Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 10x49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostic, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker, Ezra Godden, John Adams

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

V první chvíli možná mnohými nedoceněný seriál, který poutavým a vkusným, ale i realistickým způsobem přibližuje utrpení války skrze jednotku, která prošla evropskou špínou a krví. Právě procházka relativně známými místy, opakování bitev viděných jinde a jindy z nového (působivějšího) úhlu rozhodně prospívá příběhu i schopnosti vniknout do atmosféry i světa před kamerou. Spielberg, Hanks a další zúčastnění předčili má očekávání a válku si užívají, dávají ji hlubší rozměr a diváka pohlcují do příběhu mužů, kterými mohl být kdokoliv. Na takové muže se nesmí zapomínat, stejně tak na všechnu tu hrůzu, která se stala. Kdo nechápal kvalitu BoB ihned, musel ji docenit nejpozději s rámci srovnání s mladším mořským bratřičkem z Pacifiku. BoB je možná nejlepší válečný (mini)seriál všech dob, ale je skvělé cítit, že to nebyl prvotní záměr.(24.1.2005)

Některé díly jsou "jenom" skvělé, některé jsou přímo mistrovským dílem. Zejména části šest, sedm a devět - BASTOGNE, BOD ZLOMU a PROČ BOJUJUEME. Ten posledně jmenovaný mi doslova vyrazil dech. Mimochodem, pátý díl KŘIŽOVATKY režíroval sám Tom Hanks a používáním zajímavých prostřihů mezi dvěma časovými rovinami a používáním neobvyklých pohledů kamery dokazuje, že je nejen skvělý herec, ale i režisér. Celkově se skláním v hluboké úctě před tvůrci této desetidílné geniality - za dokonalou filmařinu, za absenci otravného patriotismu a za hluboké lidství, které prostupuje všemi díly. Pánové a dámy, tady ani 5 hvězdiček nestačí!!!!(1.7.2003)

1.diel - 90%, 2.diel - 100%, 3.diel 100%, 4.diel - 100%, 5.diel - 100%, 6.diel - 100%, 7.diel - 100%, 8.diel - 100%, 9.diel - 100%, 10.diel - 100%. Spielberg s Tomom Hanksom spojili svoje sily a tak ako to bolo u Saving Private Ryan (Zachráňte vojaka Ryana), tak v tom pokračujú ďalej. Opäť skvelá kamera, skvelé akcie a výborne spracovanie vojny v štýle Saving Private Ryan, ktoré je roztiahnuté až na 10 hodín. Hudba od Michaela Kamena je tiež výborná, tak ako aj herci, ktorým vládne Damian Lewis. Skvelý vojnový príbeh a skvelá posledná časť. Jednou se mně můj vnuk zeptal: dědo byl si ve válce hrdinou? A děda rěkl: ne, ale bojoval sem z nejlepšíma. Obľúbený soundtrack: Main Theme, Band Of Brothers Suite One, Band Of Brothers Suite Two, Buck In Hospital, Band Of Brothers Requiem. 100% - 5* (11.10.2009)

Nepřekonatelné spodobnění války, na kterém spolupracoval i Spielberg. Příběh roty E (Easy) Vás zavádí ihned do výcvikového tábora a později nastupujícího do své první akce v Dnu D jako paragáni a od té doby Vás provází příběhem až do onoho samého konce a Vy si připadáte jako byste patřili mezi ně byli jejich součástí, a když končí ona válka končí bohužel i nejlépe zpracovaný příběh z 2. SV jaký jsem měl kdy možnost vidět. Každý díl je svým způsobem originální, jediněčný a odlišující se od ostatních. Řada z nich obsahuje opravdu parádní bitvy ať už operaci Market Garden nebo bitvu O Výběžek v Ardenách, každá Vás zaujme, co vojáci museli vydržet, aby v takovýchto podmínkách přežili, ale opravdu nejsilnější pocit jsem měl z předposledního dílu, kde nalezli koncentrační tábory a nikdy mi nebylo tak zahořkle při sledování filmu jako v tento moment. Ať si řikáte co chcete, Bratrstvo neohrožených, na kterém spolupracovali i veteráni, kteří bojovali zrovna v rotě Easy, je miniseriál tak realistický, surový, pravdivý a geniální, že může učit řadu lidí po desítky let dopředu a nikdy nedokáže omrzet a těžko už ho někdo překoná. (10/10)(25.12.2006)

Tak tomuhle se říká kvalitní, takřka ohromujcí a odzbrojující filmařina, která za těch cca 125 mil. dolarů opravdu stála. Anebo také propracovanější a ještě lepší verze Saving Private Ryan, jak chcete. Band of Brothers jsem sjel za 2 dny, mít víc času, zvládl bych to i za 1, čímž chci říct, že je tento seriál vysoce nakažlivý a divák ho hltá jedním dechem (možná kromě poslední víceméně "rozlučkové" epizody). Jinak jde o ultimátní válečnou podívanou, ozvláštněnou výpověďmi veteránů a doprovázenou skvělým soundtrackem z dílny Michaela Kamena. Ze začátku jsem měl trochu problém najít si nějaké oblíbence, kterému bych více fandil, zvlášt když David Schwimmer byl bohužel v záporné roli. Ale časem mi padli do oka Winters, Randleman, Malarkey a vůbec celou tu partu z Easy Company jsem si postupem času oblíbil. A pak to zjištění na konci seriálu...to stálo zato. Jinak všechny díly si byly co do kvality podobné, akorát 9. díl byl výjimečný a hodnotím ho ze všech epizod nejvýš.(22.6.2011)

• - Vo veku 16 a 17 rokov boli Matt Hickey (O'Keefe) a Philip Barantini (Skinny) najmladšími obsadenými hercami (s výnimkou detských komparzistov). (WalterIK7)

• - Napriek tomu, že Richard D. Winters a Donald Malarkey boli v sériáli vykreslení ako ryšaví (Damian Lewis a Scott Grimes), v reálnom živote mali obaja muži blond vlasy. (WalterIK7)

• - Každý den na filmu pracovalo 700 lidí i se štábem. Na jedné scéně se pohybovalo i 500 lidí najednou. Natáčení se celkem účastnilo 2 000 komparzistů. Nepřetržitě fungovalo 5 kuchyní, které filmaře zásobovaly jídlem. (IronFan)