The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál)

The Deuce

USA, 2017–2019, 25 h 20 min (Minutáž: 58–86 min)

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Zoe Kazan, Margarita Levijeva, Lawrence Gilliard Jr., Don Harvey, Kim Director, Method Man, Michael Lombardi, Kevin Breznahan, Doris McCarthy, Sepideh Moafi, James Waterston, James Saito, Happy Anderson, Daryl Edwards, Van Hansis, Gary Carr, Emily Meade, Ralph Macchio, Olivia Luccardi, Gbenga Akinnagbe, Amber Skye Noyes, Chris Bauer, Chris Coy, Natalie Paul, Michael Rispoli, Anwan Glover, Michael Kostroff, Mustafa Shakir, Will Chase, Pernell Walker, Aaron Dean Eisenberg, Sean Meehan, Paul Borghese, Danielle Burgess, David Krumholtz, Michael McFadden, Genevieve Hudson-Price, David Aaron Baker, E.J. Carroll, Saul Stein, Liz Stauber, Lou Martini Jr., Russell Posner, Chloe Levine, Daniel Hilt, James Russo, John Cenatiempo, Alyssa Kempinski, Dominique Fishback, Tom Kemnitz Jr., Roxanne Day, Diana Bologna, Ted Sutherland, David Johnson, Christopher Botte, Steve Stanulis, Tamzin Brown, Derek Zuzunaga, DeShawn White, Jamie Neumann, Stephen Gevedon, Luke Kirby, Vic Noto, Jim Parrack, Michael Stahl-David, Annabelle Dexter-Jones, Daniel J. Watts, Alysia Reiner, Larisa Polonsky, Dagmara Dominczyk, Jeanette Dilone, Maria Dizzia, Sebastian Arcelus, Ed Moran, Bethany Lauren James, Jason Kravits, Nan Goldin, Adelind Horan, Heidi Armbruster, Armand Assante, Dena Tyler, Brian Muller, Jamar Greene, Chris Banks, Cameron Cowperthwaite, Michael Gandolfini, Roberta Colindrez, Robbie Tann, Malachy Cleary, Jimmy Palumbo, Brian Donahue, Hannah Elless, Joel Marsh Garland, Rayford Sewell, Delphina Belle, Taylor Selé, Henry Ayres-Brown, Mark C. Fullhardt, Antoinette LaVecchia, Murphy Guyer, Domenick Lombardozzi, Corey Stoll, Jason A. Rodriguez, Alan Mingo Jr., Paloma Guzmán, Janine DiVita, James Martinez, Carl Capotorto, Ashley Austin Morris, William Ragsdale, Walker Hare, Ben Livingston, Daniel K. Isaac, Kristin Griffith, Bruce MacVittie, David Morse, Andrea Suarez Paz, Angela Pierce, Marcia DeBonis, Alana O'Brien, Johnny Sibilly, Brittini Schreiber, Kersti Bryan, Colin Moss, Alejandra Rivera Flaviá, Olga Elliot, Ruby McCollister, Sydney Farley, Devon Diffenderfer, Tara Anika Nicolas, Becca Lish, Serhat Kaner
  • Wade

Už ani nevím kdo mi The Deuce doporučil asi bych mu,ale teď moc nepoděkoval. Přemohl jsem se a dokoukal jsem první sérii,ale další s klidem vynechám. Zajímavé téma a po prvním díle jsem si říkal že to nemusí být vůbec špatný. Nakonec to,ale bylo prostě pořád to samé dokola. Všechno to bylo takové moc jednoduché rychlé a nic víc vlastně mě nechytli ani hlavní postavy na kterých by měl seriál stavět. Nakonec zklamání a za mě jen 2*. 1.série 2/5 ---- IMDb 4/10(24.11.2018)

"The Deuce" nepřináší dramatické vyprávění, nemá zastřešující oblouk, ani hlavní postavu. Naopak seriálovou strukturu využívá k rozprostření kroniky jednoho místa, zmapování určitého tématu. Oním místem je titulní část Manhattanu v období boomu pornografie, přesněji řečeno od jejího vzedmutí coby průmyslu začátkem 70. let přes vrchol coby tvůrčího média a odnože šoubyznysu na konci dekády až po rozmělnění v kvantitě v 80. letech s rozmachem videa. Tvůrci důmyslně tyto tři období dělí do separátně sevřených, ale vzájemně navazujících sérií. Jednotlivé figury, oživující reálné lidi či představující sloučeniny několika předobrazů, toto prostředí zabydlují nejen životem, ale právě i osobními vrcholy, propady a vším mezi tím. Vznikla tak uhrančivě plastická evokace nejen doby, ale především systému kolem sexuální práce (ať už před či za kamerou, nebo na ulici i v podnicích různého rázu) i komodifikace těla a rozkoše, která ale tato témata zbavuje jednostranných argumentů a naopak ukazuje mnohoznačnost celého tohoto světa, který je současně špinavý, blyštivý, odpudivý, vzrušující, povrchní, ambiciózní, kořistnický, kariérní, krutý i fascinující svou propleteností a komplexností. Ačkoli lze žasnout nad perfektní evokací doby, není The Deuce retro seriálem, ale právě spíše provokativní kronikou, která vyzývá k úvahám nad různými ohledy pornografie, sexuální práce a současně také genderových norem, misogynie, emancipace i obecně rolí, které lidi přejímají za své, potažmo které jim pomáhají akceptovat status quo jejich okolí. Současně ale díky pestré galerce postav nespadá vyprávění do suše didaktické teze, ale zpřítomňuje, že s každým podobně zdánlivě odosobněným a obecným společenským tématem, se váží konkrétní osudy, tváře a emoce lidí, z nichž většina už "vešla do náruče času".(10.11.2019)

Špína Manhattanu nezachycuje počátky pornografie ve Spojených státech. To bychom se museli vrátit ještě o pár dekád do minulosti. Seriál pojednává o její zlaté éře, kdy se v rámci businessu s erotikou emancipovala a změnila ve výnosné průmyslové odvětví. Tedy o 15 letech vymezených polovinou 70. let a koncem následujícího desetiletí. Poté se centrum pornografické výroby přesunulo do střední Evropy - čeští a maďarští "herci" byli levnější (ostatně jako celé filmařské zázemí) a nebyli spoutáni obavami z AIDS. Zákony i společenská atmosféra byly navíc extrémně benevolentní. Boom středoevropské "hanbaté" produkce trval ještě celou dekádu, aby pak pornu definitivně zlomil vaz nástup internetu, sociálních sítí a voyaerismu "zadarmo". Zkrátka pornografii smetla druhá sexuální revoluce. The Deuce se mi nehodnotí snadno. Ne, že bych prakticky okamžitě nepoznal její klady - tedy špičkovou produkci, kdy je možné psát v superlativech o všech profesích, o pocitu dokonalé autenticity, o atmosféře, o každém pečlivě ošetřeném detailu a o tom, že máte před sebou dokonalou imitaci sedmdesátek se všemi jejich neřestmi a rozkládajícími se centry amerických velkoměst s epidemií pouličního násilí a drog, hazardu a nekontrolovatelného šíření organizovaného zločinu. To všechno má v seriálu své místo. Dát po pěti dílech pět hvězdiček je snadné a zasloužené. Jenže jak plynou další epizody, zjistíte, že projekt má problém s příliš širokým záběrem. Nezávislá prostitutka v podání Maggie Gyllenhaal a James Franco v roli šikovného barmana, který v tom umí chodit, sice mezi obrovským množstvím postav vyčnívají, ale rozhodně je nelze považovat za v pravém smyslu hlavní postavy. Seriál se totiž podobá snímkům Roberta Altmana, kde hlavní roli přebírá prostředí a určitý výsek společnosti. Tvůrci si dali za úkol zmapovat proměny obchodu s erotikou a před vašima očima defilují pasáci, prostitutky, policisté a mafiáni i početná skupina figurek z prostředí na pomezí zločinu a počestného způsobu obživy. Příliš mnoho mikropříběhů a motivů projekt rozmělňují, jen některé z nich mají potenciál a tak je pravděpodobné, že časem svoji hvězdnou nadílku trochu zredukujete. Špína Manhattanu už vůbec není pro ty, co upřednostňují epické a dynamické vyprávění - ti se s projektem výrazně minou. Seriál se nevyhýbá explicitnímu zobrazování sexuálních praktik, ale nehledejte v něm samoúčelnost. Maggie Gyllenhaal je ve své roli skvělá, ale to je v rámci její herecké dráhy vlastně samozřejmost. Celkový dojem: 85 %.(6.5.2019)

Komplexní a (miminálně zdánlivě) velmi realistický příběh o prostitutkách, pasácích, počátcích porna a tak dále v 70. letech. Je to skvěle napsané, perfektně zahrané a celkově je to prostě mimořádně kvalitní a zábavná seriálová lahůdka, která má nakročeno stát se podobnou legendou jako The Wire. (9/10)(4.1.2018)

Proč, proboha, hraje James Franco dvouroli? Která je úplně zbytečná, kromě toho, že se na sebe občas samožersky usměje? Už takhle je jeho postava chabá, bez výrazného charakteru nebo zápletky, tak proč ji ještě zbytečně tříštit? Na rozdíl od něj, Maggie Gyllenhaalová předvádí mnohem větší herecké zapálení (také podstatně víc ze svého těla - odvážná), ale musím uznat, že má také mnohem zajímavěji napsanou postavu. Scény s Francem jsem postupně spíš prozívala (jeho roztomilý úsměv vážně neutáhne celý seriál), a těšila jsem se, až se na plac vrátí Maggie. _____ Skvělá je atmosféra i kostýmy, ale děj nic moc. Jen popisuje situace z pornoprůmyslu, nerozvíjí žádný zajímavý příběh. SHRNUTÍ: Jaký byl svět, než se porno dalo stáhnout z internetu.(5.9.2018)

• - Vzhledem k tomu, že se děj točí kolem pornoprůmyslu a je tedy plný erotickýh scén, byla na plac přizvána koordinátorka intimity. Ta hercům pomáhala, aby během choulostivého natáčení nebyli ve stresu. (cmenda)

• - Herec, který hraje postavu Bobbyho (Chris Bauer) řekne, že je předák. Tuhle roli si zahrál i v seriálu The Wire - Špína Baltimoru (od r. 2002), kde hrál Franka Sobotku. (Zek)

• - Inspirací pro seriál byl pro Pelecanose a Simona muž z New Yorku, asistent manažera lokací Henry Johnson. Dotyčný tvůrcům vyprávěl své zážitky, jak v 70.letech vedl pro mafi několik barů a masážních salonů na Manhattanu. Něco byla pravda, něco nea ale filmaře to zaujalo natolik, že podle toho začali točit. (cmenda)