Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Bezkonkurečně nejlepší díl celé ságy. Na dobu vzniku až neuvěřitelně detailní triky a efekty. Napínavý děj plný zvratů podtržený dnes už notoricky známým soundtrackem který zná snad každý :-). Víceméně se nemusím ani moc rozepisovat protože bych beztak opakoval ostatní komentáře.(10.6.2011)

Na rok 1980 je tento díl hodně temný a především povedený, je to i díky tomu, že nebylo vynaloženo tolik prostoru na celkem nudné scény (již jinými zmiňovaní droidy v poušti apod.). Finále je velkolepé při Vaderově "No, I'm Your Father" mi běhá mráz po zádech.(23.7.2011)

Mně osobně se tedy víc líbila Epizoda IV. Oproti ní tady bylo více prázných míst a trochu křečovitější vtipy. I tak ale rozhodně nadprůměrné sci-fi, další epizodu si rozhodně nenechám ujít.(15.8.2011)

Kvalita pokračuje, nikoli klesá. Han Solo je nejlepší postava. Ford se jí chopil skvěle. A Darth Vader? Jako malý jsem si na obličej cpal cedník a chrčel jak starej dědek, abych si připadal jako on.(6.11.2011)

Pro mě nejlepší díl celé série bez ohledu na kvality a sympatie k poslednímu dílu. Od začátku plné nápadů a zvratů, stroje jako AT-AT mě naprosto uchvátily. Nástup Yody, zavěrečný souboj, jedno z nejvíce šokujících zjištění v historii filmu a mnoho dalších fascinujících událostí. Kéž by šlo dát 6*.(17.7.2012)

„If once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny, consume you it will.“ Nejlepší díl Staré trilogie a asi i nejlepší film celé ságy. Temnější atmosféra, promyšlený příběh, skvělé hlášky, jedná skvělá scéna střídá druhou. Ať už jde o bitvu o Hoth, let Falcona mezi asteroidy, nebo závěrečný souboj v Oblačném městě. To vše za geniálního hudebního doprovodu Johna Williamse – poprvé zaznívá Imperial March. Plnohodnotným záporákem se stává Darth Vader, který se o tuto pozici v předchozím díle dělil se skvělým guvernérem Tarkinem. Nyní dostává celý film, během kterého se zapisuje do dějin, stejně jako jeden z hned dvou cliffhangerů na konci. „Ne, já jsem tvůj otec.“ – jedna z nejsilnějších a nejslavnějších scén v dějinách kinematografie.(27.7.2012)

Strejda Lucas lehce přejel atmosféru smirkovým papírem, Han a Leia se vezou na vlně Rosamunde Pilcher, Lucky Luke pomocí Pošty pro tebe konečně poznal svého biologického otce, B.D.Williams si pro vzoru Hamilla a Fischer přibrzdil kariéru, Yoda už má zase svého Dannyho La Russa a Žvejk se ne a ne oholit …………………ale jinak si údery vracící Impérium plyne vesmírem stylem Jabba Hutta, na první pohled neškodně odule, ale při bližším seznámení poznáte, že si jde nekompromisně a rafinovaně za svým cílem. Pro mnohé vrchol vesmírné ságy, pro mne důstojné pokračování hodné jejího tři roky starého předchůdce, krále všech sci-fi dobrodružství.(3.9.2012)

100% za mě pro všechny tři díly původní série, ale s poznámkou, že Impérium mám o chloupek radši než zbylé dva díly. Ale je to taková Sofiina volba. Tahle trilogie je totiž skvělá kus od kusu, ale jako celek je to prostě master piece. Ať vás provází síla!(22.1.2013)

Naprosto nesrovnatelné s předchozím dílem. Pouhé tři roky a na Impérium vrací úder je vidět neuvěřitelný kvalitativní skok v efektech. I příběh je o hodně lepší, přestože pořád hraje jen druhé housle. Harrison Ford je paradoxně mnohem sympatičtější než Mark Hamill v hlavní roli...a Carrie Fisher je přitažlivá asi jako týden nošené ponožky :))(19.3.2013)

Co bych za to dal, vidět tohle v roce 1980! Jak bych se asi cítil při oné Otcovské větě (v roce 2014 už to není ani trochu spoiler, že ne?)... Dle mého ze všech "prostředních dílů trilogie" nejlépe zvládnutá absence začátku i konce, i líp než ve Dvou Věžích, a to byl Tolkien nějaký génius.(2.1.2014)

Nejlepší sci-fi film všech dob. Lituju každýho kdo to neviděl. Za své hezké dětství vděčím právě Hvězdným válkám. Tenhle díl je bezesporu ten nejlepší díl celé série, tenhle film je nadčasový, překonal svou dobu o desítky let, dodnes není žádná lepší sci-fi série. Všichni tvůrci by se měly povinně podívat na starou Star Wars ságu aby věděly jak se točí filmy. Viděl jsem hodně skvělejch filmů, ale tenhle je nejlepší. Nesmrtelný hlášky ze Star Wars nikdy nestratí šmrnc. Já jsem tvůj otec!(25.1.2014)

Veru u tejto epizódy je ťažko niečo vytknúť, no ja som to vnímal tak že raz to malo trochu vlečúce tempo ale niekedy hlavne zo začiatku celkom rýchle a pekne sa to odsýpalo humorom a akciou. Postavy sú tu veľmi pekne a sympaticky napísane. Napriek tomu že ma týmto dielom viac zaujali star wars, tak ešte stále to nie je to pravé 5 hviezdičkovo orechové ako u ostatných a som si istý že ešte stále nezdieľam ten istý pocit ako väčšina. Ďalšími epizódami sa to uvidí ale začínam mať už konečne po rokoch lepší pocit z tejto série. (75%)(14.12.2015)

Vo všeobecnosti považovaný za najlepší diel celej ságy. A ja súhlasím. Prepracovanejší dej, nové mašinky a už kultová veta "Luke, I am your father."(5.1.2016)

Dynamická a akční jízda ozvláštněná navíc i různorodým prostředím. Temnější podtón tomu také sluší víc než dětinské hrátky, odlehčení naopak nabízejí scény se Solem a Leiou, takže v celkovém kontextu vydařený mix akce, dramatu i zábavy.(21.6.2018)

Když jsem byl malej,tak se mi Impérium z celé trilogie líbilo nejmíň.Dneska však už mám definitivně jasno:nejlepší z celé trilogie.George Lucas se na to měl dívat od rána do večera,než se pustil do své "nové trilogie".(14.11.2003)

Film výborný v každém detailu, pravděpodobně vrchol celé ságy.(28.12.2003)

Jedna z nejlepších episod. Výborná temná atmosféra, beznaděj a bezmoc, náhlá a šokující odhalení...(10.1.2007)

Inteligentnejší a menej naivný ako prvý diel. Temnejší, nejednoznačnejší a menej priamočiary. Konečne sa dostáva k slovu mytológia Jedi.(26.7.2007)

V této epizoddě bych nejvíc ocenil propracovanost bitev .Na to ,že se točil v roce 1980 měl i výborný zvuk:)(11.9.2007)

Asi opravdu nejlepší snímek z celé ságy... nejsem vyznavačem sci-fi, ale i tak uznávám nespornou kvalitu tohoto počinu...(10.12.2007)