Reklama

Reklama

Hrůzy války velkolepým způsobem ožívají ve skvělém válečném dramatu Stevena Spielberga. Snímek začíná invazí spojeneckých vojsk na pláži v Normandii, k níž došlo 6. června roku 1944. Kapitán Miller (Tom Hanks) a členové druhého praporu Rangers se snaží zajistit předmostí pláže. Během invaze jsou zabiti dva bratři. Třetí už dříve padl v boji v Nové Guineji. Jejich matka, paní Ryanová, má obdržet všechna tři úmrtní oznámení v jeden den. Náčelník generálního štábu armády Spojených států George C. Marshall dostane příležitost alespoň trochu zmírnit její zármutek poté, co zjistí, že existuje ještě čtvrtý bratr, vojín James Ryan, který zmizel kdesi ve Francii. Osmičlenný oddíl kapitána Millera dostane rozkaz najít vojína Ryana a přivést ho zpátky k jeho matce. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 484)

Cival 

všechny recenze uživatele

Špičkový válečný film 90. let. Po technické stránce dokonalý. Kaminski se svou kamerou vrhl doslova doprostřed válečné vřavy, a tak může Spielberg divákům lehce zprostředkovat nelidský souboj vyplašených pěšáků se smrtí. Hlavní hvězdou je zkrátka a dobře úvodní masakr na Omaha Beach. Naštěstí se příběh může opřít o zajímavé (a prakticky neřešitelné) téma a výborné herce, takže po pětadvaceti minutách předčasně nekončí ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Má kamarádka mi sdělila, že při úvodní scéně vylodění na Omaha Beach chtěla utéci ze sálu, ale byla tak hypnotizovaná tím, co se děje na plátně, že zůstala sedět jako přibitá. Tohle je film vysloveně pro velké plátno a kvalitní zvuk, kdy kolem vás lítají kulky a vy máte pocit, že jste tam fyzicky s nima, že jste součástí děje. První půlhodina Ryana se stala legendou. ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Jeden z najbrutalnejsich a z najautentickejsich vojnovych filmov, aky som kedy videl a tym mam na mysli samozrejme prvu polhodinu bojov v Normandii. Neviem si predstavit, ze by sa to dalo este lepsie alebo brutalnejsie natocit, pretoze nie kazdy znesie pohlad na lietajuce koncatiny alebo creva vycnievajuce z brucha. Avsak treba sa zamysliet aj nad scenarom, pricom som si kladol otazku: ,,Oplati sa riskovat zivot dalsich vojakov pre jedneho vojaka Ryana, ktoremu zomreli vsetci bratia len preto, aby sa matka dozila aspon toho posledneho stvrteho syna o ktorom dokonca ani nevedeli, ci vobec zije? Co na to povedia tie matky, ktorim syn pre zmenu zomrel kvoli Ryanovi?" Mnohi si povedia jasne, treba sa na neho vykaslat, vsak je to predsa blbost, aby dalsi vojaci riskovali zivoty. No je to urcite na zamyslenie, ale nie je to dovod, aby som dal tomuto filmu 4* preto, lebo by mi nieco vadilo na scenari, ktory bol dokonca nominovany na Oscara. Spielberg zvladol ulohu rezisera na jednotku, za co si zasluzil aj Oscara za najlepsiu reziu, pricom najlepsim filmom roka sa stal ZAMILOVANY SHAKESPEARE (1998). Väcsinou na Oscaroch vitazi reziser aj najlepsieho filmu, teda mohol to byt John Madden za spominaneho Shakespeara avsak v tomto rocniku to bola vynimka. Taktiez Tom Hanks bol nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak z Oscara sa tesil Roberto Benigni za dramu/komediu ZIVOT JE KRASNY (1998). Asi to bol rocnik vojnovych filmov, lebo este musim pripomenut, ze v tom istom roku mala 7 nominacii aj drama TENKA CERVENA LINIA (1998) od Terrenca Malicka. A prekvapila ma aj mala uloha Vina Diesela, ktoreho som v case premiery este vobec nepoznal, takze bolo zaujimave si opät tento film pozriet. _______ Tom Hanks - (Kapitán John H. Miller) +++ Tom Sizemore - (Seržant Mike Horvath) +++ Edward Burns - (Richard Reiben) +++ Barry Pepper - (Daniel Jackson) +++ Adam Goldberg - (Stanley Mellish) +++ Vin Diesel - (Adrian Caparzo) +++ Giovanni Ribisi - (T-5 sanitár Irwin Wade) +++ Jeremy Davies - (Timothy P. Upham) +++ Matt Damon - (James Francis Ryan) +++ Ted Danson - (Kapitán Fred Hamill) +++ Paul Giamatti - (Seržant Hill) +++ Dennis Farina - (Plukovník Anderson) +++ Produkcia: Steven Spielberg, Mark Gordon +++ ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Nie som veľmi zaťažená na filmy, v ktorých sa trhajú končatiny, ale Spielberg je jednoducho Spielberg. Vo vojne plnej neliečiteľného šialenstva dokázal nechať vyniknúť jednu obyčajnú humanistickú myšlienku, dodávajúcu neľútostnému filmu aspoň náznak ľudskosti. Spielberg je majster rozprávania príbehov, no táto snímka je autentickou a nič neprikrášľujúcou výpoveďou o vojnovej mašinérii, zanechávajúcej spúšť v ľudských dušiach.... a nielen tam. Úvodná sekvencia vylodenia ma zmrazila svojou autenticitou a celkovo ide o výpravne dokonalý a šialene brutálny film, ktorý, ako píše Lima, je bezprostredne stvorený pre veľké plátno a kvalitný zvuk, pretože divák nie je len bezbranný pozorovateľ, ale účastník deja. Zážitok je silný a piatu hviezdičku si schovávam do budúcnosti, keď budem schopná oceniť aj tie mega krvavé a realistické scény. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Robert Rodat .. Veledílo! V kontextu všech desítek či stovek válečných filmů co kdy vznikly - tento má skutečně realisticku úvodní bitevní sekvenci a v nastavené úrovni realismu a naturalismu se pokračuje po celou délku snímku do neméně zdařené a realistické závěrečné bitvy! Hm, když zavřu oči a představím si sebe na té lodičce, která míří neodvratně k 'Pevnosti Evropa' .. brr! ... Mistr Steven Spielberg a vůbec filmový naturalismus zde dosahuje svého vrcholu a pro mne to bylo něco neskutečného!! Pořád je ve mě určitý rozpor co se války týká. Viděl jsem už spoustu válečných filmů - z 2 světové asi nejvíce, ale pořád si prostě nedovedu představit Válku. Na jedné straně to hrdinství a možnost něco dokázat a ovlivnit, na straně druhé obrovský zmatek, strach, zhnusení a bezvýznamnost... Ale abych se držel filmu.. I 8 lidí - vojáků - může mnohé změnit. Někdo (to) asi nepřekousne tj. "slabý" a "příšerně" proamerický scénář, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo, neboť hlavní poselství a přínos filmu je někde jinde.. Snímek v podstatě nikde nezaostává, kromě poutavého, velmi silného scénáře a už zmíněné mistrovské režie vynáší celek do výšin bezchybná kamera, ozvučení vizuálně bezchybných akčních sekvencí, dojemná hudba a v neposlední řadě herecké výkony - Tom Hanks stále ve vrcholné formě, ale nezaostává prakticky nikdo z výborného obsazení. Druhá světová válka tu byla a přesto, že její úděly někteří nesou dodnes, je na ní pomalu pozapomínáno v návalu moderních konfliktů a tak je třeba mnohým připomenout o co šlo. A povedlo se, tohle je dokonalý a nejlepší válečný film historie. Sice je vyzněním třeba Apokalypsa ještě (byť jen o trochu) hnusnější, ale to už byla jiná válka. .. 100%. __ Dokonalé geniální. __ ☼ FILM ROKU ☼ ()

Galerie (64)

Zajímavosti (156)

  • Vedle v té době poměrně nezkušené 29. pěší divize posílené o devět rot U. S. Army Rangers útočila na Omaha Beach také 1. pěší divize. Osudy několika jejích příslušníků jsou zobrazeny ve filmu Velká červená jednička (1980). (stefji)
  • V prvý deň D sa v Normandii vylodilo približne 156 000 vojakov z toho 73.000 amerických. Na podporu vylodenia bolo k dispozícii 11 590 lietadiel a 6 939 lodí. Do konca 11. júna (D + 5) bolo na plážach vyložených 326 547 vojakov, 54 186 vozidiel a 104 428 ton zásob. V prvý deň padlo 3686 amerických vojakov a počas celého výsadku  6 603 Američanov. Počet nemeckých obetí nie je známy, ale odhaduje sa, že sa pohybuje medzi 4 000 a 9 000 mužmi. Celkovo 425 000 spojencov a nemeckých vojakov bolo zabitých, zranených alebo zmiznutých počas bitky o Normandiu. (Raccoon.city)
  • Vysoké čierne topánky, ktoré nosia vojaci vo filme v skutočnosti neboli v tej dobe k dispozícií a nosili sa výhradne topánky s hnedou farbou. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Ačkoliv tvůrci naznačovali už v loňském roce, že čtvrtý John Wick bude vůbec nejdelším filmem v sérii, oficiální zveřejněná délka přesto nyní většině fanoušků bere dech. Zatímco první snímek totiž… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (více)

Reklama

Reklama