GOREGASM

Spike Lee má naprosto jasný režijní rukopis, který jde ruku v ruce s kvalitou. Téma rasismu a diskriminace, ať už v lokální nebo globální formě, se prolíná všemi jeho filmy a je třeba uznat, že své poslání bojovníka za lidská práva plní na jedničku. I když je schopen narvat některé scény divákovi pří­mo (omluvte ten výraz) do ksichtu, tak to nepůsobí­ křečovitě, právě naopak, viz. brutálně rasisitické monology několika postav uprostřed sní­mku. Do The Right Thing má navíc vynikají­cí­ dobový feeling a i dí­ky absolutně přirozeným hercům, kteří­ jakoby odjakživa v Brooklynu žili, je první­m velkým zásekem Spike Leeho do filmového nebe. 100% ()

agassi68

Presne vykreslená postupnosť vzniku nenávisti zobrazená v černošskej štvrti. Vždy to začne jednotlivec a nakazí množstvo ďalších. Potom už je ťažké zastaviť narastajúcu vlnu stupňujúcej sa zloby a pocitu nespravodlivosti. Sal v podaní Aiella akoby stelesnil mňa samého.. ()

strikeman

Danny Aiello je sympaťák, ale na téma "rasismus" jsem již pil mnohem silnější kafe. Černošské osazenstvo (až na starostu) mi bylo krajně protivné, hlavně lemra jménem "Muki" ... 40% ()

helloween93

"Throwback Thursday #92" - Další americká klasika a jeden z nejkontroverznějších filmů roku 1989. Spike Lee si rád rýpnul do průměrného amerického bílého diváka. Do the Right Thing je vystavěno na rasovém konfliktu, který začne jako hrozná kravina a vyeskaluje kvůli policejní brutalitě až v tragédii, jejímž důsledkem je vypálení respektované italské pizzerie v Brooklynu. Lee ve scénáři vymyslel zajímavé postavy, kterým vévodí majitel pizzerie Sal v podání Dannyho Aiella, jeho synové, zaměstnanec Mookie a mnoho postaviček z brotherhoodu. Ze sondy do černošského sousedství se díky konci stává celkem silný zážitek, na který lze nahlížet různou optikou. Spike Lee prohlásil, že na to jestli Mookie nakonci udělal správnou věc se ho vždycky ptali pouze běloši, čímž ještě přilil olej do ohně. Téma filmu v USA rezonuje i po více než 30 letech a jentak se ho tamní společnost nezbaví a budou další George Floydové apod. Čtvrtý film od Spika Lee a pokaždé byla ve filmu reference na Malcolma X. Zajímavý film, díky SkyShowtime. 4* ()

JimiH

Černoši, běloši, korejci a hispánci se snaží žít spolu v jedné čtvrti, ale co se stane, když příjde obrovské horko? Výborný film, který sice možná na první pohled straní černochům, ale po krátkém zamyšlení nad událostmi zjistíte, že problém způsobily všechny zúčastněné strany a ve výsledku nezáleží na tom, kdo řetěz násilí odstartoval. ()

..Anya

Fascinující, vskutku. Pokusím se akceptovat myšlenku, že by vůbec nějakého bělocha napadlo vybudovat si podnik v černošský čtvrti.SPOILER! Jedinej, kdo ve filmu maká jsou právě Italové v pizzerii, korejci v potravinách a potrhlej černošskej hlasatel reprodukující černošskou hudbu. Ostatní obyvatelé se jen tak bezcílně potloukají sem a tam a nadávají na makající nečernošské obyvatele jejich čtvrti. Proč se tam, kurva, serou? Myslí si, že jim ona čtvrť snad patří? Nicméně nikdo z nich nehne ani palcem u nohy, aby s tim něco udělal, popřípadě, aby sám šel třeba makat. Do místní pizzerky chodí všichni rádi až do chvíle, kdy jim horko vleze na mozek a rozhodnou se jí roztřískat a zapálit. A proč? Protože policajti, snažící se zabránit zabití majitele pizzerky, zabijou bráchu nigra, kterýho stejně celou dobu neměl nikdo rád. Neposledním paradoxem je, že nápad rozmlátit pizzerii vzkřísí k životu černošský poslíček, který jako jeden z mála musí makat a pizerka ho živí. ()

kersten

Vzhľadom k vysokému hodnoteniu, ma tento film rozhodne neoslovil, priam nudil. Dej nula bodov, humor nula bodov, napätie detto, proste nič. Videla som oveľa lepšie filmy z prostredia černošského getta a tento bol rozhodne ten najhorší. ()

gazogazo

Mám rád tyhle filmy z Ruznejch socio skupin jako třeba gummo, u nighazz sem si nebyl jistej jestli zas nebude bílý muž otrokarem a vlastně se tak nestalo a na to že to je "cernossky film" je to příjemné sebekriticky, plus taky je ze se na tom věk vůbec nepodepsal (alespoň na ripu co sem měl já) ()

Biopler

Na filme je hodnotné ako už v dobe vzniku poukázal, že rasové nepokoje v USA vyvolávajú skôr černosi ako belosi. A s prihliadnutím na budúcnosť, aj o 30 rokov, sa jedná o nadčasový film. Páči sa mi v ňom symbolika jedného horúceho dňa kde dusno vo vzduchu sa postupne premieľa i do vzťahov. Ináč sa v snímke pohybuje množstvo postavičiek, ktoré zväčša plácajú prázdne repliky a nič by sa nestalo keby sa niektoré vystrihli. Navyše postavy sú napísané v štýle, ktorý si ma nezískal, skôr protagonisti pôsobili odpudzujúco. Asi to bude najskôr černošský naturel, ktorému, ak je v takto hodnej miere prezentovaný, neprídem nikdy na chuť. ()

BDMarty007

Film Spikeho Lee, který si v něm i sám vystřihnul hlavní roli. Odehrává se v převážně černošské části Brooklynu, kde se ale mísí i jiná etnika a kultury. Velmi zajímavý a silný obraz tradičních předsudků a stereotypů etnik, které se žádné necítí v Americe úplně doma, ale ze všeho nejvíc ho žerou právě jiná podobná etnika. Mooky (Spike Lee) začne pracovat v italské pizzerii jako roznašeč. Majitel je milý chlapík, dobře se s ním klábosí, postupně je ale Mooky konfrontován i s tradičním italským rasizmem na jedné straně a militantním černošským radikálem a la Malcom X na straně druhé. Na filmu je úžasné pomalé plynutí a dokonalé vykreslení atmosféry Brooklynu (úplně fyzicky cítíte to vedro na nějž si občas protagonisté stěžují…) zaplněné řadou velmi autentických a svérázných postaviček jako například slaboduchý Radio Raheem, který neudělá ani krok bez obrovského magneťáku na rameně s řádně ohulenou muzikou. Film pomalu plyne a fascinovaně sledujete, jak se z klábosení a špičkování postupně vytrácí lehkost a humor a jedním katalyzujícím momentem rázem přerůstá do násilného konfliktu. Najednou víte, že to vlastně od začátku byl jen klid před bouří. Je pozoruhodné, že výsledkem onoho slavného amerického „tavícího kotlíku“ je stále společnost, kde jednotlivá etnika nežijí spolu, ale spíše vedle sebe, vytváří ghetta, kde platí rozdílné hodnoty a normy a na jejich rozhraní vždy dýmá konflikt. Jak křehká je hranice mezi úctou ke kořenům, patriotizmem, šovinismem, xenofobií a rasizmem! I o tom je tento film. Zajímavé je že Spike Lee se k tématu staví téměř dokumentaristicky. Nesoudí, nemoralizuje, nehledá pravdu. To nechává na divákovi. I proto je to určitě film který vám zůstane dlouho v hlavě. A doživotně budete mít pocit, že jste byli v Brooklynu a důvěrně jej znáte … ()

Manhatten

Vypadá to jako komedie, ale celou dobu to tam bublá pod povrchem a skončí to zapáleným obchodem. Vyšlehnou plameny rasismu a otázkou zůstává, kdo je horší domácí či hosté? Myslím že odpověď je remíza. Spike Lee ukazuje černobílý svět, ve kterém není lehké žít. Pokud ovšem nemáte pořádný rádio. RADIO RAHEEM :-D ()

markotter

Tohle není opravdu typ filmů pro mně. Snažil jsem se moc, snad kvůli Spikeovi Lee, ale prostě mně pohled na Brooklyn a jeho svérázné postavičky, jak celý den jenom něco řeší prostě nechytil. ()

Lumberjack

Porch monkeys, kteří celý den zevlují po ulici, poslouchají svojí muziku, nutí Italo-Američana pověsit na zeď své restaurace fotografie čerošských hrdinů a naváží se do každého, kdo si dovolí vstoupit do "jejich" čtvrtě... Nevím jestli tento film měl být kritikou nebo naopak oslavou amerických Afričanů - pro mě to byl docela odstrašující příklad rasové rovnoprávnosti v US... ()

Patrik200s

Toto je úplne šialenstvo síce v mojom okolí je čosi podobné v inom odtieni ale aj tak je to ťažko uveriteľné. Niekto urobí niečo šialené a absolútne dementné a nakoniec je z neho hrdina? Obeť? Nechápem. ()

samkko

4/10 and please do the right thing and no the bad movie. Od filmu jsem čekal rozhodně mnohem víc a v závěru mi nic nedal. Luxusní kinematografie a slušní herci/postavy, to se upřít nedá proto ty dvě hvězdy, ale jinak je celý film bez hlavy a paty, ke konci trochu vygraduje ale žádný velký zvrat zde nečekejte. ()

junxi91

Začínalo to jako taková milá komedie o soužití Sala a jeho dvou synů, kteří vlastní pizzerii v Brooklynu, s místními černochy, kteří tuto pizzerii rádi navštěvují a pizzu si objednávají. Kdyby jen nebylo té podělané Zdi slávy. Pětadvacetiletý Mookie žije se svou sestrou Jade v Bedfordu, v sobotu ráno ji proti její vůli budí, a má také přítelkyní Tinu a s ní batolecího syna Hectora. Pracuje jako roznašeč v místní pizzerii, která už 25 let patří Italo-Američanovi Salovi. Sal má dva syny - Pina, který je rasista, nesnáší Mookieho, otcovu pizzerii a celou čtvrť Bensonhurst a nejraději by odešel pryč, a Vita, který se naopak chová k Mookiemu přátelsky. Na začátku je představena spousta podivných existencí, které se pohybují v okolí pizzerie. Jedná se o starého opilce Starostu, Matku sestru, která sleduje okolí ze svého okna, Radio Raheema, který chodí po čtvrti se svým obřím kazeťákem a hraje písničku "Fight the Power" od Public Enemy pořád dokola, a také Smiley, postižený týpek, který se snaží prodávat ručně vymalované obrázky s Martinem Lutherem Kingem a Malcolmem X. Jo a také jsou tu tři staří týpci, kteří vysedávají pod slunečníkem a vše komentují. V Salově pizzerii se Mookieho výstřední kámoš a bojovník za rasovou spravedlnost Buggin‘ Out s dvěma boxery na prstech s nápisy LOVE a HATE zeptá Sala na jeho „Zeď slávy“, na které jsou fotky slavných Italo-Američanů, včetně Al Pacina a De Nira. Buggin požaduje, aby na ni Sal umístil fotky černošských celebrit, protože pizzerie se nachází v černošské čtvrti. Sal mu na to řekne, že je to jeho pizzerie a může tam mít koho chce, a tak se Buggin pokouší bojkotovat pizzerii. Žádnému dalšímu černochovi se do bojkotu moc nechce. Je horký letní den, a tak místní teenageři otevřou požární hydrant a začnou stříkat vodu všude okolo, a postříkají jednomu chlapíkovi jeho kabriolet, a tak zasáhnou policisté Mark Ponte a Gary Long. To byla dost vtipná scéna. Následně se Mookie a Pino začnou hádat ohledně rasismu a Mookie poznamená, že Pino má rád černošské celebrity, ale na Zdi je nemá. Následuje koláž rasových urážek, pronášených různými postavami – Mookie uráží Italy, Pino černochy, Latino Stevie Korejce, policista Gary Long Portoričany a korejský majitel obchodu Sonny zase Židy. Z toho by dnešní woke moc radost neměli. Pino pak nadává na černochy před svým otcem, který však chce ve čtvrti zůstat. Následující večer naklušou tři největší bojovníci za rasovou spravedlnost Buggin‘ Out, Radio Raheem a Smiley do Salovy pizerie a vážně požadují změnu Zdi slávy. Sal chce, aby Radio Raheem vypnul svůj hlučný magnetofon, což on odmítá. Buggin‘ nazve Sala a jeho syny „Guinejskými bastardy“ a vyhrožuje, že pizzerii zavře, pokud se nezmění Zeď slávy. To Sala pěkně nasere, nazve Buggina negrem a rozmlátí mu jeho rádio baseballovou pálkou. A tak dojde k výbuchu násilí, ke kterému se přidá pouliční dav a také policie, která zatkne Raheema Buggina. Policista Long chytne Raheema pod krkem svým obuškem a škrtí ho až příliš dlouho. Tohle prostě nemohlo dopadnout dobře… Pizzerie se stane obětí útoku černošského davu, který začne bývalý zaměstnanec Mookie. Nejprve to tam celé rozmlátí a následně také zapálí. Přesto má další den Mookie tu drzost chtít po Salovi svou týdenní výplatu, nakonec se oba usmíří, a Mookie dostane 500 dolarů. Rádiový DJ Mister Senor Love Daddy věnuje další píseň zesnulému Radio Rahhemovi. No, bylo to vtipné, zábavné, zazněla tam spousta hlášek, ale nakonec se to prostě celé posralo. Přesvědčilo mě to o tom, že rasismus je špatný, ale černoši si za něj často mohou sami kvůli svému násilnému chování. A přitom jim ta pizza od Sala tak chutnala! () (méně) (více)

kihsleek

Film o jednom extrémně horkém dni v Brooklynu. Co je na tomhle kousku nejzajímavější, je to, že i když je o černých a bílých (a trochu i žlutých) lidech, nikdo v něm není úplně černý nebo bílý. Každá postava, ale úplně každá, je zde vykreslena v obou polohách. Dobré i špatné, a to tak, že vyváženě. Pro mě jediný skutečně nestranný film o problematice mezirasových vztahů. Od černého režiséra, který si mimochodem i zahrál hlavní roli. Potěšil Samuel L. Jackson v roli rozhlasového DJe. ()