Hrabě Monte Cristo (TV seriál)

• Česko

• angličtina

The Count of Monte Cristo

Gróf Monte Christo

Dobrodružný / Romantický / Drama / Historický

Francie / Německo / Itálie, 1998, 6 h (Minutáž: 90 min)

Josée Dayan

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Didier Decoin

Willy Stassen

Bruno Coulais

Gérard Depardieu, Ornella Muti, Jean Rochefort, Pierre Arditi, Stanislas Merhar, Julie Depardieu, Florence Darel, Michel Aumont, Hélène Vincent, Constanze Engelbrecht, Jean-Claude Brialy, Inés Sastre, Sergio Rubini, Patrick Bouchitey, Stéphan Guérin-Tillié, Guillaume Depardieu, Julien Rochefort, Naike Rivelli, Stéphane Boucher, Micheline Presle, Roger Dumas, Mattia Sbragia, David Saracino, Christiane Rorato, Albert Delpy, Jean-Christophe Bouvet, Renato Scarpa, Serge Marquand, Annick Alane, Philippe Clay, Frédéric Gorny, Jean-Marc Thibault, Thierry de Peretti, Michel Bompoil, Jacques Boudet, Sergio Fiorentini, Dominique Besnehard, Alain Ganas, Patrick Bordier, Gilles Treton, Pierre Forest, Georges Moustaki, Serge Merlin, Maria Pia Calzone, Jacques Disses, Alain Stern, Luc Delhumeau, Daniel Martin, Roland Blanche, Max Vialle, Marie-Françoise Audollent, Alain Moussay, Bernard Garnier, Fabienne Mai, Alain Frérot, Philippe Lehembre, Dimitri Rataud, Jean-Michel Lahmi, Rodolphe Pauly, Michèle Bardollet, Christian Ameri, Laurent Arnal, Emanuel Booz, Roland Munter, Eric Averlant, Hichem Rostom, Candice Hugo, Gerhard Acktun, Christophe Le Masne, Mariolina De Fano, Roberto Corcione, Ciro Capano, Marco Stefanelli, Franco Silvestri

Správná pomsta si žádá svůj čas a toho se Depardieuově Monte Christovi věnovalo dostatek. Přesto mě mrzí určitá "nezvrásněnost" celého příběhu, jehož vyprávění ani zdaleka negraduje tak často, kolik má příležitostí. Plyne to zřejmě z režisérovy nedůslednosti. Dá se to tušit už v úvodním díle. Edmond Dantes již mnoho let neviděl přátelskou tvář a abbé Faria ještě o trochu déle. Setkávají se. Mohou se poprvé dotknout jiného člověka po takové době. Nic z toho. Jakoby Dayan předem vzdal možnost se vcítit do lidí v této situaci. +++++ Mám však radost z relativně logického scénáře, který se poměrně věrně drží předlohy, ale dovolí si v závěru zásadně uhnout - SPOILER - odpuštění, které Monte Christovi umožní být opět Dantesem - KONEC SPOILERU. Někomu to může připadat jako svatokrádež, ale v dění jsem si podstatných děr nevšiml. Solidní práce, s dobře vybranými herci, jen ten hlavní... je takovej divnej. Ne že by Depardieu předváděl nějaký strašlivý výkon, ale uvěřit takovému zjevu s výraznou postavou i obličejem, že si lidé kolem něj nevšimnou, že Monte Christo, Buzzoni, Vilmor atd. je jeden a tentýž člověk, to chce hodně důvěřivého diváka. +++++ Bůhvíproč mám touhu zmínit ještě jednu nepodstatnou výtku. Seriál se jeví dosti výpravně, kostýmy, rekvizity, interiéry i exteriéry jsou až na určité výjimky velmi přesvědčivé (If), ale ta scéna na lodičce zmítané bouří... Ten bazén tam každý musí vidět. Na volném moři stojaté vlnění nevznikná, tam jsou vlny postupné. Silné ***.(19.10.2014)

Ak by som mal ohodnotiť Monte Christa podľa jednotlivých dielov, tak prvý a posledný sú za 4, tretí a druhý za 3 hviezdičky, ale ako celok zanechávajú dobrý 80% dojem. Najväčším ťahúňom tohto televízneho projektu je bezpochyby GÉRARD DEPARDIEU, ktorý dominuje každej scéne a jeho herecká charizma obohacuje každý záber. Jednu z vecí, ktorú by som Monte Christovi vytkol, je jeho úvod, keďže sa vo väzenskej pevnosti zdržíme iba niekoľko minút. Román som síce nečítal, ale z hľadiska potrieb filmu je to určite atraktívna časť príbehu. Pri porovnaní Monte Christa s francúzskymi televíznymi projektami z poslednej doby musím povedať, že nedosahuje kvalít Bedárov, ale je o niečo lepší ako Napoleon.(28.11.2004)

Předlohu jsem nečetla, ale myslím, že v některých momentech se knihy tahle verze držela jen velmi volně. Ale mě se moc líbila. Gérard Depardieu byl Edmond Dantes podle mých představ a jak skvěle si vychutnával pomstu! Vůbec celý seriál byl pojatý velmi velkoryse ať už výpravou, kostýmy i stopáží. Přibyl tak další klenot do pokladnice adaptací této klasiky.(22.10.2007)

Už nevím, kdy jsem to hodnotil svými 5ti hvězdami, ale teď jsem to viděl asi po deseti letech znova, a musím si stát za každou hvězdou. Což je úžasné. Pořád mě baví ten nádherný vizuál, slvaný příběh krásně načechraný a uhlazený, a Mercedes je pořád kočka :D Když vezmu v potaz ty různé americké zpizděné verze, přidávám šestou hvězdu. Udělal jsem si filmový večer, a pustil si všechny díly za sebou. A byla to opravdová kulturní strava, žádný popcornový výplach, a ještě den dva jsem o tom všem musel přemýšlet. Chtěl jsem na to pořád vzpomínat - na ten příběh i na jeh stvárnění. A to už jsem to viděl asi 3x nebo 4x v minulosti.(29.7.2017)

Depardie jako hrabě Monte Christo? Překvapivé, ale překvapivě funkční. ne tak démonicky dokonalé jako Chamberlain , ale na druhou stranu je tohle asi nejlepší zpracování Dumasova románu. Je to sice seriál z dob, kdy televizní tvorba vypadala hodně televizně a slovo quality tv vzniklo až o pár let později, ale jako odvyprávěný příběh poutavé.(9.12.2020)

• - Gérard Depardieu si v této minisérii zahrál po boku svých dvou dětí Julie a Guillauma. (Salgafo)

• - Natáčelo se též na Maltě. (Cucina_Rc)