Co je to za soudní systém, kde kriminálníci zůstávají na svobodě? Mladý právník Arthur Kirkland (Al Pacino) se ptá, zda vůbec existuje SPRAVEDLNOST. Arthur je upřímný, idealistický právník, který se najednou dostává pod tlak, když má obhajovat významného soudce (John Forsythe). Ten je obviněn ze zbití a znásilnění mladé dívky. Arthur ví, že je vinen! Když dojde k soudnímu líčení, Arthur si musí vybrat mezi kariérou a ctí. Závěr soudního líčení je explozivní a nezapomenutelný. (oficiální text distributora)

Brain-D

Tak tihle obhájci, žalobci a soudci mají pro zábavu uděláno, párkrát jsem se zasmál s něma. Jinak je to smutné drama, které Al Pacino zvládl skvěle a za jeho poslední projev, kdy do toho vložil celou duši dávám 5* ()

MikeZ

Neprávem zapadnutý právnický film. Opět herecký koncert Al Pacina, hlavně závěrečný proslov je naprosto úžasný a dechberoucí moment. 9/10 ()

FrajerTom

Výborný thriller, který do slova a do písmene stojí a padá se srthujícím výkonem Al Pacina. Člověk by skoro řekl, že si ty repliky psal sám protože všechno vychází doslova z jeho nitra (výborně to vystihuje ve svém komentáři kleopatra). Naproti tomu všemu, ale stojí hudba, která je opravdu hrozná. Nevim jestli si skladatel myslel že komponuje něco pro béčkovej komediální seriál nebo co to mělo být, ale každopádně se to nepovedlo... ()

Curlyman

Jeden z najlepších filmov z právnického prostredia, aké som mal možnosť vidieť. Pri záverečnej reči Al Pacina som takmer nedýchal. Presne ako som raz niekde čítal: "Právnik je človek vyškolený na obchádzanie zákona." ()

J-o-k-e-r

Film jasně poukazuje na absurditu soudního systému, který rozhodně není viděn pouze v USA. Al Pacino v další parádní roli. Jeho zahajovací řeč u závěrečného procesu patří rozhodně k těm nezapomenutelným. ()

šerminator

Tak jsem si užil taky Al Pacina, jako kladné postavy,kolem které se nestřílí a nezabíjí. Film má v sobě takovou lehkost a zábavnost aby byl taky dramatický a smutný. Málo filmů má tolik postav, které mají do filmu co říct a zárověň jsou zajímavé a ještě se našlo místo na jejich charakterové vybarvení. Pacinuv právnický kolega Jeffrey Tambor, soudce Lee Strasberg se sebevražednými sklony, Pacinův népravem odsouzený vězeň a závěrem pkřivený soudce John Forsythe. Z filmu jsem byl příjemně překvapen a u mě v žebříčku celkově vede před mnohými mafiánskými filmy. Právnické prostředí a tak vynikající. ()

Autogram

NÁMITKA! - Nie, o tom film našťastie nie je, žiadna jednoduchá schéma zločin-proces-rozsudok. Z pohľadu advokáta Arthura vidíme celé pozadie právneho a súdneho systému. Teda dúfam, že také nie je v skutočnosti, pretože celé súdnictvo vyzerá ako banda bezcharakterných magorov, každý svojím spôsobom, len jeden - ten náš je spravodlivý. Teda chce byť, chce spravodlivosť pre všetkých, ale tá sa dostáva každému inou mierou, a niekomu žiadna. Vysporiada sa s tým v skvelej emotívnej záverečnej reči, ale aj ten výlet vrtuľníkom mal niečo do seba. –––– Lidé začínají být na zákonodarství naštvaní. Já to chci využít pro sebe. Zjistíš, že zastupuješ obětního beránka. –––– Říkám vám, Arthure, že myšlenka, aby trest odpovídal zločinu, nefunguje. My potřebujeme nespravedlivé tresty. ()

Or!g!nal

Výborný právnický film. Jediné co mi trochu nesedělo bylo, jak už tady někdo zmínil, hudba. Al Pacino bezchybný, já ho prostě žeru. Závěrečná scéna u soudu pro mě byla dechberoucí. Za ni přihazuji hvězdičku navíc... ()

Pecival

Právo je špinavá žumpa - tady, v Americe nebo kdekoliv jinde. Liší se jenom v tom jak moc smrdí. Skvěle napsaná postava a samozřejmě v podání Al Pacina, neodolatelně zahraná. Kvalitní sonda do života jednoho právníka, spíš než ucelený příběh se jedná o sled epizod s jedním trochu jednotícím motivem a jednou hodně výživnou závěrečnou řečí. ()

Specs

Hlášky: Jeff McCullaugh: - "Když všichni věří, že jsem nevinnej, tak jak to, že jdu zpátky do basy?" & Sam Kirkland: - "Jsi dobrý právník? Jsi poctivý?" Arthur Kirkland: - "No, já nevím. Poctivost s prací právníka moc nesouvisí, dědo." Sam Kirkland: - "Když nejsi poctivý, tak nestojíš za nic." & Sam Kirkland: - "Pořád jsou to tvoji rodiče." Arthur Kirkland: - "Ne. Ty jsi mě vychoval. Díky tobě jsem vystudoval práva. Jsi bezvadný chlap, dědo. Ale tvůj syn stojí za hovno." & (Ralph se snaží vysvětlit, proč byl zadržen.) Ralph Agee: - "Stalo se jen to, že byl čas klofnout zas nějakýho negra. Je to jako s cigárama. Každejch dvacet minut si musí dát jednoho negra." & Arthur Kirkland: - "Dál se tu píše, že když se vás zeptali, co tam děláte, tak jste odpověděl: 'Já o tý loupeži v taxíku nic nevím.' Jak jste věděl, že k nějaké došlo?" Ralph Agee: - "Pořád někdo někoho přepadává." & Ralph Agee: - "Byla jsem v tom taxíku, ale nikoho jsem neoloupila. Vymyslel to můj bratranec. Já o ničem nevěděla. Je to magor." Arthur Kirkland: - "Jak se jmenuje váš bratranec?" Ralph Agee: - "Já nevím. Vlastně... bydlí v Hillsdale." Arthur Kirkland: - "Vy neznáte jméno svýho bratrance? Za koho mě máte? Myslíte, že jsem idiot?" & Arthur Kirkland: - "Mám jednoho klienta, který sedí kvůli nefungujícím koncovým světlům. A nedokážu ho dostat ven." & soudce Rayford: - "Když jsem přistál v korunách stromů, objevil jsem smysl života." Arthur Kirkland: - "A co je to?" soudce Rayford: - "Že stojí za hovno, Arthure." & (V helikoptéře.) soudce Rayford: - "Kam letíme? Máš nějakej nápad?" Arthur Kirkland: - "Dolů. Rád bych letěl na zem." & soudce Rayford: - "Po šestnácti letech manželství moje žena pořád nechce jíst čínský jídla. To je pitomost. Zvlášť když jsme se seznámili v čínský restauraci." & Arnie: (o dědečkovi Arthura) - "Pořád mluví o tom, jak jeho syn studuje práva." Arthur Kirkland: - "Kdyby si tak už zapamatoval, že já jsem právník." Arnie: - "Někdy si to pamatuje, někdy ne. Ale co? Stejně je hrdý." & Jeff McCullaugh: - "Znásilnili mě. Mockrát. A i jiný věci." & Arthur Kirkland: - "Nechají ho zase pracovat?" Carl Travers: - "Jasně. Proč ne? Kdo říká, že musí být právník při smyslech, že jo?" & Arthur Kirkland: - "Jediná věc, která mi v tom nesedí... jediná věc, která mi strašila v hlavě, je proč? Proč by lhala? Co bylo jejím motivem pro lhaní? Jestli je můj klient nevinný, tak ona lže. Proč? Bylo to vydírání? Ne. Byla to žárlivost? Ne. A včera jsem na to přišel. Ona nemá motiv. Víte proč? Protože ona nelže. Dámy a pánové porotci... Obžaloba toho muže dnes nedostane. Ne. Protože ho dostanu já. Můj klient, ctihodný Henry T. Fleming, by měl okamžitě jít za katr! Ten hajzl to udělal!" ()

Sir-Filip

Nic výrazného, film je dle mého názoru velmi přeceňován. Al Pacina mám rád, ale tady mi jeho výkon nepřipadal nijak nadpozemský. Přestože snímek krásně vykresluje americký soudní systém a vlastně nejen americký, tak samotná zápletka je velmi slabá a tolik chválená závěrečná řeč rozhodně není nezapomenutelná. Prostě jsem čekal daleko, daleko více, a tak jsem po shlédnutí i mírně zklamán. Katastrofa to rozhodně není, ale jak už jsem napsal několikrát, že bych hltal každý okamžik, to se říci nedá! "ENJOY IT !!!" ()

ArdathBay

Další případ filmu jednoho herce. Finální řeč, natočená hned napoprvé, budiž důkazem geniálního herectví. A asi nejlepší drama o spravedlnosti v soudní síni. Škoda slov, to se musí vidět. ()

vanderbart

Paráda, paráda... Nechápu, že mi trvalo tak dlouho, než jsem se k tomuto filmu dostal... Klasický Al Pacino - zpravidla už jen díky tomu snad žádný film s ním není nuda... ()

John Smith

Před shlédnutím tohoto filmu patřil Al Pacino k mým oblíbeným hercům.Znal jsem ho s filmu Kmotr,Scarface a byl pro mě takovým drsňáckým akčním hrdinou.To jsem byl ještě hodně slepý a nevzdělaný.Nechci říci,že jsem nyní procitnul nebo že jsem moudřejší, ale když jsem se začal filmu více věnovat , náhodou jsem narazil na tenhle kousek a shlédl jsem ho.Herecký výkon tohoto mistra mě natolik učaroval , že jsem poté shlédl snad všechno z jeho tvorby.Může se mu někdo z dnešní herecké "elity" rovnat ? Může někdo projevit tolik emocí aniž by to nebyl levný, tradičně přehrávaný výkon?Tento film hodnotím 5* a ani nepřemýšlím jinak .A najde se i prostor pro nadhled a vtip (sebevražedný soudce? gesto parukou na konci ? - k nezaplacení) .Ten rok vyhrál Oscara Dustin Hoffman, další můj velký,velký oblíbenec,ale pokud za tenhle herecký výkon nedostanete Oscara tak opravdu nevím, ale po těch letech nemá už nemá cenu polemizovat, Hoffman se v Kramerovi taky dost nadřel. Al Pacino tímto nastavil nebeskou laťku a já osobně nevím jestli ji někdo přkekonal (z mého pohledu) . Pacino je Modigliani,Pacino je Rachmaninov světa filmu, nepotřebuje články v bulváru, nepotřebuje se fotit nahý v koupelně, nepotebuje skandální prohlášení těch "dnešních" "hvězd", on se jen potřebuje jednou za čas pořádně rozčílit či si vyplakat oči před kamerou . A šlo mu to , a doufám, že ještě dlouhou chvíli půjde. .....and if you are not out of order, then go to f***** jail :-) ! ()

jondoe

Film z vybornym napadom ukazal, aky vie byt svet pravnikov prehnity a ako vedia osoby zo silnym pravnickym postavenim zkomromitovat a vsetko nacom si len pomyslia. Tento film patri celkom urcite medzi nadcasove, to sa neda popriet. Co mi vsak vadi je, ze mohol byt aj kultovym. Vadili mi male obocky od deja, ktore zdanou temou vobec nesuviseli a zbytocne film brzdili. Tak isto sa venovalo zbytocne vela priestoru vedlajsim postavam, ktore boly pre tento film takmer zbytocne. Vyhodou tohto film je vsak fakt, ze aj po tridciatich rokoch od jeho uvedenia je v pravnictve vlastne vsetko tak ako to bolo aj pri jeho premiere. Prehnite! Vykon Al Pacina bol vyborny ako vzdy. ()

korndaddy

Právničina těžká dřina. O tom ví i Arthur Kirkland. Ale co má dělat? Kariéra či čest. Vynikající Al Pacino, jenž skvěle ztvárnil právníka, který se rozhodl vše vzít do svých rukou a jít proti systému. Parádní soudní drama, které ani chvilku nenudí a konečný proslov. Tak ten mě opravdu rozsekal.5* ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison