Pustina (TV seriál)

Wasteland

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 8x52–60 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Ján Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastázie Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn, Martin Uhlíř, Jakub Slach, Marek Dobeš, Milan Aulický

Komentáře uživatelů k TV seriálu (664)

HBO Europe se znovu vytáhlo a přineslo nám další českou pecku. Tedy, "pecku". Ona Pustina ve své podstatě není žádné geniální dílo. Je to vcelku obyčejná kriminálka a sociální drama v jednom. Seriálu zoufale chybí nějaký drajv a momenty překvapení. JENŽE. Celé je to opravdu bravurně natočené, mistrovsky zahrané (Dušek ftw) a hodně solidně napsané. Seriál má opravdu široký záběr a ona krimi zápletka vlastně není tak úplně důležitá. Prostředí seriálu je vybráno skvěle, Pustina je neskutečná prdel světa. Depresivní místo plné depresivních bezpáteřních a ošklivých lidí (světlou výjimku tvoří snad akorát Eliška Křenková), kterému dominuje místní pasťák. Pustina je více než krimi sociální drama o dekadentní společnosti. Zobrazuje Česko v tom nejhorším možném světle. Někdy ovšem tlačí na pilu až příliš a to okaté kopírování severských kriminálek působí někdy až trochu rušivě. Prostředí navíc silně evokuje zemi bývalého východního bloku a západní divák má jen další důvod si myslet, že Česko je součást Ukrajiny. Pustina je určitě nadstandardní seriálový počin, ale nemůžu se zbavit pocitu, že těch takřka 90% je přehnaně moc. Seriál je místy utahaný jak sopel a nezaškodilo by mu nějaké to prostříhání. Stačilo by zhustit děj do nějakých 5 epizod a tempo by mohlo být ideální. I tak si to ale 4* zaslouží.(7.3.2017)

tak trochu české Městečko Twin Peaks..(21.12.2016)

Vyšetřování zmizení čtrnáctileté dívky není vlastně v této úchvatně ponuré podívané to nejdůležitější. Prakticky se, až na jeden velký skok, v průběhu děje nikam příliš neposouvá. Jen spíše až do konce bloumá slepými uličkami a dovoluje nám při tom nahlédnout do života místního společenství. Můžeme tak sledovat postupný rozpad jedné vesnické komunity, několika vztahů, rodin a mnoha iluzí. Lidé v Pustině jsou zbaveni veškerých jistot, a to i těch jinak zcela samozřejmých jako je domov a krajina, Snaha starostky vzepřít se osudu je marná a i ona je nakonec ubita k pasivní beznadějné plavbě s proudem. Rozuzlení kriminální zápletky v posledním díle pak nakonec všemu tomu nasazuje pochmurnou korunu - tohle je tvé dílo Pustino, tohle jsi stvořila. Až při tom mrazí. Skvělí jsou jak Stivínová tak všichni dětští herci. Duškovi s Nohou se podařilo překročit svůj vlastní komediální stín, zvláššt v případě Duška jsem nečekal že zvládne věrohodně zahrát maniakálního agresivního podivína. Pustině prostě tleskám.(21.12.2016)

• morepower

Smrdí to levným alkoholem, takže snaha o atmosféru se povedla. Jinak? Těžká nuda! Končím třetím dílem. Představa, že ještě strávím pět hodin koukáním na kombinaci rádoby severský detektivky a nepovedený sociologický sondy, kde se nic neděje, mě znechutila.(22.12.2016)

Pro mě velké překvapení a potvrzení že HBO umí. Originální příběh, syrová hustá atmosféra jak ze švédských seriálů. Fajn že se něco takové u nás objeví. Troufnu si tvrdit že Jaroslav Dušek si roli neskutečně užíval.(24.12.2016)

Ponurá,depresívní atmosféra pohraniční,k zániku odsouzené vesnice, postavy,z nichž ani jednu si neoblíbíte a spíš než o detektivku se jedná o psychothriller. Výtečně zahrané,napínavé do poslední chvíle. Excelentní Dušek, naprosto nezapomenutelný výkon. Kdybych to uměla,modlím se za víc takovýchto seriálů,protože to,co naše televize poslední roky produkují, nad tím vážně zůstává rozum stát.(25.12.2016)

Osmidílná série Pustina scénaristy Štěpána Hulíka realizovaná dvojicí Ivan Zachariáš a Alice Nellis může sloužit jako zářný příklad toho, že točit kvalitně jde i v našich podmínkách. Co na tom, že k formátové inspiraci se musíme koukat za oceán k úspěšným sériím jako je True detective. Spojením zdánlivě nespojitelného může vzniknout něco, co je, stojíc samostatně, tematicky vyčerpané anebo nic neříkající. Zasazením příběhu do těžařským lobby ovládaných severních Čech v kombinaci s neporazitelnými chapadly ekonomického profitu se vytváří krajina vesnického pseudoživota, ve kterém žít znamená beznadějně přežívat. Temná atmosféra popílkem a sazemi sužovaného cípku světa, kde je zapomenuto vše vnější, je brilantně vykreslena stroze mluvícími postavami ženoucími se za vzdáleným mamonem. Mezilidské vztahy jsou v přímém přenosu zpřetrhávány a rozpouštěny kyselými dešti, jež Pustinu zkrápí. Zujme si naleštěné společenské boty a obujme si holínky, protože v tomhle blátě, jež se nazývá společné soužití občanů, žijeme všichni. Jsme to my, nejen my - žijící lidé - v městské bublině, ale my nazí sebou samými a před našimi známými a kamarády. Jaký asi musí být pocit nespravedlivé ostrakizace svými bližními? Nechme si prostoupit vyhřáté obývací pokoje mrazivě syrovou atmosférou reality, kterou při své vševědoucnosti odmítáme vidět. Skvělá výprava, výběr hudby, kvalitní kamera a znovu zmiňovaná syrovost jsou zárukou neotřelého zážitku.(28.12.2016)

Český seriál, který vypadá přesně jako dánský, jen zasazený do jiného místa a řešící jiné problémy. Tvůrci se zjevně inspirovali seriálem Zločin a Most, z nichž ten první napodobili politickým pozadím a ten druhý délkou, což je jim ke cti, protože natahovat děj donekonečna se nedá. Takový seriál tu teda ještě nebyl ! Vynikající herci, propletený scénář, podezřelí střídající se v každém dílu...( to je ostatně také známkou dánských seriálů). Líbil se mi hlavně syrový popis života v té zapadlé vesničce, hodně zajímavá kamera, která se občas zastavila na té nejobyčejnější věci...Občas jsem nevěděla, co si mám myslet o hlavním hrdinovi, který nebyl ani kladný ani záporný, a občas jsem měla pocit, že tomu něco chybí. Myslím, že tomu chybělo dokončení dějové linie v pasťáku, které vyznělo do ztracena.( tady je ta chybějící hvězdiška ) Ale jako pokus o něco nového to je bezesporu výtečný výsledek.(28.12.2016)

Nejen na české poměry výborný atmosférický seriál. Líbila se mi audiovizuální stránka dokreslící ponuré, chvílami až depresivní celkové ladění. Stejně tak herecké výkony všech, v čele se Stivínovou a Duškem(29.12.2016)

Ještě víc Pustin! Hodnoceno po 8/8. Nejslušnější jednopříběhová série pod kterou jsou podepsáni čeští tvůrci. Již v prvním dílu mě neskutečně dostali úvodní titulky. Perfektní zpracování po všech stránkách. Co se mi líbilo: samozřejmě Dušek a Stivínová, i když tu moc nemusím; nebo se mi líbil perfektně životem a prací otrávený policajt, který ale stejně pořádně maká; kupodivu i kompletní ostatní herecké obsazení ničím nezklamalo; všichni absolutně přirození; atmosféra pohraničního buranova a pasťákem, drogama, šlapkama, vymírající vesnicí v blízkosti dolů, řádně hráblým Sikorou; příběh do kterého se pletou další linky; kamera i hudba; ty úvodní titulky fakt zmíním ještě jednou, naposledy se mi líbily v True Blood. Co nějaké chybky: jj spousta - třeba taková hláška "...státní zástupce neshledal důvod k vazbě...", no poradců snad měli dost, aby někdo přišel na to, že to je nesmysl, a to dokonce několikrát zazní, že Sikora nebyl z ničeho obviněn. Závěrem: příběh hodně připomínal skutečnou vraždu nezletilé Barbory ve středočeské Kmetiněvsi v roce 2004, kdy vraždil také nezletilý a k jeho zjištění přispěl celoplošný odběr DNA.(29.12.2016)

Po skončení mám chuť si hodit provaz....no, téhle depky už bylo fakt moc a nebyla celkem ničím odlehčována, jak se skvěle daří např. v Raplovi...příběh je zbytečně natahován, je to takové vesnicky mdlé, nicméně příběh je hezky strukturovaný, divák je držen v napětí a poslední díl je slušnej thriller.(29.12.2016)

Zatím mám rozporuplné pocity. Seriál dobře začal, nasadil laťku a dal prostor pro postupné nabývání a vyhrocení příběhu. (Viděny první 4 díly.) Bohužel po prvním dílu, potažmo i druhém, se z toho stala celkem nuda. Přiznám se, že jsem měl chuť scény přetáčet a to není dobře. Přijde mi to strašně natažené.. něco jako True Detective, u kterého jsem musel čekat skoro až na konec série, abych se konečně začal bavit. Uvidíme, co zvládnou zbylé 4 díly. Atmosféra výborná, herci také. Příběh zatím pokulhává. Nevidím prostě žádný postup v ději...Stále je tam v uvozovkách to samé, co v prvním díle. Edit bude následovat po dokoukání. EDIT: Tak shlédnuto. Naštěstí se to trochu zase rozjelo, takže zvedám na 4*. Výborná hudba podtrhuje ponurou atmosféru, herci sedí do rolí, i když jsou to samí mračící ksichty...a přidávám se k názoru, že pasťák byl opravdu zbytečný, i když fajn zpracovaný. Zkrátil bych to o dva díly a asi bych změnil i závěrečnou pointu. Na české poměry ale super. Doufám, že seriál odstartuje tvorbu podobně kvalitních děl.(3.1.2017)

Mám za sebou Pustinu (a k tomu druhou sérii Gomory…), jsem natřískaný zážitky, lapen v síti vztahů, zneklidněn, inspirován. Potřebuju si srovnat optiku, takže by to teď chtělo nějakou hovadinu, například zase Pražáky, co hledají v Olomouci medvědy. Jisté je, že nějakou dobu bude klid, něco takového se dvacet třicet let nenatočí. Nejsou tu v poslední době jen špatné seriály, jsou tu Případy 1. oddělení a České století, jenže tohle? K čemu to přirovnat? Příběh raněného, zoufalého a odhodlaného otce mi připomíná Ondrušovu Vendetu z roku 2011, také postupným budováním napětí, které je v závěru nesnesitelné. Jenže Pustina je seriál, osmihodinové drama. Drama jednoho z největších mužských chcípáků servírovaných pravidelně českým filmem posledních dvaceti let, který se - tentokrát v hrubém nesouladu s chcípáckou tradicí - po každé ráně zvedne a ve finále se rozběhne ke sprintu, při kterém se tají dech. Je tam toho víc... Policajt není ani dement ani rváč ani krasavec ani ochlasta ani nevtipkuje. Manažer korporace není karikaturou. Hudba minimální a krásná. Dialogy neskutečně přesné. Stivínová, Křenková a Špalková jsou dobré, Jan Cina je tam fantastický. Dík.(4.1.2017)

Jako takhle. Dobrý. První věc: je to rozvleklý, poloviční stopáž by byla naprosto OK. Nebo dvoutřetinová :-). Druhá věc: ty konce dílů vždycky v momentě (lehkého) zvratu – to je jak z příručky scénáristy soap oper. Někdo kritizuje přílišnou stylizovanost, ale za to dávám palec nahoru – navíc mi nepřišla jako až příliš stylizovaná. Ve scénách s kamerou nad silnicí a výhledem na uhelné pánve jsem si vždycky kdo ví proč vzpomněl na perfektní Mýrin. Palec nahoru za muziku, méně je někdy více, hudba ze společenskejch akcí naprostej reál, ale trochu mi tam chyběl nějakej zapamatovatelnej motiv, kterej bych si se seriálem asocioval. Příběh sám o sobě velmi dobrý; autor zvolil postupné odkrývání a konec nikoliv metodou překvapení, tj. „koukejte kdo to nakonec je do toho byste to nikdy neřekli“, ale prostě postupný tahání toho špagátu objevení a vytažení až na konci. Vždycky se pak musí závěrem říct, „na český poměry dobrý“, tohle ale nechci moc hrát, srovnávání s pralesní ligou nikdy nikoho nikam neposunulo; je to dobrá záležitost, dávám 70ku, palec nahoru a nevadí mi 8 hodin časové investice. [70%; 2017-01-07 Home sweet home sos].(7.1.2017)

Totálna famózna vecička. Príde mi to ako kombinácia kvalitnej severskej detektívky( ale takej sakra dobrej) a ešte z časti to vyzerá ako Americký The Killing. Perfektne vystavané, postupne naberajúce na napätí a vyhrocujúcej atmosfére, ktorá sa postupným odhaľovaním pravdy a premenlivosťou uberania vyšetrovania menila. Zaujímavosť rozvetvenia dejových línii ma tiež zaujala, lebo žiadna z nich mi neprišla nudná. Postavy boli realistické, niekedy až veľmi moc. Perfektná pulzujúca nepríjemná hudba, ktorá zároveň ladila s prostredím. To, že to robili naši susedia, iba zvyšuje zážitok.(8.1.2017)

Je to úplná magie! Děj situovanej na sever Čech do jedný zapadlý neutěšený vesnice, kolem který všude uhelný doly a rypadla. A na kopci v bejvalym zámečku pasťák. Prostě naprostá depka a do toho se tam ztratí 14letá holka. Nevim jak to udělali, ale působí to naprosto hypnoticky. A to třeba kamera jenom zabírá ohryzek jablka na stole z dřevotřísky na obecním úřadě. Tvůrcům a hercům všechna čest!!! Nejlepší český seriál za poslední dekádu!(9.1.2017)

Dokonalé po všech stránkách. Skvělý scénář, skvělá režie, kamera, hudební soundtrack (laděný do retra), volba exteriérů... Výborně zvolení herci - nadpozemsky dobrá Stivínová a opět příjemně překvapil Jaroslav Dušek. Typově velmi výrazní byli i nezletilí představitelé obyvatel "polepšovny". Jedná se o jeden z nejlepších seriálů domácí tvorby - a že jich je!(10.1.2017)

Cely cas vyborna temna atmosfrera ktoru este viac zvyraznuje vyborna hudba. Skvely cesky pocin.(11.1.2017)

Kdyby se začalo točit více seriálů jako je tento počin, možná by Česká produkce i filmová obec dostala konečně impuls se posouvat dopředu.(12.1.2017)

• Atron

Napětí tam bylo, výkony herců prvotřídní, exteriéry takové, že jsem si říkal, jestli je to vůbec možné, aby to tam bylo tak hnusné (ale asi ano)... ale to jsem jako čekal osm hodin na tak odbytý konec? Kromě toho poslední asi tak 3 díly už to bylo docela nastavované. Udělat z toho jeden dvouhodinový film, byl by to trhák. Takhle ne.(15.1.2017)

Úžasný(17.1.2017)