Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 10x49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostic, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker, Ezra Godden, John Adams, Freerk Bos

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

Viděl jsem na poli válečných filmů hodně a ač valná většina z nich byla fakt kvalitní .Toto dílko je fakt všechny překonalo. To že to produkovalo HBO jenom dokazuje , že to skutečně není TV. Filmová serie , mapující velmi brilatním způsobem všechny zásadní události od začátku tažení spojenců až po jeho konec, který je proložen i minipřeběhy je naprosto strhující.Hudba zde jen podtrhuje onu výjimečnost.Každý díl mě dostal jinak, ale devatý ve mě vyvolal něco co se dá fakt těžko popsat.Tato miniserie byla skutečně natočena z úctou k "obyčejným" hrdinům války. Stejnou úctu já mám ovšem i filmařům tohoto díla.(5.7.2006)

Ani sa nepamätám, kedy som naposledy ľutoval, že končí nejaký seriál! Táto miniséria ma ozaj vzala, vynikajúco odvedená práca a tie prachy, o ktorých sa toľko hovorí stáli kua za to! Tak skvelé pohladenie na duši a pastva pre oči, nejdem ani rozvádzať všetky veci, čo sa v tomto seriáli podarili, bo to by som písal do rána, no musím spomenúť výborné vykreslenie psychologických línií postáv. Rozoberanie pocitov po prvom útoku, po prvom zabití, strate priateľa. Tvorcovia ako v jedných z mála filmov nechávajú zomrieť hlavných hrdinov a seriál je plný zvratov, každá časť poukazuje na čosi iné, skvelo vykreslené kompletné ťaženie americkej armády, krutosti, priateľstva, zhubnej sily vojny a túžbe po domove. Z hľadiska emočného ma najviac vzal predposledný diel, ktorý ukazuje na hrôzy pracovných táborov! Podľa mňa seriál nasadil z hľadiska celistvosť vojnovej tematiky v kinematografii už ťažko zdolateľnú latku. 95%.(23.4.2006)

V první řadě pocta hrdinům padlým i přeživším. Zároveň to má blíže k dokumentu než návykovému seriálu. Většinu postav si divák podle jmen za celou dobu nezapamatuje. Vrcholem je předposlední díl, který je sice bez kulervoucí akce, ale za to plný emocí a otázek bez odpovědí. Winters i Nixon z toho vyšli jako neskuteční frajeři.(4.2.2016)

Minisérie je nejpozoruhodnější nikoliv v případech, ve kterých se spoléhá na úspěch Spielbergova a Hanksova válečného melodramatu, ale v momentech či celkové koncepci, kdy se od svého nepopiratelného inspiračního zdroje odklání. ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA proti sobě velmi poučeně stavělo dvě různé poetiky (vyprávění jako střižené z klasického hollywoodského filmu z dob druhé světové či krátce po ní, ovšem styl svou autenticitou přejímající spíše postupy dokumentů z místa dění). Oproti tomu BRATRSTVO NEOHROŽENÝCH nemá jako svůj hlavní a zastřešující rámec fikční díla o skutečné události (válečná melodramata z dob válečné propagandy, která je ve významové rovině podrývána), ale samu skutečnou událost, jejíž autentičnosti prezentované v úvodních slovech pamětníků se snaží co nejvíc přiblížit. Důmyslně tak ospravedlňuje svůj sklon k sentimentu a patosu, ačkoliv tlumenému, a navzdory relativizujícím momentům je oslavou hrdinství vojáků jako jednoho semknutého týmu. Postavení desetidílného seriálu v historii fikční televize a zhodnocení jeho rychle rozprodaného Blu-ray vydání se podrobněji věnuji v recenzi.(16.6.2014)

I po tolika letech je neuvěřitelné, co HBO v rámci seriálové tvorby stvořilo a zafinancovalo. Definitivní Spielbergova a potažmo Hanksova tečka za tímto obdobím, které je dlouhé roky přitahovalo (btw ten díl režírovaný přímo Tomem Hanksem je vůbec nejlepší ze všech). Nezbývá než Spielbergovi poděkovat za Shindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana nebo i Medal of Honor a samozřejmě Bratrstvo neohrožených, kteří jsou jednou velkou sondou do duše podle všeho statečné Roty E.(4.10.2016)

• - Vo veku 16 a 17 rokov boli Matt Hickey (O'Keefe) a Philip Barantini (Skinny) najmladšími obsadenými hercami (s výnimkou detských komparzistov). (WalterIK7)

• - Corcoran boot company vyrobila pro štáb asi 500 vojenských bot. Z podvozků moderních T-34. byly postaveny 4 tanky Tiger Z. Výroba každého z nich trvala 12 týdnů. Tvůrci sehnali tanky od britské armády. Odznaky v seriálu byly povětšinou originální. 1 200 použitých obleků civilistů byly původní šaty z doby války. V seriálu se objevilo bezmála 700 skutečných zbraní a skoro 400 napodobenin. (IronFan)

• - Slovné spojenie „bratstvo neohrozených“ vložil William Shakespeare vo svojej dráme „Henrich V.“ do úst anglického kráľa Henricha V. v jeho preslove k anglickým vojakom pred víťaznou bitkou pri Agincourte 25. októbra 1415, ktorá bola súčasťou tzv. storočnej vojny, vedenej v priebehu 14. a 15. storočia medzi kráľovstvami Anglicka a Francúzska. (marlon)