Válečné filmy dělím na 3 základní kategorie: V první kategorii je válka brána jako kulisa k rozvinutí hlubší filozofie, ve druhé je válečná událost stvárněna takřka dukemtárně a ve třetí kategorii jsou na diváka přeneseny válečné zážitky emoce. V prní kategorii kraluje Apokalypsa, ve druhé Bitva o Británii a v té třetí má své neochvějné místo na piedestalu geniality právě Zachraňte vojína Ryana. Ve 170ti minutách nám Spielberg předsavuje naprosté režijní nebe, ve kterém jsme jako diváci do filmu naprosto vtáhnuti a po návratu do reality ještě dlouho nemůžeme nabrat dech. Zdaleka nesouhlasím, že film dělá jen vylodění na Omaze a zbytek je o ničem - to tvrdí jen diváci lačnící po maximálně třeskuté akci. stejně tak se směju výčitkám poukazujícím na "přehnaný" patetismus - je ho na válečný film opravdu velmi málo a nikdy není nadbytečný ani nemístný. Spileberg cítí hrdost a úctu k američanům, kteří před lety pomohli Evropě znovu nabít svobody. A to přeci není nic špatného, pokud tedy nejste anti-amerikanista z módy. - 100%(28.9.2007)

5 hvezd za vsemi zminovane skvele vylodeni, obstojnou obranu mestecka, spielbergovo procitene snimani prirody, skvele technicke vychytavky a nabozensky zalozeneho snipera. minusy za prilis patriotickych smysl nedavajicich kecu (ano, tech je tam opravdu strasne moc, dokonce i scen.. to s tim zaverem na hrbitove si opravdu mohli odpustit), celkove smysl nedavajici rozhovory, ktere se tvari radoby inteligentne a chytre, ci dokonce zabavne a pritom jsou to snusky zvastu, ne moc drsne vypadajiciho hanksa, ktery se opravdu vice hodil na Forresta, podivnou zapletku a nelogicnosti z historickeho hlediska, kterych tam neni pomalu. Samozrejme, je to jen film a i kdyz mapuje skutecne udalosti, vzdy se najdou nejake chyby, ale kdyz uz vystupoval tenhle film tak dokonalym dojmem, mohl si Spielberg trochu vic tyhle veci pohlidat... Band of Brothers po vsech strankach stylovejsi, vypjatejsi a dokonalejsi a to ma serial bezmala 10 hodin, zatimco film necele 3... Ale ja sem dostal, to, co sem ocekaval a kdyz trochu vypnu a prestanu vnimat ten okolni patos, na 5 hvezdy to je.. Budu spravedlivi, a priznam se, ze mi prece jen nektere postavy prirostli k srdci a Hanks pres to vsechno umi hrat (ale za tim, ze se zde nehodi, stojim) Slabsi, ale stale 5tihvezdickovy zazitek.. (ja celkove nejsem ten typ, co dava 5 jen tem uplne nejdokonalejsim snimkum, obcas se u mne najde i tenhle pripad)(21.7.2009)

Co si budeme povídat, nebýt příslovečné scény z pláže Omaha (a jakš takš i finální bitvy), neposuzoval bych to tak dobře. Děj je náborová glorifikace armády, kdy nevidíme negativní stránky armádního života (tedy kromě smrti samozřejmě) ani jakkoli záporné či rozporuplné charaktery. Generálové a vysloužilci mluví, vlajky vlají, hudba burácí. Naštěstí Spielberg je přece jen mnohem vyzrálejší filmař, než nějaký Woo nebo Bay, takže i při patetickém hřímání o návratu ztraceného syna jeho matince je to celkem snesitelné.(23.12.2006)

V tomto případě nemá smysl opisovat běžně známá fakta a postřehy. Naše generace měly to vzácné štěstí, že nemusely válku zažívat a poznávat zblízka. Drsný pohled do tváře války v těch jejích anatomických detailech, o kterých pamětníci zpravidla vůbec nemluví; patří to totiž k největším lidským důvěrnostem, které si ponecháváme sami pro sebe. Zdánlivý naturalismus filmu je pouze protokolově pojatým realismem, jež zbavuje hrůzy těchto mezních situací jakéhokoliv konvenčního a zplošťujícího pozlátka. Není to však veškerý obsah: zbývá také místo pro ideu a povznesení; v případě této války pro ideu velkou a pro povznesení skutečně katarzní. Tom Hanks tu k FORRESTU GAMPOVI přidal další ze svých mimořádných uměleckých výkonů. Strasti a hrůzy této války přitom zaostávají - zní to hrůzně, ale je to pouze přesné - za tím, co se dělo na východní frontě i v případě našich vojenských jednotek. To vzácné štěstí - žít v míru, štěstí, pokoji a klidu - by mělo vydržet; to je asi to, co napadne každého, kdo zhlédne tento příběh hrůzy a vykoupení.(6.10.2008)

Má kamarádka mi sdělila, že při úvodní scéně vylodění na Omaha Beach chtěla utéci ze sálu, ale byla tak hypnotizovaná tím, co se děje na plátně, že zůstala sedět jako přibitá. Tohle je film vysloveně pro velké plátno a kvalitní zvuk, kdy kolem vás lítají kulky a vy máte pocit, že jste tam fyzicky s nima, že jste součástí děje. První půlhodina Ryana se stala legendou.(13.4.2003)

• - U mostu, který mají spojenečtí vojáci udržet, je zmíněno, že mají dohromady jen dva kulomety ráže 30. Poté, co jsou oba umístěny, je však v záběru, kdy Mellish (Adam Goldberg)  vysvětluje Uphamovi (Jeremy Davies), že musí rychle běžet s náboji, vidět další voják s kulometem. (jirijost)

• - Bylo použito kolem 7500 litrů umělé krve. (cariada)

• - Při vylodění na pláži se vojáci schovávají za protitankové překážky zvané rozsocháče, vynález Československé armády používané na opevnění tvrzí na hranicích státu, postupně německou armádou rozkradeny pro její potřebu. (ledofredo)