Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostič, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker, Ezra Godden, John Adams, Freerk Bos, Josefien Hendriks, Wil Röttgen, Dean Mitchell, Nolan Hemmings

Tak tomuhle se říká kvalitní, takřka ohromujcí a odzbrojující filmařina, která za těch cca 125 mil. dolarů opravdu stála. Anebo také propracovanější a ještě lepší verze Saving Private Ryan, jak chcete. Band of Brothers jsem sjel za 2 dny, mít víc času, zvládl bych to i za 1, čímž chci říct, že je tento seriál vysoce nakažlivý a divák ho hltá jedním dechem (možná kromě poslední víceméně "rozlučkové" epizody). Jinak jde o ultimátní válečnou podívanou, ozvláštněnou výpověďmi veteránů a doprovázenou skvělým soundtrackem z dílny Michaela Kamena. Ze začátku jsem měl trochu problém najít si nějaké oblíbence, kterému bych více fandil, zvlášt když David Schwimmer byl bohužel v záporné roli. Ale časem mi padli do oka Winters, Randleman, Malarkey a vůbec celou tu partu z Easy Company jsem si postupem času oblíbil. A pak to zjištění na konci seriálu...to stálo zato. Jinak všechny díly si byly co do kvality podobné, akorát 9. díl byl výjimečný a hodnotím ho ze všech epizod nejvýš.(22.6.2011)

Jen málokterý seriál nebo minisérie mě dokáže oslovit každým svým dílem. A "Bratrstvo neohrožených" je jedním z nich. Nádherná režie -u všech dílů- , ze které má divák pocit, že ani nesleduje produkt točený pro televizi, k tomu ještě hezčí hudba Michaela Kamena a především výborné herecké výkony! A pak taky scénář -samozřejmě- , který dokáže oslovit diváka v každém dílu. Já osobně jsem si nejvíce zamiloval díl 6. - ten je vážně překrásný!(27.12.2002)

Ako to je? “Čtyři vraždy/časti stačí drahoušku”. Je mi ľúto, ale úplne mimo mňa. Kým ma prvá epizóda zaujala vzťahovými konfliktmi, kedy bolo dostatočne poukázané nato, že teoretik, nie je automaticky praktik, že vynucovanie si disciplíny, automaticky neznamená prirodzený rešpekt, od druhej je to už (pre mňa) vyslovene samé vojenské klišé (i keď veľmi solídne vyobrazené!). Bohužiaľ, pre moju maličkosť nijak extra zaujímavé ani pútavo podané. Keď niečo o vojne, tak skôr dokument, a i keď výnimka potvrdzuje pravidlo, toto (pre mňa) nie je ten prípad.(26.1.2021)

Ani sa nepamätám, kedy som naposledy ľutoval, že končí nejaký seriál! Táto miniséria ma ozaj vzala, vynikajúco odvedená práca a tie prachy, o ktorých sa toľko hovorí stáli kua za to! Tak skvelé pohladenie na duši a pastva pre oči, nejdem ani rozvádzať všetky veci, čo sa v tomto seriáli podarili, bo to by som písal do rána, no musím spomenúť výborné vykreslenie psychologických línií postáv. Rozoberanie pocitov po prvom útoku, po prvom zabití, strate priateľa. Tvorcovia ako v jedných z mála filmov nechávajú zomrieť hlavných hrdinov a seriál je plný zvratov, každá časť poukazuje na čosi iné, skvelo vykreslené kompletné ťaženie americkej armády, krutosti, priateľstva, zhubnej sily vojny a túžbe po domove. Z hľadiska emočného ma najviac vzal predposledný diel, ktorý ukazuje na hrôzy pracovných táborov! Podľa mňa seriál nasadil z hľadiska celistvosť vojnovej tematiky v kinematografii už ťažko zdolateľnú latku. 95%.(23.4.2006)

Pri rozpočte 120 miliónov a pri produkcií HBO nemohlo ani vzniknúť nič iné, ako jeden z najunikátnejších mini seriálov aké som kedy videl. Tak perfektnú a maximálne realisticky uveriteľnú vojnovú atmosféru som videl málo kde, čiže nemám dôvod dávať menej ako 100% ............ Soundtrack Michael Kamen: 1. Main Titles [2:24] ,2. Band of Brothers Suite One [6:31] ,3. Band of Brothers Suite Two [9:15] ,4. The Mission Begins [5:50] ,5. Swamp [2:08] ,6. Spier's Speech [1:02] ,7. Fire on Lake [2:16] ,8. Paraplui [2:17] ,9. Boy Eats Chocolate [1:18] ,10. Bull's Theme [3:21] ,11. Winters on Subway [1:54] ,12. Headscarf [4:11] ,13. Buck in Hospital [2:01] ,14. Plaisir d'amour [1:56] ,15. Preparing for Patrol [2:32] ,16. String Quartet in C-sharp minor, Op. 131 - Beethoven [2:13] ,17. Discovery of the Camp [10:59] ,18. Nixon's Walk [2:18] ,19. Austria [2:01] ,20. Band of Brothers Requiem [3:18],(1.8.2011)

• - Skutečný major Richard D. „Dick“ Winters (Damian Lewis) zemřel 2. ledna roku 2011 ve svých 92 letech. (Kenny12.5)

• - Peter Youngblood Hills má korene v indiánskom kmeni "Čerokí," rovnako ako jeho postava Darrell "Shifty" Powers. (WalterIK7)

• - Poslední dva žijící členové roty E (kteří se objevili v seriálu) zemřeli v roce 2017. Vedle seržanta Edwarda Tippera (Bart Ruspoli) v epizodě Carentan (2001) explodoval minometný granát a připravil ho o oko a obě nohy (Tipper utrpěl stejná zranění i ve skutečnosti). Navzdory tomuto handicapu se dožil věku 95 let, zemřel 1. 2. 2017. Donald Malarkey (Scott Grimes) válku přežil bez vážnějších zranění; skonal 30. 9. 2017 ve věku 96 let. K 1.10.2017 žilo ještě 10 vojáků z roty E (v seriálu se neobjevili). (PatrikP4)