Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 10x70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostic, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

Kupodivu tato miniserie nevyuziva hladu po valecnych filmech, ktery nastal po Vojinu Ryanovi a nechce jen parazitovat na modni vlne - remeslne skvele zpracovane dilo, ktere si nehraje na inlektualni velkodilo a pusobi na divakovy emoce(3.9.2003)

Jeden z nejlepších seriálů všech dob. Perfektní skloubení atmosféry, hudby, výpravy a hereckých výkonů. Deset hodin kvalitního válečného filmu, mapujícího působení elitní vojenské jendotky za druhé světové války, tréninkem počínaje a poválečnou situací konče. Nejpůsobivější je nejspíš část, odehrávající se v zasněžených lesích Ardén. Takhle válka prostě musela vypadat. A věru, i když jsem military fanoušek, takovou válku bych asi zažít nechtěl. A to je poprvé, co jsem tenhle pocit měl. Tady ta protiválečnost zatraceně funguje.(31.12.2006)

Tohle je skvělý seriál. Podle mne je to ještě lepší dílo než Saving Private Ryan. Nenašel jsem žádná slabší místa. Tvůrci se dokonce ani nesnaží manipulovat lidi k dojetí zpomalenými záběry americké vlajky ve větru ani podobnými agitkami.(15.11.2004)

„Nebol som hrdina... Ale veľa som ich poznal.“ To už ani nie je seriál. Až nechutný 120-miliónový rozpočet a 600 (!) úctyhodne monumentálnych minút sa hravo vyrovnajú akémukoľvek celovečernému vojnovému dvojhodinovému veľkofilmu. Vrátane ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA. Práve jej strhujúci kritický a komerčný úspech inšpiroval jej režiséra Stevena Spielberga a jeho hereckú hviezdu, Toma Hanksa, v produkovaní seriálu „Bratstvo neohrozených“. Pojednáva o vo vojnovom pekle zdecimovanej Európy čoraz ubúdajúcejšom výsadku parašutistov. Špičková technická stránka (akčné scény, výprava, kostýmy, rekvizity, masky, strih zvukových efektov, realistické počítačové triky, kamera, hudba) poteší. Ale mimoriadne sa vydarila i práca s postavami, vzťahmi medzi nimi, ich charakterizáciou či dialógmi. Vidieť v jednej scéne Damiana Lewisa, Donnieho Wahlberga a Neala McDonougha je pohľad na nezaplatenie, hoci sa vám to ešte nemusí zdať, ale ke´d ich uvidíte prvý raz pokope, asi sa už zdať začne. Viac v mojom článku na Recenzie.org: http://recenzie.org/serialy/237-bratstvo-neohrozenych-100-(22.10.2009)

Tak tomuhle se říká kvalitní, takřka ohromujcí a odzbrojující filmařina, která za těch cca 125 mil. dolarů opravdu stála. Anebo také propracovanější a ještě lepší verze Saving Private Ryan, jak chcete. Band of Brothers jsem sjel za 2 dny, mít víc času, zvládl bych to i za 1, čímž chci říct, že je tento seriál vysoce nakažlivý a divák ho hltá jedním dechem (možná kromě poslední víceméně "rozlučkové" epizody). Jinak jde o ultimátní válečnou podívanou, ozvláštněnou výpověďmi veteránů a doprovázenou skvělým soundtrackem z dílny Michaela Kamena. Ze začátku jsem měl trochu problém najít si nějaké oblíbence, kterému bych více fandil, zvlášt když David Schwimmer byl bohužel v záporné roli. Ale časem mi padli do oka Winters, Randleman, Malarkey a vůbec celou tu partu z Easy Company jsem si postupem času oblíbil. A pak to zjištění na konci seriálu...to stálo zato. Jinak všechny díly si byly co do kvality podobné, akorát 9. díl byl výjimečný a hodnotím ho ze všech epizod nejvýš.(22.6.2011)

• - Skutečný major Richard D. „Dick“ Winters (Damian Lewis) zemřel 2. ledna roku 2011 ve svých 92 letech. (Kenny12.5)

• - 15 architektů a přes 200 konstruktérů postavilo 11 evropských měst, ve kterých se děj odehrává. Při natáčení scén u Bastogne pokryl les umělý sníh z 226 000 kg papíru. Les se nacházel v hangáru, jeho vybudování stálo 250 000 dolarů. (IronFan)

• - Corcoran boot company vyrobila pro štáb asi 500 vojenských bot. Z podvozků moderních T-34. byly postaveny 4 tanky Tiger Z. Výroba každého z nich trvala 12 týdnů. Tvůrci sehnali tanky od britské armády. Odznaky v seriálu byly povětšinou originální. 1 200 použitých obleků civilistů byly původní šaty z doby války. V seriálu se objevilo bezmála 700 skutečných zbraní a skoro 400 napodobenin. (IronFan)