Božena

TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (více)

Epizody(4)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

AdelleR

Víte, co mě na tom všem baví nejvíc? To pohoršení. To haló kolem každé epizody. Ona Barbora Němcová totiž jenom psala a vůbec nic jiného nedělala, protože ostatně nebyla člověk jako každý jiný... ano, v učitelských osnovách se o jejím životě nemluví, ale ostatně si stačí přečíst jakoukoli monografii věnovanou Boženě Němcové a je jasno. :) Tudíž jsem věděla, co čekat, a za mě to je moc povedené zpracování autorčina života. Osobně si myslím, že by to bylo fajn i jako film, místy to bylo trošku natažené, ale celkově to bylo fajn; herecké výkony skvělé a hudba nádherná. Pár věcí trochu změněno (a la Hynek nebo trnová koruna), zřejmě pro účely větší dramatičnosti, to jsem schopná odpustit, a nevadila by mi ani větší role Karoliny Světlé nebo Sofie Podlipské, ale jsem ráda za zakomponování vůbec všech těch tehdy důležitých osobností. Milé zpříjemnění nedělních večerů. ()

pesbara

Jednu hvězdu dávám za slušnou výpravu, ale zbytek děs běs. První díl byl úplně nejhorší, pak v děsné kvalitě následuje útrpný čtvrtý(fakt jsem byl rád že už umřela), potom celkem ucházející trojka a nejpřijatelnější dvojka. Hlavní hrdinka podána neuvěřitelně nesympaticky a nepřitažlivě. Vlastně v tom všem nebyla jediná pozitivní nebo alespoň zajímavá postava(mimo dvou zcela nepochopitelně se chovajících doktorů), jen přehlídka více či méně nesympatických osob, chovajících se jako v inscenaci ČST z roku 1979. Když mám málo peněz, nesmí to z toho být poznat, viz louka v první díle, kde se odehrávají téměř všechny chůze a jízdy, různě napříč vysokou travou, aniž by tam byla cesta, stejně tak všechny exteriéry "Prahy" které se neustále točí na jednom place v jednom pohledu kamer, vždycky namačkaní někde v rohu náměstí, aby úprava stála co nejméně. Jako pravidelný NETFLIX divák vím, že historie, nebo dobovka se dá natočit nesmírně současně a přitažlivě(PEAKY BLINDERS, BRIDGETONOVI, VIKINGOVÉ, ale vlastně i třeba DUKLA 61 kterou dělal stejný producent, to je naprosto fantastický film). Tohle byl neuvěřitelněj nudnej vopruz a ze všeho nejodpornější byla ta děsivá hudba s ukradeným motivem. Deprese, beznaděj, spláchnul bych se do hajzlu. Úplně poslední věc která by mně po tomhle napadla je něco si od ní přečíst, což asi nebyl úplně záměr tvůrců. A ještě všude čtu ty jejich nabubřelý řeči jak se jim to povedlo. Fuj ()

sonyrx

Děsná baba. O nervy bylo jen se na to dívat. Ta měla štěstí, že byla vdaná, jinak by dopadla jak upitý bezďák kdesi ve škarpě. Natočeno pěkně. Jan Hájek se mi líbil nejvíc, trochu roztahané a hlavně úmorné. ()

jauahaoas

Herecká esa dělala co jen mohla. Zřejmě chyba režie. Kostýmy a příběh O.K. Nezaujalo mě to. České národní obrození mohlo vynechat český jazyk a mohli jsme tak mluvit německy a ne českou hatmatilkou. Komunisti by tak měli problém a tento národ by byl na podstatně vyšší úrovni. ()

Rozmarýna

Nesnáším Geislerovou. Proto jsem se na seriál odmítla dívat, ale vzhledem k tomu, co jsem o seriálu různě četla, jsem ho shlédla během jednoho dne se zápalem plic v posteli. A musím přiznat, že Geislerová byla skvělá a opravila jsem si na ni názor. Seriál se mi líbil, i když z Božky udělal děvku a zhýralou ženskou. ()

Atriot

Dlouho avizovaný seriál z české historie o životě jedné z nejslavnějších spisovatelek mě sice vyloženě nezklamal ale taky vůbec nenadchnul. Jen nevzdělance překvapilo, jaká ve skutečnosti Božena byla a jak žila. Tvůrcům se podařilo představit Boženu Němcovou v plné nahotě a to, bohužel, i doslovně. O sexuálních scénách tu bylo napsáno mnohé, nevěra se dá přece vyjádřit i jinak než permanentním souložením. Výtvarná stránka seriálu, exteriéry, kostýmy, to všechno bylo nádherné. Výkony herců byly také výborné, pro mně málo známý Jan Hájek byl ze všech úplně nejlepší, ale špatně se hraje, když je tak slabě propracovaná psychologie postav. Vypadalo to často, že je seriál jen slepen z jednotlivých, byť krásných a působivých obrazů. A co mě vyloženě štvalo, to byla hudba. Ne, že by byla špatná, ale hrála téměř neustále a hlavně zbytečně hlasitě, takže jsem často neslyšel začátky dialogů. ()

Cesty timem

Tak po rychlejším projití komentářů (hlavně těch obsáhlejších) asi souhlasím s "Mlle" (komentář u čtvrtého dílu). A to dost plně a nebudu tu popisovat zbytečně již napsané.... Nejdřív jsem dal 4* poté, co jsem to měl na 3,5. Ale nakonec jsem to dal zpět na 3*, když jsem začal uvažovat, zda bych to chtěl a za jak dlouho vidět. A zatím takovou chuť nemám. Třeba to, jak to poslední dobou dělám, změním právě z tohoto hlediska.... Víte, teď zrovna běží "Sňatky z rozumu" a to je taková paráda, že si je klidně dám 2x za sebou, než to po měsíci zmizí z mých na měsíc uložených nahrávek v IP TV. ()

Mistr119

Ještě se mi nestalo, aby nějaká série měla po 5* za každý díl..! :) Dobrá práce režii! :) Každý díl měl nějaké dějové wow, seriál se nebojí ukázat národem opěvovanou Boženu Němcovou z jiné stránky, ne zrovna lichotivé, jako ženu s nymfomanií a touze po svobodě a volnosti, která není možná soudobě společensky, ale pokud nemá člověk žít ze dne na den (s čím se teda potýkala a hospodařit neuměla ani v domácnosti ani s penězi), tak ani vůbec. Na druhou stranu Josef Němec, o kterém se společensky proslýchá dnes jen, že svou ženu bil a byl to násilník, série ukazuje jeho světlou stránku a to, že to myslel dobře a svou ženu přese všechno do konce jejího života miloval. Nakonec taky pěkná symbolika v závěru s kanárkem a klecí, kdy si Josef jakoby uvědomil, co měl udělat jinak, aby si ptáček-Božena mohla sama vybrat mezi "žrádlem" a svobodou. ()

katakomb

Na českou produkci nevídaně povedený počin. I přes slabší momenty šlo o přesvědčivou podívanou. Božena Němcová vyobrazena jako nezávislá feministka mi rozhodně přijde pravděpodobnější než cudná žena v šátku. Jde nakonec jen ale o poutavou biografii této velké ženy, nejde o dokument. A tak na otázky literárně historického charakteru divák moc odpovědí nedostane. ()

Koral17

Jan Hájek geniálně ztvárnil postavu Josefa Němce, až jsem někdy měla dojem, že je to příběh o Němcovi a ne o jeho manželce.  Předpokládám, že síla charakteru a výjimečnost talentu Boženy Němcové spočívaly v něčem úplně jiném než v jejím neustálém bědování nad těžkým osudem a v sexuální závislosti na intelektuálně zdatných mužích, jak nám to prezentuje tento seriál. Škoda promarněné příležitosti! ()

NikiVai

Tak toto bylo od České televize báječně zpracované. Moc se mi líbila hlavně ta dobovost v každé minutě celé minisérie. Vynikající herecké výkony, především se skláním před Janem Hájkem a Aničkou Kameníkovou, která za mě tentokrát předčila i Aňu. Moc jsem nepochopila výměnu hlavní postavy v průběhu série, když všichni ostatní stárli ve svém původním obsazení, ale tak zase jsem si alespoň užila dvě bravurní herečky. Líbilo se mi i to osobnější uchopení Boženy, bylo fajn, že jsem mohla víc nahlédnout do jejího rodinného a vztahového života. ()

pumlic

Tak já musím říci, že na české poměry se jedná o velmi výpravný film, krásné exteriéry, kostýmy a také podobnost (s reálnými postavami) a výkony herců. Naopak ta změna hereček v hlavní roli mi nevadí, přijde mi to celkem přirozené a hlavně jsou obě dost podobné B.N. Myslím si, že film bortí představy našich školních let (samozřejmě nás ve škole neučili o jejích milostných avantýrách :-)). Milostné scény mě neuráží a do filmu patří, pokud taková byla tak proč to neukázat. Kdyby to ve filmu nebylo, tak to nevykreslí celou její postavu a bylo by to dost puritánské a povrchní. Naopak v tehdejší době ty mravy byly možná ještě uvolněnější zvláště mezi umělci, jako dnes :-) tak proč se všichni diví. "To víte umělci, mají jinou morálku" :-) ()

vicvixx

Natočeno pro dvě scény. Smrt syna, a smrt Boženy. Zbytek omáčka. Geislerovou nemám rád, není dobrá herečka. Ovšem dvě výše zmíněné scény byly pekelné. Soundtrack nadprůměrný. Nebýt omáčky o tom, jaká to byla šlápota (opravdu to mají tvůrci ověřeno?), a byl-li by to film na 120 minut, bylo by to lepší. ()

Tomasson

V rámci domácí tv tvorby naprosto výjimečné po všech stránkách. Jistěže se místní nýmandi v tom budou nípat a za každou cenu hledat vši, což již teď dokládá prozatimní celkem nízké hodnocení. Je mi to jedno. Pro mě je Božena českým filmovým/televizním myjstrštykem roku už teď. Nazdar! ()

karmalat

Velice dobre, trochu netradicni pojetim, ale to je zasluzne, ze CT vykrocila z komercniho pojeti podobnych zivotopisu. Sice to neni absolutni 5 hvezd, ale latka pro serialy v televizi v roce 2021 je nastavena hodne vysoko hned od pocatku. Jeste vice takovychto pocinu. ()

bardem

To bych doma mít nemusel. Němec měl svatozář. Hájek perfektní, Kameníková lepší než AG, té se ale nadá upřít, že šmudlu, trosku, nesoudnou šlápotu vystřihla věrně. Co chtěla režisérka ukázat nevím, ale to, co z toho vypadlo je rozhodně téma pro odborníky z NUDZ. ()

lineker

Jako spisovatelka je pro mne Božena Němcová naprosto míjející autor. V rámci povinné četby to bylo vždy to nejhorší co mne mohlo potkat. Jako historická postava mne přes čtyřdílný počin České televize začala neobyčejně zajímat. Žena narozená do špatné doby, plné zkostnatělých konvencí, kde jste jako manželka nedisponovala ničím jiným než naprostou oddaností a lokajstvím vůči svému muži. Barunka Panklová coby nepoddajná hrdá bytost dokázala s tím vším bojovat. S vkusem vyobrazený portrét ženy, která i přes totální nepřízeň osudu žije životem, který si vysnila a dává mu vše čeho je schopna. Aňa Geislerová v jedné z nejlepších rolí. ()