Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

|90%| Viděno v kině. Neměl jsem v plánu na to zajít do kina, ale nakonec jsem se rozmyslel. Ve výsledku jsem ohromně spokojen. Krásně zahraný film s dobře napsanými postavami, dobrým dějem. Filmu snad nic výrazného nechybělo. Napětí, strach, atmosféra, postavy, hudba, i ta akce, pár scének s hnusnými nacisty, které mučili onu rodinu atd. První půlka filmu se rozjíždí, ale má to docela rychlý spád. Veškeré scény, dialogy mě baví. Hlavně postavy – každá mě svým způsobem zaujala. Hlavní dvojice Cillian Murphy a Jamie Dornan byla prostě skvělá. Každý byl odlišný. Murphy byl chladnější, cílevědomější, zato Dornan měl trochu slabší povahu. Ostatní herci mě též bavili. Bylo trochu zvláštní, že české postavy mluvili anglicky. Ale když to bylo teda takhle zvláštně v koprodukci natočeno, tak se to dá pochopit a vůbec mi to nevadilo. Scéna, kdy proběhne ne moc zdařilý útok na Heydricha byla skvělá. Minuty, vteřiny před útokem jsem pocítil hluboké napětí. Konečné bránění kostela a následná relativně dlouhá akce neměla chybu. Nebyla natočena úplně prvotřídně, ale větší problém jsem s tím neměl. No, myslím, že není co dodávat. O plném hodnocení nepochybuji, těším se na další shlédnutí.(2.10.2016)

Velice věrně zachycené, upravené jen pro potřeby vyprávění, aby se umocnil dojem a objasnilo jednání postav. Celé to mělo atmosféru, včetně skvělého zabarveného obrazu a hereckého obsazení. Velmi mne potěšilo, že se natáčelo často i na reálných místech - v místě atentátu (v Libni) to vypadá již zcela jinak a místo bylo nahrazeno křižovatkou u Bílkovy vily (blízko Chotkových sadů). To, že Čechoslováci mluví anglicky (s českým přízvukem) je zcela pochopitelné, neboť film s titulky by se těžko prodával - tvůrci pro mne vše vykompenzovali tím, že obsadili mnoho českých herců a to i do dosti výrazných rolí. Jedině co mne mrzelo a přišlo mi zbytečné je, že v 2/3 filmu je ve dvou - téměř na sebe navazujících záběrech - jasně vidět na domě připevněná reklama- (novodobové) logo Pilsner Urguell a po chvíli dokonce na Gambrinus. V dnešní době mi nepříjde tak složité, aby to bylo digitálně odstraněno - stejně jako mohla zmizet socha T.G.Masaryka na Hradčanech.... ale v rámci celku jsou to opravdu zbytečnosti a malichernosti. Je to poctivá práce a velice povedené dílo. V neposlední řadě kamera (samotného režiséra) je naprosto skvělá (čemuž pomáhá i povedený střih), vždy se drží jen polocelky, aby zůstala atmosféra a často těkavá a neklidná kamera zůstáva stále sledovatelná a jasně pochopitelná situace. Ve výsledku i takové "Hollywoodské" zpracování závěru, kdy se Gabčíkovi zjevuje jeho milá mi nepříjde "mimo mísu" a zapadá do srozumitelného zpracování daného tématu. Další filmy s tématem útoku na Heindricha: Já jsem velmi spokojen a pro mě nej zpracování tohoto silného příběhu.(2.10.2016)

• Vitex

Střídání filmařské geniality a pitomosti, často v rámci jednoho záběru, z vteřiny na vteřinu. S českým dabingem to bude mnohem snesitelnější.(1.11.2016)

U příležitosti dne válečných veteránů píšu tento komentář. Trochu mě k němu a návštěvě kina za účelem zhlednutí Anthropoidu vyprovokoval text redaktora Reflexu p. Tesaře (snad si jméno pamatuji dobře). Prý Češi si neváží parašutistů a málo na něj chodí. Nicméně i příběh velkých hrdinů i sebelepší téma může mít hrozné zpracovaní. Naštěstí to není případ tohoto filmu. I když se tu nabízí srovnaní s Atentátem (ano, zde nejsem originální) a ten i přes své chyby a staří je stálé o něco lepší. Ovšem některými částmi jakoby Anthropoid Atentátu vzdává hold. Setkal jsem se i názorem, že je to hrozně předvídatelné (co by někteří diváci za překvapení chtěli). Trochu mě mrzely chyby v úvodních a závěrečných titulkách. Pane Tesaři chodit na některé filmy může být dobrým krůčkem k vlastenectví a hrdostí, ale docela malým a možná zbytečných krůčkem. A to píšu s ohledem na den válečných veteránů a ne na přemrštěný nacionalismus.(11.11.2016)

Každého vlastenecky smýšlejícího diváka musí těšit, že si zahraniční filmové štáby vybraly tuhle látku a kapitolu našich dějin ke zpracování. Navzdory tomu, že v Ellisově počinu není vše vylíčeno tak, jak to opravdu bylo, působí snímek kompaktně a dokáže zaujmout. Věřím, že zejména pro zahraničního diváka se může jednat o značně působivou podívanou, neboť dozajista nemají takové znalosti o atentátu na Heydricha, jako my, co jsme se o tom učili v hodinách dějepisu a často o něm čteme v různých historických časopisech a novinových rubrikách. Také s největší pravděpodobností neznají Sequensův Atentát, jenž je dle mého nedostižný. Na Anthropoidu mi nejvíce vadila stylizace Kubiše. Mám na mysli zejména tu scénu, kde se mu třesou ruce a má strach. Je klidně možné, že se to ve skutečnosti tak stalo, avšak nejsou o tom historické doklady, tudíž to v mých očích našeho hrdinu lehce dehonestuje. Romantická linka mezi parašutisty a českými dívkami mi přišla zbytečná. Na můj vkus je také škoda, že hlavní záporná postava, tedy Heydrich, se ve filmu pouze mihne a nemá tu větší úlohu, což třeba v případě Sequensova snímku má. Pochválit však musím závěrečný souboj v kostele i kryptě pod ním. Je to působivé, akční a dramatické a vůbec nevadí, že se v tomto ohledu tvůrci striktně nedrželi historických faktů.(22.4.2018)

Nedýchal som v závere. Jozef Gabčík a Ján Kubiš boli skutočný hrdinovia a som rád, že sa tento príbeh podaril preniesť na plátno vo veľkom štýle. Výborný herci, ale aj skvostné prostredie Prahy, či samotná sila príbehu, to všetko nahráva Ellisovy do kariet. Podaril sa hlavne záver, kde akcia nestráca tempo a hlavne napätie. 85% - 4*(21.11.2016)

no...tak to bylo drsný. filmu nelze upřít, že je natočen stylově. minimum kýče a dobře naporcovaná dávka brutalit. Tak dobře, že jsem se v kině rozeřvala a odcházela s gumovýma nohama. Některé scény mi skoro obrátily žaludek naruby. Jamie sice trochu přehrává, ale čeští herci hrají výborně a ten závěr v kostele...znáte jejich osud, víte, že je to nevyhnutelné, a stejně si přejete, aby to skončilo dobře. a ono neskončilo.(28.9.2016)

Takhle si to ze školy napamatuju. I když teda není divu, protože hodiny dějepisu patřily klukovskému karbanu v zadní řadě. Že je film komplet v angličtině nikomu nevyčítám, akorát si mohli odpustit ty srandovní přízvuky, protože cizák to těžko ocení a tuzemák je z toho první půlhodinu akorát na větvi. Přijde mi škoda, že zrovna tohle téma musí přijet zpracovat Angličan, aby to k něčemu vypadalo, no ale aspoň ten hajzl Heydrich dostal pořádnou čočku. Občas totiž vůbec není na škodu něco si přikrášlit.(5.11.2016)

Každému kdo jde na tento film a neviděl film Atentát, což by mělo být něco jako povinná četba, doporučuji nejprve shlédnout tuto perlu československé kinematografie a poté shlédnout Anthropoid. Musím uznat, že se jedná opravdu o kvalitní reinkarnaci filmu Atentát neboli atentátu na Heydricha, plno vynikajících hereckých výkonů, finální bitva o přežití v kostele je bitva plná emocí. PS : film Atentát byl nepřekonán. [Cinestar Anděl](9.10.2016)

O atentáte na Heydricha som vedel akurát toľko, že bol spáchaný "akýmsi" Slovákom. Okolnosti nepoznám, ani som sa ich nesnažil zistiť, lebo pokiaľ sa objaví snímok ktorý má predpoklady byť serióznym, pričom by mal byť spracovaný na základe historických faktov, malo by sa mu dôverovať. "Anthropoid" mám v merku od začiatku ako bol naplánovaný, a tak som naozaj rád že po žiadnej stránke nesklamal. "Valkyra" sa mi ale predsa len páčil o niečo viac, čo zrejme možno pripísať hereckému obsadeniu.(21.10.2016)

Možná jediný koprodukční snímek svého druhu, který kompletně v angličtině vypráví takto strhujícím způsobem ryze českou zásadní historickou událost. To celé za obsazení áčkových zahraničních i českých herců. Napětí, akce, emoce a špičkové herecké výkony. Ačkoli osud skupiny zná snad každý, nikoho film rozhodně chladným nenechá.(7.10.2016)

Čtverka je spíš taková ze slušnosti, úplně spokojený nejsem ani přibližně. Strachův Silver A, který jsem hodnotil trojkou a který s Anthropoidem souvisí jen v šiřším kontextu, přímo pak pouze osobou Josefa Valčíka, byl o dost horši. Úplně v pořádku je historická věrnost, kdy jako historický film Anthropoid s přehledem obstojí, bohužel mě dost zklamal sám Ellis, od kterého jsme čekal po drtivém Metru mnohem dramatičtější a hutnější protektorátní nálož. Přijde mi to, že jako cizinec ztratil příliš času a úsilí studiem historických faktů, což je samozřejmě neodmyslitelně nutné, ale nezbylo mu už dostatek prostoru na "vyšperkování" atmosféry Protektorátu, zejména pak událostí po atentátu. Angličtina herců naprosto příšerná, totální omyl. Pro zájemce přikládám tento dokument, o Anthropoidu který považuju za nejlepší. 75%(25.10.2016)

Vlastně to ani nejsem příliš schopný hodnotit jako film, hlavně mi dělá dobře, když světový režisér natočí se světově uznávanými herci příběh z České historie, ze který se není co stydět, navíc v Praze.(3.6.2017)

Mrzí ma, že sme v kine boli len ja s priateľkou a ďalší dvaja diváci, i keď sa síce jednalo o nie príliš frekventovanú hodinu (utorok 16:10), Anthropoid si určíte zaslúži viac návštevníkov. Na film som išiel už s poznatkami o tom, ako celá akcia so zabitím Heydricha, vrátane hlavných aktérov skončí, a musím povedať, že snímku to naozaj nič neubralo, nechýbalo mu napätie, svižné tempo, v tomto ohľade Sean Ellis odviedol skutočne dobrú prácu. Operácia Anthropoid má naozaj všetko, čo som od nej očakával, možno by som skôr skritizoval kostolnú scénu, kde nemci skákali do guliek ako muchy na lep, čo ubralo trocha na autentičnosti, ale nevadí, drvivú väčšinu času som sa naozaj bavil a verím, že vďaka tvorcom tohto diela sa mená Gabčík a Kubiš dostanú viac do povedomia ľudí. Za plný počet to nebude, ale solídne štyri určite.(17.10.2016)

Žádný jiný zahraniční film mě coby českého vlastence tak moc nepotěšil. První polovina je sice víceméně z povinnosti, za účelem trochu prvoplánového představení hlavních hrdinů a jejich odbojové i milostné osobnosti, ta druhá však, od započetí samotného atentátu až po závěrečný záběr, mě zásluhou bravurního dramatického timingu, nádherně syrové akce a bezchybně vygradovaných emocí úplně smetla a veleslavnou kostelní bitvu jsem s postavami neskutečně prožíval, přestože vyústění bylo nevyhnutelné. V momentě, kdy Cillian Murphy, tímto už definitivně zasloužilý člen mé herecké top 20, zakřičel "Jsme Češi!", naježily se mi všechny vlasy včetně těch, které už jsem ztratil, a v návalu euforie jsem dostal nezkrotnou chuť stvrdit jeho vlastenecký výkřik několika půllitry hrdého českého piva. Zamrzí sice málo prostoru pro záporáky (je to film o nacistech se zdaleka nejmenším počtem hákových křížů na plátně), zato však dojme velmi upřímný a emocionální přístup k odvážným obětem a potěší sympatický výkon nejen Murphyho, ale také přesvědčivého Dornana. Jen místo Geislerové mohli tvůrci využít vzkvétající sexappeal Viky Kerekes, Aňa už má přeci jenom svoje roky a maskěři jí zrovna dvakrát nepomohli...(17.12.2016)

Musím čestne priznať, že sa mi to páčilo o chlp viac ako československá verzia z r. 1964. V porovnaní s ňou to bolo živšie, malo to lepší spád, žiadne prestoje (vrátane samotného úvodu, kde je divák priamo hodený do vody). Z toho plynulo aj menej nudy a zbytočných konšpiračných rečí. Len tá romantika mi tam trochu vadila. Záver sa tiež podaril, síce tam bolo cítiť niečo málo sentimentu, ale nebolo to nič hrozné. Čo sa týka samotného atentátu, oslovil ma hlavne ten záber na prederavené čalúnenie v tom aute, len škoda, že bez ďalšieho komentára to bežnému divákovi nič nepovie. Heydricha totiž zabili baktérie, ktoré sa tam nachádzali. Priebeh atentátu bol ale zrekonštruovaný veľmi presne, čo je ďalším plusom. Nadpriemer. 75/100(2.10.2017)

"Czechoslovakia is here with us!" Raz sa nehanbiť za minulosť národa.(28.10.2016)

Chybí tomu zlaté české ručičky, které v případě filmu Atentát dovedou diváka do silných emocí i hluboké katarze a člověk díky jejich úchopu cítí větší heroismus z Jelínka než z Doriana. Na druhou stranu je fajn, že si svět sám od sebe připomíná naše hrdiny.(15.10.2016)

Mně se to líbilo, vážení. Už jen Dornanovo poměrně procítěné a poměrně věrně vyřčené "Kurva!" hned na začátku mi na tváři vykouzlilo přiblblý úsměv (ano, tohle není film o přiblblých úsměvech). Asi i díky obsazení Murphyho (tím se nikdy nic nezkazí), Tobyho Jonese a spousty ostatních, zapadajících českých herců. A super dobové atmosféře. A slušnému napětí, na to, že člověk "tuší", jak to dopadne. "Česká" angličtina kupodivu nevadila, a že jsou tam v rámci filmové licence domyšlené / změněné nějaké věci, mi taky žíly netrhá. V rámci možností velice dobře zpracováno, a jelikož jsem dobře naladěn, tak Anthropoidovi těch pět dám. Vem to čert... 90%(2.11.2016)

Zpočátku jsem měl poměrně veliký odpor k tomuto snímku. Stejně jako převážné většině diváků, i mě se nezamlouval fakt, že tento veleznámý československý čin nebude v originálním znění, v českém jazyce. Zvláště při dialozích se známými českými herci to bylo pro mé uši malinko zarážející a svým způsobem i trochu vtipné. Každopádně, když přehlédneme tuto "vadu na kráse," jedná se vskutku o zajímavý dobový snímek, který nádherným způsobem filmově rekonstruuje čin známý jako "Atentát na Heydricha." Smekám klóbrc za úžasnou a gradující atmosféru. Tohle se vážně povedlo.(21.12.2016)

Domnívala jsem se, že z tématu české válečné historie již nelze kinematograficky nic dalšího "vycucat", ale to až do včerejšího dne, kdy jsem měla možnost se konečně dostat k tomuto snímku. Většinu času jsem díky atmosféře, napětí a skvělých hereckých výkonů skoro nedýchala, a tak ke svému pětihvězdičkovému hodnocení nemám moc co dodat. Odpouštím i českou angličtinu v podání některých, přestože zrovna zde bych možná uvítala dabing (přeci jen je trochu zvláštní, když Kubiš i paní Moravcová mluví anglicky).(11.11.2016)

1 2 3 4 5 6 12 24 35 46