Božena

TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (více)

Epizody(4)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

kajas

O Boženě, respektive Barboře Němcové jsem si v rámci psaní bakalářky přečetla několik životopisů napsaných za socialismu. Tyto knížky a koneckonců ani středoškolské hodiny literatury mi ale nedaly dostatek informací ani o Boženině povaze, ani o jejích blízkých. Díky čtyřem epizodám s délkou celovečerního filmu jsem si díky výborným hereckým výkonům a zkušeným tvůrcům udělala obrázek také o dalších osobnostech české literární historie. V minisérii se totiž jako vedlejší postavy objevují také Josef Kajetán Tyl, Magdalena Dobromila Rettigová nebo Karel Jaromír Erben (věděli jste, že koktal?). Ztvárnění hlavní hrdinky si stejným dílem (po dvou epizodách) rozdělily Anna Kameníková a Aňa Geislerová. Rozhodnutí tvůrců obsadit "profláklou" Geislerovou se nesetkalo s úplně pozitivními ohlasy internetových diskutérů, po skončení minisérie ale jistě většina odpůrců musela uznat, že obě herečky podaly vyrovnaný a velmi dobrý výkon. Osobně mě ale mnohem více zaujal Jan Hájek v roli Josefa Němce. Hájek dokázal svojí postavě vdechnout jak potřebné hrubiánství, tak specificky projevovaný cit k manželce, která ho dlouhá léta podváděla a zřejmě nikdy nemilovala. S milostným životem Němcové souvisí moje asi jediná větší výtka k minisérii - čtyři epizody se až příliš velkou měrou věnují romantickým dostaveníčkům a flirtování hlavní hrdinky téměř se všemi muži, kteří se na kratší či delší dobu zastaví v její blízkosti (od jiných spisovatelů přes rodinného lékaře). Uvítala bych tak trochu větší zacílení na její pracovní život. Přesto jsem ráda a děkuji ČT za další historický projekt, který může zájemcům nabídnout jiný pohled na známou postavu než ten ze školních lavic. ()

sofiapetra

Hvězdy žádné dávat nehodlám, jsem ráda, že o B.N. vzniklo aspoň něco. Přiznávám, že mě blažilo vidět své oblíbené historické postavy na plátně, jak se hýbají a mluví - nejen Boženu, ale i Antonii Rajskou, sestry Rottovy, Havlíčka... ale celkové porno pojetí bylo docela trapné a B.N. to určitě ublížilo (myslím v očích všech idiotů, kteří budou dál zcela opomíjet její dílo a význam, jen jim naskočí, že byla pěkná coura). A vadilo mi, že tam vůbec nezmiňovali její šlechtický původ, protože je přece jasné, že Panklovi její rodiče nebyli - pradlena Tereza ji vážně ve čtrnácti neporodila. ()

M.i.k.e

z celého seriálu jsem viděl dohromady tak 2/3,takže je možné,že mi utekla nějaká zásadní scéna,která by mi přinesla to co bych od podobné série čekal.To co jsem viděl mi to totiž nepřineslo.Ne snad,že bych stál o absolutní glorifikaci,ale tady mi to chvílemi přišlo jako na sílu tlačené,jen aby to bylo pikantní.Všechno to souložení a histerčení pak Boženu odvádí od toho podstatného - jejího psaní a kdybych nevěděl o koho jde,úplně by mi uteklo v čem měla být tak výjimečná.Samozřejmě je možné že v reálu to opravdu byla histerická nepochopená rozhoďnožka,která měla rodinu tak nějak v paži a "předběhla dobu" i v tomhle,ale úplně si nejsem jistý že to takhle režisérka se scénaristkami chtěly.Vlastně si nejsem vůbec jistý jak z téhle série měla Božena Němcová vyjít a to je trochu na prd.Od rozporuplných pocitů to nezachrání ani fajn výprava,kostýmy a většinou dobří herci...60% ()

Streeper

Jsem neskutečně překvapená českou kinematografií, že dokázala něco takového natočit. Boženu Němcovou považuji za jednu z našich nejlepších spisovatelů a vidět její život takto skvěle zpracovaný mi úplně vyrazilo dech. Svojí úlohu zvládla skvěle Anna Kameníková jako mladší verze Boženy, tak Aňa Geislerová jako starší verze. Opravdu se mi to neskutečně líbilo a doufám, že takových seriálů nebo filmů natočíme víc! ()

Cheeter

Nemůžu si pomoct, ale celkově u mě převládlo dost silné zklamání. Ačkoliv je nejspíš dost věcí vylíčeno pravdivě, tak za mě to bylo strašně rozvleklé, nudné, až nezajímavé. Navíc hudba místy byla taková zvláštní. Tak snad někdy jindy... ()

pakobylka

Boženo, Boženo ... kdysi mě učili, že jsi byla ještě dítě, když Tě provdali - jak napsal František Halas: "Barunka ještě s panenkou si šeptá ...". Nicméně zdá se, že v reálu tomu bylo trochu jinak, že Tvé rodině prakticky nic jiného nezbývalo. Neuhlídala by Tě, Boženo. Nemám Ti to za zlé, jenom jsem si Tě představovala trochu jinak. Ráda sis hrála na dámu ... ráda jsi byla středem pozornosti ... ráda jsi flirtovala - a kdyby jenom flirtovala ! Neuměla jsi hospodařit ... rozhazovala jsi plnými hrstmi - a nebrala jsi ohled ani na své děti, Boženo. Dělalo Ti problémy dodržovat jakýkoli řád. Chtěla jsi žít svobodně a po svém - a bylo Ti jedno, komu přitom ubližuješ a čí vztahy rozvracíš. Vůbec sis nepřipouštěla, že pravá svoboda znamená i zodpovědnost. Koho jsi měla vlastně ráda - kromě sebe, milá Boženo ? Pokud si některé z Tvých dětí chtělo koupit byť jen kousíček Tvého srdce, muselo projevit nějaké umělecké vlohy. Jinak nebylo hodno Tvé pozornosti ... pokud jsi ho ovšem nepotřebovala, aby Ti posluhovalo. A jen tak mezi námi: Nebylo Tvé probuzené vlastenectví jen jednou z příležitostí, jak se zviditelnit ... a pohybovat se v "lepší" vlastenecké společnosti ? Abych nezapomněla - taky jsi cosi napsala, Boženo ... v pauzách mezi Tvými milostnými avantýrami, ale patrně to nebylo nic důležitého. ----- Popravdě ... nemůžu říct, že by se mi líbil obrázek Boženy, jaký mi naservírovala Česká televize. Netvrdím, že byla jiná, jenom mi vadí, že ji autoři ve svém uměleckém rozletu pojali jaksi jednostranně - víceméně z ní udělali s prominutím kurvu ... a přitom téměř pominuli její dílo - jakoby ani nestálo za řeč. Dosti bídné 3* ()

angel74

Konečně dostal někdo odvahu vyobrazit osobnost Boženy Němcové se všemi jejími neřestmi i ctnostmi a já smekám před každým, kdo se na tom podílel. Minisérie ji ukazuje jako pokrokovou ženu, která milovala život, ale narodila se do doby, jež zadupala veškeré její sny a touhy. Skoro všichni tady vychvalují Jana Hájka a Annu Kameníkovou. S tím se nedá než souhlasit, podali totiž naprosto skvělé herecké výkony. Ovšem to, s jakou přirozenou lehkostí a grácií převzala po Aničce pomyslnou štafetu Aňa Geislerová, mi v některých scénách doslova vyrazilo dech. Klíčové životní momenty titulní postavy budu mít asi už navždy v mysli spjaté právě s její tváří. Dále si zaslouží pozornost také Jan Budař s Martinem Fingerem, oba byli ve svých rolích velmi přesvědčiví. V neposlední řadě bych ráda vyzdvihla detailně propracované kostýmy a vynikající hudbu. Zejména pak různé variace na ústřední klavírní motiv mi budou znít v hlavě ještě hodně dlouho. Komentář píši plná dojmů ze skvostně natočeného závěrečného dílu nabitého emocemi, který mě málem přiměl k tomu, abych pěti hvězdičkami ohodnotila i celý seriál. (85%) ()

Mylouch

Pokus vytěžit méně známé informace z netradičního manželského soužití, ovšem ve scénáristicky přímočaře naivní podobě. Řemeslo je pryč i s dramaturgií a hraje se jen na kostýmovou parádu ()

otík

Syrový pohled na těžkou dobu, kdy češství se moc nenosilo a ženské sami o sobě to neměly lehké. Rozhodně mě nezaujalo množství postelových scén, zato líčení postavy Josefa Němce jsem si užil. Nic moc. ()

kocik1

Jak byla Babička idealistická pohádková bytost, tak je seriálová Božena bulvární. Co se povedlo, je přiblížit její v podstatě nezáživnou postavu z povinných čítanek široké veřejnosti, nakonec to mělo i švih, spád, pěkné lokace i herecké výkony, co se ale nepovedlo, to je mnohovrstevnatost její postavy. Seriálová Božena byla v podstatě děvka, která kašlala na všechno i na všechny včetně dětí a občas vzala do ruky psací pero. Nemohu si pomoct, ale v té ženské muselo být i něco víc. ()

alisa.upir

První polovina minisérie vyloženě nudí, scénář by potřeboval hodně upravit (např. postava Evy Josífkové, ta je vyloženě nepovedená). Ale jinak aspoň dobře vystižené to, že umělcův život musí být plný rozporuplných pocitů, jinak se nedá z čeho tvořit. Aneb jak se oběť domácího násilí první českou spisovatelkou stala. ()

dr.fish

Je dobré, že film snad vyvolá zájem o téma. Lidé třeba budou chtít vědět víc. Přístup k látce mi vůbec nevadil, ale Anna Kameníková je natolik dobrá Božena, že si v druhé polovině uvědomíte, jak moc to nezvládá Aňa. A tak je druhá půle vlastně dobrá jen tehdy, když je na scéně Hájek. Snad jen rodinný rozvrat Geislerová zvládá brilantně. Stojí za vidění určitě pro třetí a pátý díl. 60% ()

Radiq

Co si budeme povídat - Božena Němcová mě osobně nikdy neoslovila a její dílo mi vždy přišlo dost nudné a přeceňované. Vlastenci a ovce opakující to, co se naučili ve škole, mě za to jistě semelou, ale já mám holt jinou představu o národním bohatství. Proto se sám divím, že jsem sebral odvahu a vlastně se na její životopis kouknul - možná jsem chtěl změnit svůj názor na ni. No, mnohem zajímavější postava mi bohužel přišla její manžel Josef Němec, který to s ní chudák neměl vůbec jednoduché. Dělal co mohl, ale je známé, že ženská logika a mužská racionalita jsou často dvě naprosto si odporující věci, takže moje sympatie patřily spíše jemu, než jí, nevděčné prostopášné nevěrné žebračce. Tvůrci z něj z počátku trochu jednostranně udělali násilníka, znásilňovače a despotu, ale pak už to tak jednostranné nebylo a jeho důvody být hovado se někomu mohly začít zdát jasnější. A mě se líbil psychologický vývoj v tomto divném vztahu. Už je dost ošuntělé pojmenovat životopisné dílo jen křestním jménem (asi je to poslední dobou moderní), jak kdyby žádné jiné významné Boženy neexistovaly. Přece jen kdyby se to jmenovalo celým jménem, Božena Němcová, nikdo by nepochyboval, o tom to je, a neinformovaný divák by si mohl myslet, že bude koukat třeba na film o nějaké kněžně, švadleně nebo třeba šlapce, co má bundu z koženky. Z hereckých výkonů nejsem vůbec nadšený. Teda hlavně z těch hlavních. Líbila se mi většina vedlejších rolí, ale duo Kameníková/Geislerová mě prostě neuchvátilo a celou dobu to jen hrálo (a bylo to poznat, že to je jen "hraní"). Neříkám nic, ona je Anna Kameníková pohledná a sympatická, ale bohužel se stalo zarytým klišé, že se do rolí škaredých lidí obsazují takoví, kteří budou oku diváka lahodit, i když to zcela odporuje skutečnému vzhledu (viděli jste přece, jak skutečná Božena Němcová vypadala, ne?). No a samotný děj - nevím, její život jsem opravdu nestudoval a všechny důležité milníky jistě byly zapracovány, ale mám takový dojem, že z ní udělali něco úplně jiného, než ve skutečnosti byla. Možná si to jen domýšlím, ale víme, jak v dnešní době scénáristi cucají z prstů, aby to divákovi přišlo záživnější. Já sám za sebe musím říct, že stejně jako jsem si vždy o Němcové myslel, že je to nuda, stejná mi připadla i tato minisérie. Oceňuji povedené zpracování a pár lekcí z historie a literatury. ()

Skuby47

Tento příběh mohl v klidu pojednávat o kterékoliv volnomyšlenkářské ženě z jakékoliv chudé vlastenecké rodiny v 19. století. Hlavní hrdinka zde byla spisovatelkou spíš z finanční nouze a snahy upozornit na sebe, než z touhy prosadit se v literárním světě a sdílet své myšlenky a pocity. Spisovatelská inspirace a radostné psaní v tom nebylo, tvořila jen z nutnosti. To nebyla moje Němcová, ta moje psala radostné pohodové povídky a pohádky a ty nemohla psát pod tlakem. Seriál je spíše o jejím osobním životě s důrazem na senzace z pohledu bulváru. Co se vizuálu týče, nelze než pochválit výpravu, kostýmy a prostředí v němž se natáčelo, protože atmosféra byla dokonalá. Méně známí herci dodali snímku věrohodnost. Sex považuji za účelový. Když nebylo o čem hrát, tak hupky do postele. Z hlavních postav mi nebyla ani jedna sympatická. Podle mého nebyla výměna hlavní představitelky nutná, když ostatní herci své role odehráli v původním obsazení. Anna Kameníková by to uhrála, vždyť je to herečka a ostatní by záleželo na maskérkách. Na současné poměry v televizní tvorbě je to dobrý počin. Jenom se obávám, aby se pod tlakem tohoto seriálu děti ve škole nepřestaly o spisovatelce učit. ()

st.verka

Na tento seriál jsem se těšila a jsem zklamaná. Ikona českých čítanek po této minisérii spadla z piedestalu. Nevěrná manželka, špatná matka, mizerná hospodyně a nezodpovědná osoba, která neuměla dodržet slovo a ke svému okolí byla téměř lhostejná. Takový to na mě zanechalo dojem. Přesvědčivé to ale nebylo. Jako by z jejího života ukázal jen to horší. Možná taková opravdu byla a možná že tak docela ne. Mrzí mě to černobílé vyobrazení, čekala jsem víc. ()

Lachtaan

Většina z posledních seriálů či minisérií ze stáje České televize mě znechutila natolik, že jsem je odsoudil po první či dokonce ani žádné epizodě, jen na základě extrémně negativních recenzí. V případě Boženy mnou předem zmítaly obavy dost obdobné, naštěstí neoprávněné. Oběma představitelkám nejslavnější české spisovatelky jsem nikdy nepřišel příliš na chuť, tady mě překvapila zejména Anna Kameníková, která s černými vlasy vystoupila ze stínu otravné herečky na světlo té zdařile hrající. Aňa za ní nikterak nezaostávala a jako celek se tenhle historický náhled do trpkého osudu první české feministky vyvedl velmi dobře. ()

fabecc1222

Klasické životopisné zpracování po našem. Ve větší či menší míře klasické nedostatky, které se u nás opakují stále dokola (nevyrovnané znázornění odkazu dané postavy pro současnost vs. řešení milostných vztahů; (ne)stárnutí postav, kdy hlavní postava mění podobu a všichni v jejím okolí vypadají stále stejně). Herecky od ústřední trojice výborné, ale udělat z povinně literární Boženy nesympatickou promiskuitní bohémku je na zvážení, a jak vidno, spousta lidí (včetně mě) padá údivem, co ta Božka (Barbora) byla zač. Jako celek je však série dobře zpracovaná, s historicky věrnými interiéry a exteriéry. Postupně zapojovanou atmosférou dané doby (ale té mohlo být stejně víc) a herecky si jdoucí pro Českého lva. Pochvala také pro hudební složku a hlavní klavírní motiv. ()

lucascus

Čtyři jsou asi opravdu moc, ale vlastenecké cítění je nutné podpořit i ve filmové minisérii.. :) Toliko na úvod. První dva díly byly opravdu zajímavé, měly švih a energii a to zejména díky skvělé Kameníkové (přestože pořád tvrdím, proč vybrali zrzky na postavu Boženy). I ostatní herci byli zajímaví a musím poznamenat, že v první dvou díle se opravdu podařilo Němcovou zbavit vlasteneckého a obrozeneckého nánosu a mramorové mrtvolnosti. Nicméně celé tempo minisérie se v druhé části s Geislerovou zpomalili, zřejmě to byl účel, ukázat jak Němcové prostě kvůli nemoci docházejí síly, nicméně v porovnání s Kameníkovou Geislerka prostě neobstála. V některých scénách byla velmi předvídatelná, propojovala se mi dokonce s dalšími filmy, ve kterých se objevila, a že jich bylo. Éra Geislerové je už prostě silně vyčerpaná, prostor by se měl dát jiným a Geislerku už chci vidět pouze ve vedlejších a pečlivě vybraných rolích. Na druhou stranu, takhle dobře se Němcovou zfilmovat ještě nepodařilo, a to těch pokusů již také bylo nemálo. Vávra z ní udělal neživou posvátnou bytost, za úvahu však ještě stojí německé zpracování "A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu", které se zaměřilo na poslední dny Boženy. Jinak a podobně dobře. ()

vitekpe

Vyrobeny to bylo celkem pekne, ale me to neoslovilo. Patrim k tem, kteri si Bozenu radeji nechaji v pameti idealizovanou dle skolnich osnov z mladi... ()

Maynard.

Jahůůů a mám to za sebou! Sám sebe obdivuju za to že sem ani jednou a ani u jednoho dílu neusnul... To sem vůbec nečekal. Co se týče mé spokojenosti, tak téměř vůbec žádná, bohužel. Dost lidí mi říkalo, ať se na to mrknem, že je to super seriál a že na naše pětistovková Božena byla prima člověk. Asi to byla rebelka, to sme se v literárce neučili, že obtáhla půlku Prahy. Taky sme se neučili, že ji její těměř šílenej manžel třískal. Mrzelo mě, že se skoro celej seriál točil okolo toho, že nemaj prachy atd... Napětí žádný. Mihlo se tam celkem dost jmen, který mi něco říkali. No, já sem moc rád, že to mám za sebou a až tahle režisérka natočí remejk F.L.Věka, tak se určitě mrknu :o). Gaislerka mi lezla na nervy a ta její předchůdkyně taky nic moc... ()