Sláva

• Československo

Sláva

Drama / Hudební / Muzikál

USA, 1980, 134 min

Původně jsem chtěla napsat, že miluju jen několik scén z tohoto velmi jednoduchého příběhu. Ale to je velký omyl. Miluju celý film a těch několik scén je prostě taková třešínka na dortu, který vůbec není přeplácaný nebo dokonce přeslazený. Hudba a taneční čísla jsou přesně ty ingredience na kterých tenhle film stojí.Neřešila jsem, jestli herci vypadají na šestnáct nebo jestli vypadají, tak jak vypadají. Nechala jsem se unést.(4.11.2012)

Bol som ohúrený, nadšený a ostal mierne sklamaný. Tento film úžasne zobrazuje bohémsky život študentov umeleckej školy. A spočiatku je aj veľmi vtipný. Takmer každý si tu môže nájsť postavu sebe blízku. Prelínanie vyučovacích predmetov je tiež fajn. O dobovej atmosfére raných 80’s nehovoriac. Aj keď o vtedajšej móde by som radšej pomlčal. Neskôr z toho síce začnú robiť veľkú melodrámu hraničiacu s citovým vydieraním, to je ešte u týchto umelecky založených ľudí celkom normálne. Ale nevyváženosť priestoru, ktorý majú "na plátne" neskôr postavy, má celkom deštruktívne účinky na záverečné vyznenie filmu. Až sa mi nechcelo veriť, že to práve končí. Zhrnutie: Z počiatočného zábavného spolunažívania množstva talentovaných bláznov, vznikol rozvinutím ale nedokončením príbehov jednotlivých postáv, nekompletný celok. Aspoň pre mňa. Čiže žiadna sláva, ale bavil som sa určite nadštandardne.(9.3.2013)

Natočené je to brilantně se spoustou nezapomenutelných scén (např. už zmiňovaná Rocky Horror Picture Show), ale na druhou stranu mi některé hromadné scény (např. ve školní jídelně) přišly strašně umělé a nucené (asi jako když v Discopříběhu na konci celá Plzeň skákala po náměstí...) a většina z těch rádoby talentovaných puberťáků, co si mysleli, že dobudou svět, mi lezla na nervy.(7.6.2010)

Na typické klišé (kterak mladý umělec své problémy překonal) film hodně tlačí a naopak zajímavá témata (co z tebe bude až dostuduješ, těhotenství během studia, coming out) dost odbývá. Písničky pěkné, ale celkově na mě ten film působí stylem "napadlo nás, že bychom mohli udělat něco tématicky hlubokého, ale místo toho jsme tam radši dali černocha na kolečkových bruslích". Pro mě velká škoda.(5.6.2011)

Přiznávám - nejdříve jsem viděla nový remake filmu Fame. Ten mě však donutil se podívat na původní film z roku 1980, abych mohla srovnat. Co je velké plus tohoto filmu, jsou jeho postavy, které jsou dobře vykreslené a jejich příběhy s vlastními problémy při cestě za slávou jsou zkrátka uvěřitelné a nepřeplácané. Jak jsem řekla, je to velké plus, které film vyzdvihuje, ale bohužel asi tak jediné. Možná je to také tím, že se přece jen jedná o třicet let starý film, ale hudba ve filmu mě ani trochu nezaujala a taneční výkony taktéž skoro ne. V tomhle ohledu považuju původní Fame za hodně slabý film. Pokud se jedná o film, kde jde o umění, ať už pěvecké, taneční nebo jiné, potřebuju aby mě to v tomto ohledu oslnilo nebo přinejmenším aspoň nějak upoutalo. A to se naopak povedlo remaku, který ať už byl jakkoliv povrchní, měl slušnou dávku dobré hudby i tanečních čísel. Původnímu filmu by více toho "lesku" rozhodně neuškodilo. Kde je původní Fame v plusu, tam je remake v mínusu a naopak. Hodnocení tak dopadá víceméně stejně. ~(3,9)~(9.2.2010)

• - Jedná se o první snímek, v němž bylo použito slovni spojení "fag hag", popisující vztah Doris (Maureen Teefy) a jejího homosexuálního kamaráda Montgomeryho (Paul McCrane). Její pozdější přítel Ralph (Barry Miller) na tento fakt reaguje doporučením, aby se ucházela o hlavní roli v neexistujícím filmu I was a Teen-Age Fag Hag. (snoopik)