Zaklínač

USA / Polsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Série(4) / Epizody(32)

MajklCZsk

Já jsem si tuto fanouškovskou jízdu naplno užil. Od povedených masek monster, skvěle zvládnuté choreografie soubojů, gradování práce s časovými linkami až po soundtrack a především jednotlivé písničky (Marigoldovy hitovky jsou fakt virálem). Ačkoliv jsem knížky četl, dokázal mě příběh zarazit a nahnat mi husí kůži, což ovšem mohlo být způsobeno i radostí z adaptace mé oblíbené látky. A lze vidět, že si autoři vzali inspiraci i z adaptace herní (ačkoliv zde nemůžu porovnávat, hrál jsem pouze první díl z trilogie a považuji jej za jednu z nejlepších her všech dob). A co mě především potěšilo bylo zpracování Bílého vlka. Geralt je charakter. Správně cynický i romantický. Jediné, co mě vytáčelo, byly některé herecké výkony (Triss byla otřesná) a částečné alogické kiksy ve scénáři, stejně jako levnější kostýmy. Ovšem i tak si seriál nese své velké kvality a po (očividné) velké sledovanosti, přijde i víc peněz, čili i zvětšená dávka muziky. S01: **** ()

sonnak

Plusy: Geraltovo "fuck"; Geralt; Marigold; souboje; oldskůlově loutkový potvory. Minusy: oční stíny; málo Geralta; málo Marigolda; v podstatě všechno okolo mágů kromě Myšilova a prsaté zrzky; tempo některých epizod i série jako celku; všechny bitky nad 10 lidí trpí divnou dynamikou a všemožnýma nelogičnostma - hlavně v kombinaci s mágy je to ble. Časové skoky bez vodění za ručičku ani horší výprava a CGI mi nevadí, logické kiksy a málo akce jo. Ta do očí bijící lacinost je prominutelná, dokud je to vtipný a něco se děje. Naneštěstí to seriál často nesplňuje, takže je těžký se v tom nešťourat a promíjet. Celkově strašlivá škoda nevyužitého potenciálu. Jestli se do další série zaměří na plusy a co nefungovalo skrouhnou na minimum, půjde to. ()

Remedy

Zklamán bude ten, kdo namlsán pompézností a velkolepostí produkce GoT očekává něco podobného v netflixovském podání. Seriálový Zaklínač je daleko více o údělu hlavní postavy, která působí spíše (anti)hrdinským dojmem a ke které není jednoduché si najít cestu. Produkce není tak masivní jako u již zmiňovaného GoT, nicméně zdejší fantasy svět s různými (ne)lidskými druhy je také poměrně pestrý a bohatý. Neznám knihy ani počítačové hry, takže jsem k tomu přistupoval s maximálně otevřenou hlavou. Po zhlédnutí všech osmi dílů ve mně zůstal pocit fajnového fantasy počinu, u kterého jsem měl na pár místech problém se strukturou vyprávění. Celý příběh začne ale postupně dávat smysl a jeho nelineární způsob vyprávění má ve výsledku jasné opodstatnění. Těším se na další série. ()

italka63

Dlužno upřímně přiznat, normálně bych dala asi tři hvězdičky, třeba díl s Ježkem se mi nejevil jako zcela zásadní, ale tvůrci se evidentně snažili a poslední tři díly byly fajn, akce odsýpaly, exteriéry vybrány slušně a za opravdu, pro nás ženy, skvěle koukatelného Henryho Cavilla, tu čtvrtou hvězdu přihodím. ()

Helo

Spokojenost značně umocněná nízkýma očekáváníma. Má to určitý problémy, některý herci jsou nešťastně vybraný, efekty ne vždy působí úplně přesvědčivě, Cavill semtam hodí nevhodně roztomilej pohled... ovšem jiní herci jsou vybraní hodně šťastně a jiný efekty působí dost přesvědčivě a Cavillovo "hmm" a vůbec jeho zapálení a šermířský umění a všechno ostatní, co dělá zaklínače zaklínačem stojí za to. Příběhově to některý povídkový věci vypouští, další zjednodušuje nebo míchá dohromady, jiný zase přidává, ale dohromady to smysl dává a nepůsobí to nijak rušivě. Naopak je díky tomu celej děj víc propojenej, i když je tu povídková předloha místama i tak dost znát. Hudebně je to taky fajn, žádná kopírka Percival a spol., ale přitom to dobře přispívá do slušný, překvapivě skoro neamerický atmosféry (tu tam produkujou hlavně černoši v plátový zbroji, ale co už). ()

Aiax

Béčková výprava, průměrní herci, místo unikátní slovansko-nordická stylizace americký eintopf, dialogy občas jak někde z americké střední (už tam chybělo jen "duh"), místo hudby jakýsi odvar Witchera 3, uširvoucích syntezátorů a laciného popíku. Ale nakonec jsem to oddíval celé. Hlavní pozitivum pro mě je, že to oproti očekávání není totálně blbé. Je to sice béčko, ale rozhodně to není Xena nebo Herkules. Zápletkám a postavám nechybí sofistikovanost, i když za to asi vděčí spíš Sapkowskému než scénáristům. A i když těch slovansko-nordických motivů tady člověk moc nenajde, není to vyloženě ta krmná, nudná fantasy ve stylu Her o trůny. Unikátnost Sapkowského světa tou houní béčkovosti a průměrných talentů přece jen prosvítá. Takže dívatelné to je, ale prostě škoda, že si to nenatočili sami Poláci. Dneska už by to určitě vypadalo jinak, než jejich první pokus. ()

Hamaradža

Nie som najväčší witcher fan (mám prečítanú knihu Last Wish a prejdenú hru W3), číže nemám dôvod nadávať na nezrovnalosti - netflixovský witcher mi príde aj napriek občasnému pocitu papundeklu, produkčne pomerne kvalitný. Obsadenie je trochu čudesné (Cavill si po pár epizódach na postavu zvykne, no taká Yennefer je zvláštny výber a najmä neoplýva dominanciou, nie je pre Geralta dôstojným protivníkom.) Scenáristicky je to zas priemerná quality TV (Netflix/HBO), založená na prvej knihe + nejakých nových dejových líniach. Väčšina scén je dialógovo založená na princípe 1 naivnejšia postava vs. 1 dominantná - dominantná postava následne na otázky/repliky tej prvej odpovedá epickými a delikátne pripravenými punchlajnami typu "Čo odo mňa vlastne chceš?" "Všetko." Ako celok potom nemá šancu uraziť, či potešiť, skôr ide o zabudnuteľnú televíznu oddychovku v štýle posledných sérii GoT. ()

Colby Sawyer

Můj hate je rozložený mezi komentáře jednotlivých epizod a sérií, takže tu zmíním jen jedno. Štve mě, že je tohle tvrdě propagovaný jako adaptace knih, když už od druhé série se to nimi ani neinspiruje! Natož aby se adaptovalo. Plácnout tam frázi z knih (ideálně ji ještě nechat pronést jinou postavou) nebo zmínit nějaký pojem či místo, to adaptaci vskutku nedělá. Mrzí mě, že si Netflix zvolil zrovna Zaklínače za svoji velkou fantasy, když o něj evidentně neměl zájem. Kdyby se to totiž oprostilo od všeho zaklínačského, tvůrci by dostali volnější ruku a nemuseli by trapně předstírat, že něco adaptují, zbyl by tu třeba slušný fantasy béčkový seriál, to se bohužel nestalo, a tak tu máme tuhle zhovadilost... ()

halogenka

To, v čem tvůrci podle mě zfailovali nejvíc je fakt, že to nemá ksicht. Mizanscéna a výprava, na které v případě fantasy záleží opravdu hodně, jsou totálně nijaké, místy silně papundeklové a potenciál východoevropské mytologie zůstal zcela nevyužitý. Škoda. Pak už jen doplňte mizerný scénář, který se dlouho nedokáže odlepit od expozice a vlastně polovinu času netušíte, co se vám snaží vyprávět, přidejte nesmyslné skoky v čase, otřesné herecké výkony, zoufalou neschopnost vygradovat dramatické situace, a máte Zaklínače, jako kdyby vám ho převyprávěl váš lehce retardovaný bratranec. ()

higuain

Rozjezd to mělo ucházející, ale už od druhé série bylo vidět, že Lauren Schmidt je absolutně mimo. S předlohou si vytírá prdel a Cavill, jak se zdá, byl jediným článkem, který se ten její chaos snažil nějak vybalancovat (neúspěšně). Po třetí sérii tak prakticky nemá smysl se seriálem pokračovat. ()

Petfruf

Seriál se značně nevyrovnaným dějem. Pokulhává hlavně tam, kde se tvůrci nedrží povídek nebo románu, ale vymýšlí si vlastní cesty a to jim nejde. V dílech, kde se drží jednoduché geniality povídek je to skvělá podívaná a tam funguje zaklínač, bard, čarodějky, čarodějové i potvory na jedničku. Je pravda, že jsem k seriálu přistupovala skepticky, bála jsem se, že se ztratí duch slovanské fantasy a udělají z toho americkou kopírku GoT. Je to něco na půl a doufám, že se budou do budoucna držet více předlohy, protože ta prostě a jednoduše funguje... Edit: Po shlédnutí tři dílů druhé série musím jít s hodnocením dolů. Neskutečný mišmaš, zaklínači vypadají jak z Twilight ságy, mágové taky, elfové divní, no děs. Pro člověka nepolíbeného knihou to může být slušná fantasy s chaotickým dějem. Pro fanouška, si troufám tvrdit, utrpení. Bolí mě to sledovat, ale chci dokoukat druhou sérii celou. ()

dee-key

Ve svých vzácných volných chvílích jsem to tedy dokoukal, abych se podíval, jak bylo naloženo s oblíbeným universem mého dětství. A protože nemám psavou, tak to zkrátím tak, že plus mínus souhlasím s tím, co píše níže Morien. ()

Petroff

Velká nuda s pozadím držkování pár troubů kolem mě, že prej tam něco nesedí s knížkama. Strašně low cost všechno. ()

sofiapetra

Potácím se mězi dvěma a čtyřma hvězdama, ale dám 4. Přiznávám, že nejdřív mě to strašně štvalo a nechtěla jsem se na to dívat. Pak jsem se k tomu vrátila, protože Geralt byl vážně nebezpečně sexy - a už od pátého dílu jsem ten svět začala dokonce i chápat! (časové roviny se jim tedy nepovedly vůbec, vyznat se v nich prakticky nešlo až skoro do předposledního dílu). Nakonec jsem si oblíbila i Yennefer a byla jsem smutná, že už to skončilo. ()

LND

Asi nemá smysl pozastavovat se nad tím, jestli má někdo takové či makové vlasy nebo oblečení. V žádném případě se nejedná o adaptaci her, jak by si někteří asi přáli. Zaklínač není příběh o efektním boji s příšerami, ale o životě, osudu a věčném hledání. První série, která se věnuje událostem z povídek, je podle mě zpracovaná velmi dobře. Co se týká druhé série, tak tam už se tvůrci celkem dost trhají ze řetězu z pohledu věrnosti předloze, ale body nahánějí na napětí a akci. To je mimochodem věc, kterou mám na příběhu Zaklínače nejraději, že ať do něj uděláte sebevětší modifikace, tak ona "hlavní linie" to pořád ustojí. Seriál rozhodně není dokonalý, ale Zaklínače obecně mám opravdu rád. ()

Cl3ricK

Začnu jednoduchým konstatováním... je to tam. Hrdina z mé oblíbené knižní a herní ságy se konečně dočkal vymazleného zpracování a přenesení na TV obrazovky a já bych nejdřív zmínil pár drobností, co mi byly lehce proti srsti. A to podle mě ne moc vydařeného obsazení Fringilly a Triss a trošku uspěchaná dějová linka Ciri. Jinak samá chvála. Líbilo se mi, že nejdřív byl Geraltův svět představen prostřednictvím povídek, které byly epizodické a postupně jsme se tak seznamovali s prostředím a novými postavami (věřím, že pro nečtenáře to mohlo být trošku složitější to dějové přeskakování). Asi nejvíc jsem si oblíbil Marigolda, který jako by vypadl z knihy. Potvory vypadaly luxusně, souboje taky. Za mě tedy velká spokojenost a akorát mě bude srát to nekonečné čekání na další řadu. EDIT: Po třetí sérii sesazuju 2 hvězdy. Ten sešup je neuvěřitelný, ale co taky čekat, když se doslova sere na knižní předlohu a každá postava je hrozně castingově vybraná a pak teda totálně pozměněná (z Emhyra udělali fakt skoro nýmanda, určitě by si nenechal do ničeho kecat čarodějkama nebo jinýma nulama). ()

Fíla

Za jeden den, jako pomalu každý druhý, jsem dal všech, 8 epizod. Někdo nadává na Calanthé, někdo na prolínající se dějové linky z jiných dob, někdo tam a někdo zase tam to. Za mě, je Cavill pro roli Geralta, plus. Zaklínač, by neměl projevovat emoce a Cavill, jako herec, není emotivní typ a s touto rolí, se sžil velmi dobře. Jsem fanoušek, jak herní série, tak té knižní. Nesrovnalosti jsou patrné všem, co četli knihy. Ale nic není dokonalé a nikdy v ničem, nedostaneme na detail přesně to, co každý požadujeme, ačkoliv každý jsme jiný. Každému z nás, něco nesedí a naopak něco nevadí. Já říkám, že na první sérii, jsem se těšil již velmi dlouho. Nenudil jsem se u žádné, z epizod, ani u pasáží, kde se více mluví, než koná. Pár postav, mi bylo připomenuto a já nechci hodnotit jednotlivé postavy, jak vypadají, co by měly dělat, a tak dále a dále.. Není lehké natočit něco podle knih, her, předchozích adaptací a za mě, se volilo odvážně a těším se, co nám přinese druhá řada, která by měla být na Netflixu, ve druhé polovině, roku 2020. Calanthé, za mě nedůvěřivá, tvrdohlavá, se smyslem, padnout za svou rodinu. Yen.. Ačkoliv představitelka je vážně půvabná a myslím si, že hraje postavu dobře, tak si na ni mnoho lidí stěžuje, včetně portálů, jako Edna. Jasně, kritici jsou a budou. Mně nevadí, přináší do seriálu své kouzlo. Stěžovat si můžeme ale natočeno, je to celkem kvalitně a kdybych měl procentuálně hodnotit první sérii, zvolil bych hodnocení, mezi 75-80%. ()

BoredSeal

První sérii kazí zvláštní styl vypravování, kdy jedou tři linie kazící soustředění na tu hlavní povídkovou s Geraltem (příkladem kazisvětství je povídka o lovu na strigu, kdy v momentech dobrého hororového napětí přepne děj jinam, grrr). Řekl bych, že se v tom lidi neznalí knih často nemůžou vůbec orientovat. Trochu mě otravovaly všudypřítomné obrazové filtry a digitální úpravy krajin. Na casting jsem si zvykl, ale nechápu, proč Geralt mluví jako Christian Bale v masce Batmana, pak je pro něj těžké pronášet ironické komentáře nebo projevovat emoce, pokud musí u všeho vrčet. Věřím, že příští série bude víc zdařilejší a koncentrovanější na správné odvyprávění. Samozřejmě, jako milovníka knih mě nemohl seriál uspokojit, ale čekal jsem nějakou formu katastrofy, není to zas tak hrozné. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Sledovanost Zaklínače klesá

Sledovanost Zaklínače klesá

07.07.2023

Nedávno jsme psali článek zabývající se odchodem hlavní hvězdy Zaklínače Henryho Cavilla, a jak si tvůrci představují, že představí jeho náhradu. Už tehdy jsme se nicméně zabývali taky otázkou, jaké… (více)

Tvůrci Zaklínače komentují odchod Cavilla

Tvůrci Zaklínače komentují odchod Cavilla

02.07.2023

Třetí řada známého Netflix seriálu Zaklínač před pár dny dorazila na streamovací službu – respektive dorazila tam její první část. Zatímco prvních pět epizod už mají diváci k dispozici, zbylé tři… (více)