13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

TheEvilTwin

Michael Bay v životní formě s jeho životním snímkem. Nemluvě o výborné herecké sestavě, vizuálu a tak jednoduchém, ale skvělém scénáři. Absolutní špička žánru a top 1 v mém žebříčku celkově. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Nebudu to tady nějak zásadně natahovat. Pro mě nejlepší film od Baye. Napínavé, akční, drsné, humorné, s prvky dramatu, prostě hutná směsice žánrů, kterou se podařilo zamíchat do velice (c)hutného koktejlu. 84% ()

Xeelee

Bay prý změnil žánr, ale na 13 hodin by se dalo nahlížet i jako na katastrofickej film, ve kterém se tvůrci „komorně“ zaměřili na jednu z dílčích událostí, které vedly k destabilizaci regionu a vítězství radikálů. Divák ale ví, že na pozadí se odehrává něco většího, děsivějšího a mnohem destruktivnějšího. ● První hodinu se skoro nic neděje a velcí kluci se zbraněmi jsou zabírání víceméně jen když se zrovna baví o svých rodinách. Nuda. Občas kluci přeruší nějaké jednání o zbraních a odváží své lidi do bezpečí. A mezitím vzdělávají rebely o zbraních a vojenských taktikách, což ve filmu neuvidíte. (Z islamistů proti Kaddáfímu bojovala jen Al-Káida, jejíž členy snad nevzdělávali.) A pak to začne. Ze začátku si svět myslí, že jde o spontánní útok lidu v reakci na jedno amatérské video, ale za útoky stála salafistická islamistická milice Ansar aš-Šaría. Film je víceméně apolitickej, plnej patosu, macho záběrů, nepřehledných akčních scén a na konci krásně ukazuje, že i ti nejlepší nemají šanci proti těžký vojenský technice. Malé plus dávám za surreálné vsuvky. ● Počítám s tím, že v souvislosti s uprchlickou krizí se dočkáme obrovských shitstormů, týkajících se interpretace filmu. Třeba kvůli tomu, že ti dobří i zlí vypadají úplně stejně, mají stejná ozbrojená auta s (pro nás) stejnými prapory a všichni jsou islamisti. Jen jedni tu zrovna jsou na straně USA. ● Brigáda mučedníků 17. února, která bojovala po boku Američanů, se svým názvem hlásí ke dni, kdy byl svržen Kaddáfí. Což byl akt, který zemi uvrhl do chaosu a 1. občanské války, ve které spousta lokálních skupinek začala bojovat o moc zbraněmi, které ukradly z Kaddáfího zbrojnic. Těmi zbraněmi, které pak CIA, sídlící v oné tajné základně, vykupovala. Prostě nádhernej začátek totální destabilizace bohaté, prosperující a korupcí prolezlé země osvobozením od diktátora. Film vlastně nepřímo naznačuje, že svůj díl viny na tom mají i USA. Ty skupinky bojující o moc se zformovaly až po pádu režimu. Pod vlivem arabského jara v jiných zemích byl pokus o převrat na spadnutí, ale bůhví jak by to dopadlo bez masivní podpory USA, Kanady a spousty evropských států, z nichž některé udržovaly s Kaddáfího režimem vřelé diplomatické vztahy. ● Pár perliček na závěr: Brigáda mučedníků 17. února jsou islamisti a současní spojenci Ansar aš-Šaría. Spolu s dalšími třemi skupinami jsou v koalici, která si říká Rada Šura bengházských revolucionářů. Ansar aš-Šaría vznikla odštěpením od 17. února. ()

Necrotongue

Tak si říkám,jestli by Američani vůbec měli co točit,kdyby neustále někam nepřinášeli demokracii.Už se těším,až udělají akční bojovku z toho,jak vracejí indiánským kmenům ukradenou půdu.Ale zpět k filmu,bojové scény jsou natočené výborně,obzvlášť se mi líbila sekvence s minou ála first person action.Bohužel,film ničí scény typu E.T. volat domů a při jedné s finálních vět:"Nevím,jak jste přežili vy,ale vím,jak jsme přežili my",mi málem ukápl zvratek.Takže opět obří porce patriotismu a patosu v jednom hrnci,ale doma musí snímek jistě slavit obrovský úspěch. ()

luka4615

Michael Bay nenatočil další díl dětinských Transformers ale syrový akční film podle skutečných událostí? Peklo oficiálně zamrzlo! 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi je skvěle podaným filmem, ve kterém nám Michael Bay servíruje všechny svoje "trademarky" a kamerové veletoče na stříbrném podnose. Jakoby se přes ozvěnu času vracel "feeling" z filmu Bad Boys II. Všechno od děje, hereckých výkonů až po akci perfektně odsýpá, takže jedinou Achillovou patou je zde enormní stopáž, která je vážně až příliš dlouhá. Nebýt tohoto faktu, začal bych Baye zase uctívat jako originálního režiséra, jelikož tuto nálepku v průběhu let s dokola se opakující franšízou Transformers zcela ztratil. Dobrá práce, jen tak dál! „Seriously guys. If the consoluate ordered a pizza it would've been there by now.“ ()

Beastmaster4

Celkem zklamání. Nejvíc mě zamrzela neschopnost vytvořit hlubší a poutavější atmosféru, důmyslnější vtáhnutí do děje, jako tomu v BLACK HAWK DOWN. Srovnání s filmem R. Scotta, se prostě ubránit nelze. Určitě tu byl potenciál, kvalitní látka, téma, které je stále aktuální ve světě, v kterém nyní žijeme, ale.........Nemělo to vůbec šťávu. Pár dobrých válečných scén to nezachrání = průměr. ()

mm13

Viac som sa nudil pri akčnejšej druhej polovici, než povinnom zoznamovacom úvode. Ale možno je to nakoniec chyba toho úvodu, že ma nezoznámil dostatočne a akosi mi boli všetci ukradnutí. Totálne ukradnutí. ()

Morholt

Bay se sice nedokázal místy vyhnout tradičnímu americkému patosu a jakmile došlo na dialogy, byla jeho ruka značně nejistá, ale toho prvního nebylo tolik, aby to člověka otrávilo a u toho druhého si byl sám režisér vědom, že to není jeho parketa a proto se soustředil především na akci. A ta byla luxusní. Po docela dlouhé, ale poměrně zábavné předehře, která ukázala jak jsou karty rozdané, se rozjela nejlepší sekaná od dob Black Hawk Down. Našlapané střílečky se tu střídaly s ještě našlapanějšími, našla se i výborná autohonička a třešní na dortu z arabáčských mrtvol bylo několik chutných gore scén. A vyšlo to i po herecké stránce. Bay vsadil na neokoukané tváře, které zahrály přesně tak, jak měly. Jakkoliv si nemyslím o spojenecké intervenci v Libyi nic dobrého, tak té hrstce frajerů člověk musí vyseknout poklonu. 85% ()

Lucasion

"He died in a place he didn't need to be, in a battle over something he doesn't understand, in a country that meant nothing to him." Americký velvyslanec sestřelen, tak by se klidně mohlo 13 hours jmenovat. I mě tenhle film v mnohém Černého Jestřába připomíná. Dokonce je ve filmu zmíněn. (haha) Ale fakt je, že jsem dlouho čekal na velmi dobrý válečný snímek. Po traileru na tento film jsem si byl skoro jistý, že jsem se konečně dočkal. A hle, měl jsem pravdu. Bay když chce, tak umí natočit skvělý akční i válečný snímek. Příběh v Libyi se rozbíhá a po útoku na Konzulát se šest ex-mariňáků, rangerů a příslušníků Seals rozhodne zachránit amerického velvyslance. Tímto začne jejich třináctihodinová noční válka. Uvězněni v cizí zemi, bez letecké podpory a jakékoliv pomoci se spoléhají pouze na sebe a své zásobníky. I když je délka více než dlouhá, tak v mnohých scénách je zcela opodstatněná. Začátek je možná trošku více rozvíjen, aby finále bylo o to více dramatičtější. Z party herců vypichuji Jamese Badge Dalea alias Lecky a sympaťáka Pablo Schreibera. Herci možná nejsou příliš známý, ale na druhou stranu jsou všichni sympatičtí a já k jejich osobám přilnul. Provázanost s charaktery tedy rozhodně neztrácí. Hudba se mi taky líbí, má správný emoční i válečný nádech. A akční scény Bay umí. Takže tam stačí pochválit skvělou kameru i samotnou akci. Takže trochu čekaně se mi film zatraceně líbil. Krom toho, že takovéto válečné filmy já můžu, tak v Benghází se jako film skvěle povedl. Nechybí i nějaké ty válečné zranění. Konec je emoční, možná ne tolik jako Černý jestřáb sestřelen (2001), ale dostatečně natolik, aby mě dojal. Takhle si já představuju dobrý válečný velkofilm. Takže: Vidíš Bayi, že umíš točit! Tak už se na ty mimozemský plechovky vykašli a začni zase točit normálně! (95 %) ()

seale

Emocemi podkreslovaný krvák, nervák, napínák, ale stálo to za to. Tvůrci odvedli dobrou práci. Vybroušená kamera, záběry a detaily, hra motivů a gradující hudba. To vše i přes militantní tématiku docela odzbrojovalo. Osobně bych uvítala méně amerikanismu. Jenomže se jednoduše jednalo o nacionální téma dle skutečné události, a tak to lze vzít s rezervou. ()

Lacike

Tuctovy military akcny film v ktorom skupinka chrabrych amikov bojuje s nadpocetnou skupinou nejakych hastrosov. Film v ziadnom ohlade neprinasa nic nove a to co ponuka nie je pre mna nicim zaujimave. Napriek dlhej expozicii nudne postavy, mizernny kasting - zo vsetkych tych serialovych hercov som drsneho vojaka veril len jednemu, zapletka obohrata, akcia dost neprehladna a videoklipovy cool styl mi k drsnym udalostiam, ktore sa tam odohravali nesedel. Uplne najväcsim failom je brutalne prestrelena stopaz. Bay by sa mal drzat jednoduchych zabavnych akcnych vyplachov. Zakazdym, ked skusil nieco ine, tak to nedopadlo dobre. V polovici filmu som uvazoval, ze tomu dam znudene 2*. Nakoniec davam jednu, pretoze som to ani nedopozeral. Videobeckovy lacny Jarhead 3, ktory tiez nie je ziadna pecka, je ovela väcsia zabava. 1/10. ()

ScarPoul

Úvod je silný. Tešil som sa. Potom je dlho, dlho prázdno, ktoré má pre nás vytvoriť akýsi prehľad o tom, čo sa bude diať. A finále je potom už chuťovka. Bay sa drží na uzde a odrazu si uvedomujeme, že ako režisér má rezervy. Postavy sú možno dobre zasadené, ale kĺzajú sa po povrchu. Žiadna smrť nie je skutočne dychberúca aj keď akcia je okej. Lenže filmy s podobnou problematikou mali aj silnejšie témy, silnejšie scény a silnejšie posolstvo. V zásade je 13 hodín remeselne dobre zvládnutý film, ktorý ale nie je zaujímavý ani v rámci kontrastoch ani v rámci emócií. Graduje to ale dobre. Rovnako je tam super kamera a toho pátosu je na počudovanie málo. Priemer. ()

Gwaihir

Ani přes na několika místech rozpoznatelnou snahu nevystoupil Michael Bay ze svého stínu. Jeho vyprávění o hrdinství správných amerických chlapců tváří v tvář bezbřehému fanatismu mě po většinu času nechalo téměř chladným, zejména proto, že jeho pokus o vytvoření dusivého nepřátelského prostředí se převážně nezdařil, a částěčně snad také proto, že náznak vrstevnatějšího vykreslení situace zůstal nakonec zcela nevyužit. 60 % (ČSFD premiéra - kino Atlas) ()

maseer2

Bay si opět odskočil od Transformers a natočil nečekaně povedený válečný akčňák, ve kterém hrstka vysloužilých mariňáků bojuje proti hordě zfanatizovaných arabů.. jo, je to sice setsakramentsky americké, ale hlavně je to výborně natočené, pekelně napínavé a po akční stránce bezchybné.. takže silné 4* ()

GeusX

Hudba a napětí na jedničku. Nikdy nevíš odkud a od koho přisviští kulka, kdo bojuje s tebou a kdo je protivník. Drsný válečný film ze současnosti. 85% (viděl jsem: 2x) ()

Dale

Typická Bayovka plná skvelej akcie, no aj patetických dialógov aj spomalených záberov. A tých neskutočne cool drsných, odvážnych amerických hrdinov mám už plné zuby... ()

Ouwen

Špičkovej militární nářez. Konečně válečnej film, kde zbraně působí jako zbraně. Hlasitý jako prase, mění se zásobníky, používá se noční vidění, ucpávky do uší, lasery, perfektní gear a veškeré manipulace s municí a zbraněma působí autentickým dojmem. Říznuté nehoráznou intenzitou, úderným dějem, jež drží diváka stejně jako šestici vojáků v nejistotě, zajímavý charaktery a jejich logické motivace a příjemná hudba. Fantastické kaskadérské kousky a bombastickej gunplay. Pár věcí bych dokázal vytknout, ale ty jsou odkloněny těmi vizuálními detaily a bezkonkurenčním nazvučením, po kterém se mi trhaly uši. ()

m.krudenc

Mě se film moc líbil - byla to ve svém žánru úplná špička. Filmy podle skutečné události jsou většinou velmi povedené v tomhle případě to platí na 100%. Výborně natočené, výborný scénář (drastický velmi napínavý příběh), dokonalá režie. Komu se líbil Černý jestřáb sestřelen nebo Na život a na smrt, ten bude nadšen. Nejvíce mě zaujalo jak filmaři velmi realisticky ukázali Líbii v roce 2012 - s toho až mrazí (Hrůzostrašné místo). ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015