Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

weca

Tak tohle mě vystřelilo z bot! Nechápu, jak mi mohl Pianista tak dlouho unikat. Neskutečně silnej snímek. Adrien Brody je bůh! ()

ssarka

tento film by se měl povinně pouštět na školách,protože spolu s výborným Schindlerovým seznamem,Lidicemi atd ukazuje dobu přesně takovou,jaká byla...strašně moc bych se chtěla podívat znovu,ale nemám na to odvahu probrečet zase celý film...silný příběh z doby,kdy lidi byly zvířata..Adrien Brody-vynikající výkon ()

BlackVelvet

Jeden z filmu, co mne sokoval, sedela sem u TV jak pribita. Sokujici, epicke, depresivni, drsne, pomalu ale jiste znicujici. Nektere sceny uz v zivote videt nechci, myslela jsem si, ze jsem videla ve valecnych filmeach a filmech o holokaustu hodne, ale asi nevidela. Ja jsem si 100% jista, ze tohle jiz znovu nezkouknu, protoze pak sem tyden tohle nemohla dostat z hlavy, Nicmene tohle by meli poustet vsem tem, kteri podhodnocuji nebezpeci valky, genocidy, zla ktereho je clovek schopny. Velmi velmi neprijemna prochazka tim nejtemnejsim ceho je lidstvo schopno. A Adrien Brody, to je jeden z muj nejoblibejsich heru a o duvod vic tento film proc tomu tak je. Ten hraje jak buh, on je ten dej, on je ten film. ()

Claire27

Nejlepší filmový snímek pojednávající o osudech polských židů uvězněných ve Varšavském ghettu. Příběh Władysława Szpilmana šokuje a dojímá zároveň. Adrien Brody, který ztvárnil právě známého polského pianistu, předvádí neuvěřitelný herecký výkon. Uvěřila jsem mu úplně všechno. Jeho lásku k hudbě, strádání, strach. Thomas Kretschmann, který si zahrál až ke konci filmu, vyhrává u mě první místo jako nejpohlednější a nejhodnější nacista (zní to divně, ale je to tak). Při pvním shledání Szpilmana (A. Brody) a Wilma Hosenfelda (T. Kretschmann) jsem ani nedýchala, a nevěřícně ,,zírala", jak se poté zachoval. Nejhezčí na tom je, že se to skutečně stalo. I v takové době ti špatní dokázali v sobě najít kouset lidskosti, a přesně o tohle v tomto filmu jde. ()

chlievik

Očakával som presne toto. Klasické vyobrazenie problémov Židov počas druhej svetovej vojny v Poľsku, celkove v Európe. Zhoršujúca sa situácia, najprv jemne, pomaly, postupne, presťahovanie do ghetta, potom odvozy do pracovných táborov, neskôr do koncentrákov, potom útek, skrývanie sa, šialenstvo, a nakoniec vyslobodenie jedného ľudského osudu. Každý Žid, režisér, podobne ako Polanski, chce zobraziť osudy tohto prenasledovaného národa, svojim spôsobom. A podarilo sa mu to. Je to v podstate skvelá európska protiváha Schindlerovho zoznamu, len proste natočená Polanskim, trošku inak, trošku v inej konkrétnej podobe, ľudí, osudov, jemne iná, ale predsa. Osobne si myslím, že každý národ podliehal strašným veciam, každý jeden národ bol prenasledovaný, aj takí Germáni boli ničení a zohavovaní Rimanmi v čase germánskych vojen Marcom Aureliom, ktorého dnes ospevujeme ako filozofa, celé je to nejasné v tých dejinách, a zároveň jasné, každý národ si odžil svoje, celé etnické čistky od čias doby kamennej, každý národ bol na tom v niektorej epoche histórie civilizácie takto. Židia boli prenasledovaní len nedávno, tak preto sa o tom hovorí tak často, a najmä veľa spomedzi Židov je skvelých hercov a režisérov, tak sa to aj vidí v televízii a na kinoplátne. Ale nijak to nenegativizujem, je to dobrý film, a cítim veľký súcit voči Židom, ktorí si toľko toho vytrpeli, vcelku sa aj sám dosť bojím, a desí ma, čo by sa všetko mohlo stať, a nie je to tak nemožné ani nerealistické ak sa pozrieme na súčasnú situáciu. Najviac sa mi páčila tá scéna na konci, keď ten nácek nájde Adriena v tej budove, a chce, aby mu niečo zahral, podceňujúc ho, a on zahraje v úplnej slabosti a bezvládnosti skvelým spôsobom, čo nacistu očarí a presvedčí, aby mu pomohol na konci prežiť. Škoda, že aj ten Nemec tiež neprežil, je to podľa skutočnej udalosti, mohol aspoň prežiť. Niekedy sa proste nepodarí každému dostať to, čo si zaslúži v dobrom. Ba dokonca ani v zlom (Hitler). Dobrá film, nie je to skvost podľa mňa, sú aj lepšie filmy, a dokonca aj o tejto tématike, ale 4 hviezdičky dostane. Američania mimochodom v tomto mali svoje investície, aj preto vyhral Oscara. 4**** ()

zpek

V miestnosti s pianom, na ktoré hrať by bolo priveľkým rizikom, muselo predstavovať pre prenasledovaného hudobníka väčšie muky ako samotný hlad. Moment, keď je odhalený nemeckým veliteľom a cíti, že mohla nastať posledná príležitosť si zahrať, stála za to. Hra o život prebudila moc hudby, ktorej krása nemá žiadne jazykové bariéry. Čarovný záver, kedy sa istá ľútosť prejaví aj k postave nacistu, u ktorého sa prebudila ľudskosť, je umocnený faktom, že sa jednalo o skutočnú udalosť. Silné momenty nabité radikálne ľahostajnou krutosťou, či bezmocným vyčkávaním na export, hrajú účelovo na city snažiac sa čo najemotívnejšie vykresliť hrôzy doby. Nemám rád takéto filmy s celkom prirodzeného dôvodu, nemám rád, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny, udalosti typu holokaust, ktoré tak veľmi ubližujú dôstojnosti človeka až dehonestujú všetko zmysluplné a krásne. Podobné filmy tak stačí vidieť raz, pripomínať si takéto ukrutnosti môže byť podľa môjho názoru príliš sebadeštrukčné. ()

Prusovka

Nepředstavitelně silný příběh! Když si člověk, alespoň vzdáleně (na štěstí) představí, co ti lidé museli všechno prožít, zdají se nám naše starosti "banální". I když psát toto právě v téhle době asi není zrovna šťastné, ale vy víte, jak to myslím. ()

Dr.dogous

Scénář 4 režie 5 herci 4 výprava 5 celkem 18 hodnocení 90 % Vědět, kdy můžeme bojovat a kdy ne, rozhoduje o přežití. ()

Ludka11111

Nikdy som sa pri filme tak od srdca nenaplakala ako pri tomto, a to hlavne troch scenach - keď si Vladek bral tu konzervu uhoriek so sebou z piana ako najvacsi poklad, hoci ju nemal ako otvoriť, keď mi WIlm Hosenfeld doniesol jedlo a otvarač na konzervy, keď sa s nim lučil a dal mu svoj kabát. Nezaujimaju ma zničené telá Židov v koncentračných táboroch, na ktorých stavia pomaly každý filmový tvorca. Toto bol jeden silný príbeh, do hĺbky, až na dno, nielen povrchné zábery, toto bol koncert jedného muža. Holokaust nebol o židovskom národe, holokaust bol o príbehu každého jedného z nich, lebo nešlo o číslo (6 mil.) ale o mená a ľudí, ktorí niekam patrili. Ďakujem kinematografii za film Pianista ()

SaMaeL98

V surovosti, realitě a reálném podkladu tkví úspěch. Žádné zkrášlování, ale přímý pohled na Polsko během druhé světové války očima židovského muzikanta, který se nemůže bránit, ale jeho statečnost tkví ve vytrvalosti. Málokdo by dokázal si projít tím, co zažíval on a Brody a jeho věčně utrápený a bezbranný pohled tomu dodává na reálnosti a kvalitě. Filmu se nedá skoro nic vytknout a celkově se nejedná o krásný film, ale něco, na co rozhodně nezapomenete. ()

Tumbik

Nádherný film... Nádherný především proto, že ukazuje Němce jako zvrácené zrůdy, ale i jako lidi se srdcem na pravém místě... Až těžko uvěřitelný výborně scénáristicky i režijně zpracovaný příběh. Adrien Brody předvedl úžasný herecký výkon v roli pianisty. Krásné, překrásné veledílo! ()

Kardio

Moc se mi tento filmový počin líbil. Ale má svoje chybky. Spíše takové malé, ale o to více je jich škoda. Mezi takové chybky se řadí například podle mě dost opožděné zvukové efekty(i když to je dost možná chyba dabingu), dost hrozné speciální efekty, v některých pasážích divně sekané dialogy a zbytečný lens flare asi v páté minutě od konce. Jinak ale výborné. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku