Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Estrecha

Po Hostelu a Eurotripu, přichází další povedený kousek odehrávající se na Slovensku. Tentokrát zabloudíme do historie. Polsko-české ztvárnění slovenského příběhu o Jánošíkovi má asi o trochu blíže ke skutečnosti, než americké ztvárnění od Quentin Tarantina. Přesto mi tento film přišel inspirován až příliš americkým hallywoodskáým stylem. Například zbytečný nadbytek erotických scén. Kladně hodnotím snahu o zajímavé efekty a naturalismus středověké slovenské společnosti.... Kamera však byla PŘÍŠERNÁ, stejně jako výkony některých herců, které působily spíše směšně.... Věřím, že čeští a polští filmaři se z tohoto snímku poučí a další histroický velkofilm už bude srovnatelný s americkými (přesto že jejich rozpočet je několiksetkrát větší). Zároveň věřím a doufám, že slovenský filmový průmysl se inspiruje tímto filmem a pokusí se o něco vlastního, s čím pak zkusí prorazit... ()

Honzíno

Podprůměrný film. Všechny složky jsou průměrné, akorát párkrát za snímek ukážou své slabé místo, což je svrhává do podprůměrnosti, jen hudba je příjemná a nadprůměrná. První What Da Fukk přijde při prvním otevření úst nějaké postavy za účelem mluvení - totálně nesmyslný (a náležitě špatný) dabing, který místy vypadá spíše jako už parodicky předabovaný, hlasy často nesedí typově a hlavně melodicky do scény. Film ze začátku působí hrozně rozmatlaně a jako paskvil náhodně splácaných scén, tak jsem si aspoň zamnul ruce, že to vypadá na pěkně naturalistickou a exaktní podívanou. Jenže násilí a erotika během stopáže začne působit velice samoúčelně a hlavně dost zbytečně. Nejvíc jsem byl spokojen s prostřední částí filmu (jeden dva dobré útoky na kočáry, zbojničina kvete) a s nabodnutím na hák, krom tedy porodu je vlastně celý závěr celkem povedený ale v podstatě vycucaný z prstu. Dramaturgie je totiž hodně bezzubá, nemá to něco silného, co by Jánošíka drželo pohromadě. 140 minut, tři řitě herců, avšak snímek stejně působí prázdně, jakoby v něm skoro nic nebylo. Naštěstí je tu příjemná hudba, pár silnějších režisérských momentů (tvůrci si přes pár nahnutých míst udrželi vážnou tvář, což se u těchto žánrů cení) a krásná příroda, kde pár míst je mi dobře známých. 30-40% Jinak to doporučuji jen těm, kdo se chtějí naštvat, posměvačně zasmát a dostat špatnou náladu. ()

Kamkon

Sice takové nijaké, jen jednoduše sdělující podobenství života Jury Jánošíka, ale s krásnou hudbou a přesvědčivým výkonem Václava Jiráčka, který má při normální mluvě nádherný hlas, ale v afektu, křiku nebo jiné situaci se však skoro nedá poslouchat. Jistě talent má, ale zde byl využit jen částečně. Jinak můj nejneoblíbenější český herec Krajčo (aspoň že tam moc nebyl) opět nezklamal tím, že je se cpe skoro do každého druhého filmu, ale opravdu tentokráte zklamal jinak charismatický Karel Dobrý.ale nešťastná ženská s výrazy Evy Greenové, účesem Amy Winehouse a vzezřením všech démonů a čarodějek světa, tak ta fakt sedla. Některé scény na sebe sice moc nenavazují či jsem některé spojitosti nepochopila, ale ta s těma bublinkama byla originální. Teď zbývá si o tom ještě něco věrohodného přečíst a pak posoudit, jestli to opravdu je a byla pravdivá historie ()

oveckaoa

Jánošík Pravdivá Historie aneb film bez scénáře v nehorázné délce 1 hvězda za konec jinak je to pohádka tak na dívání na Čt 1. ()

ecceHOMMO

Osobne som bol sklamaný.....príbeh neponúkal prakticky nič...chýbala mu väčšia pružnosť, priamočiarosť, nedokázal strhnúť....výrazným plusom tak zostala hudba a scenéria ktoré sa pekne dopĺňali, ale bohužiaľ zostali osamotené.....Áno je fakt, že tvorcovia sa rozhodli uberať poetickejšou cestou. Akurát zostali stáť niekde na polceste....A inak zbytočne dlhé, s absenciou dákeho výrazne pozitívneho impulzu..... ()

Johnny.ARN

Vidíme Jánošíka ako vojaka Rákociho vojska, ktorý sa po prehratej bitke vracia domov. Napadne ich však cisárske vojsko a Jurka chytia. Pracuje na zámku pre pána. Ráz pomôže utiecť zbojníkovi Uhorčíkovi. Neskôr sa zo služby dostane a ide pracovať na salaš. Tam však dlho nevydrží a dá sa na zbojnícke chodníčky .... Celkom pozerateľný film, na môj vkus trochu málo akcie. S niekoľkými prekvapeniami o ktorých som ani ja netušil. ()

Mrkvič

Přijde mi to úplně stejné jako Bathory. Nekoukatelné, nudné ač třeba maximálně pravdivé. Úmorná stopáž nenabízí vůbec nic. ()

baruss

Z vizuálnej stránky konečne "slovenský" film ako sa patrí. Zápletka pomerne slabá, hlavný herec bieda -slabota; a jemu úspešne sekundujú niektorí z jeho zbojníkov. Vystúpenie Mariána Labuda = trapas roka... ()

Stegman

Nezaslouženě zavrhovaný film. Zklamání mnoha diváků se dalo předejít, kdyby trochu zapřemýšleli nad celým názvem filmu a nečekali romantické dobrodružství ve stylu Costnerova Robina Hooda nebo Cartouche. Proč jsou ale zklamaní i ti, co netradiční pojetí legendy očekávali? Myslím, že proto, že se dožadovali buď akční řežby typu Král Artuš, nebo pomalého, tichého, přírodního filosofování á la Malick nebo Dominik. A ono nepřišlo ani jedno, ani druhé, ani třetí. Přišla Agnieszka s vlastním mixem - je to naturalistické (v prvních a posledních 3 minutách možná až příliš), poetické, psychologické i romantické. A celkově povedené - film přes svoji délku graduje až do konce. Co chcete víc? ()

sallyann

Tak nevím, nevím. Jsem z toho rozpačitá. Líbily se mi exteriéry a Ivan Martinka v roli Tomáše. Jánošík byl vzhledově pěkný, ale vyjadřoval se tak, že bych ho prokopla - čekala jsem, že bude víc charismatický, ale působil na mě tak, že je mu to všechno jedno. Scéna, kdy sundávají Mikuláše z kola byla parádní. To samé i v případě věšení na hák. Jako přehnané na mě působilo uřezání genitálií malému dítěti. ()

ywo666

Ďakujem všetkým za ich komenty na csfd. Po tom čo som si ich prečítal som išiel do kina s nulovými očakávaniami. A výsledok? Film pre mňa nebol sklamaním. Vcelku bol taký ako som ho čakal (aj na základe komentárov). Rozmýšlal som či dám 3* alebo 4*, ale keďže je to "naše" tak sa prikloním k lepšiemu. Poďme k filmu. Tie dialógy sú fakt hrozné. Niekdy mi to úrovňou pripomínalo až nejaké porno (ako tie rozhovory). Najväčšie sklamanie celého filmu bol samozrejme Jánošíkov hlas. Na jednej strane mi bránil v plnohodnotnom filmovom zážitku, ale na druhú stranu u mňa hlavne zo začiiatku vyvolával celkom kvalitné pobavenie. Verziu som videl v češtine takže v Slovenskej verzii to môže byť ináč le pochybujem. Čo sa týka dĺžky filmu paradoxne mi tých 140 minút ani neprišlo. Dokonca keď som uvidel povestný hák bol som prekvapený, že už to ubehlo. Posledná výtka. Neviem či to bolo spôsobené absenciou make-upu, alebo vyýberom, prípadne niečím iným, ale vo filme som napriek množstvu šteklivých scén neobjavil skutočne peknú babu:-) ()

Trustme

Agnieszko a Kasio tohle se vám nepovedlo! Jsem otrlý a tolerující divák, ale tohle mne nutilo použít dálkové ovládání a to několikrát! Poprvé když jsem se snažil sesynchronizovat opožděný zvuk na mém zesilovači (teď už vím, že marně), za to jste ještě nemohly. Ale za ostatní posuny a přeskoky přes dějové překážky už ano! Po více jak 2 hodinách jsem se těšil na hození hráchu pod nohy a větu Keď ste si ma upiekli.....no a podle nových výzkumů to tak prý vůbec nebylo. Tenhle objev jste mohly napsat do novin a né o tom točit 7 let film! ()

Krysa SPK

Ach jo, proč jen každý český film (koprodukce, nekoprodukce) musí zavánět jakýmsi "pseudoartem". Přesně v duchu Bathory se nese i Janošík, tedy žádný přímočarý "dějový" příběh - naopak, celý film se zaobírá hlavním hrdinou a jeho duševními pochody. A to je ten největší problém Janošíka, který prakticky nemá žádný děj. A jak velká promarněná přiležitost tento film je, dokazují akční scény - tedy těch pár, co ve filmu je. Vynikající technická stránka filmu, hudba, výprava, kostýmy - to vše je ve finále k ničemu, když se ve filmu nic neděje. Přesto za odvahu tvůrců pustit se do tak náročného projektu za tři hvězdy: PS: Z nabodávání na hák mám doteď husí kůži..... ()

yeniczek

Tak nakonec převládaly pozitivní pocity. Jánošík je tak moc lepší než Bathory, že si toho musí všimnout i slepý. Nádherné záběry, nestatická akce, exteriéry i interiéry. Jen musím říct, že by ten film chtělo tak o 3/4 hodiny zkrátit a byl by to opravdu lepší film. Takhle jsem se občas nudil. A navíc nechutné postsynchrony kazily většinou zážitek. Ale i tak slušných 6/10 ()

morena.jea odpad!

Ku*** to čo má znamenať? Čech hrá Jánošíka a poliak to režíruje? Stačí si prečítať obsadenie. Takto si zkurv.. kus národnej histórie dokážu iba Slováci. Hanba ()

Master19

Zpracovávám dojmy z filmu a pročítám si komentáře a vychází mi to tak, že Jánošík prostě film neutáhne. Ze začátku se mi zdála kamera zajímavou, ale postupem času mě čím dál více vadila. Když k tomu přidám nevýrazné herce, je to opravdu jen ztráta času... ()

Sany33

V rukách mimoriadne tvorivej Agnieszky Holland sa z veľkofilmu Jánošík stáva skutočne psychologická dráma, no hrdinovi, ktorý blúdi po svete, hľadá zmysel života či už v ženách alebo vo svojom remesle, mali pomôcť už tvorcovia filmu a nemali to nechať na diváka. Potom vám zostane pocit, že Jánošík si tú legendárnu auru vôbec nezaslúžil. Skôr než si uvedomil, proti komu bojuje a prečo, skončil na háku. Podobne, ako silná bola záverečná scéna, silný bol aj celý film, o ktorom sa bude ešte dlho diskutovať. Ak aj to bol zámer jeho tvorcov, tak patrí zatiaľ medzi to najlepšie, čo u nás v poslednej dobe vzniklo. 60% ()

VanTom

Ať se na mě bratia Slováci nezlobí, ale tohle má být národní hrdina? V zkratkovitě roztříštěné báchorce se dá valach po vojně na zbojničinu (protože je to prý dobré řemeslo) a z plezíru přepadává nechráněné povozy boháčů. Pravda, něco z lupu též rozdá chudým. Za dva roky jeden z bandy zradí (ostatní ani nepoznáme jménem, natož osobností – to platí i pro titulního holobrádka), zrovna když se zamiluje do děvčice, co tak nějak proplouvá kolem. Výprava a krajina nevypadají věru zle, zato akce s roztřesenou kamerou připomíná spíš amatérskou inscenaci; drama, emoce, psychologie, dějový oblouk absentují úplně. Hrozně moc jsem se nudil. ()