Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 10x49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostic, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker, Ezra Godden, John Adams

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

Fantastická práce! Tvůrci vzali to nejlepší z vojína Ryana (naturalistické a technicky brilantní zobrazení války), odbourali nechutný vlastenecký patos a soustředili svůj seriál kolem uvěřitelných postav z masa a kostí, které chybují a chovají se jako skuteční lidé. Narativní koncept, kdy se každý díl soustřeďuje na odlišný úhel pohledu a věnuje pozornost odlišným postavám, je zpočátku matoucí, ale jakmile si člověk navykne na několik klíčových tváří, začne být "Bratrstvo" vskutku návykovou záležitostí. Obraz války je tu patřičně drsný, bezprostřední a vskutku brilantně přenesený skrz oko kamery do divákova mozku. Perfekcionismus kamery i režie je udivující, a i když jsme většinu fintiček viděli už ve Spielbergově válečné pohádce, teprve v Bratrstvu působí skutečně bezprostředně. Výborná je i majestátní hudba Michaela Kamena a samozřejmě maximální uznání si zaslouží scénáristé, kteří dokázali zdánlivě nesourodé válečné obrazy poslepovat do naprosto soudržného celku a vytvořit navíc potenciál pro filmové obrazy tak mocné, jako je například miniaturní lovestory medika a francouzské sestřičky v Bastogne. Bratrstvo není jen spektakulárním zážitkem, je to zároveň vrcholně působivý portrét válečného utrpení a všedního heroismu...(23.5.2006)

Jen málokterý seriál nebo minisérie mě dokáže oslovit každým svým dílem. A "Bratrstvo neohrožených" je jedním z nich. Nádherná režie -u všech dílů- , ze které má divák pocit, že ani nesleduje produkt točený pro televizi, k tomu ještě hezčí hudba Michaela Kamena a především výborné herecké výkony! A pak taky scénář -samozřejmě- , který dokáže oslovit diváka v každém dílu. Já osobně jsem si nejvíce zamiloval díl 6. - ten je vážně překrásný!(27.12.2002)

1.diel - 90%, 2.diel - 100%, 3.diel 100%, 4.diel - 100%, 5.diel - 100%, 6.diel - 100%, 7.diel - 100%, 8.diel - 100%, 9.diel - 100%, 10.diel - 100%. Spielberg s Tomom Hanksom spojili svoje sily a tak ako to bolo u Saving Private Ryan (Zachráňte vojaka Ryana), tak v tom pokračujú ďalej. Opäť skvelá kamera, skvelé akcie a výborne spracovanie vojny v štýle Saving Private Ryan, ktoré je roztiahnuté až na 10 hodín. Hudba od Michaela Kamena je tiež výborná, tak ako aj herci, ktorým vládne Damian Lewis. Skvelý vojnový príbeh a skvelá posledná časť. Jednou se mně můj vnuk zeptal: dědo byl si ve válce hrdinou? A děda rěkl: ne, ale bojoval sem z nejlepšíma. Obľúbený soundtrack: Main Theme, Band Of Brothers Suite One, Band Of Brothers Suite Two, Buck In Hospital, Band Of Brothers Requiem. 100% - 5* (11.10.2009)

Tenhle seriál se oběvil brzy po filmu Zachraňte vojína Ryana. Takže jsem se mu dlouho bránil, protože jsem si myslel že "Ryana" jen tak něco nepřekoná. Po několika letech jsem se s obavami do téhle desetidílné série pustil. A dodnes jsem rád, že jsem to udělal. Je to série, která překonává většinu válečných filmů, hrozně rychle si zamilujete hlavní hrdiny, a každý díl vás něčím dostane, nebo osloví. Skvělá hudba, scénář a kamera jen dotahují tento seriál k dokonalosti. Za mě 100%(6.8.2012)

Tady se z televizního formátu vytěžilo asi naprosté maximum nebo snad ještě víc. Seriál je to excelentní a je dobré, že se mu vyhnuly věci jako přehnaný patriotizmus nebo třeba postava hrdinného černocha. Jen bych hodnocení raději dával spíš za tu filmařinu a příběh vnímal jako konkrétní příběh chlapců z roty E než nějaký komplexnější obraz války. Že se za německé protiofenzívy na americké straně začalo popravovat za dezerci a neuposlechnutí rozkazu se třeba nedozvíte a co je to válka by, při vší úctě, mohli vyprávět spíše vojáci z východní fronty. Jenže o tom pravděpodobně žádný podobný film či seriál nevznikne, protože koho by to v Americe zajímalo a kdo by na to v Evropě našel peníze.(31.8.2005)

• - William Guarnere (Frank John Hughes) vytesal "Fran" do svojej pušky, pretože to bolo meno skutočnej manželky Williama Guarnera. (WalterIK7)

• - Příhoda z třetí epizody, ve které se George Luz (Rick Gomez) rozhodne nevhodit do místnosti granát a poté zjistí, že se tam ukrývá rodina civilistů, se stala vojáku jménem Edward Heffron v Holandsku. (Kulmon)

• - David Schwimmer, představitel Herberta M. Sobela, si při výcviku poranil nohu a nějaký čas musel chodit o berlích. (Kulmon)