Pustina (TV seriál)

Wasteland

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 8x56 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Jan Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastázie Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn, Martin Uhlíř, Jakub Slach, Marek Dobeš

Komentáře uživatelů k TV seriálu (629)

HBO Europe se znovu vytáhlo a přineslo nám další českou pecku. Tedy, "pecku". Ona Pustina ve své podstatě není žádné geniální dílo. Je to vcelku obyčejná kriminálka a sociální drama v jednom. Seriálu zoufale chybí nějaký drajv a momenty překvapení. JENŽE. Celé je to opravdu bravurně natočené, mistrovsky zahrané (Dušek ftw) a hodně solidně napsané. Seriál má opravdu široký záběr a ona krimi zápletka vlastně není tak úplně důležitá. Prostředí seriálu je vybráno skvěle, Pustina je neskutečná prdel světa. Depresivní místo plné depresivních bezpáteřních a ošklivých lidí (světlou výjimku tvoří snad akorát Eliška Křenková), kterému dominuje místní pasťák. Pustina je více než krimi sociální drama o dekadentní společnosti. Zobrazuje Česko v tom nejhorším možném světle. Někdy ovšem tlačí na pilu až příliš a to okaté kopírování severských kriminálek působí někdy až trochu rušivě. Prostředí navíc silně evokuje zemi bývalého východního bloku a západní divák má jen další důvod si myslet, že Česko je součást Ukrajiny. Pustina je určitě nadstandardní seriálový počin, ale nemůžu se zbavit pocitu, že těch takřka 90% je přehnaně moc. Seriál je místy utahaný jak sopel a nezaškodilo by mu nějaké to prostříhání. Stačilo by zhustit děj do nějakých 5 epizod a tempo by mohlo být ideální. I tak si to ale 4* zaslouží.(7.3.2017)

3* v evropském a světovém kontextu. Pokud by šlo o český rybník, přidejte si 1,5 hvězdy. Obšlehnutý Forbrydelsen.(7.3.2017)

Jeden z nejlepších seriálů co jsem viděl ! A jsem více než hrdý, že se jedná o českou tvorbu.(10.3.2017)

Nejlepší českej seroš ........................................................(19.3.2017)

Velké očekávání, velká slova a oblíbený Dušek. Výsledek je rozpačitý, až slabší.(21.3.2017)

Filmařsky zvládnuté, myslím, na jedničku. Výběr hlavních postav se vydařil na 100% a Stivínová to zahrála mistrovsky. Co mi ale hlava nebere... proč ten seriál neměl alespoň nějaké optimistické minimum, nějakou vizi něčeho lepšího? Usmíření dcery s otcem v poslední minutě mi jaksi přišlo málo. Nedovedu si představit, že bych se na tuhle psychárnu ještě někdy podíval. Takže ano, seriál špičkový, ale oblíbený ani omylem.(9.4.2017)

• Jsem_Uprimny

Čekal jsem od toho víc. Někoho možná rajcuje pomalá předehra ale já jsem spíš na pořádný hardcore piss fetish doublecheeseburger porno. Asi by se to všechno dalo narvat do jednoho celovečerního filmu a netahat to do 8 dílů po 1 hodině. Rozuzlení sice nečekané ale zároveň nepřekvapující. V dnešní době už stejně nikdo nepodezírá ty co se zdají býti vrahy ale ty, kteří se celou dobu projevují přesně opačně.(6.9.2017)

Protože má můj otec diagnostikovanou bipolární poruchu osobnosti, dokážu se do role Duška vcícit ještě o něco více, než asi obvykle. Prostředí zapadákova - těžící dědiny v mlze, dodává Pustině syrovou atmosféru, která dělá seriál tak jedinečný. Sychravé počasí, gradující vyšetřování a odhalování pravdy. Naprosto přirozená chování a výstupy všech, opakuju všech, herců překvapí. Stivínová je skvělá! Pustina spadá do ponuré oblasti tv sérií, která ukazuje bezmoc (pasťák, šikana a zmrdství), Čecháčství (stěžování si u piva na stát a pomluvy mezi obyvatelstvem) a další zrůdství. A pak, že to v Čechách nejde! HBO opět potvrzuje kvalitu. Dávám 5 českejch hvězd.(15.9.2017)

Wau!(8.10.2017)

Filmařsky je seriál na výši. Ta deprese a nejistota řadí dílo velmi vysoko. Tvůrci mají zkrátka talent! Již dlouho nic tak dobrého u nás nevzniklo... snad jen Česká televize se občas dotahuje podobné úrovně. Tak přesvědčivá temnota ve spojitosti s vynikajícím herectvím a bezkonkurenčním scénářem jen dokazují, jak promyšlený tento počin je. Jde o silný prožitek. :-o(6.1.2018)

Snažím se teď dohánět hodnotnější díla České televize a mám v merku i pár sesterských děl z české odnože HBO. To vše ale může být vděčné právě Pustině, která mě zaujala nesmírně pozitivními ohlasy a také svým neuvěřitelně vysokým hodnocením, které sklízí nejen zde na ČSFD. Nastahoval jsem si všech 8 částí a sjeli jsme je během několika málo dní s netrpělivým čekáním každých 24 hodin, kdy jsme se těšili na další napínavou epizodu. Ne nadarmo mám Pustinu dodnes v aplikaci TV Show Time v TOP 6 nejlepších doposud zhlédnutých seriálů. Doufám, že nejen samotná Alice Nellis v dohledné době obohatí český televizní svět dalším bravurním seriálem.(10.1.2018)

Tento seriál bych přirovnal k autu, které se nejprve rozjíždí, nabírá rychlost. Uhání 120 Km/h. Ten vzduch, který vířil kolem toho auta jsem hodně pocítil. Malém jsem takový silný náraz neustál... Nemám tomuto českému seriálu za co odečíst body. Dávám 100 %!!(30.1.2018)

Celkem kvalitní překvapení. A Dušek v jedné ze svých nejlepších rolí. Podařilo se natočit atmosféru, která je každým dalším dílem lepší a drsnější.(7.2.2018)

Díly 1-4hvězdy, dvojka-2, trojka-2, čtyřka-1, pětka 3. Čili průměr dvě a půl. Ta půlhvězda je za Duška, ktrýmu jsem psychopata opravdu věřil. Kdyby to bylo dvoudílné tak by úplně stačilo. Doporučoval bych to promítat na přeskáčku s Vinaři aby bylo jasné jak je ta naše vlast různorodá :-) Jinak kdyby v Pusinové pustině nehrála Stivínová, Špalková, Holubová atd tak by to asi nebyla ta pravá pustina.(20.2.2018)

Síce zatiaľ len dva diely, ale už teraz môžem povedať, že tak kvalitný seriál z týchto končín som ešte nevidel. Mám slabosť pre kriminálky severského typu, ale aj tak klobúk dole... Seriál, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna západná produkcia. A pri komentároch typu: "já tam viděl favorit tvl, co to je?" alebo "českej seriál, kterej vypadá jak z Čech, no to bych se posrál..." neviem, či sa smiať alebo plakať. Je mi ľúto, že ste sa nedočkali kovbojov, 15 minútových prestreliek a áut vybuchujúcich za jazdy.(1.11.2016)

Jen trošku děsivé, že tam není nic hezkého, vše je staré, nevkusné, omšelé, použité... vše včetně lidí.... v tom je to trošku přepísknuté, ale jinak dost dobrý.(2.11.2016)

Viděl jsem první dva díly. Je to hodně temné, syrové, sociální a existenciální drama s mystickými prvky. Vynikající hudba. Vynikající kamera. Jsem zvědav na další díly. Zatím 80%(5.11.2016)

Naprosto ojedinělé téma! Po shlédnutí dvou prvních dílů musím napsat, že by mi potlačení krimi zápletky nevadilo. Zločin potenciální vraždy je tu na stejné úrovni jako zločiny stávajícího politického systému. Vynikající herecký casting, výtečný Duškův návrat pře kameru, vzácná Zuzana Stivínová... Tuším, že na dlouho zas bude po skončení Pustiny pusto. Česká produkce HBO stále nemá v naší kotlince konkurenci. Po posledním díle: setrvávám na svém hodnocení! Tvůrci dokázali dotáhnout záměr seriálu až konce. To není běžný jev. Vyústění temného příběhu je temnější, než jsem čekal: všechny zrady, bolesti, vztek, zklamání, pocit nespravedlnosti, deprivace, frustrace... jsou komprimované do čtrnáctiletéo chlapce, který "ten čin" udělal za všehny ostatní. Otřesné... V rozhovoru pro Týdeník Rozhlas Jaroslav Dušek na redaktočinu charakteristiku Pustiny (temné, neutěšné, depresivní) odpověděl asi takto: -Proč? To se přece děje pořád...(8.11.2016)

Mistrovský kousek, kdy se nemohu dočkat každého nového dílu. Jaroslav Dušek je skvělý i jako záporák. Bylo terno ho získat pro tuto netradiční roli. Jen je škoda, že scénárista mu k maniodepresi naordinoval v dobách záchvatů amnézie, což se u této choroby nestává. Tradičně výborná byla i Zuzana Stivínová, kde jsem si alespoň odpočinula od jejich řvavých rtěnek, ve kterých vypadá, jako by zahryzla krtka. Úžasná Petra Špalková, která by měla být vidět ve filmech mnohem častěji a super je i Eva Holubová, která v roli mistrové a hostinské nemůže nikoho zklamat. Roman Skamene též potěšil úsporným a přesvědčivým výkonem a výborní byli i Jan Cína i Eliška Křenková. Velkým překvapením byl i Janek Gregor, velmi přesvědčivý v roli tetovaného sígra z pasťáku - z těch kluků je tam jednoznačně nejlepší. Doufám, že ho uvidíme i v dalších filmech. Vývoj a proměny postav mne vyloženě těší a příběh se tak stále rozvíjí, aniž by se člověk ztrácel. Měla jsem trochu obavy, že se díly dvou režisérů od sebe budou přeci jen lišit jinou rukou, ale byly zbytečné. Jeden díl lepší než druhý a je jedno, jestli je režírovala Alice Nellis nebo Ivan Zachariáš. Precizní exteriéry i interiéry působí tísnivě, ale budí zvědavost a nenudí. Děkuji i za skvělé osvětlení i ozvučení, kdy autoři odolali dělat originální "umění" à la Modré stíny a točit postavy v přesvětlených záběrech, huhlající si cosi pod vousy. Bonusem je top nechutná scéna s borščem, ta je špičková, to jsem odvracela zrak i já, z pitevny zvyklá na leccos, ale tohle se nedalo. :-)(13.11.2016)

• tchempi

Všichni tomu střílí pět hvězd, protože je to z dílny HBO, a tudíž to musí být pecka. Ale není. Tak to dopadá, když herci a kameraman odvádějí skvělou práci, ale scénárista, na jehož partu to má celé stát, tu svou odflákl. Sledujeme scény a obrazy, které nemají z dějem nic společného, a jsou tam jen proto, aby autoři ukázali - hele, jak to umíme sugestivně natočit. Sledujeme depresivní krajinu, ruiny, ghetta, socky, ale příběh se posouvá šnečím tempem nebo vůbec. Kdyby tímto stylem natáčeli Amíci třeba Dextera, nestihl by si za celou sezonu rozbalit ani nože.(14.11.2016)

Po čtyřech dílech - vynikající. Konstantní napětí, atmosféra hustá jako všudypřítomná mlha. Inspirace Temným případem jasná, alespoň já ji vidím už v úvodní znělce. Stivínová a Cina výborní. Snad druhá půlka nebude sešupem dolů. Po osmi dílech - pořád skvělý český (!) seriál. Poslední díl mi ale hodnocení kazí, byl jakoby vytržený z celku, konec šmitec tu máte vraha a nazdar. Že se vytratily postavy, dějové linky? Žádný problém. A na závěr sladkobolný song... osmička špatná. Ostatní díly hodnotím vysoko. Zachariáš trumfl Nellis o pořádný kus.(15.11.2016)