Nežádej svůj poslední tanec

• USA Save the Last Dance (více)

Středoškolačka Sara Johnsonová miluje balet a všechny naděje upíná k přijetí na prestižní taneční školu Juilliard. Zkoušky, které měly být prvním krůčkem k naplnění jejího snu, však poznamená nečekaná tragédie. Matka, kterou Sara přemluvila, aby ji přijela na zkoušky podpořit, zemře při autonehodě, když za ní pospíchá. Zlomená žalem a pocitem viny rozhodne se Sara nadobro vzdát baletu. Navíc se musí po matčině smrti přestěhovat do Chicaga k otci, s nímž si příliš nerozumí. Otec hraje na trubku v jazzové skupině a žije ve čtvrti, obývané převážně černochy. Prostředí chudé velkoměstské čtvrti jen prohloubí dívčiny pocity ztráty a frustrace. V nové škole se spřátelí s černoškou Chenille, která ji vezme pod ochranu, pomůže jí změnit šatník a seznámí ji se svým bratrem Derekem, který sní o tom, že se dostane na lékařskou fakultu v Georgetownu. Pozvou Saru do tanečního klubu Stepps, kde pozná hip hop. A právě jeho prostřednictvím se vrátí k tanci a začne se sbližovat s Derekem, který ji učí pro ni zcela neznámý způsob tance. Cvičí kdekoli, kde je místo a čas. Díky tomu vyvolají po pár týdnech svým vystoupením v klubu nadšení. Derek navíc Saru přesvědčí, že by se měla vrátit k baletu a snu o Juilliardu. Jenže se objeví jeho bývalá přítelkyně Nikki, které se vůbec nelíbí, že jeho srdce získala přivandrovalá bílá holka. A také Derekův přítel Malakai, který se dostal do potíží s brutálním gangem a žádá o poněkud riskantní pomoc. Sara i Derek se musí rozhodnout a je jasné, že to osudově poznamená jejich životy... (TV Nova)

Ilicka

Klasika teen žánru s příjemným černobílým obsazením... Škoda jen že jsem té Julii Stiles tu baletku moc nevěřila... ()

Terez.S

mám tenhle film moc ráda .. jediné, co mi na něm chybí jsou kvalitní taneční výkony .. Julia Stiles je výborná herečka a určitě se snažila, jenže pro tanec je potřeba hlavně cit a talent a tan bohužel nijak výrazně nevidím .. naučila se kroky a nemá se zač stydět, ale uvěřit její postavě, že ji vzali na Julliard prostě nejde .. opravdové taneční, hlavně baletní výkony, jsem viděla např. v Center stage, v tomhle filmu mi přijde, že jde o tanec až v druhé řadě .. nicméně ho mám i tak ráda a ráda se k němu čas od času vracím .. ()

moviesfan

Jeden z těch průměrnějších tanečních snímků. Film je ale míň záživnější než jsou něktěrý jiný. Hodnocení: 45% ()

svik

Nprosto primitivní filmeček se zajímavým nádechem voněné růže polezlo černými mravenci. Toť na mne takto působilo. Celkem mne to zaujalo až moc stereotipní jinak dobrý. ()

villon17

Příběh vystřižený z nepůvabného prostředí americké veřejné školy je víceméně určen pro náctileté, jiným generacím by se podle mého nelíbil. Zároveň nevylučuji, že se líbí puberťákům. Člověk musí mít odstup a lehký zájem o tanec. Pak se dá lépe pochopit působivost spojení hiphopu a baletu. Jenom ty Juliiny tlusté nohy... ()

corpsy

Kto rád tanec, toho to ľahko zaujme a kto nie, má smolu. Som skôr v tej druhej kategórií. Tancujem síce rád, ale na tanec sa nepozerám. ()

keddy79

Fajný film. Nabízí se srovnání s filmem Šílená / Krásný, ten mám také ráda, ale tenhle mám raději. Poznámka mimo: další mé zmizelé hodnocení? ()

Turiec

Nepáči sa vám balet a neznášate hip-hop? Tak toto je možno ten pravý film pre vás. Myslím to vážne. Príjemne namiešaná zmes hip-hopu, baletu, chicagského predmestia a romantiky. Film poteší aj pri viacerých vzhliadnutiach. Prvých 40 minút možno charakterizovať ako oboznámenie sa s prostredím, ktoré je na európsky vkus až príliš vzdialené - príliš americké. Ide o veľmi pomalý rozbeh deja, ktorý asi v polovici naberá spád. Začína sa prepletať niekoľko dejových línií, ktoré zaujímavými krátkymi strihmi postupne posúvajú dej vpred. Paralelné scény stupňujú atmosféru filmu, ktorú výborne podkresľuje hudba. V popredí toho všetkého sa rozvíja ľúbostný vzťah veľmi sympatických hlavných hrdinov - čierneho chlapca a bieleho dievčaťa, ktorým ich okolie nie veľmi praje. Zároveň sa zbližuje dcéra s otcom. Postavy vyzerajú prirodzene a za pozornosť určite stoja baletno-hiphopové scény. ()

Aljak

Pekný romantický príbeh o tom ako si jedno biele dievča dokázalo získať rešpekt v takmer čisto černošskom prostredí. Sara prekonala životnú traumu a takmer zabudla na svoje sny, ktoré však postupom času znovu ožili. Námet bol dosť vydarený, ale nejako mi to spracovanie nesedelo. To prostredie ghetta mi proste nebolo blízke, takisto ani hip-hopové "diskotéky". Na druhú stranu sa mi páčila téma tancu a baletu, a aj to akým spôsobom boli vykreslené ľudské predsudky - tento krát z opačnej strany, keď čierni podceňovali belošku. Po celý čas bolo jasné kam to celé speje, ale našťastie k tomu pridali aj trochu dramatizácie. Takže keď sa to tak vezme, bolo to celkom pozerateľné - taký mierny nadpriemer. ()

vydumnica

Moje hodnotenie filmu SAVE THE LAST DANCE (slovenský preklad názvu je hrozný) by dnes vyzeralo pravdepodobne inak, možno by ma film nezaujal. Ale vtedy niekedy v roku 2002 alebo 2003 som si ho kúpila na VHS a videla najmenej 20x!!! Milovala som tento film, preto ponechávam to hodnotenie. Chicago, ktoré milujem. Hip hop, ktorý ma v tom čase fascinoval. Juliu Stiles som vtedy mala za jednu z najobľúbenejších herečiek. A ešte k tomu romantický film, iné som vtedy ani nepozerala. Dnes by to už pre mňa bol film tak nanajvýš na jedno pozretie a s max. 3*, ale je to moja stará láska, nemôžem inak. Ale skoro som na ňho zabudla a hip hop ma už dávno nezaujíma a ktovie kde je teraz táto moja videokazeta. ()

Juto

Pre mňa to bolo zaujímavé hlavne kvôli tancu (fúzia hip-hopu a baletu). Je tu niekoľko zaujímavých vystúpení, ktoré stoja za pozretie. 6/10 ()

vesper001

A zase jedna Popelka v drsnějším módu. Blonďatá hopsalka uprostřed afroamerického ghetta, války pouličních gangů a rasových předsudků. Místo zlé macechy solidní trauma s maminkou v hlavní roli, místo zlé sestry zlá sokyně v lásce, místo plesu diskotéka. Špinavé drama pozvedá ke škatulce moderní pohádky jen fakt, že láska na pódium vynáší. ()

Jaňo

Ja tieto filmy o tanci jednoducho milujem. Poznáte to, keď tancujete, aby ste žili a vaši priatelia po sebe strieľajú. Ste neustále v srabe a vtedy si poviete step up! Mnohokrát to nepomôže a zrazu sa opäť ocitnete na ulici… Samozrejme stále na vás vplývajú hriešne telá , možno za nimi aj odcestujete... Ale potom všetkom, si ešte Nežiadajte Svoj Posledný Tanec! Lebo toto nie je určite všetko. Teším sa na ďalšie : ) ()

Kikania

Neviem prečo, ale podľa mňa to nemalo dostatočnú šťavu ktorá mi tam chýbala. Inak v poho fim ale aj tak nič, čo by ma dokázalo "zdvihnúť zo stoličky". ()

viperDavid

Jeden z prvních "dance movies" než se s tím roztrhl pytel. Ono to ale s tancováním moc společného nemá, teda snaží se, ale Julia Stiles prostě není tanečníce, moc jí to nejde a spíš je to takovéto "hele jak dokážu roztáhnout nohy!" Bohužel jako film slabota ()