Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostič, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker, Ezra Godden, John Adams, Freerk Bos, Josefien Hendriks, Wil Röttgen, Dean Mitchell, Nolan Hemmings

Jeden z nejlepších seriálů všech dob. Perfektní skloubení atmosféry, hudby, výpravy a hereckých výkonů. Deset hodin kvalitního válečného filmu, mapujícího působení elitní vojenské jendotky za druhé světové války, tréninkem počínaje a poválečnou situací konče. Nejpůsobivější je nejspíš část, odehrávající se v zasněžených lesích Ardén. Takhle válka prostě musela vypadat. A věru, i když jsem military fanoušek, takovou válku bych asi zažít nechtěl. A to je poprvé, co jsem tenhle pocit měl. Tady ta protiválečnost zatraceně funguje.(31.12.2006)

Vlastně ten seriál poškozuji, když dávám pouhé čtyři hvězdičky, protože jde v každém ohledu o vynikající řemeslo a jeden z vrcholů žánru. Realisticky podané válečné drama, skvěle obsazené s dobře nastíněnými charaktery, bez laciného patosu a zároveň s dostatečně velkým rozpočtem, aby vznikl divácky atraktivní seriál. V zásadě mi vadí jen ten americky zkreslující pohled na 2. světovou válku, který si naplno uvědomí snad jen dobrý znalec historie. I když Bratrstvo neohrožených je v zásadě civilní, absentuje tam ten tradiční nechvalně známý patriotismus, divák se pochopitelně při sledování seriálu nedoví, jak nízká byla bojová morálka amerických jednotek na západní frontě, jak nízká byla vůbec podpora války na evropském kontinentě mezi americkou veřejností. Spojené státy byly dlouho ve vleku politiky izolacionismu, částečně díky špatné zkušenosti ze svého angažmá v 1. světové válce. Evropská válka nebyla populární a vlastně až drastické záběry z koncentračních táborů a líčení německých zvěrstev na sklonku války dodatečně odůvodnily v očích veřejnosti vstup do války a válečné ztráty. Proto taky protižidovské pogromy přitáhly tak silnou pozornost. Americké velení s ohledem na veřejné mínění doma chtělo minimalizovat ztráty a vedlo válečnou kampaň nesmírně opatrně. Obvyklá taktika byla intenzivním bombardováním a dělostřeleckým ostřelováním zdecimovat protivníka tak, aby nekladl pokud možno žádný odpor. Ještě v posledních měsících války, kdy stály americké jednotky proti demoralizovanému nepříteli, kterému docházely pohonné hmoty a proviant, postupovaly v průměru o 3-5 km denně, i když měly drtivou převahu. Spoustu těchto věcí se prostě divák seriálu nedoví nebo se je přinejmenším nedoví v plném rozsahu. I když i na západní frontě se umíralo a strádalo, je to nesrovnatelné s tím, jaká dramata probíhala na východní frontě nebo během partyzánské války. Celkový dojem: 90 %.(11.5.2007)

Některé díly jsou "jenom" skvělé, některé jsou přímo mistrovským dílem. Zejména části šest, sedm a devět - BASTOGNE, BOD ZLOMU a PROČ BOJUJUEME. Ten posledně jmenovaný mi doslova vyrazil dech. Mimochodem, pátý díl KŘIŽOVATKY režíroval sám Tom Hanks a používáním zajímavých prostřihů mezi dvěma časovými rovinami a používáním neobvyklých pohledů kamery dokazuje, že je nejen skvělý herec, ale i režisér. Celkově se skláním v hluboké úctě před tvůrci této desetidílné geniality - za dokonalou filmařinu, za absenci otravného patriotismu a za hluboké lidství, které prostupuje všemi díly. Pánové a dámy, tady ani 5 hvězdiček nestačí!!!!(1.7.2003)

Nechci působit jako kazišuk. Mě se Bratrstvo líbí svým námětem i zpracováním (třeba seskoky stovek parašutistů jsou úžasně natočené, co chvíli si říkáte "sakra, to byl ale pěkněj záběr"). Ale něco je na něm špatně - tvůrci totiž mají členy Easy Company za hrdiny stojící na piedestalu. V seriálu tyhle postavy vůbec nepůsobí jako lidé, těžko si k nim nacházíte vztah. Navíc je jich moc a mě osobně se pletou. Z řady mi vyčnívá jenom Winters Damiana Lewise, protože je skvěle zahraný (někdy mě u televize udržuje jenom fakt, že za chvíli ho zase uvidím), a David Schwimmer (!), protože jako jeden z mála má jakž takž utvořený charakter postavy. A to je všechno. Na ostatních postavách mi vůbec nezáleží a to je špatně, vždyť ta "člověčina" by vás měla přitáhnout k obrazovkám, ne nějaká "ratatata-kryj mě-ááá-Smith to schytal" akce. Zbytek hodnocení doplním, až po skončení seriálu............... A ono ne a ne a ne. Poslední díl je úplně o ničem, prestože chce vzbudit emoce, ale vám je většina postav úplně ukradená, tudíž je vám jedno, že se s nimi loučíte. Ubírám hvězdičku. Přes všechny jeho kvality se na tenhle seriál znovu dívat nebudu. PS: A opovažte se mě obvinit z toho, že ten seriál nedocením, protože je pro chlapy. Třeba Black Hawk Down patří k mým oblíbeným filmům. Amen.(26.4.2006)

1. Dil. Tak ten je takovej seznamovaci. Rota E se cvici a seznamujeme se s jejima clenama. Akorat skoda, ze se o jednotlivejch clenech nedozvime vic, i kdyz by to mozna jen zdrzovalo. Ale takle zatim nevime prakticky ani jmena a mozna by tu mohlo bejt vic cviceni, takle vetsinou jen pobihaj. Navic je tu neschopnej velitel v podani Schwimmera, kterej hraje celkem obstojne a kterej svy vojaky jen buzeruje a kdyz prijde na akci, tak na to nema. Sice to je nesympaticka postava, ale prijemna zmena, oproti jinejm velitelum drsnakum, ktery taky buzerujou, aby na konec svy vojaky zachranili. Navic se tu na okamzik mihne Simon Pegg. A ackoliv tu jeste neni zadna akce, tak je to poutavy, kamera a hudba jsou skvely, finance uz tu jsou videt a ani na okamzik to nenudi. Jen ty uvodni 5 minutovy kecy dedku byly otravny. 4*. 2. Dil. Opet na zacatku dedci kecaj nejaky kraviny, ale nastesti ne dlouho. Dil zacina naprosto dokonalym vysadkem, kterej predci leckterej valecnej film, neco tak uchvatnyho jsem dlouho nevidel. A po chvilce motani po lese se jde do akce - zniceni del. A to je fakt paradni akce, akorat skoda, ze o postavach opet nic nevime, takze clovek ani nepozna, jesli je to rota E nebo i nekdo jinej. A dostane tu krapet vic prostoru sympatak Neal McDonough. Sice jsem cekal, ze se bude bojovat na plazi, ale nakonec si nemuzu stezovat. Skvelej dil, 5 *. 3. Dil. Tak tu mame opet kecani dedku, takze predpokladam, ze to bude na zacatku kazdeho dilu a uz to nebudu komentovat. Tentokrat se bojuje o mesto, zhruba 30 minut a je to fakt neskutecna rezba. Pak je sice chvilku pauza, ale za chvili uz se bojuje o nejakej kopec a tentokrat se do boju uz zapoji tanky, takze neni nouze o ustreleny nohy a dokonce tu je jedno libovy prejeti tankem. Akorat ve vojacich uz tu je takovej bordel, ze uz clovek absolutne nevi, kdo je kdo. Dalsi skvelej dil - 5*. 4. Dil. Dej se presouva do Holandska, kde ma jit o snadnou akcicku. Nejdriv se pul hodinky nic nedeje a v meste to vypada jako kdyby uz valka nebyla a kazdej slavi. Pak samozrejme prijdou nemci a zacnou boje ve vesnici, kde neni nouze o rozstrileny baraky. Za chvily je ale po bitve a dej se zacne motat okolo jednoho ztracenyho vojaka. Nakonec musi rota E spolu s ostatnima ustoupit. V tomhle dile neni moc akce, ale co tu je, tak je super. Navic se tu na okamzik mihne Schwimmer, kterej stihne naprudit jednoho vojaka. A uz sem zacal par vojaku z roty E poznavat. No ale chtelo by to vic bojovani, takle to jsou jen dobry 4*. 5. Dil. Prvni dil, kterej me nudil. Sice ne nejak extremne, ale z predchozich dilu jsme byl dost zmlsanej a ted najednou jeden ukecanej dil. Zacatek je docela slusnej, akcicka u krizovatek, jenze nejakej chytrak vymyslel, ze se to pojme jako vzpominani pri psani zpravy a tim, ze se akce prerusuje zaberama na to psani, tak to ztraci na atmosfere. No a po nakejch 20 minutach se prestane bojovat a zbytek uz se toci okolo Winterse a nic se nedeje a nudi to. 3*. 6. Dil. Tenhle dil neni opet moc akcni, prestrelek tu je jen par, ale vynahrazuje to depresivni atmosfera, kdy kamaradi umiraj, nejsou leky, obleceni, jidlo ani munice a musi sedet v lese a hlidat. Navic se to cely toci okolo lekare, takze neni nouze o krev. Zajimavej dil, ale uz jsem videl lepsi, 4*. 7. Dil. Na zacatku dilu jsou vojaci opet ve stejny prdeli jako v dilu minulym, takze se jen povalujou v lese. Ale tentokrat to neni o medikovi, takze to nepusobi uz tak depresivne a obcas je les bombardovanej, takze to opet zaujme. Nakonec se konecne vyrazi bojovat o mesto a to je ultra vostra bitva. A na zaver rota E konecne dostane dobryho velitele a ackoliv jsou ztraty velky, tak pusobi zaver docela optimisticky. 4*. 8. Dil. Tak ani v tomhle dile se moc nebojuje, spis se resi nejaky vztahy v rote a pak se provede jedna nocni ticha mise. Navic se tu objevi Colin Hanks, kterej sice nehraje spatne, ale absolutne mi sem nesed, byl moc mladej a pusobil moc jemne. Ale presto to opet dokaze zaujmout a konec opet vypada optimisticky. 4*. 9. Dil. Zacina to cely vcelku pohodove, valka uz je prakticky u konce a rota E se usadila v nemecky vesnici, kde si v klidu bydli a jejich starosti jsou najit chlast a zensky. Jenze tohle trva nakejch 20 minut, pak se objevi koncentracni tabor a tahle epizoda zacne bejt hodne silna. Sice se tu vubec nebojuje, ale tahle epizoda fakt zapusobi a ackoliv to tak ze zacatku nevypadalo, nakonec to je na 5*. 10. Dil. Tak tu mame konec. Nejdriv me potesilo, ze na zacatku nekecaj dedci, ale vynahradili si to na zaver, kde uz byly napsany jejich jmena, takze bylo videt, kdo je kdo. Tenhle dil uz je takovej pohodovej. Valka prakticky skoncila, tak rota E chlasta, poflakuje se a vsemozne si uziva. Sice se tu stane par nehod a neco lidi to odnese a je tu i nekolik dramatictejsich scen, ale vcelku to je nejpohodovejsi dil. Taky se tu na chvilku objevi Schwimmer a udela se malinka flashbackova vzpominka na jednotlivy bitvy a na zaver je receno, jak jednotlivy muzi dopadli. Nutno rict, ze jich moc nezbylo. No, i kdyz je dil zajimavej, tak je misty krapet roztahanej, takze jen 4*. Shrnuti. Kdyz se udela z hvezdicek prumer, tak to sice vychazi na celkove hodnoceni 4*, ale tenhle serial je proste jednoznacne na 5*. Film ma uchvatnou kameru, je skvele velkolepej, vetsina zaberu nema chybu, finance jsou na snimku videt a kdyz se bojuje, tak z toho clovek malem uchcava, hudba je taky perfektni a herci se snazi a zaroven to nejsou zadny hvezdy, tudiz nikdo z nich nebije do oci. Pokud nepocitam M.A.S.H., coz je spis komedie, tak se jedna urcite o nejlepsi valecnej serial. Navic ty bitvy, ktere tu jsou, predci vetsinu valecnejch filmu. Navic je to cele dost realisticke a diky rozhovorum na zacatku kazdeho dilu a textovemu infu na konci, to ma jeste umocnenou uz tak skvelou atmosferu. Ale prece jen mam par vytek. Vidime jen ty bitvy, kam de rota E, zadny souvislosti. A vse z pohledu americanu, ani na chvili od nemcu, navic tu sou americani jako ty desne velky kladasove. Taky by tu mohlo bejt vic vysadku, precejen jde o parasutisty a klidne tu mohlo bejt i vic akce s tankama a vozidlama celkove. A navic i po zaverecnem dilu sem o jednotlivejch clenech nic nevedel, krome jmena a toho, co delali po valce. Ale jinak me kazdej dil (pravda, nektery mene) zaujal a proste jsem to musel dokoukat od prvniho az po posledni dil. Fakt serialova spicka.(8.5.2007)

• - Slovné spojenie „bratstvo neohrozených“ vložil William Shakespeare vo svojej dráme „Henrich V.“ do úst anglického kráľa Henricha V. v jeho preslove k anglickým vojakom pred víťaznou bitkou pri Agincourte 25. októbra 1415, ktorá bola súčasťou tzv. storočnej vojny, vedenej v priebehu 14. a 15. storočia medzi kráľovstvami Anglicka a Francúzska. (marlon)

• - Damian Lewis (Dick Winters) sa fyzicky pripravoval na stvárnenie svojej postavy ešte pred príchodom do výcvikového tábora, pretože skutočný Richard D. Winters bol jedným z najlepších športovcov Easy Company. Lewis odhadol, že z približne 50 hercov, ktorí do výcvikového tábora prišli, bol 10. najlepší. (WalterIK7)

• - Corcoran boot company vyrobila pro štáb asi 500 vojenských bot. Z podvozků moderních T-34. byly postaveny 4 tanky Tiger Z. Výroba každého z nich trvala 12 týdnů. Tvůrci sehnali tanky od britské armády. Odznaky v seriálu byly povětšinou originální. 1 200 použitých obleků civilistů byly původní šaty z doby války. V seriálu se objevilo bezmála 700 skutečných zbraní a skoro 400 napodobenin. (IronFan)