Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

kim lowe

Vše I natáčení Pianisty najdete v nejnovějším díle našeho podcastu Cinema Girls:https://youtu.be/mj6rzmZ-wYk?si=L0EKhG_tybGUioum ()

gatogato

Film, který by si každý měl jednou za čas pustit a připomenout si události, které ovlivnily toliko lidí. Připomenout si, čeho byli lidé schopni se dopouštět na jiných lidech. Připomenout si, jak to vše začíná pomalu, potichu. Udržet tohle vše v paměti a bojovat o to, co máme nyní. Potože nikdy nevíme, kdy se může historie opakovat. ()

F2003F

Brody v životnej úlohe, inak sa nič zvláštne nekoná. Tým, že daná téma je toľko krát omnoho lepšie spracovaná (napríklad Život je krásny alebo Schindlers List či kľudne aj Black Book) sa to nedá pozerať bez "prísnejšieho" merítka v oku, aj keď nezámerne. Od Polańskiho pre mňa vždy bude vrcholné dielo Rosemary a nezmení to hocijako tvrdá hra na city, ktorej je tu neúrekom až z toho sála účelovosť. Pritom Pianist ani nedokáže tak rázne udrieť emočne ako by sa podľa (očividne ovplyvnených) ocenení očakávalo a vyžadovalo. Stráviť pri tom 2,5h sa v konečnom dôsledku neoplatí lebo film neponúkne absolútne nič nové, čo by niekde inde už nebolo sto krát a niekoľkonásobne lepšie spracované. ()

zager

Nabízí se srovnání se Shindlerovým seznamem, ale tady jde o jiný pohled. Mnohem osobnější a méně "americký"... ()

lapatata

Na tomto filmu opravdu není nic krásného. Je to nejhrůzostrašnější horor, který jsem kdy viděl. Rozhodně velmi autentický, kvalitní a obohacující. ()

Švédy

Váhal jsem mezi 3 a 4 * , nakonec mně vyšlo 3,5*. V jinak velmi zajímavém filmu, který velmi naturalistickým způsobem ukazuje tragické osudy židů za 2. světové války, se totiž nachází mnoho nudných minut, které se prostě nedají omluvit. 150 minut je prostě moc. ()

Ladisec

Jak už tu někdo napsal mělo by se takových filmů točit víc, aby se nezapomínalo co se to všechno dělo za hrůzy. Celý film je tak trochu dokument zachycený z pohledu jedné rodiny, ale je to opravdu silný kafe i pro otrlé. Výborný film, který by měl shédnout každý, protože zobrazuje kus černé historie, v které jsme byli součástí i my. Troufám si tvrdit, že je to takový filmový bratr s filmem Schindlerův seznam. ()

Kvico

veľmi silný film s vynikajúcim Brodym a Polanskeho rážiou, od neho je lepším filmom o židovskej problematike len neprekonateľný Schindlerov zoznam, na za svoje 2. miesto sa nemusí Pianista hanbiť...veľmi veľa silných momentov ktoré na vás doľahnú sú prostriedkom ako porozumieť utrpeniu počas vojny...dlhom som sa k tomuto filmu nevedel dostať ale som rád že som to napravil ()

J.Bourne89

Na bonusovém DVD k vojínovi Ryanovi je komentář S. Spielberga, který tvrdí, že filmy o holokaustu si zaslouží vlastní kategorii. Měl asi pravdu, koneckonců do této kategorie dost významně promluvil. Měl jsem při sledování Pianisty představy, jak by asi na světě bylo, nebýt nacistických, eventuálně komunistických zvířat. A to při všech třech sledování tohoto filmu. Jsem tak rád, když si potom jdu koupit do samoobsluhy rohlík........ ()

Callahan

Lepší než "Schindlerův seznam" (1993), protože u pronásledovaných a obětí není kladen takový důraz na to, že byli Židé, ale jenom obyčejní lidé (žádné židovské tradice, svátky, doprovodná hudba), kteří by v jiné době nejspíš prožili docela normální životy. Díky tomu je celková zbytečnost a absurdita Holocaustu ještě více umocněna. ()

Salman

O řád lepší než Schindlerův seznam. Bez přikrášlování a patosu. Schidlerův seznam má lepší herecké obsazení, ale jinak si Polanski se vším poradil lépe - s režií, scénářem, výpravou a kamerou (až na ty ruiny Varšavy ke konci...)...Polanského osobní prožitek je prostě cennější devize než jen židovský původ (Spielberg). Brody je také vynikající. Excelentní film. ()

jerabin

Uchvatné umělecké dílo, které má opravdu co říct, se vším všudy. Ano, takto si představuji film jako umění. A že jich za poslední dekádu mnoho nebylo. Výkon Thomase Kretschmanna, i přes pár minut na plátně, naprosto odzbrojující. ()

Cycake

Film, kde se několik zajímavých záběrů a scén střídá s průměrností, stereotypem a nudou. Druhá část filmu je sice silnější, ale v podstatě jen díky Brodymu, díky kterému dávám 4*. jinak by to byly slabé 3. ()

Paulia

Na válečné filmy se vždycky ráda podívám, i když to pokaždé hodně silně prožívám. Tento se mi podařilo zastihnout v kině a myslela jsem na něj ještě pár dní poté. Některé scény bych zde i oželela, ale výsledek je více než dobrý. Není to právě odpočinkový film, přesto vřele doporučuji. ()

Stormkiss

Již je to nějaký čas, co se mi tento film dostal náhodou do rukou a dodnes si pamatuji, jak mě film od počátku až do konce ochromil. Skvělé Polanského zpracování skutečné události života Wladyslawa Szpilmana za druhé světové války v hořící, rozpadlé Varšavě, je příběhem o přežití a hrůzách války, kdy i ta poslední lidská naděje na spásu zaniká. Ohromující výkon Adriena Brodyho, který si za roli Szpilmana právem vysloužil Oskara, doprovází smutně krásná hudba Frederica Chopina, při které jde mráz po zádech... Pianista je zkrátka film, který musíte vidět. ()

Vig

Úžasný film, který by měl shlédnout každý, kdo se cítí být silný s hákovým křížem na prsou. Tolik hrůzy, smrti, utrpení a bezmoci v jednom jediném filmu plném emocí - jeden příběh jednoho pianisty. Těžko pomyslet, kolik příběhů se za války odehrálo.... Skvělá kamera, zvuk, výprava, rekvizity a scénář.....ještě vylepšit střih Pro Brodyho zřejmě životní výkon. ()

minichaN

Film, o kterém sem do té doby než sem ho okusil, říkal, že to je největší kravina.O to více sem u něj seděl jako přibitý a od začátku do konce mě nedokázalo od nic vytrhnout.Perfektní spád a žádné "mrtvé" okamžiky. Paráda ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku