13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

Kudly4

Tak nějak nevím, čím je tento válečný/akční film odlišný od ostatních. Je to velmi realisticky natočené, ale akce je až na druhém místě a to jsem od Baye moc nečekal. Za mě, jeho nejslabší film a tímto mám od něho kompletně vše zhlédnuto. ()

swamp

Jen jsem čekal, kdy povstane rozstřílená americká vlajka z bazénu a dá všem motivační patriotickou řeč aneb Stars and Stripes 4ever! Hromada hoven, která se line hlavním i vedlejším postavám z úst je opravdu kolosální (aby ne, na téměř 2,5 h stopáži). Vážně mě to docela mrzí, protože ten zbytek je vskutku dobrý a perfektně zmáknutý (i když 'lens flare' efekt mě už po pár minutách docela sral). ()

DwayneJohnson

Tak teď vážně nevím, kdo je, nebo byl ve větší prdeli. Jestli Michael natočením tohoto filmu, nebo američtí vojáci v Libyi. Objektivně mi to vychází tak nějak napůl. Filmu nelze upřít snaha o nějakou věrohodnou akci, na druhou stranu toho typicky amerického patosu je tam prostě i tak moc. Není nějak extra viditelný, ale z testosteronu napumpovaných vojáků je cítit při každé větě, nebo pohledu. A když k tomu připočtu, pro mě totálně nesympatické herce, jsem nucen s lítosti v hlase konstatovat, že takový Americký sniper byl mnohem lepší film. I když jsem dal i tak za tři. ()

nascendi

Michael Bay rozhodne nepatrí medzi mojich obľúbených režisérov. Skôr je mnou tolerovaný, o čom svedčia hodnotenia jeho filmov. Ale neplánovane pozretých 13 hodín ma zaujalo. Prvoplánovo som si pri bojových scénach, ktoré boli nakrútené tak realisticky, že bol divák vťahovaný do prestreliek, pripomenul zostreleného čierneho jastraba. Nezvyknem oceňovať pyrotechnické efekty a filmové triky, pokiaľ sú samoúčelné a nahrádzajú kvalitný scenár a dobré herecké výkony. Ale to nebol prípad tohto filmu. Druhoplánovo som ocenil zobrazenie ľudských slabostí, kompetenčných a byrokratických prekážok, alibizmu, ktoré stúpali alebo klesali podľa zastávaných funkcií. A tiež to, ako sa v mysliach vyššie postavených činiteľov stávajú tí poslední, ktorí to všetko znášajú, iba číslami zo štatistiky. K očakávaným, a v prípade Baya asi aj neodstrániteľným nedostatkom filmu, patrí jeho brnkanie na strunu amerického patriotizmu. V každom prípade však považujem 13 hodín za mimoriadny a pre Michaela Baya výnimočný film. ()

silentname

Michael Bay celkom prekvapil týmto filmom. Počul som o ňom dosť pozitívneho, tak som sa nechal navnadiť a môžem povedať, že som ostal celkom spokojný. Veľmi dobre je tu vybudovaná atmosféra, akcia je rovnako skvelá a veľmi dobre môžeme spoznať našich hrdinov a sledovať ich príbeh počas celého filmu s veľkým záujmom. To je veľmi pozitívne. Lebo ich osudy nám rozhodne ukradnuté nie sú. V prvej tretine je film síce trošku pomalý a chvíľku trvá než sa reálne vybuduje to, k čomu sa chceme dostať, ale nemyslím si, že by sme tu mali nejaké reálne zbytočné momenty. Možno mohol byť film trošku kratší, ale nie je tu nič, čo by mi reálne vadilo. Možno tu bolo pár divných momentov a možno sme mohli dĺžku filmu a niektoré dialógy skrátiť, ale na druhú stranu nemám pocit, že by ma tu niečo pri sledovaní vyslovene rušilo. Za pozretie film rozhodne stojí. Či už pre fanúšikov životopisných drám, alebo aj akčných filmov. Michael Bay konečne prišiel s niečím, čo skutočne stojí za pozretie. A nielen pre obrovské množstvo výbuchov. Jediné, čo by som možno mohol ešte trošku povedať je fakt, že by som asi chcel, aby zo mňa film dostal trošku viac emócií. Predsa len tu vidíme útoky na skutočných ľudí, no akosi to vo mne nevybudovalo dostatočne silné emócie. Ale nemôžem povedať, že by mi osudy hrdinov boli ukradnuté a nebolo mi ľúto, keď sa niektorému z nich niečo stalo. Čo som ale nepochopil je fakt, že je tu scénka, kde sa spustí smutná klavírová hudba po tom, čo teroristom vybuchne bomba, ktorou chceli zlikvidovať našich hrdinov. Mali sme cítiť voči teroristom snáď ľútosť? Tomuto som neporozumel. Ale inak musím len zopakovať, že som s celkovým výsledkom spokojný. Hodnotenie: B+ ()

Ratemus

takovej slabší bratříček Black cock down. Partička zaměnitelných ale místy sympatických golemů trhá zadky o sto šest a to vše pod tvrdou rukou Bayhamu. Ale jo mezi všemi těmi transformery to vůbec není špatné....jak je Bay jednotvárný rejža, tak toto bylo dobré. Velké plus je také to, že bojovnící jsou skutečně sympaťáci. Pro mě příjemné překvapení. ()

Vitason

Typické Greengrassovské téma se tady tluče s patosem a epileptickým vyprávěním Michaela Baye, ale paradoxně z toho vychází koukatelná podívaná plná skvěle natočené akce a sympatických postav, které jen občas dojíždějí na dialogy šustící papírem. P.S. Zajímavé je, že film jde do kin zrovna těsně před americkými primárkami. ()

Happens

"Všichni bohové, všechno nebe, všechno peklo je v nás." Válečný snímek vyšších úrovní, kráčí ve vzorci Black Hawk down, struna napětí pořádně napnutá a neustávající bojůvky brnkají v stupňující se tenzi. Kdo hledá testosteron se zbraní uprostřed válečného pole v Libyi, je tu na správné adrese. (odmyslel jsem to, že tu pateticky vyrábí hrdiny z národa, který rozvrátil tuto zem, potají vysílá agenty do těchto zemí, podnikající nepovolené operace.. a náramně si užil snímek) ()

klerik

Od Baya už asi nikto nič nečakal a on prišiel s dobrým akčným filmom. Hollywoodsky nablýskaným, ale takmer dorovnávajúcim európske BRAVO TWO ZERO či ŠPECIÁLNU JEDNOTKU. A podstatne lepším než LONE SURVIVOR alebo OLYMPUS HAS FALLEN. Akčným dianím pripomenie BLACK HAWK DOWN, ale nemá presah, a aj napriek tomu, že prekvapivo drží pátos i politiku na uzde, ide len o kvalitnú žánrovku... ()

SeBig

Máme tu stejný námět jako Olympus has falen, akorát s jiný perspektivy. Střílí se tam od začátku do konce a napětí tomu taky nechybí. Zahraný bylo vše na jedničku a to tam nehraje ani nikdo známý. Ani jsem nevědel že to režiroval Bay. ()

classic

Michael Bay, je hollywoodsko - americký PATRIOT, namixoval EXTRA KOKTAIL, doplnil ho štiplavým gulášom, okorenil, dohnojil, spackal, obsahuje toľko postáv, že sa všetci podobajú, ako vajce - vajcu, pridal maximálnu akciu, že pri úvodnom zoznámení sa s nezlomnými mariňákmi, prichádza na rad - neutíchajúca a dlhá AKCIA, že čím viac sa pozerám na dva útoky, tým viac vidím, veľký, väčší, najväčší - PÁTOS, akým režisér DISPONUJE, je pekné, že si na chvíľku oddýchol, od tých všelijakých Transformerov, ale ani toto, nie je žiadna výhra, herci hrajú, ako o dušu, že som si zapamätal, len Jacka Silvu a Rona Woodsa. Hitmaker sa očividne inšpiroval rôznymi snímkami, od Black Hawk Down, či The Hurt Locker, ale tieto zmienené filmy majú aspoň šikovnejšiu a schopnejšiu RUKU, ktorá tomu udáva smer, Michael Bay, chce všetko, najmä, čo najviac ohúriť, a to jedine, ako vravím : akciou. Viac - menej, film má schopnú kameru Diona Beebeho, ktorý s Mikeom spolupracuje po prvýkrát, osobne, nepatrí medzi mojich obľúbených, ani strih, nie je, bohviečo, Pietro Scalia sa mal viac snažiť, je to jeden CHAOS ! Mal si vziať do rúk nožnice, a niečo ešte postrihať, je to nehorázne dlhé, až aj zbytočné, zároveň ! Ale asi ani to by mu nepomohlo, to by musel mať nad sebou, oveľa, ale oveľa múdrejšieho režiséra, ako je M. Bay ! Na jedno pozretie, ako - tak, stačí, repete, už nie, a to som mal, voľakedy Baya, medzi najobľúbenejšími režisérmi, ale to bolo, už strašne dávno... ()

Arsenal83

Nemám rád moderné vojnové filmy. Sú neprehľadné a mám pocit akoby som často sledoval len počítačovú hru. Navyše tie americké sa snažia vzbudiť falošný súcit s vojakmi, ktorí zabíjajú v krajinách, kde nemajú čo robiť. Už na začiatku tohto snímku nám ukážu, ako sa líbyjský ľud zbavil okovov Kaddáfiho diktatúry. Nuž, ja nemám nejako pocit, že by dnešní obyvatelia Líbye nespomínali na neho vo väčšine v dobrom. Ohľadom jeho proklamovanej tyranie odporúčam si prečítať príspevok užívateľa Stumbleine, ktorý túto „tyraniu“ podrobne vysvetlil. Amerika kde príde, všetko len rozvráti, nie je schopná napriek najmodernejším zbraniam nastoliť poriadok. Alebo má za cieľ nastoliť práve chaos? Práve preto tieto propagandistické diela nemajú žiadnu hodnotu. ()

Chrustyn

Michael Bay a čistokrevný válečný film? Nadšení a zděšení v jedné podobě, pokud divák Bayovu předchozí filmovou tvorbu zná. 13 hodin však vypadá jako film jeho nejlepšího studenta, ačkoliv zde nechybí kila patosu, utopené americké vlajky ani explozivní akční scény. Přeci jen bych od Michaela čekal trochu více, než film, který si místo v kině popravdě moc nezaslouží a viděl bych ho spíše jen na DVD produkci. Akční scény jsou explozivní, efektivní a dokonale ozvučené, charaktery bohužel ploché, stejně tak jejich představitelé. Celé to tak bohužel působí, jako jedna válečná scéna vystřižená z Černého jestřába, jen rozcapená na dvě a půl hodiny. Film určitě doporučuji, ale pokud si z něj odnesete více než pocit, že to tam občas pěkně bouchalo, tak klobouk dolů. Na můj vkus (a vlastně i Bayův) to mohlo bouchat více. ()

Crocuta

Amíci zase jednou sklidili bouři tam kde zaseli vítr a Michael Bay o tom natočil film. Akce je sice místy poněkud nepřehledná, není jasné kdo je kdo, kdo je kde a na čí straně vlastně ten či onen stojí, do toho se motá spousta nezúčastněných civilistů - ale divák tak má alespoň poměrně reálnou představu, jak situaci na místě museli vnímat hrdinové snímku. Nájemní žoldáci (pardon - obránci svobody a demokracie) z řad bývalých členů elitních ozbrojených složek jsou sympatičtí chlapíci a já jim celou dobu upřímně fandil. Ani patriotismu, patosu a zoufalých manželek není více než by bylo zdrávo a tak lze tuhle libyjskou jízdu s klidem doporučit nejen milovníkům válečných akčních snímků. ()

Yardak

Syrové, překvapivě velmi realistické, drsné střihem i atmosférou libyjského Benghází a k tomu ještě navíc bez amerických superhrdinů (opravdu všechny postavy jsou lidsky uvěřitelné)! Michael Bay zdraví Petera Berga :o) (Lone Survivor 2013). V rámci žánru slabších 5 hvězd. ()

Flego

Opať jeden z tých chlapáckych filmov plný akcie, divokého strihu a chaosu. Michael Bay je profesionál a taký je aj tento snímok, o tom niet pochýb. Lenže podobné filmy sa už navzájom vykrádajú a ani príbeh z Bengházi nie je výnimkou. ()

BMW12

Nejdřív se vyjádřím k filmu jako takovému. Je to natočeno velmi dobře, je vidět, že je to práce Michaela Baye, protože ve filmu je spousta akce, což je dobře, protože já akci rád. A o to v tomhle filmu také jde, aby nám ukázal, jak se vojáci v Benghází museli vypořádat s výrazou přesilou muslimských útočníků. Takže z tohoto pohledu hodnotím film velmi dobře. Druhý odstavec mého komentáře věnuji politické situaci, která je ve filmu na začátku i na konci zdůrazněna. Kdyby se USA nesrala do Lybie, tak by nedošlo k rozvrácení toho státu, nedošlo by k přílivu migrantů do Evropy a nedošlo by vůbec k tomuto útoku na americký konzulát a nebyl by tak důvod, točit tenhle film. Za Kaddafího vše fungovalo, nebyl žádný problém. ()

Ivoshek

Mám válečné filmy rád, opravdu moc rád. Ale od svých asi tak 20 nemám moc rád akčňáky. Sestřelený jestřáb v Mogadišu patří IMHO mezi špičku, minimálně teda technicky (protože myšlenkově v něm vlastně nic moc není). A tohle je jeho kopie. Není to válečný film, ale akčňák, a v tom je jeho problém. Asi je moje hodnocení kruté, nicméně mě to prostě nebavilo. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Nebudu to tady nějak zásadně natahovat. Pro mě nejlepší film od Baye. Napínavé, akční, drsné, humorné, s prvky dramatu, prostě hutná směsice žánrů, kterou se podařilo zamíchat do velice (c)hutného koktejlu. 84% ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015