The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál)

The Deuce

USA, 2017 - 2018, 16 h 22 min (Minutáž: 58–86 min)

Přiznávám, že jsem zcela nekritickým obdivovatelem díla Davida Simona a když jsem se před časem dozvěděl, že chystá společný projekt s mým dalším oblíbencem, washingtonským hard-boiled kriminálkařem Georgem Pelecanosem, z prostředí newyorského pornobyznysu na počátku 70. let 20. století, byla má očekávání nadmíru vysoká. A i když by se jisté drobné výhrady našly, musím říct, že tohle sedmdesátkové blues z beznadějné ušmudlaného a zaplivaného okolí newyorského Times Square je v podstatě beze zbytku naplnilo. Je to ve všech ohledech typická simonovina, bravurně kombinující vysoké s nízkým, kriminálku s jakýmisi svéráznými "dejinami všedního dne" a špičkovou televizní zábavu se sociálním komentářem. To vše opentleno solidními hereckými výkony, bezchybnou dobovou výpravou a tématickým soundtrackem (už za úvodního Curtise Mayfielda dávám aspoň půl hvězdičky nahoru). Mohlo to sice trochu více odsýpat, ale jinak jsem nadšen.(5.12.2017)

• r3plicator

V tomto seriáli nejde o nič. Ani po dvoch epizódach nie je jasná zápletka, nie sú nastavené žiadne "stakes" a scénky sa striedajú jedna za druhou bez toho, aby sa niečo podstatné stalo. Krucinál, všetci sú tu na seba strašne milí, aj výpalníci k dlžníkom! Postavy menia postoje bez toho, aby sme chápali prečo. Maggie Gyllenhaal má odporné kozy. James Franco v najzbytočnejšej dvojroli na svete. Super produkcia vyplytvaná na pustoprázdne nič.(10.11.2017)

Komplexní a (miminálně zdánlivě) velmi realistický příběh o prostitutkách, pasácích, počátcích porna a tak dále v 70. letech. Je to skvěle napsané, perfektně zahrané a celkově je to prostě mimořádně kvalitní a zábavná seriálová lahůdka, která má nakročeno stát se podobnou legendou jako The Wire. (9/10)(4.1.2018)

David Simon a Richard Price dali znovu hlavy dohromady a sepsali další televizní lahůdku. Maggie Gyllenhaalová je tu dokonalá a James Franco si to duo kníračů užívá jako nikdy. Historky z podsvětí sexuálních služeb na úsvitu pornoprůmyslu se spoustou výborně napsaných figurek, jeden z favoritů letošní seriálové sezóny.(21.12.2017)

Dokonalé vykreslení reálií 70's NY, komplexnost pojetí tématu komercializace sexu ve všech jeho odstínech, nejednoznačnost a hloubka postav, to všechno je zcela bezchybné, jak jsme u tvůrce formátu Davida Simona zvyklí. Tentokrát mi však trochu chyběl výraznější dramatický oblouk. Nejméně do 5. epizody jsem měl pocit, že stále sleduji expozici, dějové linky hlavních postav (dvojitý Franco, Gyllenhaal) spolu téměř nesouvisely a poslední díl budil spíše dojem předčasného konce někdy v polovině sezóny. Pátou hvězdu si proto ještě ponechávám v rezervě a hodnocení případně upravím v závislosti na vývoji další řady, u které navzdory výtkám chybět určitě nebudu.(20.11.2017)

• - Herec, který hraje postavu Bobbyho (Chris Bauer) řekne, že je předák. Tuhle roli si zahrál i v seriálu The Wire - Špína Baltimoru (od r. 2002), kde hrál Franka Sobotku. (Zek)

• - The Deuce je slangový výraz pre 42 druhú ulicu v New Yorku. Tak isto je to odkaz autorov na "dvojicu", v  seriáli vystupujú dvaja bratia - dvojičky, ktorých hrá James Franco. (_marduk_)