6. června 1944 se v Normandii společně s tisícovkami dalších spojeneckých vojáků vylodí také kapitán Miller se skupinou svých mužů. Někteří Millerovi lidé však v bojích s nacistickým nepřítelem na pláži zemřou. V ústředí ve Washingtonu se mezitím generál Marshall dozvídá, že během invaze zemřeli tři ze čtyř synů rodiny Ryanových. Aby zmírnil ztrátu jejich matky, vydává Marshall rozkaz, na základě kterého má být poslední přeživší syn James Ryan přiveden domů. Splněním tohoto rozkazu je pověřen Miller a jeho sedm mužů. Vydávají se setkat se 101. divizí, protože k ní sahají poslední Ryanovy stopy. Jeden z Millerových mužů, desátník Caparzo, je zastřelen německým sniperem. Miller zjišťuje, že James Ryan u 101. divize není jejich hledaným mužem, nicméně se setkává s jeho známým, který tvrdí, že Ryan a jeho jednotka se vydali bránit most ve městě Ramelle. Miller a jeho skupina se také vydávají do Ramelle, ale cestou narazí na skupinu Němců, se kterými chce Miller bojovat, i když to není nutné. Ačkoliv američtí vojáci německé porazí, další z Millerových mužů umírá. Miller se rozhodne propustit přeživšího německého vojáka, který si vysloužil přezdívku Plavčík Willie. Miller a jeho muži přicházejí do Ramelle, kde se setkávají s Ryanem. Ten však s nimi odmítá opustit pozici s tím, že chce pomoci při bránění mostu. Miller se nakonec rozhodne, že on i jeho muži se do bránění mostu zapojí také... (TV Prima)

Trailer 1

Recenze (1 451)

Cival

Špičkový válečný film 90. let. Po technické stránce dokonalý. Kaminski se svou kamerou vrhl doslova doprostřed válečné vřavy, a tak může Spielberg divákům lehce zprostředkovat nelidský souboj vyplašených pěšáků se smrtí. Hlavní hvězdou je zkrátka a dobře úvodní masakr na Omaha Beach. Naštěstí se příběh může opřít o zajímavé (a prakticky neřešitelné) téma a výborné herce, takže po pětadvaceti minutách předčasně nekončí ()

Tosim

Nevím, jestli je to chyba, ale u tohoto filmu se hodně protěžuje prvních dvacet minut. Já jsem to neudělal a i v televizi nepřišel o vynikající filmový zážitek v celém snímku. P.S. k té televizi: do jednoho citově i filmově vyhroceného momentu vrazila naše "drahá" n@va reklamu. S filmem to rozhodně nesouvisí, ale o mnohém to vypovídá a napsat jsem to musel. ()

Radyo

Na jednu stranu ten film hodnotím vysoce kladně - od každého jiného režiséra by to byla bomba. Na druhou stranu ale musím vidět i drobné chyby - a to zejména proto, že režisérem je Steven Spielberg, mistr nad mistry, jemuž ale (zdá se) v posledních letech malinko dochází dech. Každopádně ale je třeba podotknout, že minimálně ta úvodní cca 20-minutová bojová sekvence vejde do historie filmu. Zbytek je také velmi vydařený, ale přece jen mám dojem, že už to jaksi není ono a že Steven svou laťku pomaličku, ale jistě snižuje. A když srovnám dva válečné hity roku 1998 - tento a Tenká červená linie, pak z tohoto miniduelu vyjde TČL jako vítěz. ()

Gemini

Nejdříve jsem hrál Medal Of Honor a až potom viděl Ryana. To byla asi chyba, protože největší tahák, kterým byla Omaha Beach, mě už překvapit nemohl. Přesto moji averzi ke spielbergovskému vyprávění pohnutých lidských příběhů tentokrát tlumí nezapomenutelná vizuální stránka věci, Barry Pepper coby možná nejlepší filmový sniper a samozřejmě hudba Johna Williamse. PS: na památníku nad pláží Omaha se jisté skupince českých turistů podařilo objevit a vyfotit náhrobek Andrewa Ryana;) Ale ani tahle osobní zkušenost nic nezmění na tom, že si mnohem radši dám Tenkou Červenou Linii než Spílbergovskou ódu na Toma Hankse a jeho, či spíše režisérovu strategickotaktickou demenci. 60%. Maximálně. ()

Lima

Má kamarádka mi sdělila, že při úvodní scéně vylodění na Omaha Beach chtěla utéci ze sálu, ale byla tak hypnotizovaná tím, co se děje na plátně, že zůstala sedět jako přibitá. Tohle je film vysloveně pro velké plátno a kvalitní zvuk, kdy kolem vás lítají kulky a vy máte pocit, že jste tam fyzicky s nima, že jste součástí děje. První půlhodina Ryana se stala legendou. ()

• Keby Spielberg z filmu nezostrihol asi 5 minút vojnového násilia, MPAA by mu udelila hodnotenie NC-17. (Raccoon.city)
  • Spielberg si původně myslel, že je Matt Damon příliš hubený na roli Jamese Ryana. Po osobním setkání změnil názor. (Maulincio)