Místo zločinu Plzeň

Česko, 2015, 5 h 49 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Scénář:

Martin Bezouška

Kamera:

Asen Šopov

Lukáš Vaculík, Martin Stránský, Jan Zadražil, Vladimír Polívka, Berenika Kohoutová, Vladimír Kratina, Zuzana Vejvodová, Jaroslav Pížl, Barbora Kodetová, Vítek Pokorný, Václav Liška, Jana Gýrová (více)

Epizody(6)

Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Divákům se představí plukovník Karel Drtina (Lukáš Vaculík), šéf plzeňské kriminálky, strohý profesionál, který nemá osobní vztahy s vyšetřovateli v oblibě, a kapitán Tomáš Karas (Jan Zadražil), racionální pedant, jehož jedinou slabostí je tolerance ke kolegovi Viktoru Knappovi (Martin Stránský), který i přesto, že se rád napije, má v týmu respekt. Nejstarším členem kriminalistického oddělení je major Vladimír Šimek (Vladimír Kratina), ženský element zastupuje kapitánka Mirka Ondrová (Berenika Kohoutová), svéhlavá, ale velmi pracovitá vyšetřovatelka. Nejmladším členem týmu, hledajícím každou příležitost k tomu, aby se prosadil, je zakomplexovaný kapitán Jakub Lepší (Vladimír Polívka). Kromě nich se v seriálu objeví také Bára Kodetová, Jitka Čvančarová, Tereza Brodská, Andrea Verešová či Zuzana Vejvodová. Tým kriminalistů bude v seriálu řešit vraždu významného plzeňského podnikatele, pátrat po nezvěstných pracovnících bio farmy, hledat manželku šéfa plzeňské opery, odhalovat psychopata, který zřejmě stojí za vraždou mladé ženy, i pátrat po tom, kdo řídil náklaďák, který srazil místní učitelku. (Česká televize)

rakovnik

Další krimi seriál režiséra, který kriminálky nepovažuje zřejmě za vrchol filmové tvorby. Režisérsky je zvládnutý dobře, ostatně Jan Hřebejk není žádný amatér. Ale ani tento mnou uznávaný tvůrce nedokáže natočit dobře scénáristickou nudu a, promiňte ten výraz, blbost. Mé hodnocení je výsledkem ropačitosti nad nesympatickým týmem kriminalistů, neatraktivně podanými akcemi a především nad tím, že této televizní nudě vévodí často nějaká naprostá pitomost, která znehodnotí jinak celkem zajímavě podaný případ. Celkově slabé, nicméně s trochou přemáhání koukatelné. ()

bourec

Děsná hudba. První příběh zakončenej úplně děsnou neakcí. Berenika by bez střihu asi nezvládla ani deset metrů, Tohle je naprosto zbytečná debilina, kterých televize nachrlej deset za sezónu. Proč dvě. To obsazení vypadá na papíře dobře. 30%. ()

pakobylka

Nevím, nakolik můžu mluvit za Plzeň, ale je mým rodným městem - a nikdy jsem ji neopustila, tak snad mám alespoň trochu právo vyjádřit se k její nejnovější roli. Myslím, že má dostatek - ne-li nadbytek své vlastní kriminality ... tudíž není třeba zásobovat ji ještě kriminalitou fiktivní a pasovat ji tak na skutečné "místo zločinu". Obzvláště pokud na place nijak zvlášť nezáří: Řekla bych, že je degradována na pouhé "křoví" ... a nevšimla jsem si, že by měla vlastního vizážistu, který by o ni pečoval - který by zařídil, aby navzdory svému věku před kamerou vypadala k světu. Ani o zápletce se nedá říct, že by vynikala krásou nebo inteligencí, jejíž odlesk by snad Plzni mohla předat, takže konečný výsledek je dosti ubohý. P.S.: 1) Mám ke "svému" městu spoustu výhrad, měla jsem docela jiné představy i o jeho prezentaci jakožto hlavního evropského města kultury pro rok 2015, ale co je moc, to je moc - TAKOVOUHLE ostudu si snad žádné české město nezaslouží. Dokonce ani v tom případě, když si samo neobyčejně chytře zbourá vlastní Dům kultury. (A když jeho nevděčné obyvatelstvo následně v referendu zamítne další obchodní centrum, které mělo být na takto uprázdněné ploše vystavěné, zůstane na dohled od hlavního vlakového nádraží něco jako obří díra po obřím granátu - zatímco budova zbrusu nového divadla se tísní na jedné z nejrušnějších místních křižovatek.); 2) Proč si proboha seriál vybírá lokace, které s Plzní - potažmo s plzeňským krajem - nemají pranic společného ? (Viz díl číslo 4, který se prokazatelně odehrává na Liberecku.) A pokud je mi výjimečně povoleno užívat si existujících plzeňských exteriérů (u interiérů si mnohdy nejsem jistá), musím pro změnu vstřebat neexistující místní zločinné celebrity - ach jo ! ()

zette

Dalsi z nekonecne rady ceskych kriminalnich serialu na nasich obrazovkach (pro me osobne jen dobre), ktery bohuzel v pameti divaka sotva zustane. Nicim vyjimecne pripady, nevyrazne postavy, bez napeti a atmosfery. Posledni dil z biofarmy je podle me nejlepsi ve vsech smerech, bohuzel uz celkovy dojem nedokazal napravit. ()

papaJA21

Tak zrovna tahle kriminálka mi přišla jako jedna z lepších. Především herecké výkony a casting i vedlejších neokoukaných postav je nadprůměrný. ()

otík

Hodně zvláštní. Málo se mluví, moc se nejedná, jeden se tahá z hospody, druhá neposlouchá nadřízeného, třetí je zcela neschopný. Mix postaviček zatím v prvním díle neukázal nic světoborného, vyšetřování nemá spád, aspoň že trochu napětí tam je. Zatím hodně slabé. Nakonec jsem zvládl všechny díly, ale několikrát jsem u nich usnul, což rozhodně není dobrou vizitkou. Hřebejkovi se sice povedl natočit krimi seriál, kde sledujeme jen pátrání a o rodině hlavních postav nic nevíme (což vůbec nevadí), ale natočil to tak neskutečně bez energie a šťávy, že to snad ani není možné. Napětí je v každém dílu tak akorát na začátku (až na poslední díl, ten má koule hlavně ke konci), pak sledujeme neskutečně nudné pátrání a pak místo velkého odhalení většinou jen střih a už kriminálníka mají. Nechápu, kam dal Hřebejk svůj veškerý um, protože třeba v Případech pro exorcistu to bylo úplně o něčem jiném. Fakt velká bída. Hudba ke znělce a závěrečným titulkům: Vladimír Mišík & Etc..., hudba: Della Beata. Díly: 1. Kapka krve, 2. Smrt v rybníku, 3. Nehoda paní učitelky, 4. Opožděná vražda, 5. Návrat staré lásky, 6. Smrt na biofarmě ()

Gavin87

Jako nízkorozpočtový ročníkový projekt studentů FAMU by to snad mohlo být akceptovatelné, ale jako plnohodnotný seriál dospělých herců a tvůrců, to určitě ne. Skoro by se mi chtělo napsat, že se jedná o nudné, amatérské dílko provinčního střihu, ale uznávám, že některá místa mi přišla vtipná a mám dojem, že tvůrci se snažili v některých scénách trochu experimentovat s nadsázkou a černým humorem. Dvě hvězdičky jsou zasloužené. ()

golfista2

Jenom po prvním dílu ... takovou slabotu jsem fakt nečekal. S kriminálníma seriálama se roztrhl pytel na všech stanicích, ale tenhle "vede". ()

wafc

PAPÍRNA na scéně. :)) Jinak je to zatím a bohužel tužka. Přišlo mi to děsně dětský, umělý, nereálný. Dávam tomu šanci, ne jak místní moulové, kteří už hážou odpady a hvězdy. Dotčení Plzeňáci, znalci této západočeské metropole, povězte mi, kde se kurva odehrávala ta poslední scéna? Protože to vojenská nebyla. :/¨EDIT: Na druhym a třetím dílu byl znát velkej pokrok a je děsná škoda, že ten první úlet se vůbec odvysílal, protože by to jinak mělo úplně jiný hodnocení a sledovanost. ()

SimpanzJi

Hřebejk končí. Definitivně. Rozhodně u mě. Časy Pelíšků, Pupenda a Musíme se pomáhat už odletěly rychlostí 100 kilometrů za vteřinu. Už jeho poslední Zakázané uvolnění a Líbánky taky nebyl žádný zázrak. Tímhle to ale dorazil. A to doslova. Jeho konečná stanice má název "Ztroskotanecká". Už strašně natahovaný striptýz, který ani za nic nestál, následně příchod vraha a... ÚVODNÍ ZNĚLKA. To je jediná pozitivní věc, co jsem na seriálu našel. Vcelku dobře graficky zpracováno, a super retro hudba. Jediný plus z šedesáti minut utrpení a tyrany. Jsem rád, že mi, z velmi "pestrého" scénáře (hýřícího vtipem) nestouply dioptrie. Respektive, bezkonkurenčně nejhorší počin Jana Hřebejka. Neuvěřitelně nudné, nezábavné, bez jiskry. Stránskýho a Zadražila mám rád, ale Vaculíka jsem nikdy za herce nepovažoval. Nepovažuji a asi ani nikdy považovat nebudu. Tady mi to jen dokázal. Připadalo mi, že ho to vůbec nebavilo. Taková ponurá nálada u něj vládla, a já se mu ani nedivím, říkal si asi "K sakru, do jaký p...... jsem se to zas navrtal". Doufám, že seriál nebude mít pokračování. Něco o tom totiž Hřebejk říkal při natáčení. Tajně doufám, že si z nás Hřebejk dělá srandu, a představí skutečné, kvalitní, Místo zločinu Plzeň. Nebo skutečně neumíme kriminálky?? Na odpověď "NEUMÍME" bych mohl navrhnout velmi kvalitní počiny TV Nova (Atentát, Policie Modrava), na odpověď "UMÍME" bych spíše navrhl seriály České televize, jako je Labyrint a Případy 1. oddělení. Snad se Hřebejk vzpamatuje. ()

LadyPupu

Dát tenhle seriál do programu po Labyrintu a v době, kdy začíná Mamon, je průšvih. Oproti tomu je to blbý. Co si budeme povídat. Nevím, proč musí být zase jeden z detektivů ochlasta, nechápu proč v každém díle figuruje jeho matka - taktéž alkoholička (pokud jí v 5. díle nezabijou a v 6. se to nebude vyšetřovat, tak tu její funkci tam fakt nechápu), prostě to má mouchy, je to plný klišé a čekala jsem víc. Navíc opět tady máme jako femme fatale mastodonta Čvančarovou (2. díl). Asi se chlapům líbí. Mně se zase líbí Zadražil a odpad dávám uměleckým počinům typu Bezdružice, takže zatím za dvě. Edit po skončení: zvládla jsem poctivě všechny díly a víc, jak dvě hvězdy dát nemůžu. Tenhle seriál se moc nepovedl. ()

Belbo

Viděl jsem dva díly a proto, že jsem tak trochu masochista, se kouknu i na zbytek :) . Plzeň je absolutní krach režijní invence a přístupu k tématu. Dobře, když přistoupím na průser se scénářem, tak bude limitovaná pouze dějová rovina a dialogy, ale tady to krachuje podobně jak exorcista na režisérově neschopnosti: běh po střechách, "přibližovačky", jízda kamery při výsleších, nechtěná vtipnost vražd (a ten jekot při nich), diletanství soubojů (vyražení injekce ve výtahu), absence napětí... Ed Wood forever ... ... Tak jsem to včera dokoukal a je třeba rekapitulovat: 1. díl, odpad, 2. díl, odpad. 3. díl **, 4. díl ***, 5. díl ***, 6. díl *. Sečteno, podtrženo a zprůměrováno to dělá 1,5 hvězdy na díl, zaokrouhluje se nahoru. ... Tož na to se móžu vysrat a nechám tam jednu, bo nejsem akurátník. ()

geklon

Znám Plzeň. Velmi dobře, takže dokola ukazovat záběry Bartolomějské katedrály, Synagogy a prostory Papírny, mě neohromí. Já bych vybral daleko víc zajímavých lokalit. Věřte, že Píčeň rozhodně není jenom "Most a Hrad". A to, že se v záběrech objevily vesnice a né paneláky, je pro mě až dehonestující. Tím lokalní rozbor ukončuju. 40 minutová stopáž je pro tak ártovej počin, kde se záběr na kliku protáhne klidně na minutu a celkové vyšetřování je tařka časově shodné, bytostně málo. Postavy mě zprva neoslovily, ale po posledním dílu, jsem si uvědomil, že by mě jejich vývoj zajímal. Protože v v prvních šesti dílech žádnej nebyl. Ale to by se do scénáře musil pustit někdo jinej, než Bezouška. Hřebejk by si měl dát chvilku pauzu. Tohle je rozhodně špatnej směr. ()

ghatos

1. díl: Pozvolný poklus, bez výraznějších hereckých etud. Vaculík žádný, vyšetřování žádné, dějová stavba žádná...40%. 4. díl: Solidní díl o zlém dědkovi. Předvídatelné, ale dalo se. 51%. 5. díl: Sex, lži - to jde vždy do kupy. Verešová byla hrozná...vzhled, přízvuk, herecký výkon. 40%. /// Honzo, tohle nebyl ani průměr...celkové hodnocení: 44%. ()

Vironey odpad!

Ostrava měla skvělou atmosféru, uvěřitelný charaktery a dobrý příběhy. ČeBu měla pohodovou atmosféru, sympatický charaktery a výbornou hudbu. Plzeň má hovno. Pár podivnejch retardérů, co se toporně klátí, trousí křečovitý repliky a do toho kamera debilně skáče, asi jakože hrozně umělecky. Hnůj. A podezřívám z toho Hřebejka a Bezoušku - v obou ostatních mutacích jejich "umělecký výraz" naředili trochu schopnější lidi, tady to měli na hrbu čistě oni a takhle to dopadlo. ()

Styxos

první díl tak tomuhle říkám pořádná kopačka do rozkroku fanouška detektivek. Stejně jako u Případu pro exorcistu, i tady měl Hřebejk skvělý obsazení. A stejně jako Případ pro exorcistu i tohle je hrozně, hrozně mdlý. Skoro až bez života a bez náboje, což jsou věci, který detektivka vyžaduje. Když to srovnám s Labyrintem, tak ano Labyrint měl sice debilní scénář, ale dokázal diváka chytnout. A to Místo zločinu Plzeň prostě neumí. Je mi jasný, že normálnímu divákovi programů českých televizí tohle bude vyhovovat, ale sakra, tam opravdu není někdo, kdo umí psát scénáře pro 21.století? Asi ne. Za co? Čím si zasluhujeme tak špatný věci? Ale abych jen nekafral - Martin Stránský, Jan Zadražil a Vladimír Kratina bombový (doopravdy moc doufám, že se do toho budou míchat i jejich osobní trable - ale jelikož tohle je detektivka z 20. století, tak to asi nehrozí). Zbytek obsazení mi pak připomínal panáky, kteří se akorát naučili odříkávat svoje fráze a tvářit se u toho určitým způsobem, jen aby to měli rychle za sebou. Plzeň super... no, snad se to otočí a seriál se vytáhne. Ale asi spíš ne a věci jako Případy prvního oddělení a Četnické humoresky budou nepřekonaný. PS: člověk co k tomu dělal/vybíral muziku nemá absolutně žádný vkus zbytek trapnost, debilita vlažnost - to jsou tři slova, která tento seriál vystihují. Ani po trapném prvním díle seriál nešel ani o stupeň nahoru. Jediný co na seriálu bylo dobré, byly náměty. A na to aby se z námětů staly skvosty, byl potřeba schopný režisér a scénárista. Bohužel se nekonalo ani jedno. Ve výsledku tak jenom * za Stránskýho. Dokázal bych si moc dobře představit seriál čistě o jeho postavě. Anebo radši ne. Další hovadinu podobnýho ražení bych už asi nepřežil. ()

Liam

Nemám rád hodnocení v průběhu seriálu, aniž bych viděl všechno... takže se tady moje hodnocení nejspíš neobjeví, protože po druhém díle nemám chuť ani sílu dál pokračovat. Při vší úctě k Hřebejkovi, kriminálky mu prostě nejdou. Dost jasně to naznačil už v Případu pro exorcistu a po dvou dílech se ukazuje, že tady jde snad ještě níž. Chybí tomu jakýkoliv náznak napětí nebo aspoň vzdáleně něčeho, čehokoliv, kvůli čemu bych se to snažil dokoukat celé. Samozřejmě největší kámen úrazu není v Hřebejkovi, ale ve scénáři, který selhává naprosto všude. U prvního dílu jsem se nestačil divit, co se před mýma očima odehrává. Snad jen ten Martin Stránský se neztratí, abych nebyl jen negativní. Jeden slušný herec je ale málo na seriál, kriminálku, vlastně na cokoliv. A ani ta znělka mě nebere. Při vší úctě... příští pondělí si najdu jinou zábavu. ()

Fox85

Seriál s velkými ambicemi, který ale shořel jako sláma. Nevím, jestli bylo záměrem, aby Stránský se Zadražilem působili jako mírné protipóly, ale snaha vyšla vniveč. Vaculík jako velitel nefunguje a Kratěna jako mentor už vůbec ne. Polívka je do počtu, a kdyby tam nebyl, tak se nic neděje. Kohoutová dostala trochu prostoru v poslední epizodě, jinak taky nic moc. Dialogy a některé reakce postav jsou kapitola sama o sobě. ()

Vercinix

Suverénně nejhorší ze všech třech "míst zločinu". Feminismus nejprotlačovanější, herecké výkony nejhorší, scénáře nejslabší. Zde ta procenta opravdu odpovídají. ()