The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál)

The Deuce

USA, 2017–2019, 25 h 20 min (Minutáž: 58–86 min)

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Zoe Kazan, Margarita Levijeva, Lawrence Gilliard Jr., Don Harvey, Kim Director, Method Man, Michael Lombardi, Kevin Breznahan, Doris McCarthy, Sepideh Moafi, James Waterston, James Saito, Happy Anderson, Daryl Edwards, Van Hansis, Gary Carr, Emily Meade, Ralph Macchio, Olivia Luccardi, Gbenga Akinnagbe, Amber Skye Noyes, Chris Bauer, Chris Coy, Natalie Paul, Michael Rispoli, Anwan Glover, Michael Kostroff, Mustafa Shakir, Will Chase, Pernell Walker, Aaron Dean Eisenberg, Sean Meehan, Paul Borghese, Danielle Burgess, David Krumholtz, Michael McFadden, Genevieve Hudson-Price, David Aaron Baker, E.J. Carroll, Saul Stein, Liz Stauber, Lou Martini Jr., Russell Posner, Chloe Levine, Daniel Hilt, James Russo, John Cenatiempo, Alyssa Kempinski, Dominique Fishback, Tom Kemnitz Jr., Roxanne Day, Diana Bologna, Ted Sutherland, David Johnson, Christopher Botte, Steve Stanulis, Tamzin Brown, Derek Zuzunaga, DeShawn White, Jamie Neumann, Stephen Gevedon, Luke Kirby, Vic Noto, Jim Parrack, Michael Stahl-David, Annabelle Dexter-Jones, Daniel J. Watts, Alysia Reiner, Larisa Polonsky, Dagmara Dominczyk, Jeanette Dilone, Maria Dizzia, Sebastian Arcelus, Ed Moran, Bethany Lauren James, Jason Kravits, Nan Goldin, Adelind Horan, Heidi Armbruster, Armand Assante, Dena Tyler, Brian Muller, Jamar Greene, Chris Banks, Cameron Cowperthwaite, Michael Gandolfini, Roberta Colindrez, Robbie Tann, Malachy Cleary, Jimmy Palumbo, Brian Donahue, Hannah Elless, Joel Marsh Garland, Rayford Sewell, Delphina Belle, Taylor Selé, Henry Ayres-Brown, Mark C. Fullhardt, Antoinette LaVecchia, Murphy Guyer, Domenick Lombardozzi, Corey Stoll, Jason A. Rodriguez, Alan Mingo Jr., Paloma Guzmán, Janine DiVita, James Martinez, Carl Capotorto, Ashley Austin Morris, William Ragsdale, Walker Hare, Ben Livingston, Daniel K. Isaac, Kristin Griffith, Bruce MacVittie, David Morse, Andrea Suarez Paz, Angela Pierce, Marcia DeBonis, Alana O'Brien, Johnny Sibilly, Brittini Schreiber, Kersti Bryan, Colin Moss, Alejandra Rivera Flaviá, Olga Elliot, Ruby McCollister, Sydney Farley, Devon Diffenderfer

"The Deuce" nepřináší dramatické vyprávění, nemá zastřešující oblouk, ani hlavní postavu. Naopak seriálovou strukturu využívá k rozprostření kroniky jednoho místa, zmapování určitého tématu. Oním místem je titulní část Manhattanu v období boomu pornografie, přesněji řečeno od jejího vzedmutí coby průmyslu začátkem 70. let přes vrchol coby tvůrčího média a odnože šoubyznysu na konci dekády až po rozmělnění v kvantitě v 80. letech s rozmachem videa. Tvůrci důmyslně tyto tři období dělí do separátně sevřených, ale vzájemně navazujících sérií. Jednotlivé figury, oživující reálné lidi či představující sloučeniny několika předobrazů, toto prostředí zabydlují nejen životem, ale právě i osobními vrcholy, propady a vším mezi tím. Vznikla tak uhrančivě plastická evokace nejen doby, ale především systému kolem sexuální práce (ať už před či za kamerou, nebo na ulici i v podnicích různého rázu) i komodifikace těla a rozkoše, která ale tato témata zbavuje jednostranných argumentů a naopak ukazuje mnohoznačnost celého tohoto světa, který je současně špinavý, blyštivý, odpudivý, vzrušující, povrchní, ambiciózní, kořistnický, kariérní, krutý i fascinující svou propleteností a komplexností. Ačkoli lze žasnout nad perfektní evokací doby, není The Deuce retro seriálem, ale právě spíše provokativní kronikou, která vyzývá k úvahám nad různými ohledy pornografie, sexuální práce a současně také genderových norem, misogynie, emancipace i obecně rolí, které lidi přejímají za své, potažmo které jim pomáhají akceptovat status quo jejich okolí. Současně ale díky pestré galerce postav nespadá vyprávění do suše didaktické teze, ale zpřítomňuje, že s každým podobně zdánlivě odosobněným a obecným společenským tématem, se váží konkrétní osudy, tváře a emoce lidí, z nichž většina už "vešla do náruče času".(10.11.2019)

Skvelý seriál, ktorý v mnohých smeroch pripomína legendárny The Wire. A to pravdepodobne predovšetkým vďaka Davidovi Simonovi, Richardovi Priceovi a Georgovi Pelecanoseovi, ktorí v ňom majú psrty. Aj keď to samozrejme nie je až tak dokonalá a vymazlená záležitosť. Napriek tomu je The Deuce jeden z najlepších novodobých seriálov a je absolútne zrejmé, že HBO a tvorcovia si dali maximálne záležať. Výborný výber hercov, verné lokácie, super dialógy a zaujímavé zápletky. Každá epizóda je vynikajúcim filmovým zážitkom. P.S. James Franco je tu perfektný. Druhá séria musí byť samozrejmosť. 85 %!!(14.8.2018)

V 70. letech se na estetiku a vkus asi ještě tolik nehledělo. A tak průměrný Nový Jorčan bez zvracení a pocitu odporu lačně nasoukal ego do hygienicky obskurního venerologického kultivátoru a popelnice na žluklé sperma s Artem Garfunkelem v rozkroku, o které by normálně neopřel hajzlovou štětku ani diagnostikovaný erotoman po dvouletém půstu a v nichž si v uplynulých třech hodinách před ním s gustem zajezdilo pět úchylů, čtyři narkáči, tři nikdy nemytí bezďáci, několik negerských pasáků a pár liliputů. A ještě za to rád zaplatil. Inu, proti gustu … A teď je z toho rozkokošný, voňavý a uhlazený seroš, který sledujete s bulvárně perverzním nadšením uklízeče v masturbačních kabinkách, fanouška měkkých vředů a obdivovatele hnisavých výtoků. Seroš, do něhož hladce zapadla i hlavní ženská hrdinka, odporný babochlap Magi Glyhlenhrálová, z níž by se poblil i slepec, jen co by nahmatal ty její ohavné povislé dvojky, která se zde z titulu producentky bez zardění prohlásila za krasavici přelíbeznou, past na ptáky a královnu porna. Pro dokreslení autenticity prostředí a umocnění prožitku vřele doporučuji otevřít si k projekci konzervu se zkaženými sardinkami a umístit ji někam v dočichu.(8.10.2019)

Nakonec se ukázalo, že oficiální obsah HBO Europe k seriálu příliš nepasuje. Rozvoj pornoprůmyslu tady byl po většinu času ne na druhé koleji, ale až na tom úplně posledním nástupišti. Šlo spíše o neuhlazenou kroniku centra New Yorku, která mě po většinu času hodně bavila. Maggie Gyllenhaal a James Franco ve svých rolích jasně vyčnívali a já jsem si seriál i přes slabší druhou sezónu užil.(15.3.2020)

po kompletních třech sériích musím zůstat u tří hvězd.Téma je to sice zajímavé a seriál dokáže nabídnout nejeden překvapivý zvrat a silný moment,ale taky velmi často zbytečně přešlapuje na místě a dokáže i nudit.Nemůžu se ubránit dojmu,že kdyby byly pouze dvě,mnohem nahuštěnější série,bylo by to lepší...70%(29.10.2019)

• - The Deuce je slangový výraz pre 42 druhú ulicu v New Yorku. Tak isto je to odkaz autorov na "dvojicu", v  seriáli vystupujú dvaja bratia - dvojičky, ktorých hrá James Franco. (_marduk_)

• - Herec, který hraje postavu Bobbyho (Chris Bauer) řekne, že je předák. Tuhle roli si zahrál i v seriálu The Wire - Špína Baltimoru (od r. 2002), kde hrál Franka Sobotku. (Zek)