Neznámý voják

• Finsko Tuntematon sotilas (více)
Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní 133 min)

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Kamera:

Mika Orasmaa

Hudba:

Lasse Enersen

Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Paula Vesala, Samuli Vauramo, Joonas Saartamo (více)

Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem. Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti. (Cinemart)

subic

Beze sporu slušný a tak trochu jiný válečný film. Já jsem snad poprvé viděl, že voják, který dostane volno, tak se dostane z první linie taky domů. Finská armáda v německých uniformách bojuje za své území proti Rudé houževnaté armádě a jejich T34. A asi jsem už namlsaný z těch válečných filmů a seriálů západní produkce, nejde ani tak o ty triky, kde vybouchne efektně kde co, ale na můj vkus tam bylo i málo krve. Filmy jako třeba Rusko-Finská 9. rota (2005) a Ruský ...a jitra jsou zde tichá (2015) mě prostě zaujaly víc. 70% ()

Pitryx

Neuvěřitelně natažené nic. Válečný film, ve kterém nezaujala žádná scéna. Přesněji, nebyla žádná silná scéna. Pár dobrých jich bylo, to ano, ale na tři hodiny tedy dost poskrovnu. ()

Kimkong

Sledujeme zde snahu Finů vydobýt si za druhé světové války trochu respektu a území na svém větším východním sousedovi. Stejně jako Němci pře počáteční úspěchy skončili fiaskem. Film sleduje celé období války z pohledu jedné jednotky a především několika jednotlivých vojáků. Vzhledem k délce filmu je na to času dost. Hlavními postavami jsou mladičký poručík a a několik dalších vojáků kde pak především vyčnívá veterán předcházející zimní války Antti, který má vedení na háku, ale bojuje znamenitě. ()

RedEagleSK

Perkele mulkku vittu skeida!! Drazí přátelé tož byl jsem s filmem nespokojen jako ze šukačky s nafukovaci pannou. Ač je třeba uznat že i tenhle film vynikal v určitých drobnostech. Třeba že v dobách dané války mohl i ten nejošklivější chlap který navíc trpěl mírnou mentalní retardací poměrně lehce získat krásnou vohrndíru. To v dnešní době by měl takový buzuluk fagot problém získat vůbec invalidní důchod a na nějakou šukačku by mohl zapomenout jako češi na levnej plyn. Prostě za války k tomu přišel asi jak slepé kuře k zrnu nebo jistý mafian a grázl Vítek k postu ministra vnitra České rebubliky. Zajímavé bylo že ač Finské lesy jsou místem kde by vás a vaši rodinu do konce života v dané době nenašli ani mimozemšťané cez sledovací análni sondu, mnozí všetně hlavního hrdinu kterého jméno jsme nebyl schopen zapamatovat tak mu říkejme třeba Hoovnö Vysraneeven si radší zvolí jistou smrt ve zbytečné válce než ojíždění miniaturních koz své staré. Film byl prostě hrozná nuda chvílema rovnající se současným českým a slovenským protivládním demonstracím. Kdyby to natočili američané zajisté by to byla zábavnější podívaná.. dočkali by jsme se i nějakého neviditelného ducha Helsinek který by nad karélii létal na nějakém prototypu vrtulníku nebo létajícího talíře a hrdinně sestřeloval ruská letadla a to by nebylo vše!! Fínským vojákum by pomáhala 80-tiletá Fínska baba jaga která by pekla otrávené koláče a rozdávala by je ruským vojákum kteří by po té chcípali po tuctech v krutých bolestech!! Špičkový fínsky vědec Hulmiho Ukolen by sestrojil prototyp dronu který by denně bombardoval Moskvu, ve dnech kdy by bylo lepší počasí by bombardoval i Sibiř, a ve dnech kdy je absolutní bezvětří by jebnul raketu dokonce i na Aljašku kde by trefil Yettyho do oka. Fiktivní finský prezident s fiktivní autoritou, charizmou a inteligenci hašišák Sekaa Kombajnem by navzdory těžké drogové závislosti byl obdivován celým světem a ješte i Japonci s Rusama by mu posílali zbraně tak moc by s nim sympatizovali. Divizní generál homosexuální transka Šhukal Schlapamajen by zřídil elitní ženské komando zložené s Afrofinek které by pobýhali po karelských lesích s mačetama a sekali by Rusáky hlava nehlava, přičemž záda by jim kryla ošklivá židovka se špicatýma ušima Kundariel která by jezdila na koni a s puškou headšotovala rusáky a s rambo lukem střílela ruské tanky. Toto komando by bylo natolik efektivní že všichni bojeschopní Finští muži včetně Hoovnö Vysraneeven by zložili zbraně a požádali by o status uprchlíka v první sousední zemi (rozuměj České republice), kam by odjeli i se svýma ošklivýma manželkama a deseti dětma. Tam by vykoupili všechna drahá auta a pobírali sociaální dávky a z takhle ,,našetřených,, peněz by se odstěhovali časem do Kanady odkud by se jim ještě lépe fandilo Finsku, což by Heydrycha tak nasralo že buď by se sám odjebal nebo by byl českou justicí poslán za katr za předsudeční nenávist a prokremelské postoje, tudiž by k žádnému atentátu na Heydricha nedošlo a v Lidicích by se i nadále vesele žilo šukalo a chlastalo tak jako před vypálením. Je mi to líto ale musím nezbytně dojít k závěru že film stal za piču, ano je to v piči tak promrhanej potencial a tak dobrej film to mohl být. () (méně) (více)

Reiner

Neskutečná podívaná. Nemá smysl o tom tady dlouze psát. Musí se to vidět. Silný příběh, totální zapojení do děje... 5* ()

MichaelKey

Ten film mi strašně připomíná Bratrstvo neohrožených a teď to nemyslím zle vůči finskému studiu. Naopak. Je to skvěle natočený film. O válce v Karélii jsem doposud moc nevěděl. Měl jsem nějaký základní přehled, ale až tento film mi dal plný obraz toho, co Finové museli prožít. Je škoda, že o tomto střetu není větší povědomí. Proto tento film plně doporučuji. Občas je dobré si připomenout historii, jinak se prožije znovu. ()

teplic

Výborne natočené bojové scény. Inak dosť husto prepchaté rôznymi klišé vojnových filmov. Žiaden zázrak. ()

Stauff

Teď jsem přišel z kina a pořád mám v hlavě Anttiho Rokka s jeho suchým přístupem a bandu jeho pozvolna ubývajících spolubojovníků. Ocenil jsem pohledem Finů viděnou Rudou armádu, která nebyla tou "hodnou" stranou. Skvělý film, jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem viděl. Jasných 5*. ()

pafka

Klobouk dolu. Jeden z nejlepsich valecnych snimku, co jsem kdy videl. A myslim, ze jich mam nakoukano dost. Finska kinematografie je skvela, tohle zadnej nymand nikdy nenatoci. Pro Finy to musi byt naprosta vlastenecka a srdecni zalitost. Neumim si predstavit, co to s nimi dela. Toho se my asi nikdy nedockame. A nemyslim si, ze by predlohy nebyly. K filmu - zase se posunuly moznosti, jak natocit krutost a nesmyslnost valky, syrovost tech chvil, atmosferu pred bojem, vztahy mezi vojaky a dustojniky. Nutno videt. ()

m.xFuck

Jo, tak tohle bylo hodně obrý. Ta tříhodinová verze je trochu rozvlelá, ale jak praví stará vojenská pravda čeká se, aby se spěchalo a spěchá se, aby se čekalo. Naprostá tutovka v evropských končinách nevídaná, je vidět, že je to Finská srdcovka tahle kniha. ()

Plaque

No, je pravda, že to mohlo byť pokojne o hodinu kratšie a vôbec by to deju neublížilo, ale aj tak išlo o veľmi, veľmi dobre spracovaný film. Hlavné postavy, dej a celková atmosféra odsýpali na jednotku. Ubral by som na artových záberoch do šťastne (prípadne slastne) sa usmievajúcich očí rodinných príslušníkov. Trochu ma to totiž pripravovalo a upozorňovalo, s kým sa asi mám rozlúčiť (mladý poručík) a kto by to mohol rozchodiť (ten retardovaný vojak Ryan menom Vanhala či ako mu to hovorili). A nakoniec, keď sa zjavili tanky v plnej paráde, zachránilo to aj bojové scény.. Tie boli vo všeobecnosti veľmi dobré, realistické, projektil sa od nikoho neodrážal (veď viete, čo tým chcem...), ale zároveň boli trochu na jedno kopyto... V konečnom zúčtovaní preto vynikajúce a nadštandardné 3*, čo znie lepšie ako slabšie 4, nie? ()

solisoli

Prirovnať vojnové americké filmy, kde hrdinskí a ohľaduplní Američania vo Vietname v drsných ukážkach s hviezdnym obsadzovaním, by si mali pozrieť tento príbeh. Skvelá réžia, pôsobivá výprava, výborná kamera a casting. Úžasné scény. O to to bolo výnimočnejšie, že príbeh ktorý nie podľa skutočnosti, bol až príliš skutočný. Pravda je vždy rovnaká. Nejakým nenažrancom nestačí mať veľa, ale chcú viac, až do zamordovania. Tragédia je, že vždy do toho svinstva sú zapletení nevinný ľudia, ktorí za takýchto hajzlov platia tu najkrutejšiu daň. Bravo Fínska kinematografia. ()

srolyma

Tři hodiny a v podstatě se tam nic nedělo. Nejdřív vojáčci chodili po lese směrem kupředu, aby se v polovině filmu obrátili a mašírovali zase pro změnu čelem vzad. Občas si vystřelili a občas vystřelili na ně. Ale aspoň pár informací z méně známého finsko-ruského konfliktu to přineslo, když už nic. Ale kdo je ten zatracený neznámý voják jsme se stejně nedověděli. ()

backi

Film, ktorý má čo povedať predovšetkým ubolenej fínskej duši. Pre ostatných divákov akútny nedostatok bližších informácií o zobrazenom konflikte. Napriek tomu silný zážitok. ()

Blazis34

Tříhodinová řežba bez servítek. Kolik akce film nabídl je až neskutečné. Stejně jako počet vypálených kulek a "mrtvých". Neznámý voják mě hodně překvapil, nečekal jsem takto kvalitní válečné drama. Neokoukaní hrdinové, nepředvídatelný děj a akce bez ostychu. Opravdu pro mě velké překvapení s velkou kvalitou. Hodnotím za lepší čtyři hvězdy - 85%. ()

spotczek

Románovou předlohu neznám, v podstatě nevím o tomto tématu vůbec nic, ale i díky Remarkovi či Barbussovi, na jejichž práce jsem si při sledování nejednou vzpomněla, mi připadá, že se jedná o snahu o co nejrealističtější zobrazení toho, co se tehdy z pohledu Finů v karelských lesích dělo. A jestli jsem to pochopila správně, tak se ve Finsku tvůrci k bestselleru neustále vracejí a každý pojímá ony události trochu po svém. Dříve šlo víc o humornou notu, protože se přece po konci války nemůžeme pořád mračit, když to všechno konec konců mohlo dopadnout tisíckrát hůř. Dnes už si leccos můžeme říct hezky od plic, rozhodně si nemusíme hrát na bůhvíjaké hrdiny. Co mě překvapilo, a netuším, jestli to bylo předlohou nebo finskou povahou, že se ve filmu celkem hodně zpívalo... Tři hodiny jsou sice hodně dlouhá doba. Ani si nejsem jistá, že mě osud některého z příslušníků kulometné roty nějak zvlášť zaujal. Proto si ani nemyslím, že bych chtěla to celé vidět znovu jako seriál (vznikal po filmu). Ale možná je to chyba, protože právě v seriálu by se člověk víc seznámil s jednotlivci a víc by ho to vtáhlo do děje. Nicméně právě ona délka, právě onen odstup a syrovost jsou tím, co dokáže popsat nesmyslnost boje a zoufalost nespravedlivé prohry, které jediné jsou výsledkem podobných konfliktů, s nimiž doufám (i díky těmto "očistným" počinům) nebudeme mít vlastní, osobní, bytostnou zkušenost. ()

blondboss

Táto verzia legendárneho fínskeho vojnového príbehu ma zaujala asi najviac. Je to asi tým, že tento snímok bol natočený ozaj moderným spôsobom, v ktorom bolo vidieť namakané scény, prepracované bojové sekvencie a veľká dávka emócií. Navyše tu bolo cítiť celkom slušný rozpočet, takže v rámci svojho žánru je toto jeden z najlepších európskych filmov vôbec. 75 % ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)