Hrabě Monte Cristo

• Česko Hrabě Monte Christo (více)
Francie / Německo / Itálie, 1998, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Josée Dayan

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Scénář:

Didier Decoin

Kamera:

Willy Stassen

Hudba:

Bruno Coulais

Gérard Depardieu, Ornella Muti, Jean Rochefort, Pierre Arditi, Stanislas Merhar, Julie Depardieu, Florence Darel, Michel Aumont, Hélène Vincent (více)

Epizody(4)

S velkými ambicemi sáhli znovu francouzští tvůrci po slavném románu Alexandra Dumase "Hrabě Monte Christo". Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky... Producenti, scenárista Didier Decoin a režisérka Josée Dayanová vsadili na jistotu - nejen co se předlohy týče, ale i co do hereckého obsazení. V titulních rolích Edmonda Dantese a Mercedes uvidíme Gérarda Depardieua a Ornellu Mutiovou a jejich děti coby mladé snoubence Guillauma Depardieua a dceru Mutiové - Naike Rivelliovou. Jean Rochefort, Pierre Arditi, Michel Aumont, Jean-Claude Brialy a Christopher Thompson patří k francouzské herecké elitě. A jak se zdá, tvůrci vsadili správně. Nová filmová verze Hraběte Monte Christa slaví úspěchy po celé Evropě. Některé příběhy jsou zkrátka nesmrtelné, a tak máme potřebu je znovu a znovu vyprávět. (oficiální text distributora)

Bozvav

Velmi zdařilá adaptace, ve které byl maximálně využit um všech zúčastněných. Také krásná hudba, dokonalé kostýmy, nádherné scenérie, výborné dialogy atd. Jen ten Depardieu mi prostě do role Dantese nepasuje a nepasuje. Viděno po třetí a pořád mi tam vadí. Spíše si měli prohodit role se svým pomocníkem, ten by se mi jako Dantes líbil mnohem více. Celkově dojem velmi dobrý, viděno po letech a pořád baví jako poprvé. Za mne 95%. ()

warrenur

Hoci zo zaciatku az neprijemne zrychlene, nasledne vsak celkom kniznej predlohy drziace spracovanie. Ocakaval som velkolepejsi nastup na cestu pomsty, ci zavan orientu. Napriek tomu vsak podareny Monte Cristo. Kiez by spravili remake v ktorom by z Dantesa vyzarovalo odhodlanie a nezmieritelnost tak, ako v knihe. Skoda. ()

bozka10

Nemám šajnu čo má donútilo v škole čítať túto knihu,ale už vtedy to bolo vynikajúce,a táto filmová adaptácia, videná dávno,znovu som sa k nej vrátil a nestratila nič na svojom čare, skvelá mini séria s parádnym Gerardom. ()

kkarx

Po letech si snad můžeme bez výčitek už přiznat, že i přes některé chyby jde o nejlepší a nejpřitažlivější zpracování románu a Depardieu je v roli uhrančivý (až na to vězeňské panděro). ()

foundation

Ja neviem, mne sa tento Montak pacil najviac. Mozno preto ze som ho videl ako prveho ale ani po zhliadnuti dalsich dvoch verzii som uz nazor nezmenil. Depardieu tu je vyborny a mne do tej role sedel. Trochu ine ako kniha ale velmi dobre, hoci jej kvality to samozrejme nedosahuje. 85 percent. ()

P. J. D.

Kvalitní ztvárnění celosvětového bestseleru. Filmy Francouzi prostě točit umí, to se musí nechat. Hlavní hrdinu, kterého ztvárnil Depardieu je zahrán skvěle, jak tento herec jenom umí. Ani záporné postavy nejsou o nich horší. Kamera tu přímo exceluje a špatná není ani hudba. Co mi ale vadí je ta televizní kvalita, která tomu podráží nohy. 4/5. ()

KafuR

Ze začátku jsem se zhrozil, co na tom může trvat 8 dílů, když ta nejlepší pasáž z vězení se odkrouhne tak rychle, že jsem ji skoro propásl krátkou procházkou do kuchyně, nepočítám-li to, že jedna scénka této vězeňské minipasáže pak slouží jako exotické pozadí pro titulky na začátku každé epizody, snad proto, abychom nezapomněli, že tato pasáž tam opravdu také byla. Jinak je vidět, že Edmondovým krajanem je také Fantomas, role totiž střídá stejně obratně, jenom kamufláž trochu flákal, protože maskování velkého nosu za ještě větší, občas také s kolárkem a kotletama, by mohlo stačit tak akorát na slepého v tunelu. S celkovým zpracováním ale spokojenost, knížku jsem sice nečetl, přesto však doufám, že tato verze nepřinutila Dumase obracet se v hrobě jak vrtule. ()

tranquill

"Mě nezajímá, jak se jmenujete, důležité je, jaký jste člověk!" Alexandr Dumas psal honosná slova a první dvě části byly rozhodně dobrodružné a zajímavé, druhá polovina série mne však začala nudit, škoda. "Počkej, vždyť upadnu..Tak se zvedneš..Vždycky se dá vstát!" ()

Agarwaen

Dá se o tom říct to samé co o knize - zdlouhavé, překombinované, "užvaněné". Naštěstí se mi ten seriál líbil po visuální stránce, takže jsem nemusel přepínat. ()

sigf07

Tak takhle by měla vypadat adaptace slavného románu. Velice si cením toho, že autoři do scénáře zbytečně nezasahovali, jednoduše převedli celý román na plátno a nesnažili se jej za každou cenu osekat na klasický devadesátiminutový snímek. Ono toho v tomto případě ani moc na zkracování není. Podobně jako v jiné Dumasově díle má každá scéna určitý smysl, buď pro samotný děj nebo pro vykreslení charakteru postav a pravdou zůstává, že šest hodin stopáže vám uběhne jako voda. Depardieu názorně ukazuje, že je jedním z největších francouzských herců součastnosti a že mimo rolí komediálních skvěle zvládne zahrát i v dramatu. O Ornelle Mutiové, Merharovi, Rubinim nebo Rochefortovi ani nemluvě. Troufám si říct, že by Dumas byl s touto Dayanovou adaptací spokojen. ()

crackonosh

Velké zklamání milovníka hraběte Monte Christo. První díl naprosto zmatečný, chybí zásadní souvislosti i vysvětlení motivací jednotlivých postav. Abbé Faria, v knize zásadní iniciační postava, je redukován do dvou minut. Haidé téměř úplně vypuštěna. O ostatních postavách nemluvě. Nemám nic proti zásahům do předlohy, pokud prospívají výsledku, rytmizují děj a vypouštějí hluchá místa. Ale v tomto případě jsem měl pocit, že většina změn byla k horšímu. Bohužel. ()

007.

Nejlépe zpracovaný příběh, co jsem viděl. Knihu jsem četl několikrát a u tato zpracování má několik drobných chybiček, které mi ale nevadí až na dvě, na závěrečnou scénu, kdy Mercedes a Admont Dantés se setkají a zůstanou spolu, čož v knize končí přesně naopak a Hrabě Monte Cristo odplouvá s princeznou a na milenku, kterou si hrabě Monte Cristo opatřil a kterou v knize neměl. 95% ()

Luxocculta

Přehnaně natažené. Naproti tomu začátek ve vězení je zcela odbytý, stejně jako zúčtování s nepřáteli. Depardieu jako Dantes působí spíš komicky než tajemně. Díky jemu je to celé baňaté, nosaté, zavalité a neohrabané. Kdybychom alespoň mohli mluvit o Ornelle, ale té je tam ještě méně než dramaturgovy soudnosti. Divák si s Dantesem vytrpí své, protože to má asi o čtyři hodiny delší stopáž, než je zdrávo a není na co koukat. 50 % ()