Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (více)

Epizody(4)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Luk Skywalker

Že byla Božena takové rajda, to se ve škole nedozvíte (stejně jako ten drb o Tylovi v 2. díle) - ona stárne, ale věk milenců je konstantní :-D. Zároveň to byla emancipovaná žena a ty to měly v té době těžké. Což místy její Josef nelibě nesl, jindy zase to snášel a nechal ji tvořit. Měli to zajímavý život. Místy to bylo zdlouhavé a možná by 3 díly stačily. Anna se vyměnila s Aňou, ale všichni okolo ne (zavání to, že tam Aňu někdo vyloženě chtěl). Dílo je zde upozaděno, rámcově víte. kdo co psala, ale konkrétní není nic. ()

mrtvej pes

Ambiciózní, ale. Někdo tu napsal, že "na českou kotlinu" je minisérie až nevídaná. V určitých ohledech je. Kostýmy, prostředí, historické libůstky. Atmosféra dokáže člověka vtáhnout. Ale hlavní postavy jsou naprosto neukočírované. Božena kulhá od svérázné, sympatické ženy, která žila nadčasově, do bezohledné kurvy, jejíž jediný motiv je "já to chci a je mi jedno, kolik lidí to stáhne pod vodu". Němec kulhá od měkkého paroháče do násilnického tyrana, který svou ženu bije a znásilňuje, aby pak o pět minut později přilezl s psíma očima a o dalších pět minut později rozdal dalších pár ran. Ze slejváku do výhně. Jako kdyby to nebylo málo, do života Boženy vidíme jen ze scénáristicky zbaběle úzkého úhlu, toho milostného a rodinného. Příběh proto nudí, neustále se omílá dokola v té samé opakované kličce, nikam nepostupuje, jen dolů. Dolů s kvalitou. Tím, jak tvůrkyně Boženu pojaly, se tragicky omezily nejen v naraci, ale i v konečném výsledku. Ironicky se totiž pointou celé série zdá, že feminismus ženu přivede do hrobu a ještě zničí celé její okolí, protože stojí na naprosté bezohlednosti a bezuzdnosti. A to mě celkem sere. Aničky, dneska ne. Dneska na vás nemám nervy. ()

brumbrum

Fuj. Zila hnusne. To som netusil o Bozene Nemcovej, ale citajuc web, zila jak prasa. 3*, ale bolo mi z nej fakt zle. Velmi nestastne bolo menit hlavnu herecku - tej mladej to slo skvele, stara sa tam dako nehodila - preco to rezia tak chcela, je zahada velika, nakolko ostatni herci zostali ti isti. Geislerova je ok, ale sem sa proste nehodila; postava Bozeny bola este odpornejsia tak dako. Cele hnusne, ale informativne. ()

chrispe

Nikdo nevíme a ani se nedozvíme, jak to s Boženou Němcovou vlastně bylo. Jasně, můžeme si načíst, co je k dispozici, ale to nás stejně nepřenese do jejího života, její domácnosti, k psacímu stolu, do postele. Vždyť i to její datum narození je jedna velká neznámá. V této minisérii je Němcová vykreslena jako žena vytržená ze své doby, svéhlavá, drzá, chytrá, vášnivá ke svým milencům, chladná k dětem, názorově pokroková, feministka každým coulem. Živel, který boří stěny. První dva díly, ve kterých je popisována ta "mladší" Božena, jsem ji v lecčems chápala, možná ji trochu obdivovala, jak jde hlavou proti zdi, nebojí se a ta mladistvá drzost v podání Anny Kameníkové k ní pasovala jak hrnec na prdel. V dalších dvou dílech už to trochu pokulhávalo, protože jsem už v Boženině jednání mnohdy neviděla svobodu, ale sobeckost a lenost. Jenže ono těžko odsuzovat i tak, ať nad tím přemýšlím jak přemýšlím, nebyl to černobílý život. Můžu třeba napsat, že byla sobecká matka, která si bez uzardění zvala milence domů ke svým dětem, na to můžu napsat, že žít v jiné době, tak by ty děti nejspíš neměla, protože by mohla v takových důležitých otázkách volit, na to zase argumentovat tím, že to je sice hezký, ale situace byla taková, že ty děti tam chtě nechtě byly, tak to měla zohledňovat a... asi vám došlo, že to ve mně jen bouří myšlenkama. :D Na druhé straně (i když upozaděně) to bylo i o Františku Němci. Bouřlivákovi, který si vzal mladé drzé děvče v domnění, že si ji zkrotí a to, že se mu to zjevně nikdy nepodařilo, ho přes všechnu lásku k ní, frustrovalo. Navíc ho i literárně a společensky vysoko přerostla. A nebyla vděčná. Ani trochu a za nic. Jan Hájek byl v této roli tak skvělý, že i přes delší chvíle, kdy byl kdesi odvelen, si dokázal vzít plnou pozornost jakmile se opět objevil. A zejména v tom posledním díle, kdy se vrací, hodně zestárlý... to bylo prostě tak skvěle zahraný, že musím vážně smeknout klobouk. Scénáristky v nějakém rozhovoru uvedly, že tato minisérie tak trochu očišťuje Josefa Němce z toho, jak se o něm učíme ve školních osnovách. A asi jo. Ukazuje, že nebyl jen násilnické prase (přeháním? Já vám nevím.), ale že i on byl jen člověk z masa a kostí, který chtěl milovat, ale nevybral si k tomu tu správně tvárnou ženu. Posledních pár poznámek - Ano, sexu tam podle mě bylo zbytečně moc. Ano, literatury málo. Ano, výměnu herečky po dvou dílech taky jako mnozí nechápu. Ano, Babičku si přečtu. Fakt. Ano, jsem ráda, že to bylo natočeno i přes to, že to někdo může vidět jak příběh z pera Blesku, protože jde hlavně o to, PŘITÁHNOUT k postavě pozornost. Kdo si pak bude chtít vyhledat reálné informace, tak to udělá. A já myslím, že těch lidí bude hodně. A končím. Tohle je román skoro jako od Boženy. ()

JBMAVERICK

Velkej humbuk okolo velkýho nic. No dobře, nemůžu to potopit úplně. Jsem moc rád že se česká tvorba vůbec do něčeho takovýho pouští, a herecký výkony jsou bez výtek. ALE, já si z téhle minisérie neodnes nic jinýho než násilí, sex, depresi, křik, brekot, násílí a sex.. Chápu, že je třeba něčim zaujmout, ale neni už tohle zbytečný? Jestli naše nejslavnější spisovatelka a její rodina meli takovejhle život, tak je mi jich teda kurevsky líto. Největší plus bylo pro mě setkávání s nejrůznějšími českými obrozenci, které člověk většinou matně zná jen z učebnic. Nicméně pustili byste tohle dětem na základní škole, aby poznali život našich obrozenců? :) ()

tranquill

"Ta kniha je jako ponoření do snu, ze kterého se nechcete probudit..." Ale o ní to vůbec není, je to pouze o Barboře Panklové a jejích vztazích, tedy nejen s manželem. Docela provokativní zpracování. "Josefe, co by sis s takovou holkou počal? .. Vychoval bych si ji!" A to opravdu nedokázal. Pokud byl děj pravdivý, tak bylo jejich manželství opravdu bouřlivé. "Miluji tě příliš! .. Milovat méně přece nemá smysl!" ()

kluzo

Hodně dobře natočený životopis... Skvělý scénář, skvělá režie a skvělé herecké obsazení i výkony, výborná výprava i kostýmy. Tleskám ve stoje. ()

quixote

Minisérii hodnotím spíše kladně, i když to určitě mohlo být lepší, nejvíc mě zaráží, jak málo jsme se dozvěděli o Boženě-autorce. Životní peripetie jsou samozřejmě vždycky zajímavé, ale zdá se mi to hrozně málo. Čím byla jako spisovatelka tak výjimečná? Jakým způsobem tvořila? Něco málo je naznačeno jen u Babičky (spíš ale toporně, viz flashbacky z raného Barbořina mládí), je tam i trocha veršování. Hm. Spousta biografických filmů o umělcích tohle zvládá mnohem líp. Vadila mi přemíra až otravné hudby a ze všeho nejvíc si odnáším čtyři herecké výkony: Kameníková, Geislerová, Melník a – hlavně – Hájek. Škoda, že svůj projekt o BN nemohla uskutečnit Věra Chytilová. ()

bearmeedek

Nadějné téma, které nesplnilo má očekávání. Rozjezd byl dobrý, ale pokračování šlo postupně dolů. Poslední díl byla už jen nálož nesmírně velké a nekonečné deprese. Nejásám nad tím, že ČT pojala životopisnou sérii převážně jen jako přehled všech špatných vlastností Boženy nebo dokonce odpadu společnosti. ()

Inozuka

Moderně a kvalitně natočené, občas trochu úsměvné při zobrazování historických velikánů národního obrození, ale hlavně kontroverzní, což byl asi záměr. Řekl bych, že se podařilo vyvolat celospolečenskou diskuzi o tématech, která si autorky vytkly: oddělitelnosti autora a díla, sobeckosti absolutní svobody, ženské emancipaci i národní identitě. Jen je možná zvláštní, že z celého filmu vychází jako největší sympaťák ten, kdo byl dosud vnímán jako veskrze negativní persóna, tedy Josef Němec a samotná titulní postava jeho ženy z toho nevychází zrovna lichotivě. Možná to tak bylo zamýšleno a dost možná za to může Jan Hájek svým famózním výkonem. Obě Němcové - Kameníková i Geislerová sice nebyly špatné, ale Jan Hájek svého Josefa Němce se smyslem pro spravedlnost a zodpovědnost, národním uvědoměním i bezradností trefil naprosto přesně a lidsky. Vedle toho velká pochvala za hudbu, zejména ty hluboké spodky byly opravdu perfektní a skvěle dokreslovaly obraz. Víc podobných projektů! ()

rublik05

Česká televize opět zaválela. Je zvláštní, že jako jediná česká televizní stanice je schopna přijít s kvalitním filmem či seriálem, který může s přehledem konkurovat kvalitní zahraniční produkci. Tvůrcům se povedlo neskutečně silný námět zpracovat opravdu prvotřídně, Božena se tak dotýká velkého množství společenských témat, ať už se to týká otázek feminismu, bídy, nevěry, násilí nebo politiky, což samozřejmě ukazuje Boženu Němcovou zase z jiného úhlu pohledu, než jak ji známe z učebnic literatury, a tak jsme svědky poněkud netradičního, přesto nadprůměrného romantického dramatu. Oceňuji především kvalitní výpravu, nádherné dobové kostýmy a rekvizity, dále působivé exteriéry, dobrý výběr lokací a historicky přesné interiéry. Tohle vše pomohlo vytvořit neopakovatelnou atmosféru 19. století, dýchající na diváka každým okamžikem. Hodně jí také pomohla i kvalitní hudba, která jemně podbarvuje a naprosto trefně dokresluje jednotlivé scény, a svým způsobem také pomáhá budovat jisté napětí. Herecké obsazení je další silnou stránkou, v celé sérii se objevuje plejáda různých méně či více známých herců a víceméně všichni podávají přesvědčivé výkony. Mě osobně se líbil zejména fenomenální Jan Hájek, kterému se role Josefa Němce neuvěřitelně povedla. Samozřejmě mě bavila také postava Boženy, se kterou si velmi dobře poradily obě herečky, tedy jak mladší Anna Kameníková, tak i starší Anna Geislerová. Každá herečka dala postavě něco unikátního, v každém období tak krásně vynikala její složitá osobnost. Oceňuji, že se tvůrci nebáli provokovat, zejména co se týká množství sexuálních scén, kterých je podle mě zbytečně moc, nicméně tím tak trochu boří klišé a zažité stereotypy, takže mi to ve finále ani moc nevadilo. Jediná věc, nad kterou jsem se zamýšlel, je fakt, že více než o Boženě Němcové je celá série nakonec o jejím muži, což dokazuje jednak bravurně vygradovaná scéna v hospodě, ale také závěrečné titulky o jeho životě po smrti Boženy, které však působí poměrně odbytě, stejně jako některé pasáže ze života spisovatelky. Na závěr chci poděkovat všem lidem, kteří se na minisérii Božena podíleli, podařilo se vytvořit mimořádně silný příběh ženy, která celý život šla proti proudu, žila pro tu dobu a já se jen těším na další, podobně zajímavý příběh. 8/10. ()

Psycho.R

Pohled na Boženu Němcovou z její odvrácené strany i těžkosti bytí v té době. Na čsfd je taková tradice, že domácí biografie slavných bývají vždy v modrých číslech. Naštěstí nedávám na místní hodnocení. ()

E lan

Přiznám se, že jsem se docela nudil. Nicméně poslední díl stál za to a pohled do života Boženy Němcové mi přijde ve finále velmi poučný. Ještěže nakonec nenatočili 10 dílů, to bych nedal:-) ()

Oonika

Vůbec to toho nebudu promítat svůj osobní názor na Boženu, ale natočené to bylo perfektně! A Anna Kameníková za mě úplně skvělá ❤️ ()

kukkik

Zpracování zajímavé, i obsazení celkem obstojné. Co mi zkazilo zážítek je nevhodně rozvržená a příliš krátká stopáž. Moc málo dílů se věnovalo ostatním historickým velikánům té doby, kteří se zde často mihnou jako postavy v pozadí nebo přinejlepším jako Boženini šamstři a to je podle mě velká škoda. Osobní život této ikony české literatury je sice zajímavý a důležitý pro správnější výklad tehdejších reálií, než jaký většině z nás přinesl školní výklad, ale časem znudí a když přitom v každém díle létají vzduchem jména jako Rašín, Reis, Borovský a podobně, je smutné klopýtnutí, že jejich osudy nejsou nijak využity dále. Kdyby bylo epizod více a v každém díle by se děj alespoň chvíli věnoval i vykreslení osobností dalších autorů, například formou společně stráveného dne, četbou úryvků děl a tak dále, možná by to mohlo část publika odradit ale věřím, že úroveň seriálu by se pozvedla a diváci, kteří by zůstali, by si ho užili o dost více. Alespoň já tedy určitě. 3/5 ()

Aragorn

Tak jsem to viděl celé. Po relativně přijatelném lehce podprůměrném pilotu následoval naprosto špatný druhý díl a podprůměrný třetí díl, načež nastoupil naprosto skvělý čtvrtý díl. Kvalita seriálu stoupá a někdy opravdu hluboko klesá jako na horské dráze. Nakonec ale musím dát 2 hvězdy ( po úžasném čtvrtém díle mě to opravdu mrzí ), protože tam na mě bylo hodně soulože a málo toho psaní, na které jsem se těšil. No nic, je to sice škoda, ale pořád je to lepší než většina české tvorby. Po zhlédnutí seriálu se pro mě Božena nezůstává tou milou učebnicovou paní, ale dost negativní postavou, která podváděla svého muže a žebrala peníze od svých přátel. ()

ŠpetaMarek

Hájek, zejména v posledním díle podal naprosto excelentní výkon (zbídačeného cholerického starce), závěrečné dovětky jakoby podtrhovaly domněnku, že to nebylo ani tak o ní, ale o něm. Zvláštní. Celý seriál průměrný, v druhém díle jsem to chtěl zabalit, se scénářem jako takovým až tak problém nemám, ale režie byla trestuhodně neinvenční. ()

chelsea63

Výborné! Skvělá filmařina. Hlavní hrdinové a hrdinky úžasní. Kamera, světlo, střih super. Parádní výprava. Nerozumím nářkům nad erotickými scénami. Ty čtyři děti Boženě nepřinesl čáp, že jo. Nerozumím nářkům nad shozením obrozenecké ikony mezi nás, obyčejné smrtelníky. Vítej zpět mezi lidmi, Boženo! Jestliže padne slovo prdel, můžu zvednout obočí a pát se, zda tak v polovině předminulého století mluvili. Ale víme určitě, že ne, když známe jen knižní jazyk? Můj děda občas to "strašně vulgární slovo" použil, a narodil se v roce 1916, tak nevím. Pravda, každý to vidíme jinak. Já jsem viděl výjimečné dílo. Šest hvězdiček z pěti. ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Sice občas zbytečně roztahané a někdy zase uspěchané...ale doprd*le...proč se netočí tak kvalitně všechny české filmy? Skvělé obsazení, kostýmy a lokace. +++ SPOILER 20ti slovy: Božena jako "feministická", protivná a "volnomyšlenkářská" běhna, která rozhazuje prachy a pak měsíc nemá co jíst...napíše několik povídek a pohádek a umře na raka. ()

Amonasr

Ne příliš povedený seriál, Božena Němcová by si zasloužila určitě mnohem víc než jen feministický výkřik naroubovaný na život této pozoruhodné osobnosti. Autorky si vzaly evidentně mnohem větší sousto, než byly schopné pozřít. Obě hlavní představitelky navíc možná vyhovovaly jejich vlastním představám o naší nejslavnější spisovatelce, ale bohužel jim oběma chyběla vnitřní oduševnělost a noblesa a k její duši svým ztvárněním nepronikly ani omylem. Vše se v tomto seriálu plácá jen a jen po povrchu. ()