The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál)

The Deuce

• Německo

The Deuce

USA, 2017 - 2018, 17 h 21 min (Minutáž: 58–86 min)

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Zoe Kazan, Margarita Levijeva, Lawrence Gilliard Jr., Don Harvey, Kim Director, Method Man, Michael Lombardi, Kevin Breznahan, Doris McCarthy, Sepideh Moafi, James Waterston, James Saito, Happy Anderson, Daryl Edwards, Van Hansis, Gary Carr, Emily Meade, Ralph Macchio, Olivia Luccardi, Gbenga Akinnagbe, Amber Skye Noyes, Chris Bauer, Chris Coy, Natalie Paul, Michael Rispoli, Anwan Glover, Michael Kostroff, Mustafa Shakir, Will Chase, Pernell Walker, Aaron Dean Eisenberg, Sean Meehan, Paul Borghese, Danielle Burgess, David Krumholtz, Michael McFadden, Genevieve Hudson-Price, David Aaron Baker, E.J. Carroll, Saul Stein, Liz Stauber, Lou Martini Jr., Russell Posner, Chloe Levine, Daniel Hilt, James Russo, John Cenatiempo, Alyssa Kempinski, Dominique Fishback, Tom Kemnitz Jr., Roxanne Day, Diana Bologna, Ted Sutherland, David Johnson, Christopher Botte, Steve Stanulis, Tamzin Brown, Derek Zuzunaga, DeShawn White, Jamie Neumann, Stephen Gevedon, Luke Kirby, Vic Noto, Jim Parrack, Michael Stahl-David, Annabelle Dexter-Jones, Daniel J. Watts, Alysia Reiner, Larisa Polonsky, Dagmara Dominczyk, Jeanette Dilone, Maria Dizzia, Sebastian Arcelus, Ed Moran, Bethany Lauren James, Jason Kravits, Nan Goldin, Adelind Horan, Heidi Armbruster

Očekávání od tvůrců geniálního The Wire byla velká. Musím ale poctivě říci, že jsem zklamán nebyl. Ze světa narkotik v Baltimoru se nyní přesouváme do oblasti kolem newyorského Times Square, kde během sedmdesátých let 20. stol. dochází k popularizaci a postupné komercionalizaci celého sexuálního průmyslu. Co je hned ze začátku nezbytné zdůraznit, je vykreslení dobové atmosféry - lehce oklamán by se totiž mohl cítit ten, kdo čeká půvabné retro a pompézní Manhattan zářivých 70. let. Sedmdesátková vizualizace je jistě působivá, ale místo pompéznosti či příjemné nostalgie se spíše dostaví surově reálný obraz tehdejší doby. Špinavé a hnusné ulice, které kromě odpadků přetékají také prostitutkami a jejich pasáky; zaplivané a zvukově mizerně izolované hotelové pokoje, kam si štětky vodí své kunčafty; diskutabilní autorita strážců zákona, kteří jsou v čištění ulic nezřídka kdy limitováni podle toho, jakou a s kým uzavřou jejich hlavouni dohodu. James Franco zde ve své dvojroli není určitě špatný, na druhou stranu Maggie Gyllenhaal je v roli stárnoucí ambiciózní šlapky o dobrou hereckou třídu výše. Není asi překvapením, že stylem zpracování, intrem i ostatními podobnostmi se připomene legendární The Wire. Navíc tu hraje i několik stejných herců. Kdybych musel poukázat na nějaké nedostatky, tak to by to asi byla přílišná počáteční rozvleklost a utahanost vyprávění. Jakmile se to ale rozjede, tak to rozhodně stojí za to a skončí to vlastně možná až příliš brzy. Těším se na další řady.(7.1.2018)

Dokonalé vykreslení reálií 70's NY, komplexnost pojetí tématu komercializace sexu ve všech jeho odstínech, nejednoznačnost a hloubka postav, to všechno je zcela bezchybné, jak jsme u tvůrce formátu Davida Simona zvyklí. Tentokrát mi však trochu chyběl výraznější dramatický oblouk. Nejméně do 5. epizody jsem měl pocit, že stále sleduji expozici, dějové linky hlavních postav (dvojitý Franco, Gyllenhaal) spolu téměř nesouvisely a poslední díl budil spíše dojem předčasného konce někdy v polovině sezóny. Pátou hvězdu si proto ještě ponechávám v rezervě a hodnocení případně upravím v závislosti na vývoji další řady, u které navzdory výtkám chybět určitě nebudu.(20.11.2017)

Skvelý seriál, ktorý v mnohých smeroch pripomína legendárny The Wire. A to pravdepodobne predovšetkým vďaka Davidovi Simonovi, Richardovi Priceovi a Georgovi Pelecanoseovi, ktorí v ňom majú psrty. Aj keď to samozrejme nie je až tak dokonalá a vymazlená záležitosť. Napriek tomu je The Deuce jeden z najlepších novodobých seriálov a je absolútne zrejmé, že HBO a tvorcovia si dali maximálne záležať. Výborný výber hercov, verné lokácie, super dialógy a zaujímavé zápletky. Každá epizóda je vynikajúcim filmovým zážitkom. P.S. James Franco je tu perfektný. Druhá séria musí byť samozrejmosť. 85 %!!(14.8.2018)

Prostitútky, pasáci, ľudia od pornobrandže, mafoši, krčmári, odborári, kadejakí šmelinári, policajti, novinári, hippie študentíci, homosexuáli - no proste vskutku široká vzorka ľudí na prvý pohľad vyvolávajúca kontrast, avšak popravde čoby celok pekne splýva v rámci akéhosi komplexného rozboru celej jednej vrstvy ľudí (ktorí majú viac či menej čo dočinenia s rozmachom pornopriemyslu v Amerike), skvelo fungujúcej ako sonda daných rokov, prostredia, atmosféry, pomerov a vlastne všeobecne duše New Yorku danej doby. Jasné, je to záležitosť, ktorá nesadne každému, či už extravangciou a otvorenosťou v rámci zobrazovania sexuality (obnažené prsia sa už berú ako samozrejmosť, avšak na zábery penisov, masturbácie atď. publikum príliš zvyknuté nie je) alebo takisto svojou pomalosťou, kedy takto zvolené tempo rozvíjania príbehu niekomu môže prísť vyložene neznesiteľné, nekonečné a nikam sa neposúvajúce, no iným - vrátane mňa - to naopak bude plne vyhovovať a dozaista ocenia, akým štýlom je tu budovaná atmosféra, a ako sa tvorcom darí nás do daného diania vtiahnuť (počas sledovania som mal pocit, že som s danými postavami dokonale zžitý, pričom podobný efekt na mňa mal takisto špecifický kúsok Spikea Leeho Summer of Sam, ktorý mi tento seriál atmosfericky i zvoleným štýlom dosti pripomínal - New York 70. rokov je tu cítiť rovnakou špinavosťou). Čiže veľké plus za vynikajúco zvládnutú dobovosť, vtiahnutie do daného prostredia, výbornú hudbu, prácu s postavami, nuž a taktiež za perfektne pasujúce herecké obsadenie (i keď som nie vždy chápal Francovej dvojroli - mám ho síce rád, no postava Frankieho mi občas prišla nazvyš, snáď to v ďalších sériách napravia). Suma sumárum teda pre mňa jeden z najlepších seriálov tohto roka, ktorého potenciál do budúcna (vzhľadom na to všetko, čo si tvorcovia "ušetrili" v rámci rozoberanej matérie pre ďalšie série) je priam obdivuhodný, tak snáď si postrážia kvalitu. Malá ráda - neodsudzujte to len skrz pilot, ten totižto ani mňa príliš nenadchol (a znamenal pre mňa mesiac či dva trvajúcu pauzu, kým som sa k tomuto projektu vrátil), avšak akonáhle ubehli 2-3 časti, už som sa cítil v danom prostredí ako varený-pečený. 95%(11.12.2017)

Proč, proboha, hraje James Franco dvouroli? Která je úplně zbytečná, kromě toho, že se na sebe občas samožersky usměje? Už takhle je jeho postava chabá, bez výrazného charakteru nebo zápletky, tak proč ji ještě zbytečně tříštit? Na rozdíl od něj, Maggie Gyllenhaalová předvádí mnohem větší herecké zapálení (také podstatně víc ze svého těla - odvážná), ale musím uznat, že má také mnohem zajímavěji napsanou postavu. Scény s Francem jsem postupně spíš prozívala (jeho roztomilý úsměv vážně neutáhne celý seriál), a těšila jsem se, až se na plac vrátí Maggie. _____ Skvělá je atmosféra i kostýmy, ale děj nic moc. Jen popisuje situace z pornoprůmyslu, nerozvíjí žádný zajímavý příběh. SHRNUTÍ: Jaký byl svět, než se porno dalo stáhnout z internetu.(5.9.2018)

• - The Deuce je slangový výraz pre 42 druhú ulicu v New Yorku. Tak isto je to odkaz autorov na "dvojicu", v  seriáli vystupujú dvaja bratia - dvojičky, ktorých hrá James Franco. (_marduk_)

• - Herec, který hraje postavu Bobbyho (Chris Bauer) řekne, že je předák. Tuhle roli si zahrál i v seriálu The Wire - Špína Baltimoru (od r. 2002), kde hrál Franka Sobotku. (Zek)