Hrabě Monte Cristo

• Česko Hrabě Monte Christo (více)
Francie / Německo / Itálie, 1998, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Josée Dayan

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Scénář:

Didier Decoin

Kamera:

Willy Stassen

Hudba:

Bruno Coulais

Gérard Depardieu, Ornella Muti, Jean Rochefort, Pierre Arditi, Stanislas Merhar, Julie Depardieu, Florence Darel, Michel Aumont, Hélène Vincent (více)

Epizody(4)

S velkými ambicemi sáhli znovu francouzští tvůrci po slavném románu Alexandra Dumase "Hrabě Monte Christo". Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky... Producenti, scenárista Didier Decoin a režisérka Josée Dayanová vsadili na jistotu - nejen co se předlohy týče, ale i co do hereckého obsazení. V titulních rolích Edmonda Dantese a Mercedes uvidíme Gérarda Depardieua a Ornellu Mutiovou a jejich děti coby mladé snoubence Guillauma Depardieua a dceru Mutiové - Naike Rivelliovou. Jean Rochefort, Pierre Arditi, Michel Aumont, Jean-Claude Brialy a Christopher Thompson patří k francouzské herecké elitě. A jak se zdá, tvůrci vsadili správně. Nová filmová verze Hraběte Monte Christa slaví úspěchy po celé Evropě. Některé příběhy jsou zkrátka nesmrtelné, a tak máme potřebu je znovu a znovu vyprávět. (oficiální text distributora)

Pierre

Nečetl jsem slavnou knížní předlohu ani neviděl žádnou jinou zfilmovanou adaptaci, takže jsem se zde s příběhem opravdu zcela seznamoval a neměl jsem možnost žádného srovnání. Snad i proto mi zde narozdíl od Bídníků docela seděl Gerard Depardieu. Je pravda sice trochu moc kulatý a bambulovitý, takže mu jde hůře uvěřit třeba několikaletý hladomor, ale typově nevhodnou volbu vynahrazuje opravdu solidním herectvím, kdy hlavně jako abbé dokázal působít i docela strašidelně. I když se zpočátku mohlo zdát, že mě nebude něco tak krutého homba za pomstou na půde čtyř 90minutových sníměčků bavit, opak byl pravdou. Pan Edmond Dante mi sice nebyl tak sympaticky, ale určitě mi přišel zajímavý a celé to měl docela zajímavé promyšlené, což minisérie stihla na svém velkém prostoru detailně zabrat. Všechny postavy, kterým dluží odplatu zase měly nějaký svůj vlastní příběh a byly něčím jiným zajímavé. Především všechny vedlejší linky okolo prokurátora Villeforta mě bavily. V samotném ústředním příběhu Edmanda Dantese zase nechyběl i kus romantiky. Mohu říct, že do všech čtyřech části jsem se postupně dobře ponořil. Po filmařské stránce mi to taky nepřipadalo špatné i přes pouhou televizní produkci. Takže zatím bez znalosti dalších adaptací mohu hodnotit tuto první viděnou jako povedennou a dát ji opravdu poctivé čtyři hvězdy. ()

fragre

Příběh, který mám rád od dob dětských, který ale v této verzi fatálně klopýtá na obsazení hlavní role. Dle románu, pokud si má chabá paměť vybavuje, byl HMC štíhlý, s bledým protáhlým obličejem, černým vlasem a pronikavým pohledem. Tuším, že byl v románě dokonce přirovnán k Polidoriho Upírovi - lordu Ruthwenovi. G. Depardieu má však tak výrazně selskou vizáž, s tou kulatou hlavou, bambulovitým nosem na stranu a mohutnou postavou, že tu roli prostě zabíjí. To se nedá zachránit ani herectvím, které mu neupírám. Zbytek(obsazení, kostýmy, reálie) celkem jde, ale nestačí to. ()

kaylin

Výborná televizní adaptace skvělého románu, která mě prostě dostala. Gérard Depardieu je skvělý herec a tady to dokazuje na plné čáře a většinu ostatních herců snadno předčí, a to jsou zde další legendy evropského filmu. Skvělý příběh, který nestárne a který ukazuje, že pomsta je spravedlností, která je mnohdy spravedlivější než zákon. ()

Marci

Předlohu jsem nečetla, ale myslím, že v některých momentech se knihy tahle verze držela jen velmi volně. Ale mě se moc líbila. Gérard Depardieu byl Edmond Dantes podle mých představ a jak skvěle si vychutnával pomstu! Vůbec celý seriál byl pojatý velmi velkoryse ať už výpravou, kostýmy i stopáží. Přibyl tak další klenot do pokladnice adaptací této klasiky. ()

rt12

Vše bezvadně šlapalo, tak jak mělo. Jen mi vadil výběr herečky na roli Mercedes (Ornella Muti). Je sice hezká, ale hrát neumí. ()

Damiel

75 % - Ač na seriály normálně nejsem, tenhle jsem rozkoukal z dlouhého času jednoho lednového večera roku 2002 v libereckém hotelu Babylon a po návratu domů jsem si nenechal ujít ani zbytek. Až na ten "koupací konec v moři" to bylo na poměry televizní adaptace hodně dobré. Myslím, že větší časový prostor poskytuje tematice pomsty hraběte Monte Christa lepší vyznění než celovečerní film (to je taková rychlokvaška). ()

radektejkal

Jsou filmy (především knižní adaptace, a ještě především seriálové verze), u nichž je hlavní hrdina tak výrazný a dominantní, že splývá s hercem, kterého posléze lze od jeho role jen obtížně oddělit, případně nahradit někým jiným. Myslím tím třeba Gérarda Barraye jako D´Artagnana, Güntera Lamprechta jako Franze Bieberkopfa, anebo Jeana Maraise jako "kapitána a hraběte". V posledním případě se však Gérard Depardieu zhostil své role (i přes svůj zřejmý vizuální hendikep) velmi dobře - ale co naplat i Hrabě Monte Cristo může být jen jeden... Druhou podnětnou událostí tohoto zpracování byl přesun tematického těžiště z infantilně romantické potřeby "spravedlivé odplaty" v dobrém i ve zlém na "korupční řešení" téhož, které už není tak infantilní a vůbec ne romantické, a přebývá spíš v srdci dospělých. Kvalita jednotlivých dílů má sestupnou tendenci, poslední je nejhorší, závěr neodpustitelný, protože staví celou Dumasovskou filosofii, se kterou celé toto dílo budováno, na hlavu. A jaká je to filosofie? Edmond byl postižen zlem, které se usídlilo i v něm. Doufal, že když odstraní prvotní zlo, bude takový jako byl dříve. Ale kdo je infikován zlem, se po vyléčení nevrací do původního stavu dobra. ()

higuain

Gérard Depardieu jdoucí přes mrtvoly, okouzlující Ornella Muti a vynikající hudba Bruna Coulaise, bez který by to nemělo ani zdaleka tak podmanivou atmosféru. Asi nejlepší Monte Cristo. ()

ilemas

Další můj velmi oblíbený román zpracovaný jako tv seriál se skvělým G.Depardiuem a mou v mládí oblíbenou herečkou Ornellou Muti. Skvělé herecké výkony. ()

ZoltanCZ

Velmi dobré. Rozdělení na 4 díly této adaptaci pomohlo, rozhodně nejlepší Hrabě Monte Cristo, který jsem viděl. ()

/Pablo

Jedno z nejlepších zpracování dnes již klasického stejnojmenného románu Alexandra Dumase. Film, který se poměrně přesně drží mé oblíbené knižní předlohy, nabízí (na rozdíl od jiných adaptací) perfektně zpracovanou pomstu Edmonda Dantese, téměř tak jak je vylíčena v románu. Přesto si myslím, že pasáž v pevnosti If mohla být mnohem více rozvedena. Podobně tu postrádám střetnutí Villeforta s Benedettem v soudní síni, které naopak ve verzi s Chamberlainem nechybí. Kostýmy jsou nádherné, ústřední dvojice Gérard Depardieu – Ornella Muti rozhodně nezklame, ale ta hudba mně přijde poněkud těžkopádná a nevýrazná. Nebýt toho naprosto nevhodného závěru uvažoval bych i o pěti hvězdičkách. Na evropské poměry, v rámci žánru a s ohledem na románový přepis však jde o zdařilý film, tudíž 4 hvězdičky si zaslouží. ()

Jack_D.

Tento serial je lepsi nez vsechny filmy dohromady. Gérard Depardieu je proste dokonaly a jeho hrabe Monte Christo je nezapomenutelna postava. ()

Martin741

Vyborne filmove spracovanie knihy Dumasa od rezisera Josée Dayan-a. Strhujuci dej, hlavny herec GHerard Depardieu a mnozstvo vedlajsich postav zarucuju divakovi pravidelnu porciu vybornej filmarciny. K tomu stovky zvratov, vedlajsich udalosti a vyborn dialogy. Nadhera : 88 % ()

O´Neill

Excelentní minisérie, která je o mnoho lepší než klasický film. Monte Christo patří mezi takové ty kultovky, na které se rád zavzpomínám i po letech. A navíc excelentní výkon Gérarda spolu s brilantním scénářem, a perfektní hudbou. Zkrátka minisérie jak má být...Už si brousím zuby na knihu :) ()

Radush

Hrabě Monte Cristo je jeden z mých nejoblíbenějších příběhů a tato jeho verze je podle mě vůbec ta NEJÚŽASNĚJŠÍ. I po několikátém zhlédnutí jsem ani na vteřinku neodtrhla pohled z obrazovky. Je super, když se můžete na to samé koukat znovu a znovu a přitom vás stejně překvapí něčím novým :) Pomsta je sladká! ()

KajusaK

Nic zajímavého jsem na tohle seriálu nenašla.Kniha je mnohem lepší,tohle je zkomolenina, zbytečně dlouhá, o ničem. ()

dr.fish

Myslím, že se poprvé v historii Monte Christa někomu podařilo přenést na plátno alespoň kus té síly velkého příběhu románové klasiky. Doposud to bylo všechno nemastné neslané, tady to gradovalo a těšil jsem se jak Monte Christo skolí dalšího padoucha. Velmi slušné.80% ()