi relativně líbil, až na prostřední pasáž, kdy Kyle na delší dobu odložil odstřelovací pušku, bez ní mě to uspávalo. Celkově bych podle názvu a reputace očekával trošku více snajperské akce. Zajímavé mi přišly psychologické procesy, které se odehrávaly vždy po návratu do USA. Nezklamalo mě to, nechyběl tomu překvapivě humor ani drama * * * *. ()

degster

Neľahký balanc medzi patriotizmom a skutočným Kylom. A kto iný by mal natočiť tak americký film, ak nie drsný a neomylný kovboj Eastwood? ()

Patrik200s

Silný príbeh odvahy a dôkaz, že pán boh má veľmi ironický zmysel pre humor. Bradley za posledné roky veľmi stúpol a tento film je míľnikom veľkej kariéry. ()

Hezzy

Pokud by se dávaly body jenom za atmosféru, nebylo by co řešit a pět hvězd by bylo málo. Jenomže ten přehnaný "amerikanismus" je až děsivě vlezlý. Ano, ten film byl mířen předně na americké publikum, ale zbytku světa to prostě muselo připadat hrozně vtipné. Jednoduše patos, který snímek zbytečně sráží. ()

waska

Eastwood prostě umí a znova nám to dokázal tímto filmem! Žádný, že to "drhne" nebo se to "vleče". Od začátku do konce je to strhující a ani si nevšimnete, že dvě hodiny jsou pryč. Parádní válečné scény a naprosto skvělý Bradley Cooper! ()

Mik_e

Teda na to, že starýmu pánovi táhne na devadesát, musím před ním smeknout. Výborně natočený válečný film s bravurně zvládnutýma akčníma scénama, místy velmi napínavý děj. Občas se samozřejmě objevují klišé, známá tu z jednoho, tu z druhého filmu, celkový dojem to však nijak nesráží. Trošku pochybně působilo vykreslení jednotlivých postav - Američané jak z filmu Patriot, Iráčani pak jak z Texaského masakru motorovou pilou..Přesto výborný film, zážitek navíc umocněn v kině se skvělým prostorovým zvukem. ()

1vu$hQ4

Výbornej film. Bradley Cooper byl neskutečnej. Dlouho se mi nestalo, že jsem nad nějakym filmem tak dlouho přemýšlela. Klobouk dolů. ()

West

Úctihodný váleční snímek z Iráku , který je pojat s dostatečnou autenticitou, jak boje , tak i života vojáka (Bradley Cooper) z Navy SEALs. Clint nám ukázal pohled na život amerického hrdiny a patriota, a jak se s tím vyrovnává i v soukromém životě. Nemůžu si nějak stěžovat. Akce je velice slušně , až reálně natočená, navíc do podrobna odvyprávěný příběh "Legendy" odstřelovače , který těm bastardům pořádně zatopil. Ale není to jediný film o této válce, viděl jsem jich poměrně hodně a tak cítím, že tam přece jen chybí něco víc do té 5* hvězdy za velkolepost , přesto jsem se bavil. ()

Oonika

Škoda, že z toho ta americká propaganda a patriotismus tekly proudem... Jinak by z toho totiž byl ještě o level lepší film. Pro Bradleyho mám prostě slabost 😊 ()

deLaFere

Na Clinta mi to připadá přeci jen trochu slabé. Věřím motivaci hlavního hrdiny, odpovídá silnému americkému patriotismu a neschopnosti chápat mezinárodní realitu. Osobní život hlavního hrdiny je plný klišé a bojové scény jsou prostě sporné, především rozhodnutí se připojit k jednotkám, které prohledávají objekty je trochu nereálné, protože krytí je základ. Nevím, mám smíšené pocity, na víc jak tři hvězdy to prostě není. ()

anemoon

Pročítám si tady vaše postřehy ohledně Amerického Snipera, kterýho jsem zrovna dokoukala a musím říct, že jsem úplně jinýho názoru, ačkoliv jsem právě na základě vašich komentářů neměla moc velký očekávání. Hned na úvod se přiznám, že vojenská tématika je mi vcelku blízká a i proto jsem plná dojmů. Clinta Eastwooda mám ráda a takhle vysoce hodnotový snímek od něj snesu. Ostatně kdo jiný by si to mohl dovolit než on. Cítila jsem z toho jakousi jeho touhu po sobě něco zanechat a myslím, že rozumím tomu, proč ten film natočil. Musím se opakovat, že jemu ten snímek sluší a myslím, že Snipera udělal se ctí a dobře. Překvapilo mě spíš to, že mi nevadil Bradley Cooper, kterýho v oblibě zrovna nemám. Někdo psal, že byl Cooper v Americkém sniperovi dost jalový. No.. mě přišlo, že to tak mělo být, protože právě tohle vyžadovala jeho postava. A protože takový voják by neměl vypadat jako nějakej jemnej intelektuál, tak tahle role Cooperovi zrovna celkem sedla.. :) Za mě 9/10, byl to důstojně natočený film. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu