Městečko Pines (TV seriál)

Wayward Pines

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015 - 2016, 14 h 31 min (Minutáž: 20x42 min)

Siobhan Fallon Hogan, Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones, Shannyn Sossamon, Melissa Leo, Hope Davis, Reed Diamond, Terrence Howard, Tim Griffin, Charlie Tahan, Juliette Lewis, Lisa MacFadden, Barclay Hope, Kennedi Clements, Alison Araya, Sarah Desjardins, Jarod Joseph, Justin Kirk, Jared Ager-Foster, Sarah Jeffery, Greta Lee, Allyson Grant, Primo Allon, Manny Jacinto, Chris Shields, Gerardo Barcala, Anthony Welch, Toby Levins, Andrew Jenkins, Giacomo Baessato, Chad Krowchuk, Samuel Patrick Chu, Michael McShane, Jane Craven, Craig March, Scott Michael Campbell, Jason Patric, Nimrat Kaur, Josh Helman, Kacey Rohl, Djimon Hounsou, Naika Toussaint, Malcolm Goodwin, Nickolas Baric, Katie Hayashida, Simone Missick, Jessica Harmon, Lusia Strus, Lindsay Hollister, Teryl Rothery, Ian Tracey, Nicholas Carella, Robin Nielsen, Jeffrey Ballard, Emma Tremblay, Dean Petriw, Kate Bateman, Jennifer-Juniper Angeli, Christian Michael Cooper, Dakota Daulby, Françoise Yip, Sarah Grey, Paul Lazenby, Dakota Guppy, Lisa Bunting, Danny Mac, Tom Stevens, Devin Hansen, Grayson Gabriel, Elizabeth Bowen, Bruce Blain, Iain Belcher, Lindsey Kraft, BJ Harrison, Liam Hughes

1. seria: Od tohto serialu som ocakaval, ze dostanem pribeh so zvlastnou mystickou amosferou v style Twin Peaks. To som vôbec nedostal. V prvej polovici serialu to je skôr konspiracny thriller v ktorom sa z pohladu hlavneho hrdinu snazite zistit, co je zac to zvlastne male mestecko, preco sa odtial neda dostat prec a kopu dalsich otazok. Proste taky menej natahovany Lost, ale s ovela menej zaujimavymi postavami, takze tato cast na mna pôsobila dost otravne. Necakane skoro, hned v piatej epizode dostaneme odpovede na väcsinu otazok a hlavna pointa dokonca meni zaner celeho serialu. Tato pointa mi pripadala tak prekvapiva a absurdna az ma rozosmiala. Ale je zmysluplna a postupne sa mi zapacila, takze ma v druhej polovici serialu bavilo sledovat pozadie toho ako cele to mestecko funguje. Zabavne bolo aj to, ze sa z hlavneho hrdinu, ktory dychti po odpovediach zrazu stane dozorca ostatnych uveznenych obyvatelov mestecka, ktory aj ked to obcas nevydrzi a niekomu povie pravdu, tak mu aj tak nikto neveri. Plusom druhej polovici serialu je aj vytvorenie dalsich skupin, ktore sa snazia odhalit pravdu. V prvej polovici sme sledovali iba boj samotneho hlavneho hrdinu proti vsetkym, co prilis napinave nebolo. Technicka sranka je velmi kvalitna, rovnako potesi v ramci TV produkcie solidna davka brutality v kvalitnych akcnych scenach. Herecke obsadenie niekolkych hlavnych postav je skvele. U vedlajsich, hlavne tych mladych to je uz slabsie. Druha polovica serialu je u mna za 4*, prva za 2*. Vysledny priemer su teda 3*. Skoda, ze serial venoval hned polovicu dielov nicnehovoriacim zapletkam v ktorych sa toho vela nedialo, pretoze akonahle sa sme sa dozvedeli pointu, tak to odkrylo kopu skvelych moznosti kam sa mohol serial vyvyjať, ale kvôli malemu poctu zvysnych epizod to uz nestihol vsetko preskumat. Potesujuce je, ze napriek predcasnemu ukonceniu ma serial adekvatny trpky koniec, ktory funguje ako zaver serialu a zaroven je dostatocne otvoreny pre pripadne pokracovanie. Az mi je luto, ze ho neuvidime. Ale kedze by sa pravdepodobne venoval tym menej zaujimavym postavam, tak je to mozno dobre. Za jedno pozretie tento kratky serial urcite stoji 6/10. ___2.seria: takze sa stal zazrak a zruseny serial obnovili a natocili dalsiu seriu. Uvidime, ci sa zazrak bude opakovat a dockame sa aj tretej serie. Dalej radsej necitajte ak ste nevidel prvu seriu. Ako naznacil koniec prvej serie, tak sa udalosti restartovali a sledujeme osudy mestecka s novymi postavami. Takze to pôsobi skoro ako spin-off pôvodneho serialu. Cast z pôvodneho osadenstva sa tu mihne v 1-2 dieloch. Naplno sa vrati jedine protivna Hope Davis a v mnozstve flashbackoch zakladatel Toby Jones. A este sekretarka Arlene, ktora tu ma dost WTF sceny, ktore asi mali byt smiesne. Vladu nad mesteckom tentokrat prevezme skupina mladych z prvej generacie a nastoli tvrdu diktaturu proti ktorej sa snazi bojovat niekolko starsich novacikov zo skupiny C. Takze to trochu pripomina vsetky tie postapo zamilovane Hunger Gamesy, len mladi a stari tu maju prehodene ulohy. Nove postavy na cele so supernudnym doktorom v podani nevyrazneho Jasona Patrica za vela nestoja a ich osud mi bol ukradnuty. Fanaticky vodca Tom Stevens a jeho zastupkyna Kacey Rohl mi od prvej chvile liezli na nervy a prial som im kruty osud. Toho sa nakoniec dockali a bol este drsnejsi a vtipnejsi ako som cakal. Ale na dvojku Toby Jones - Melissa Leo nemaju ani herecky a ani ich postavy nie su tak zaujimave. Najlepsiu postavu si v tejto serii jednoznacne zahral Djimon Hounsou, ktory sa ako jeden z mala sprava logicky napriek tomu, ze mu miestami uz z toho vsetkeho tiez strasi vo vezi. Okrem nevyraznych postav najväcsi problem tejto serie vidim v tom, ze sa tu postavy spravaju strasne hlupo. Co je sice logicke vzhladom na vyber jednoduchych priemernych ludi namiesto nejakych vedcov, ako je v jednej epizode spomenute, ale zaroven to ukazuje, ze to nebolo najstatnejsie riesenie jak pre osud rasy tak pre divakov, ktori musia sledovat bandu fanatickych tupcov ako riesia uplne blbosti namiesto dôlezitych veci. Napriek tomu komusa pacila prva seria, tak odporucam aj druhu. Dozvieme sa kopu dalsich detailov o fungovani mestecka, jeho vzniku, kto stal za dizajnom, kto ho spravoval, ked sa jeho obyvatelia ulozili k zimnemu spanku, ale zaroven sa dozvieme nieco nove aj o mutantoch a ich hierarchii, ktora nie je tak priamociara ako sa zdalo v prvej serii. Zaroven technicka stranka je stale spickova. Akcia je skvele natocena, dostatocne napinava a na TV pomery nadpriemerne brutalna. Takze aj ked sa miestami deju strasne voloviny, tak je to aspon napinavo a zrucne natocene. Zaver je tentokrat otvoreny vo väcsej miere, takze snad bude aj tretia seria. Nebranil by som sa dalsiemu restartu s novymi postavami. Na charizmatickeho Matta Dillona alebo Carlu Gugino sa v druhej serii nikto nechyta. 6/10.(6.9.2015)

Pro mě hodně velké překvapení a zároveň něco, na co jen tak nezapomenu, i když nedávám plný počet hvězd. Nevím, co má největší podíl, každopádně celá kombinace atmosféry, tajemna, opravdu divného (tajemného) chování většiny postav, hudby, výpravy a celého příběhu je něco tak neobyčejného, že se na to zkrátka zapomenout nedá. Vždycky jsem si říkal, že bych chtěl zažít to, až někomu z TV narostou koule a odhodlají se natočit jednu sérii úderného seriálu. A hle, ono to jde. Co by jinde natahovali na min. série dvě, ve Wayward Pines stihli za sezonu jednu. Tím pádem se tu opravdu stále něco děje a každý díl má neuvěřitelný tah na bránu. Chyby se najdou - například nevysvětlená evoluce (proč se nedorozumívají řečí, nejsou vyšší a rychlejší atd.), pro mě nepochopitelná podřízenost většiny a další a další. Jenže nepopírám, že právě i tyto věci přispívají k oné mysterióznosti, proto to neberu za tak velkou chybu. Konec je výborný jako cliffhanger pro následující sezonu, ale i jako ukončení celého seriálu. Já doufám, že druhou nenatočí, ubralo by to celému projektu na zajímavosti.(2.9.2015)

„VÍTEJTE VE WAYWARD PINES, KDE JE RÁJ DOMOVEM…“ /// Mr. Shaymalan a jeho ZTRACENI! Zamotanej děj, neobyčejný místo se svejma pravidlama a několik potížistů. Chcu se dozvědět pravdu (stejně jako voni). Fajn jsou všechny ty pochybnosti, který navíc mají logický (aspoň myslím) vysvětlení. Druhá půlka série je zajímavější tý první – navíc dějově důvěryhodnější. Celý si to pohrává se zajímavou myšlenkou o lidský povaze, a je škoda, že to neskončilo (i přes tu snahu) zajímavěji. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou trilogii, kterou v letech 2012-2014 napsal Blake Crouch, neznám. 2.) Po bouračce jsem spal podezřele dlouho. 3.) Thx za titule „Anniie126“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(14.2.2016)

Co myslíte? Uškodí mysterióznímu seriálu když scenárista uprostřed první sezóny vyžvaní pointu? Co se týče Wayward Pines, tak neuškodí. Dokonce bych řekl, že v tomhle konkrétním případě mu to pomohlo. Úvodní čtyři díly totiž stojí na vodě a nastavená situace nedává smysl. Ne že by se v tomhle po prozření něco změnilo. Zápletka je pořád přitažená za vlasy a pořád popírá logiku. A to jak příčina krize, tak reakce na ni a důvod proč je celé městečko drženo v nevědomosti. Ať mi nikdo nemluví o psychice. Podpůrný personál přece situaci zná a zvládá ji úplně v pohodě. A aby těch špatných zpráv nebylo dost, po "grandiózním" finále první řady, ta druhá začíná znovu v bodu nula. Recyklovaný špatný nápad opravdu sledovat nebudu.(6.7.2015)

Ze samotného plakátu jsem měl nastříkano v trenýrkách ještě před prvním mrknutím. Tenhle první zběžný pohled mi totiž vnukl myšlenku, že se bude jednat o něco lynchovsky-coenovského. Přesněji o mého oblíbeného Dillona v absurdních spárech pensylvánského maloměsta s nějakou geniálně divnou přidanou hodnotou. Vylouplo se to ale úplně jinak. V první řadě je tu naprosto typická a vyblitě obyčejná technická stránka, která jako by se vyškrábala z prdele libovolné CW mrdky, což mě zamrzelo, byť to není v současnosti nic neobvyklého i u dobrých seriálů. Prvních pár epizod je slušně nadprůměrných. Je tomu tak kvůli libovému schizofrennímu prostředí, kterým se potácí charismatický kus hovězího Matt Dillon. Celé to samozřejmě kazí kreténské pasáže s jeho přechytralým třináctiletým synátorem a debilní manželkou. Té ksicht propůjčila Shannyn Sossamon, která se mi děsně líbila v Pravidlech vášně, kde ji paralyzovanou démonem alkoholem odpaňuje vožralý fotbalista, zvrací jí za krk a celé to natáčí nějaký geek na domácí kameru. Výborná scéna. Cítil jsem se lehce provinile za svou mírnou erekci. Zpět k Wayward Pines. Někdy ve čtvrté nebo páté epizodě se vykecá pointa a seriál ztrácí svou lahůdkovou schizofrenní atmosféru. Pointa je nadmíru přestřelená a debilní, ale to mě příliš nesralo, neboť jsem ji vnímal spíše jako nedůležitou berličku k vykreslení situace, která postavám zadává důležitá dilemata. Po dalších několika řídkých epizodách si pánové od výroby tímto nastaveným modelem utírají prdel. Model to byl bezvýchodný a oni mávnutým kouzelné hůlky rozevřeli svěrač jednoho východu, aniž by tento krok jakkoli logicky obhájili. Na to navázali ještě jedním idiotským krokem, čímž se to celé definitivně posralo, poslalo do prdele a vyústilo v bezmezně kokotský zbytek závěrečné epizody. Ta si nezadala s nějakou lacinou padesátiminutovou verzí Já, legenda. Ve výsledku jsem tedy rád, že druhá série zůstala v náplni scénáristických propisek, jelikož by bylo po tak čůráckém vyvrcholení neutratit výsledný produkt jaksi nehumánní. Nehumánní pro diváky.(27.7.2015)

• - Kniha, na jejíž motivy je seriál natočen, byla tak úspěšná, že vznikla řada navazujících alternativních příběhů napsaných jinými autory. (jerry12)

• - Toto je podle vlastních slov režiséra Shyamalana první projekt, který dělá pro televizi. (zbyshek)

• - Matt Dillon a Terrence Howard si spolu již několikrát zahráli, naposledy ve filmu Crash (2004). (jerry12)