Městečko Pines (TV seriál)

Wayward Pines

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015 - 2016, 14 h 31 min (Minutáž: 20x42 min)

Siobhan Fallon Hogan, Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones, Shannyn Sossamon, Melissa Leo, Hope Davis, Reed Diamond, Terrence Howard, Tim Griffin, Charlie Tahan, Juliette Lewis, Lisa MacFadden, Barclay Hope, Kennedi Clements, Alison Araya, Sarah Desjardins, Jarod Joseph, Justin Kirk, Jared Ager-Foster, Sarah Jeffery, Greta Lee, Allyson Grant, Primo Allon, Manny Jacinto, Chris Shields, Gerardo Barcala, Anthony Welch, Toby Levins, Andrew Jenkins, Giacomo Baessato, Chad Krowchuk, Samuel Patrick Chu, Michael McShane, Jane Craven, Craig March, Scott Michael Campbell, Jason Patric, Nimrat Kaur, Josh Helman, Kacey Rohl, Djimon Hounsou, Naika Toussaint, Malcolm Goodwin, Nickolas Baric, Katie Hayashida, Simone Missick, Jessica Harmon, Lusia Strus, Lindsay Hollister, Teryl Rothery, Ian Tracey, Nicholas Carella, Robin Nielsen, Jeffrey Ballard, Emma Tremblay, Dean Petriw, Kate Bateman, Jennifer-Juniper Angeli, Christian Michael Cooper, Dakota Daulby, Françoise Yip, Sarah Grey, Paul Lazenby, Dakota Guppy, Lisa Bunting, Danny Mac, Tom Stevens

Tak se nám Shyamalan(ek) zřejmě - Po čtyřech epizodách je brzy na konečný verdikt !! - vrátil ke svým filmovým kořenům, byť překvapivě prostřednictvím seriálu, ačkoliv se rehabilitace právě tímto médiem vlastně jeví jako ta nejlogičtější cesta, a nutno říci, že přímo skvostné Městečko Pines dává na všechny jeho předchozí propadáky s velkou slávou rychle zapomenout.. A dokonce se nevrátil zpět na výsluní sám, táhne s sebou totiž geniálního mistra hororových taktů Charlieho Clousera, což já osobně vidím a slyším nesmírně rád !! Nemám zájem se znovu zbytečně rozepisovat o kariéře kdysi velmi opěvovaného tvůrce, protože tuhle příhodu o Indově strmé jízdě na tobogánu vlastní popularity u diváků i kritiků snad nezná jen člověk, který se podobně jako Dillonův Ethan zrovna probral do stavu veselé amnézie.. Takže co vlastně Wayward Pines přináší tak zajímavého či zvláštního, že se jen těžko bráním nadšení ?? Tahle série staví vedle nesmírně sympaticky střízlivého půdorysu o deseti epizodách, z níž samozřejmě vyplývá další spousta pozitiv i skutečnost, proč série působí tak inspirativně, a parádního hereckého obsazení - Inu Shyamalan, že ?! ;) - zejména na dokonalé práci s tempem vyprávění, jisté narativní nelinearitě a tím i dávkování informací zejména na knižním předobrazu Blakea Crouche, o němž se pochvalně zmiňoval i samotný Steven King.. Výborný Crouch se mi zatím jeví jako velice talentovaný tvůrce a rozkošně svěží vítr mezi všemi těmi rychlokvaškovými škrábaly braků pro teenagery, jemuž prostě musím držet palce..(10.11.2015)

Pilot zatím hezky poutavý.. Dillona mám rád, na Carlu se mi taky hezky kouká a zatím i ta Lewisová působí nerušivě... Dějově mě to zaujalo a jen doufám, že to nevyústí v nějákou stokrát viděnou "překvapivost" a nebudeme na to čučet abychom nakonec neočekávaně zjistili, že se to celé odehrává v jeho hlavě-nebo tak něco- pokudmožno rozpatlané do 4sérií. Protože zatím se to tváří, že to tak (s trochou neopatrnosti) klidně dopadnout může-Snad tvůrci překvapí...... Edit: Tak po zkouknutí celé první série zvedám na max. Bavilo mě to, všechno bylo vysvětleno, žádné abstraktní natahované konstrukce se nekonají a celé to dává v rámci subžánru smysl. Tohle můžu.(18.5.2015)

• maddy

Wanna-be verzia mestečka Twin Peaks krížená s priemerným Under the Dome. Skutočne som sa na tento projekt tešil, ale Shyamalan by to už mal zabaliť. Dlhé roky mu nevychádzajú jeho celovečerné filmy a presedlaním k seriálovej tvorbe sa toho veľa nezmenilo. Wayward Pines tak chýba akákoľvek atmosféra, čo je u takéhoto seriálu alfou a omegou. Samotná záhada okolo mestečka ma tak nijako nezaujíma a nemám vôbec chuť čakať na jej rozlúštenie. A to je v mystery seriály, pri ktorom má divák zotrvať XY epizód dosť podstatný problém. Tým pádom ma nezajímali ani postavy, ani ich rozhovory, ani ďalší vývoj. A popravde som čakal aj lepší vizuál, nakoľko Wayward Pines zatiaľ pôsobí dosť televízne (hnusný digitálny plot v závere pilotu). Možno pod iným vedením to mohol byť sľubný námet, ale Shyamalan tomu nedodal nič navyše a v jeho rukách seriál pôsobí neoriginálne. Po prvých dvoch epizódach teda končím, nakoľko ma nebaví strácať čas u ďalšej z prsta vycucanej záhady, ktorá sa iba hrá na niečo viac, než čím v skutočnosti je. Keď už nejaký súčasný mystery seriál s mrazivou atmosférou tak skvelých francúzskych Les Revenants. PILOT: 2* (4/10)(7.5.2015)

Hustá atmosféra, vysoké napětí, naprostý zmatek... Poznávací znamení režiséra, který svým šestým smyslem vstoupil do dějin kinematografie. To se tomuto seriálu nedá upřít... a Baví Po shlédnutí: Prvních 8 dílů TOP poslední dva nic moc(30.7.2015)

Svižné, temné, plné rôznych dejových zvratov a zaujímavých momentov. Twin Peaks si išlo po vlne tradičnej mysterióznosti a divákovi nechávalo len pocity a žiadne odpovede. Wayward pines toto robí v prvej polovici. Potom sa z neho stane plnohodnotné sci-fi. Veľmi som potešení jednak z hereckých predstaviteľov, ale aj určitej originálnosti s ktorou seriál pracuje. Keby som sa chcel vážne zamyslieť určite by som v ňom našiel veľa logických dier, ale v zásade sa jedná o príjemné prekvapenie. Pritom nie som až tak na seriály. Krásky Gugino a Sossamon sú neuveriteľným spestrením a mladá Sarah Jeffery bude za chvíľu riadna kosť. Výborná hororová atmosféra a super finále. Síce je tu priestor pre ďalšiu sériu, ale nie som si istý či po nej vyslovene túžim. Mladí hrdinovia ma zvyknú skôr iritovať. Ale keďže Crouch napísal Wayward Pines ako trilógiu som celkom zvedavý. Toto som zhltol prakticky za jeden deň. 1. séria 100%(27.9.2015)

• - Seriál měl mít už od začátku 10 dílu a tudíž jen jednu sérii. I když se spekulovalo o pokračování a o druhé sérii, tvůrci tyto úvahy vyvrátili. (zbyshek)

• - Carla Gugino, která si ve Wayward Pines zahrála po boku Matta Dillona, hrála už dříve po boku jeho mladšího bratra Kevina Dillona v seriálu Vincentův svět (2004). (jerry12)

• - Seriál vznikl na motivy stejnojmenné knihy Blakea Crouche. V ČR kniha vyšla pod názvem "Městečko Pines". (Kaufman)