Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se. Zatímco Sean a jeho parťák Whitey Powers zahájí vyšetřování, Jimmy pátrá s pomocí přátel z podsvětí. Zjistí, že se dívka chystala utéci s přítelem Brendanem a že mezi rodinami vládla nevraživost. Jedním z hlavních podezřelých se překvapivě stává také Dave. Zdá se, že podivínský muž skutečně něco tají, policisté však nemají dostatek důkazů. Nemá je ani Jimmy. I když je nalezena vražedná zbraň a pátrání nabere jasný směr, tragédii, která osudově zasáhne do přátelství Seana, Jimmyho a Davea, už zřejmě nic nezabrání. (TV Nova)

honzii

Po nějaké době se nad místními komentáři vztekám. Nejspíš se málo dívám na filmy s kriminální tématikou. Opravdu totiž neshledávám Tajemnou řeku filmem, který by byl jako ostatní. Mnohokrát okopírovaná šablona? Docela rád bych znal seznam filmů, které s Tajemnou řekou šablonu sdílejí. Souhlasím s tím, že režie Clinta Eastwooda je trochu mdlá. Je to stará škola. Stejně jako kamera. Dobrý film ale potřebuje hlavně dobrý příběh a ten je tady vynikající. Vaří se mi krev, když někdo označuje tento scénář za průměrný, bože chraň za špatný, přestože i já bych měl minimálně jednu výhradu. Příběhová linka se ženou Seana Devinea (Kevin Bacon) sice měla svůj význam v prokreslení charakteru postavy, ale prostě nebyla dobrá, nijak nefungovala. Přesto si film zaslouží mé plné hodnocení. Tou nejhlavnější hodnotou, kterou je Tajemná řeka pěti-hvězdičkovým-hodnocením-hodna, jsou vztahy postav a z nich vycházející témata. A ta jsou zpracována, až na zmíněného Seana Devinea, podle mého názoru prostě výborně. ()

Tjaden

Výborné krimi z neutěšeného bostonského prostředí. Clint Eastwood spolu s vynikajícími herci natočil ponurý a smutný snímek o trpkém rozpojení jednoho kamarádského tria. ()

Kratas558

Jimmy, se kterým se mohlo stát všechno na světě, Sean a Dave, chudák Dave. Nepopírám že je film kvalitně zpracován i když kniha se mi líbila o moc víc. Možná jsem si všechno představovala jen trochu jinak. To ale neznamená, že Clint Eastwood není výborný režisér. Ono to nakonec všechno dá smysl. Jimmy. Sean. A Dave. Chudák Dave. ()

Mistickzz

Tajomnú rieku som videl ešte ako malý zasran a po nejakej dobe som si chcel oživiť spomienky na tento film. Už vtedy sa mi celkom páčil, no teraz, keď už nie som to decko čo malo prevažne rado animáky od Disneyho a akčné béčka s nehercami v hlavných úlohách sa Mystic river dostáva v mojom rebríčku oveľa vyššie. Ide o fantasticky natočenú pochmúrnu drámu, ktorú som proste od začiatku až do konca prežíval, cítil som bolesť, hádal som vraha, tŕpol som pri dramatických scénach a rozplýval sa nad réžiou štramáka Eastwooda. Veľkú rolu vo filme zohrali fantastické herecké výkony na čele so Seanom Pennom a Timom Robbinsom, ktorý si Oscarov ozaj zaslúžili. Tajemná řeka je parádna dráma, ktorú si proste musíte vychutnať. 87% ()

ElizabethBay

Eastwood natočil velmi silný příběh se silným obsazením. Téma těžkého traumatu, které se přihodí v dětství a jeho dopady na budoucí život, je tématem, které se nedá nikdy vyčerpat. Příběh je temný a rozhodně neradostný. Film lze rozdělit na tři části. První třetina je seznámení s hlavními hrdiny a představení zápletky. Je dobře natočená, nic není zbytečné, pěkně plynule postupuje kupředu. Pak ale přijde prostřední část, která je překombinovaná, těžkopádná (věřím, že tato část měla spoustu prostoru v knižní předloze). Zde se dostáváme v podstatě jen ke kriminalistické práci a vyšetřování zločinu. Začíná se měnit vztah hlavních postav. No a závěrečná pasáž dohání to, co bylo přerušeno v prostřední. Je spádná a opět mistrně zvládnutá. Nebýt nevydařené prostřední části (věřím, že film by mohl fungovat i s o 20 minut kratší metráží), tak bych filmu dala 5 hvězdiček. ()

Frankie

Film jistě obstojí v mnoha myslitelných rovinách, je zejména ovšem nanejvýš charakteristický pro svou silně nepříjemnou pachuť, jenž zanechá v divákovi po shlédnutí. Pletenec vztahů, křivd a náhod vyústí v cosi shnile zkaženého, a přitom dle autorů (Lehane, Eastwood) tak bytostně lidského, že se to težko v prvním okamžiků přijímá. Jakoby se tady vytratil smysl pro rozlišení dobra (či obrátíme-li to naruby, je pro zbylivší hrdiny "dobrem" zachování přátelství spíše než potrestání zločinu?) a chápaní spravedlnosti, cílem a podstatou je plastická schopnost člověka zachladit pocit vnitřní viny a křik svědomí a prožit osobní štěstí. I proto je zde pro mě nejdůležitější postavou Sean Devine. ()

Nassau

The reality is we're still 11 year old boys locked in a cellar imagining what our lives would have been if we'd escaped. (8/10) ()

klukluka

Šustí mi to papírem, je to pro mě celkově nepřesvědčivé. Neplatí to pouze pro Seana Penna, ten se mi tu líbil moc. ()

iXtr3m3

Po druhom zhliadnutí po dlhých 15 rokoch musím znovu len a len skonštatovať, že je to majstrovské dielo. V tomto filme klaplo všetko od minimalistického spracovania, cez herecký koncert hlavných aj vedľajších postáv, cez samotné zasadenie a neskutočný záver. Eastwood je pán, vieme to všetci dávno, je to legenda, ktorej raz bude neskutočná škoda. ()

Vajonek

Skvěle natočený film s pomalým tempem, které ale nenudí a neuspává, výborní herci ze sebe dostávají maximum, k tomu minimalistická hudba, která se celým filmem line a dokonale k němu pasuje (přesně tak to mám ráda). Některé věci mi tu ale přece jen nesedí. Krimi zápletka mi připadá příliš nahodilá, chování některých postav chvílemi trochu zvláštní, vzájemně si protiřečící (typicky když Sean nejprve hlásá, že kamarád nekamarád, jestli je vrah, on ho prostě zabásne, aby pak v závěru filmu dělal v podstatě pravý opak - ač tedy ve vztahu k jinému kámošovi). Také se mi poněkud příčilo závěrečné omlouvání některých činů přirozenou touhou po pomstě a snahou chránit svou rodinu za každou cenu. Na druhou stranu zejména závěr filmu donutí člověka opravdu hluboce přemýšlet nad vším možným, což jistě není na škodu. Nedivím se uděleným Oscarům (na skvělých hereckých výkonech prakticky všech tenhle film stoji), i když zde podle mě trochu neprávem stranou zůstal Kevin Bacon, ale třeba také Laura Linney, jejíž závěrečný proslov k manželovi mě opravdu dostal. A stále bych za daný rok cenu za hlavní mužský herecký výkon přála spíše Billovi Murraymu za Lost in Translation (i když těžko srovnávat výkony v takto odlišných filmech). 80 %. ()

Loki_Six

"Sometimes the man wasn't a man at all. He was the boy. The boy who escaped from wolves. An animal of the dusk. Invisible. Silent. Living in a world the others never saw. World of fireflies. Unseen except as a flare in the corner of your eye. Vanished by the time you turn your head toward it. I just gotta get my head right. Catch a nice, long sleep. And the boy will go back to his forest. Back to his fireflies." ()

cab

Je těžké k tomuto filmu něco napsat. Jsem na rozpacích mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale 3 sednou víc, protože Pennova angličtina je úděs. Ha ha! Něco mezi dramatem a detektivkou. Ale všechno se odehrává zvláštně a pomalu až je to pěkné-melancholické, i když trošičku pochmurné zároveň. Je dobré se podívat na tento kritiky ceněnný snímek, když venku prší...a nejlepší bude, když si počkáte do doby až ho budou vysílat v televizi. 65% ()

Hopper

Záverom si Eastwood tak trochu skazil celkový dojem z filmu a aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Inak aj keď je film pomerne predvídateľný, vtiahne pri prvom sledovaní do deja spoľahlivo. Mužskí predstavitelia hrajú, čo len vládzu a Oscarové žne asi boli na mieste, ale aj tak sa neviem zbaviť dojmu, že nie je to len o nich a skôr je to o ich manželkách a ako sa zachovajú voči svojim mužom. ()

cold

Temný kriminální thriller, kde ani tak nejde o to kdo je vrah, ale jaký je kdo člověk a jak důležité jsou v našem životě náhody. Zvláštní, ale mrázpozádechběhající pocit mám skoro z každého filmu tohoto bravůrního režiséra. Tento určitě není vyjímkou. Smekám a děkuji za skvělé výkony všech zůčastněných. ()

eagle-eye

Nejpřeceňovanější krimi, jakou jsem měl možnost poslední roky vidět. Clint se mi zdá, že točí více na efekt než na originalitu... Nicméně herce si vybrat a ukočírovat umí pěkně, to se musí uznat... ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (více)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (více)