Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

Marek1991

Skritizované veľdielo, nuž takže opäť rebelujem. Bay, Zimmer, Affleck sú moja obľúbená trojka tohto filmu. Nádherná Kate Beckinsale, sympatický Josh Hartnett, či iní známi účastníci ako Alec Baldwin, Cuba Gooding Jr., či Jennifer Garner mi z tohto filmu spravili lahôdku. V roku v ktorom USA zasiahli teroristické útoky, čiže jedna z najväčších tragédií ich novodobej histórie, vznikol film o najväčšej tragédii minulosti USA. Film o následnej odplate vo vojne s tými, ktorí ich napadli paradoxne lietadlami. Zima 1941 a jeseň 2001, čiže o takmer presne 60 rokov majú niečo spoločné, lebo aj tento útok vyvolal následný protiútok vojsk USA, tentokrát proti inému sokovi v Ázii, nie fašistom z Japonska, ale extrémnym islamistom z arabského sveta. Hľadať v tomto súvislosti je zaujímavé. Ja mám však tento film rád odhliadnuc od tej gýčovitej americkosti z iných pohľadov. Je to jeden veľkolepý vojenský film, na ktorý sa ostatné len ťažko chytajú, je tam obrovský počet výbuchov a iných efektov, ten film dýcha históriou a vojenskou tematikou. Z romantických je to asi jeden z top filmov, tú lásku akoby som sám prežíval, jednotlivé časti z toho som nachádzal vo svojom živote alebo som rozmýšľal aké by to bolo. Veľmi dobrodružný a dynamický film, ktorý som si obľúbil napriek obrovskému množstvu chýb. Záverečná scéna s lietadlom v oblakoch je veľkolepou bodkou, ktorá mi pohladila dušu. Naviac skvelá ústredná pieseň There You'll Be k tomuto filmu. Dojímavé, zaujímavé až mám chuť nechať unášať sa vetrom. ()

Torision

Michael Bay je kabrňák a Pearl hearbor to jen potvrzuje. Válečné cény jsou pastvou pro oči, hudba je povedená, herecké obsazení solidní, ale na druhou stranu tomu ovšem chybí pořádný příběh. Celkový dojem je však dobrý, ale chybí tomu dost k dokonalosti. ()

Ajinka126

Moje zalíbení v tomto filmu není ani tak skvělou režií ani výtečnými hereckými výkony, ale je to pouze historickou tématikou. Taktéž se mi velice líbil scénář, jak v tak tragickém prostředí vznikl milostný trojúhelník a také je to tím, že to byl můj první film v kině, který jsem probrečela od začátku až do konce a to mi nebylo ještě ani 15 :). ()

curunir

Od filmov Michaela Baya netreba čakať nijaký zlom v kinematografii, ale toto bola naozaj silná káva. Videl som to raz a to mi naozaj poriadne stačilo. V dnešnej dobe by som už nečakal, že vojnový film s rozpočtom 140 miliónov dolárov bude tak nudný a naivný. Pearl Harbor taký je! Mnoho scén nemuselo vyznieť tak smiešne, ak by film nebol tak precpatý americkým patriotizmom. Hodnotenia tohoto filmu sú naozaj veľmi zaujímavé. Pearl Harbor získal Oscara za zvukový strih plus ďalšie tri nominácie a zároveň bol aj nominovaní na 6 Zlatých malín vrátane nominácií na najhorší film, réžiu, scenár a herca (Affleck). Nechcem nejak nahrávať Malinám, ale zdá sa mi, že v tomto prípade sú viac na mieste a je hanbou, že Affleck si neodniesol ocenenie, ktorého je hodný a odzrkadlovalo by jeho herecké nadanie nielen tu, ale aj v celom rade ďalších filmov. ()

F.man

Velkofilm v podstatě jak má být. Děj je postaven na historickém tématu, v případě Pearl Harboru ještě na tak citlivém, že samotný název hlavní cílovku už automaticky provokuje, na který je naroubován milostný příběh/trojúhelní. Navíc Bay tyhle projekty umí a jeho povedená klipová kamera akci takových rozměrů prostě sedí. Po teď to je vpohodě. Bohužel když se divák nenechá zlákat pozlátkem a na film vážně kouká, všechny tyhle fakty se drobí na kousíčky. Slabá spojovací linka, kterou navíc úplně kazí posledních cca. 30 minut, spousta některých úplně ad absurdum trapných dialogů a několik silných kýčovek, které kazí i Bayovou vizuální kompozici. No prostě těch děr je tady hodně a ve výsledku pro mě Pearl Harbor není povedeným filmem, a to i přes to, že se zde najde i několik opravdu vynikajících momentů... Why the hell is the US Navy practicing this early on a Sunday morning? ()

Marsik

Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem měl tu čest vidět. Perfektní skloubení válečných, dramatických a romantických prvků. Bojové scény skutečně stály za to! V prodloužené verzi si jich opravdu užijete. 80% ()

ConanVJ

Výborný romantický příběh konající se za druhé světové války, kdy amerika začala válku s Japonskem po napadení Pearl Harboru. Samotné napadení přístavu je skvěle natočeno, přesně tak jak to Bay umí. Film je podle mě plný emocí. Za mě 100% :) ()

Astaroth12

Práve takto sa točí veľkolepá romanca,lebo zakomponovať do drsného príbehu romantické prvky a vyjsť z toho z pocitom dobre vykonanej prace to vie len majster a Bay práve takým majstrom je.Scéna kde je napadnutý Pearl Harbor patrí do okruhu najdokonalejších vojenských scén aké boli natočené.Má to akčné grády aj smutnú zložku.Len príbeh je značne rozťahaný a aj tej romantiky je tu viacej aké bolo potrebné.Dvaja kamaráti a jedna holka a najťažšia skúška v ich živote aj tieto dve rozdielne veci sa dajú spojiť aby to odsejpalo a tak to bolo aj v tomto filme. ()

berny2468

Jak asi může dopadnout film, kde hlavní roli hraje Affleck a film režíruje Michael Bay? No naštěstí to nedopadlo až tak zle jak by se dle otázky mohlo zdát. A to především díky skvěle natočenému samotnému útoku na Pearl Harbour, který však náhle Bay skoro zničil ukázkou amerického umu v letectví, jenž je zřejmě nejlepší ze všech. Jak jsem již před shlédnutím očekával, tak ta délka je strašně přepísklá. Já bych se bez jakékoliv ujmy toho milostného trojuhelníku obešel. Nebýt Afflecka mohlo to dopadnout daleko lépe.....50%. ()

Kryton

Bay nechává vše vybouchavat a scény náletů jsou prvotřídně udělané. To je prostě MADE IN BAY. Akorát ta propaganda a ty herci. ()

mis-ko

Vojnová dráma, príbeh o priateľstve, láske, zrade a odpustení. To znie dobre, problém je však v režisérovi. Jeho storyboard evidentne začína a končí záberom na padajúcu bombu a následnú megaexplóziu (preto tá druhá hviezdička), zvyšok sa tak nejako uplácal aj sám. Pozerať sa to dá, ale neviem načo. A na záver dobrá správa pre aktivistov Greenpeace: pri zákernom útoku na Pearl Harbor napriek desiatkam zničených plavidiel a tisícom tragicky zahynulých amerických hrdinov, miestnu priezračne čistú vodu neznečistila ani kvapka oleja či krvi. Absolútne víťazstvo ekológie!!! ()

themic

Film pojednává spíše o romantice, než o válce..! Je to takový průměr, tak asi za 3, úplný orignál to totiž není..! ()

ladko

Hodnotenie, ktoré má Pearl harbor tu na čsfd je mi záhadou. Jasné, veľa ľudí asi nemôže ten americký patriotizmus ani cítiť. Druhú skupinu asi tvoria odporcovia romantiky vo filmoch. Mne však nevadilo ani jedno, ani druhé. Milostný trojuholník bol skvelo zahraný, ja som im veril každú emóciu a nechal som sa dojímať veľmi rád. Ku koncu filmu som sa už slzám nemohol ubrániť a plakal som ako malé dieťa. Akčné scény boli strhujúce(ako inak u Baya, že?). Hudba takisto vynikajúca, proste jasných 5 hviezd. ()

fannah

Vizuální stránka je to, co mě u tohoto filmu dostává. Příběh a dialogy a některé kýčovité situace jsou pro tento film velkou škodou, ale jako celek 90%. ()

Paxxx.cz

Michael Bay se tak moc snažil natočit nejlepší film všech dob, až se v tom sám zamotal - především v milostném trojúhelníku hlavních postav. Co se týče zpracování samotného útoku na Pearl Harbor výhrady v podstatě nemám a k evergreenu v podobě amerického vlastenectví, ale k tomu se nemá cenu vyjadřovat (viz závěrečný proslov - Američani už jiní nebudou :)... v celku pro mě tedy filmy na hraně tři a čtyř. Nakonec budu hodný a jako fanda filmu z války s odřenýma ušima za 4... ()

javak810i

Když jsem byl malý, koukal jsem se na Pearl Harbor často. Bavil mě, ale můj celkový dojem na film byl silně ovlivněn názory mých rodičů a prarodičů, kteří film odsuzovali z toho důvodu, že se prý jedná o další "americkou romanci" nacpanou do tragické historické události. Částečně měli pravdu, ovšem s postupem času jsem začal film více doceňovat, protože není žádný důvod aby se podobný příběh nestal i ve skutečnosti a navíc - pokud by chtěl člověk Pearl Harbor vytýkat právě tohle, tak to už by mohl nadávat i na Titanic. Zkrátka a dobře, technické zpracování filmu je parádní, herecké výkony velmi solidní a Zimmerova hudba opravdu dechberoucí. Trochu mi vadí celkem přehnaná stopáž a občasná hluchá místa ve scénáři. Ale i tak, zvedám hodnocení z původních 3* na 4. ()

ArsenalEagle

Skvělý slaďák s perfektně zpracovaným bojem. Jak tu ale zmínila Dont, kdyby nebylo závěrečného Doolittleova bombardování Tokia, mohlo to skončit už na Havaji (nedošlo by ovšem k rozřešení trojúhelníčku..) ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)