Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Tak s týmto filmom som mal problém. A síce ten, že keď som dal 21 Gramom 4* tak tomuto musím, aj keď nerád dať len tri. Tento film stojí a padá na hercoch, bez ktorých by mohol ísť rovno do TV. Predpoklady na to má vďaka dosť slabému scenáru. Záverečný dialóg - Bacon-Penn a potom Baconov monológ zabije všetko to čo som dovtedy hodnotil na filme pozitívne (nie že by toho bolo až tak veľa) . Penn a Robbins boli ale perfektní.(22.7.2004)

Krome celkem zbytecnejch poslednich 10 minut to bylo vyborne drsne krimi se suprovym zaverem. Ani jeden ze tri hlavnich predstavitelu + L. Fishburne nemeli chybu, ale nejvic me zaujal vykon Seana Penna, ktery je v roli otce zabite divky opravdu uzasny. Klidne bych dal i 5*, ale na druhou stranu na tomhle filmu neni nic moc originalniho krome pout z detstvi. Kdyz tak nad tim premyslim, tak me nejvic zaujala prave uvodni 10 minutova scena, kdy jsou vsichni tri jeste jako kluci.(23.2.2005)

Začátek filmu se tvářil slibně. Časový skok, dopady zážitků z dětství - přiznám se, nachutnalo mně to. To, co se z tohoto filmu však postupně vyklubalo mně naprosto vytočilo. Hudba, která byla fajn, ale ne v tomto filmu. Herecké výkony nevyrovnané. Děj neobstojný a vystavěný tak nějak "na sílu". Dialogy chvílemi směšné. Je mi líto, ale od poloviny filmu jsem nudu zaháněl předvídáním dialogů/replik (často bohužel úspěšně). Hodnocení: 50%. Shrnuto a podtrženo: Bohužel vcelku velké zklamání... a takové to mohlo být drama.(29.11.2004)

Film plynoucí jako řeka. Pomalu, klidně a vůbec ne zdlouhavě či nudně. Clint Eastwood zde totiž uplatnil další ze svých trumfů - umění vyprávět. Příběh vypráví naprosto civilně, seznámí nás se všemi klíčovými postavami natolik, abychom měli zájem o jejich osudy. Všechny pocity jsou hmatatelné a uvěřitelné. Herci rovněž hrají civilně, nikdo nepřehrává a nesnaží se na sebe upozorňovat. Sean Penn zkrátka je ostrý hoch s temnou minulostí, Tim Robbins duševně nevyrovaný psychopat, Kevin Bacon úspěšný polda, balancující mezi kamarádstvím a ctěním zákona. Scénu na břehu řeky za temné noci či závěrečné gesto Kevina Bacona budu mít v paměti napořád. Nevšední a silné mistrovské kriminální drama. 95%.(30.12.2012)

Mohla to být psychologicky příjemně propracovaná detektivka, ale to by nesměl scénář tak nejistě přeskakovat z dráma na krimi a Eastwood tolik tlačit na herce. Tklivý a veklolepý orchestr se do temně atmosférického filmu moc nehodí, ještě víc ruší doslovná a velmi literární psychologizace (upíři a vlci).(8.11.2003)

• - Studio Warner Brothers chtělo po Clintu Eastwoodovi natočit film v kanadském Torontu a ušetřit peníze. Eastwood odmítl a nakonec se točilo v Bostonu. (Chatterer)

• - Scéna na začátku filmu je založena na incidentu, kdy v dětství autora Dennise Lehana jeho matka potrestala za to, že sedl do auta s muži, kteří tvrdili, že jsou policisté v civilu. (HappySmile)

• - Film byl natočen za pouhých 39 dnů, natáčení probíhalo od 26. září 2002 do 17. listopadu 2002. Natáčelo se ve státech Massachusetts a Kalifornie. (Tygrys)