Ano, je to americky patetické až na půdu, ale je to zatraceně dobré. Málokdy se po filmu člověk sám sebe tak naléhavě ptá: "Zasloužím já si takový život, který mám? Zasloužím já si život vůbec?" Promiňte, všudypřítomný patos dostal i cynickou Faidru, hned to přejde... Tak, už je to. Ale jedno platí - ať už si člověk libuje ve válečné vřavě (na scénu vylodění nezapomene do nejdelší smrti nikdo, kdo ji viděl) nebo v nenápadných scénách, které křičí mnohem hlasitěji (scéna s písní Edith Piaf ve zničeném městě nebo vyznání kapitána Millera), najde si tady to své.(22.6.2007)

Od první do poslední scény úžasně vymyšlené, každým výstřelem vás to do sebe pohltí, až máte pocit, že každou chvíli přiletí kulka i k vám a celé to má takový dopad, že každé zhlédnutí nemůžu pár dní dostat z hlavy. Jenom mi trochu vadí, jak obrovské a poněkud nadbytečně hrdinsky roztahané to je, že Spielberg svou touhu po velkých příbězích nekrotí ani o píď. Ale to už bych si stěžoval na něco, co jindy chválím. Vážím si ale toho, jak pan režisér, kterému je nejčastěji vytýkána rodinnost a laskavost, dokáže všechny tyhle připomínky obrátit parádně na hlavu.(21.1.2006)

Zachraňte vojína Ryana je troufám si říct, nejlepším válečným filmem popisující druhou světovou válku v Evropě, alespoň co do realistického ztvárnění boje, atmosféry a kulis. Je zde mnoho skvělých herců, kteří dostali za úkol ztvárnit zajímavé charaktery vojáků, jejichž postavy jsou tak dobře napsané, že se jim vyrovná snad jen elitní mariňáci z Vetřelců. Když pominu silně nereálný scénář, díky kterému je vyslána skupina vojáku ke splnění naprosto směšného úkolu (nikdo by nedal povolení k záchraně jednoho vojáka o kterém nikdo nic nevěděl a riskoval by tím životy ostatních) a historickou nepřesnost, zůstane mi dokonalá zábava a akce, kterou jsem nikdy předtím neměl možnost vidět. Spielberg si dal precizní práci s úvodním vyloděním na pláži Omaha a to co vzniklo je něco neuvěřitelného, každý může žvatlat co chce, ale neexistuje autentičtější válečná scéna než právě tato. Perfektní nářez je i závěrečná bitva, od strategického rozestavení vojáků až po hromadu výbuchů a nekončící realistické akce, kterou vrcholí užasné dílo jménem Saving Private Ryan. Tolik hereckých hvězd a kulek se jinde nevidí. Pokud by film neobsahoval klasické klišé, bylo by to za stovku 90% můj TOP 10(16.12.2007)

První půlhodina vylodění v Omaze je prvotřídní filmařina a patří do špičky válečných filmů (dokonalá učebnice 2. světové války). Fascinující třpytka válečného pojetí s bravurní akcí se všemi výhodami emocionálních útoků našroubované na polinkovanou příběhovou kostrou s neskutečným zvukem a atmosférou (kdy kulky prolétávají všude kolem mě). Vynikající režie, zvuk a ruční kamera. Kdo chce ochutnat drastičtější předkrm, například před Saving Private Ryan tak zkuste Kubrickovo řemeslo Full Metal Jacket.(28.12.2011)

Spolu s Indiana Jonesama nejlepsi Spielberguv film. Spousta nezapomenutelnych scen (hlavne vylodeni v Normandii), film i pres svou delku ani na chvily nenudi a Tom Hanks je jako vzdy uzasny. Ostatni herci se taky snazi, ale na Toma proste nemaj. Diky vyborne kamere film pusobi jako kdybyste byli soucasti bitvy a k tomu skvela hudba. Kdyz uz se tak porovnava s Tenkou cervenou linii, tak musim rict, ze TCL tomuhle filmu nesaha ani po kotniky. Jeden z nejlepsich valecnych filmu.(20.3.2005)

• - Na začátku filmu při vylodění můžeme vidět ve vodě překážky tvořené dvěma kratšími kládami, které podepírají jednu delší, jež postupně sestupuje do moře. Ve filmu jsou však tyto překážky postaveny naopak, jejich původním smyslem totiž bylo převrátit spojenecká vyloďovací plavidla poté, co by najela na onu delší kládu, ne jim pouze zabránit v plavbě. (Marten77)

• - Scéna, v ktorej sa kapitán Miller (Tom Hanks) pýta kapitána Freda Hamilla (Ted Danson) na štvorhviezdičkový hotel, sa nemohla nikdy stať, pretože tento pojem (štvorhviezdičkový hotel) sa začal používať až v roku 1955. (ambrosko1)

• - V poslední bitvě v Ramell Jackson (Barry Pepper) vystřílí do Němců celkem 8 nábojů, zásobník má však jen na 5. (jirijost)