Ostrov pokladů

Treasure Island

Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 1950, 96 min

• Mikino00

Oproti knize, která už sama o sobě je dobrodružstvím cíleným spíše na dětské čtenáře, zde došlo ještě k většímu posunu vůči dětem, skutečně Disney se nezapře. Horší je, že příběh je v pár drobnostech docela pozměněn a kdybych nečetl knihu mám problém pochopit proč postavy jednají jak jednají a o co se snaží. Jinak se jedná o klasický dobrodružný film z 50. let. Docela mě pobavilo, jak všem špinavým pirátům svítí jejich bílé zuby.(2.5.2014)

Zatiaľ najlepšie sfilmované dielo čo som mohol vidieť o "Ostrove Pokladov". Herec Bobby Driscoll ako mladý Jim Hawkins tu hrá svoju úlohu veľmi dobre a práve na jeho výkone sa tento film povyšuje z toho klasicky dobrodružného prevedenia viac do tej vážnej/ dramatickej formy. Tento námet už bol mnohokrát sfilmovaný, či už ako hraný či kreslený seriál, prípadne aj nejaké tie televízne produkcie tu boli, len mi je záhadou a ako je možné že takéto niečo nesfilmujú v dnešnej dobe s poriadnym rozpočtom na veľké strieborné plátno, keď už máme dobu Pirátov Karibiku, verím že by sa uchytil aj nový Ostrov Pokladov. A k tomuto filmu ešte dodám že tam boli nejaké malé dejové úpravy, ktoré som doteraz nemal možnosť vidieť v iných verziách, takže ten dej čo už asi každý pozná naspamäť bol o niečo zaujímavejší. /90%/(14.3.2009)

Tento film je třeba hodnotit shovívavě, protože je především pro děti (proto dávám čtyři). Jinak ale za vůbec nejlepší filmové zpracování Stevensonova románu považuji to z roku 1990 s Ch. Hestonem - je dramatičtější, napínavější a s lepším sepětím děje a hudby. http://www.csfd.cz/film/14268-ostrov-pokladu-treasure-island/(26.9.2009)

Krásná hraná disneyovka ještě v tradici čtyřicátých let. Charismatickému Johnu Silverovi se prostě nedá nefandit - i když z poněkud jiného důvodu než tomu ze Stevensonovy předlohy. (Ruku na srdce - takhle si ho asi nikdo nepředstavoval.)(28.8.2005)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Stevensonovy stejnojmenné knižní předlohy. Za sebe bohužel nemohu říci, že by mě tento film zrovna dvakrát přesvědčil o svých kvalitách. Sice kvituji s povděkem, že se románového děje drží vcelku věrně - až na pár drobností, které nestojí za řeč - ale kvůli tomu nerušeně spěje ke svému předem očekávanému závěru, a v podstatě nudí. A myslím, že ani kdybych nebyl obeznámen s předlohou, moc by to mému dojmu z tohoto filmu nepomohlo - pokud o něm lze něco říci s jistotou, pak to, že je nenapínavý až hrůza, a beznadějně poznamenaný dobou svého vzniku (studiový look většiny scén, zastaralý herecký projev většiny herců, směšná kečupová krev...). Sice si uvědomuji, že jednak nejsem cílovkou tohoto filmu a jednak je nutné hodnotit ho v kontextu doby vzniku, ale za sebe nemám problém napsat, že je to podle mě zcela zbytečný film, který dávno ztratil opodstatnění, proč na něj koukat. Dát mu tři hvězdy je krajní velkorysost, jíž jsem schopen.(20.9.2014)

• - První celovečerní hraný film Disneyho studia. (Stegman)