Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (více)

Epizody(4)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Cooller odpad!

obyčejna kurvička to byla a kromě toho že napsala par pohadek v ranem rozpuku české literatury nedokazala vubec nic, nechápu tedy potřebu o někom tak nezajimavem dělat film/serial s víc jak hodinovou stopáží na díl, pevně věřím že i bez jejiho maleho přičinění by vznikla sbirka narodních pohadek a česká literatura by nebyla nijak ochromena ()

Stillborn83

O českej spisovateľskej ikone Božene Němcovej som vedel akurát to, že napísala Babičku, Barušku, O dvanástich mesiačikoch, či Soľ nad zlato. A na Vyšehrade som videl jej hrob. Netušil som o jej živote nič. A najprv som chcel vidieť túto minisériu a až potom googliť. V podstate mám rozporuplné dojmy, seriál ju ukázal ako promiskuitnú couru, ktorá mala nešťastné manželstvo, ale rada si žila na vysokej nohe. Nedokázala si poriadne zarobiť, v podstate kašlala na deti a aj na seba. Až po seriáli som začal googliť a s hrôzou som zistil, že toto všetko nebolo až tak ďaleko od pravdy. Tak ja neviem. Veľká spisovateľka istotne predbehla svoju dobu asi aj o 100 rokov a nik jej vtedy nerozumel.... Čo sa týka samotného seriálu, prvé dve časti boli strašne pomalé, vláčne (**), až od tretej časti a vlastne s príchodom Ani Geislerovej to začalo mať oveľa väčší spád. Tým nechcem uraziť Annu Kameníkovú, ale Geislerová je proste top herečka. Na druhej strane si myslím, že Boženu vôbec nemuseli hrať dve herečky (jednu z nich mohli urobiť oveľa mladšou alebo oveľa staršou). Veľmi dobre sa prezentoval aj Jan Hájek a Josef Nemec. Výprava a kostýmy boli parádne, ale tak viac ako na *** to za mňa nie je. Škoda, že sa napríklad do seriálu nezakomponovali Boženin pobyt na Slovensku v okolí B. Štiavnice alebo jej pobyt v Kúpeľoch Sliač, kde sa istý čas liečila... ()

milwaukee

Jak tam vlezla Geislerová, tak mě seriál přestal bavit. Kameníková byla o třídu lepší. Ale jinak dobrý počin, který Boženu ukázal v jiném světle, než jsme se učili ve škole. 65% ()

Sasulka3

Z prvnich dvou dilu jsem byla nadsena, melo to stavu, bylo to napadite a napinave....Bohuzel posledni dva dily pro me byly nudne a utahane. Minusova hvezdicka je za vymenu herecky, za me spatna volba...Starli vsichni herci, jen Bozka ne :) ()

OJan

Počkal jsem do čtvrtého dílu, abych to shrnul. První tři díly jsou hrozné, poslední jakž takž ujde. |40%|, (počet zhlédnutých epizod: 4) ()

Pete

Bože, nakonec to není zas tak špatné, jak jsem se obával. Rozhodně lepší, než další nedávné a obdobné dobové projekty ČT Marie Terezie, Mattoni, nebo První republika. Zpočátku Božena více souloží než píše, v půlce se tento poměr konečně obrátí, a s výměnou herečky se do série dostane dokonce i trocha politiky. Je však škoda, že podobnou odvahu, jako při ukazování nevěry a milostných scén, neprojevili tvůrci také v dalších oblastech, a celkovém pojetí. Ženský tvůrčí tým však zbytečně příliš tlačí na emancipační pilu, a reálie půlky 19.století nejsou společensky ani třeba jazykově věrné, přes docela pěknou výpravu. Vyčítat toho tak lze stále dost, a bohužel především samotná Němcová není dobře trefená povahově, a i proto jsou vztahy mezi postavami docela nevěrohodné. Němcovi působí trochu jako účinkující ve Výměně manželek, a to nejen Josef, ale naneštěstí i Božena - to mě zklamalo nejvíc, na jejich hádky je podobně příjemný pohled. Nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale zlatej F.L.Věk. Jdu s hodnocením dolů, protože po zhlédnutí cítím úlevu, že to už skončilo. 50% ()

ostravak30

Na rozdíl od ostatních jsem počkal na odvysílání všech epizod, abych mohl ohodnotit seriál o naší nejslavnější spisovatelce. Za prvé absolutně nechápu hysterii kolem hlavních představitelek Anny Kameníkové a Aňi Geislerové. Podle mě se jedná o dvě velmi kvalitní herečky a obě se do role Boženy Němcové docela hodily. Když srovnám Boženu z fotek a obrazů, fyzický předobraz se vcelku povedl. Jistě, možná by se našly jiné vhodnější herečky, možná víc podobnější, kdo ví. Navíc zahrály Božku vcelku povedeně. Zaplať bůh, že i tato slavná žena má svůj film. Životopisné snímky jsou v současnosti trendem a točí se jich čím dál víc - snad nějaké přibudou neboť celá řada osobností svůj film nemá a zasloužili by si ho. Otázkou však zůstává, zda žena, která vyprávěla nesmrtelné příběhy, byla by vskutku spokojená s tím, jak filmaři vyprávěli ten její. Když shrnu čtyři díly filmové stopáže, trochu se zamýšlím nad tím, co všechno nám autoři mohli o Boženě říct a neřekli. Při délce hodina a půl nebo dokonce hodina a tři čtvrtě bych čekal mnohem zajímavější podívanou. Neviděl jsme nic z jejího dětství. Upřímně řečeno jsem zklamaný. Vlastně jsme sledovali Boženu a její milostné pletky. Každých třicet minut si to s někým rozdala. Nemyslím si, že postelové hrátky, mnohdy naprosto zbytečně dovedené filmaři do extrému, byli to nejzajímavější z této série. Nemocí současné společnosti je to, že filmaři si to myslí a tak se zaměřili většinově na to. Kvalita tím šla rapidně dolů. Co se týče spisovatelky samotné, netuším nakolik byli nám předvedené fakta pravdivé a u čeho scénáristé nebo režisérka vycházeli. Pokud je pravda vše a nic nebylo přikresleno, čemuž bych se dost divil, pak morální zábrany Němcová zrovna neměla. Svému muži nasazovala parohy, kde mohla. Rozhazovala peníze a vůbec jí nevadilo, že její děti nemají co jíst. Pořádala večírky, nedodržovala termíny... Božena Němcová u mě jako osobnost dost klesla. Její literární činnost to pochopitelně nesnižuje. Škoda jen, že filmaři to opět nevydrželi s nervama a nakonec se uchýlili k bulvární plytkosti zobrazení osudu Boženy Němcové. Sledovanost je totiž důležitější než kvalita nebo obsah. Nemoc naší doby číslo dvě. ()

Kanalizato

Ta hudba me stvala festovne. Take me dost iritovalo zamerne vynechavani faktu a realit, a protoze si o Bozene az na Babicku v podstate nic nepamatuju, tak jsem doufal ze se neco dozvim. Mozna ze dilo proslo nejakym tvrdym strihem...napriklad: v jedne scene ten blondatej syn rika ze pujde pracovat...no a tim pro nej pribeh konci, je uplne jedno ze matka nesouhlasi, zrejme se ani nerozloucili..buhvi, az do konce posledniho dilu uz o nem neni zminka. Predevsim mi chybelo nejake lepsi predstaveni postav. Presto ze jsme vsechny 4 dily odkoukali za 2 vecery, casto jsme tapali jak se ktera postava jmenuje a jaky je jeji vztah k pribehu/Bozene; Kamenikova byla rozhodne prijemnejsi ke sledovani. ()

Arkagas1989

Božena je nyní hit, který se řeší napříč sociálními sítěmi. Dnes jsem si tuto sérii dala na jeden zátah a i když jsem se k ní odhodlávala delší dobu, nakonec jsem velmi ráda, že jsem si ji pustila. Nechápu komentáře lidí, kteří jsou rozčarováni z toho, že z Boženy se v této sérii stala dle jejich slov k*urva, ale kterým absolutně nevadilo domácí násilí. Někde jsem četla hezký komentář, že takhle se ukazuje naše pokrytectví - domácí násilí je v pořádku, ale sexuální akt je něco nepřípustného, protože dříve se lidé rozmnožovali pučením. S tímto naprosto souhlasím. Za mě tuto sérii hromada lidí nepochopila, neb je důležité se na tento počin dívat jinak - nejedná se o dokument o Boženě, kterých bylo natočeno už hromady, ale o příběh ženy, která svým volnomyšlenkářstvím nezapadala do své doby. Není to ani dokument o jejím díle, ale příběh o hledání pravdy a svobody. Za mě se toto opravdu povedlo, je to jiné, je to dramatické, neotřelé a své. Já osobně jsem ráda, že tento počin vznikl a i přesto, že jsem se bála obsazení Aňi si nikoho jiného v této roli nedovedu představit. Aňa dokázala, že vyzrává v paní herečku. ()

MyrnaAlec

K doplnění znalostí o době národního obrození dobrý, nebyli ti buditelé takoví suchaři. Vzhledem k tomu, že se předtím nic takového nenatočilo, oceňuji snahu pojmout to celostně. Pochopitelně nejvíc ve středu dění stojí sama Božena a nechápu, jak může někoho pohoršovat, že měla milence a sex. ()

LeChouan

Očekávání, na základě některých recenzentů, české verze Brassova Caliguly, zasazené do doby počátků českého národního obrození a adekvátně požadavkům naší doby feminizovaného, se nenaplnilo. Mini-série o paní Boženě Němcové patří v rámci současné české tvorby k tomu lepšímu - ve smyslu jednooký mezi slepými …. . Obě představitelky hlavní postavy se dobře zhostily svého úkolu, představit mi (naprostému ignorantovi, ohledně „obrozenců“, a to včetně autorky piedestalovaného díla „Babička“) osobnost paní Němcové. Nejde o to, zda mi byla sympatická či nikoli, vycházeje ze seriálem předložených informací, šlo o ženu, která dokázala nejen literárně tvořit, ale i bez rozmyslu „utrácet“; jak finanční prostředky, tak i svůj vlastní život. Nešetřila ničeho a nebrala-li ohled na sebe, nebrala ho občas ani na své okolí (rodinu, přátele). Nebylo snadné s ní žít – pro manžela, pro děti (zajímavá postava dcery Boženy Němcové) - a žít (ani se přátelit) bych s ní nechtěla. Nicméně odvahu vydat se ze všeho a neskrblit si na jakési iluzorní „potom“ ať již city, peníze, anebo samo žití, svým způsobem obdivuji. S „obrozeneckou“ linkou je to horší. Autorky nám tu představují Podunajskou monarchii jako stát usilovně potlačující vše české (slovanské), jako stát, kde jsou na jednoho občana dva policisté a jeden a půl udavače. Nevyhneme se martyrizaci Havlíčka Borovského, heroizaci osob jako Josef Václav Frič (pokud se občan zúčastní protistátního spiknutí, tak co s ním má státní moc dělat – pochválit jej(?)). Na straně druhé, je třeba být vděčný „obrozencům“ za obrodu českého jazyka; nemusím a nebudu číst „Babičku“ ani jiná díla ze seriálem představené doby (krom děl Karla Jaromíra Erbena); ale bez nich by Zeyer, Vančura, Skácel, Orten, … nenapsali svá díla v češtině; nevznikly by ani české překlady skvostů světové literatury. ()

iz67

Vlastně nejstrašnější je ta stopáž. Když by přitom stačilo u tohoto zpracování těch pár minut rekapitulace před každým dílem. Toporné výkony, děj bez děje (a pak dějový sprint / mišmaš v části 4). A to málo, co se tam děje nedrží pohromadě, o logice vývoje (alespoň hlavní) postavy nemluvě. 6hodin! Nechápu. {Koncept 2 hereček působí strašně násilně, nepochopitelně šmahem mění základní BN rysy. Geislerová je mizerná - místo, aby z ní šla síla, tak je to jen kyselá bába, která o vnitřní svobodě jen mele}. P.S. Souložící (s kýmkoli) Božena - národní ikona - mě nijak neuráží. Jen by k tomu měli mít partneři nějaký pochopitelný důvod {viz pojetí Geislerové.} ()

laardlad

Pamatuji si, jak jsme se na gymplu učili o tom, že Božena Němcová neuměla hospodařit s penězi a že měla spoustu milenců. To jsou ale informace, které člověk ve třeťáku vstřebává tak povrchně a na vedlejší koleji, protože stále převažuje velkolepost Boženy Němcové jako spisovatelky. Tato minisérie se České televizi skutečně povedla, člověk si tak může udělat reálný pohled na to, jak vypadala doba, ve které Božena Němcová žila a o jejím životním příběhu. Palec nahoru této minisérii patří za herecké výkony. Možná škoda, protože rovnou mohl vzniknout třeba 12 dílný seriál, který by obsahoval i pasáže z Boženina života, které tato minisérie přeskočila. I tak se jedná ale o nadprůměrnou kvalitu české televizní tvorby :) ()

koza3

Kdyby tam byla jenom Kameníková, tak to možná má větší šmrnc, ale druhá půlka "ságy" pro mě byla jak herecky, tak příběhově naprosto plonkovní. Nerozumím tomu, proč to nesestříhali na dva díly, ale museli to rozpliznout na 6 hodin. Většina z nás tak maximálně ví, že Němcová napsala Babičku, ale o jejím životě víme zbla. Proto asi celý národ zaskočila její promiskuita, sobeckost, tvrdohlavost a celý její bohémský život. Ať už to tak bylo nebo nebylo, těžko se na to koukalo, protože ji prostě vnímám jako tu paní co plete a kouká na vnoučata, jak si hrají s káčou. Je to tedy možná problém můj jako diváka, že jsem to nedokázal zkousnout, ale i přes to, bych ocenil kratší stopáž a možná bych to vnímal přece jen jako biografii a né touhu vyslovit mega příběh, který zase tak neobyčejný není. ()

PamelaJJK

Série Božena se povedla. Není nutno posuzovat jak dalece se drží děj známých i neznámých faktů, je to přeci jen dramatický seriál a ne dokument. Božena se prostě narodila v nesprávné době. Jí by vyhovovala éra květinových dětí hippies plná nevázaného sexu, nespoutanosti, alkoholu (i jiných drog) a hlavně volnosti a svobody. Že jsou v seriálu sexuální a násilné scény? A co? Patří k životu a zde nebyly prvoplánové a samoúčelné. Navíc byly natočeny tak nějak civilně bez potřeby šokovat. Herecky to byl také koncert. Hlavně obě hlavní představitelky Anna Kameníková a Aňa Geislerová, které na sebe plynule navázaly a neměl jsem s tím sebemenší problém. Obě to zvládly skvěle. Hlavně u Anny Kameníkové mě to (mile) překvapilo, protože jsem jí do role Boženy nemusel, ale zde mě nadchla. A svojí skutečnou matku strčila hravě do kapsy. Aňa je skvělá herečka, tady není co řešit. Ale i pánové Hájek, Finger, Budař, Myšička a další byli skvělí. Vizualita a kamera také na pohodu. Ať to zvažuji jak chci, tak to je zkrátka povedený seriál a zaslouží si plný počet. ()

sharka.68

Byla člověk, z masa,krve a kostí...žila tak trochu bohémsky a nevázaně..prostě jinak, než nám ve škole lili do hlav..to nás popouzí a to jí nedokážeme odpustit. Ale ona o naše odpuštění nestojí...stála o pochopení a ani toho se jí i v téhle době nedostává.... ()

Aniki

Zprvu musím konstatovat, že jsem rád za svoji trpělivost při hodnocení až po skončení celé minisérie. Kdybych činil jako ostatní třeba ihned po třetí části, byl bych stran Geislerové jistě též méně shovívavý. Kameníková na mne totiž taktéž působila v roli mladé Barbory mírně řečeno erudovaněji, povolaněji, než Aňa v úloze Boženy dospělé. Poslední díl ale misky vah srovnal a je fajn psát, že celý příběh byl pro mne, jakožto citlivého dívače, požehnáním. Krása střídala nádheru. Sám občas něco malého napíši, půda poezie mi není cizí a tak jsem uvítal veršované souboje mladých literátů v přírodě, či čtení autorčino ze svých děl. Trochu mi v příběhu chyběl právě ten důraz na tvorbu, nicméně popisem osobnosti Němcové jsem též nepohrdnul. Je třeba vyzdvihnout výkon Hájka v roli Němce, ostatní byli spíše kolorovaným komparzem, nikoli špatným. To, že nejlépe se tvoří v jakési melancholii, ba dokonce v časech bezútěšných, o tom jistě netřeba polemizovat. Každopádně si též myslím, že pokud by Božka zabředla svůj život mezi "jinými", mohli jsme o českou autorku přijít. Míním, že způsobu svého života nikdy nelitovala a jistě se na nás amatérské grafomany dívá z nebes a musí se usmívat. Děkuji České televizi a autorkám za eňoňuňo zážitek - 100%. ()

jfaba

Žádný díl jsem nedokoukal do konce! Tím se nechlubím, ale jen konstatuji. Už v dětství jsem se dozvěděl, že Němcová byla "děvka". Teď nám to ČT ukázala v minisérii. To co nám ukázat nestihla za těch šest hodin, bylo jak žila normálně, jak psala atd. Ukázala jaký měla hrozný život se svým mužem, který ji mimochodem naučil psát česky, jak neuměla hospodařit, nestarat se o děti, s každým vlezla do postele a peníze které na ni vybrali, darovala jiným. To se asi Božka točila v hrobě jak ventilátor. Ale byla těžká feministka. Pardon, emancipovaná. Geislerová v nějakém rozhovoru řekla, že by byla překvapená, jak se dnes žije ženám. Mají volební právo, nemusí se vdávat, můžou vydělávat, můžou dělat co chtějí. Tak to by mě zajímalo, jak by v tomto světě žila. ()

Detektiv-2

Nebál bych se říct, že jde o zcela výjimečný počin. Ať už jde o vizuální a technickou stránku nebo o samotný příběh, který v takovéto síle ožil snad poprvé. Jsem neskutečně rád, že mi byla Božena představena tak, jaká skutečně byla a že se vytratil ten neposkvrněný literární přelud. Musím přiznat, že jí po shlédnutí této zdařilé série (herecké výkony, kostýmy, geniální hudební doprovod - jak ten jsem si užíval, opravdu mistrovský kousek) mám tuto osobnost českých dějin ještě raději. ()

Don Kryspin

Zahrané je to nádherně, skvělý zážitek. Kostýmy, kulisy, výprava - skvělé, skvělé. Užil jsem si nahlédnutí do zajímavé kapitoly naší historie. Božena mi byla někdy strašně protivná (nevděk, totální sobectví, ...), jindy jsem jí zase držel palce. Chvílemi trochu zdlouhavé, roztahané. Ale moje největší výhrada je: je tam strašně málo literatury. Myslel jsem, že to bude seriál o slavné spisovatelce... Ale divák se o Boženě dozvěděl velké množství všemožných detailů, ale o jejím díle v podstatě nic. Mnoho lidí jí tam lichotilo, jaká je dobrá spisovatelka, ale to spisování bylo úplně neviditelné, hodně mi chybělo více jejího díla. ()