Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Pekisan

Rezia Olivera Stona mi velmi nesedi. Alebo skor jeho sposob rozpravania kedy nam je vsetko ukazane a povedane. Tym padom ja nemam ziadnu snahu o premyslanie a chyba mi akakolvek citova vazba. Toto vsetko je v pripade "Born on the fourth of july" podciarknute Tomom Cruiseom, ktory mi je ukradnuty uz zo zasady. Tema "vojna vo Vietname" je nieco take ako 2. svetova vojna a hrozy koncentraku. Proste ak to rejzo uplne nezbabre tak sa mu dostane dobreho hodnotenia, lebo ved svedomie nam nedovoli hodnotit vsetky tie hrozy nizkou znamkou. A to plati aj o chudakoch zmrzacenych veteranoch. Nepouzil by som slova uzivatela Pokeball: "Může to znít blbě, ale když si chtěli hrát na policajty světa, tak jim ty vozíky patří.", ale je pravda, ze tam nemali co liezt a hlavne dobrovolne sa prihlasit do vojny, odohravajucej sa tisice km od domova je na pozastavenie sa. K samotnemu filmu len tolko, ze je nam naozaj vsetko polozene ako na podnose. Je to ako sediet vo vlaku a za oknom sledovat ubiehajucu krajinu. Aha tam vyhorel kus lesa (smutne), aha svadba v dedine (vesele). A jediny pokus o metaforu (diera v mase v hamburgery = loz, prazdnota) je vysvetlovany asi 10 minut. Za plus povazujem zaver, za hlavny minus minutaz a epizodku v Mexiku. ()

Kingjiri

Oliver Stone má téma války ve Vietnamu evidentně v oblibě. Na druhej pokus se mu ho podle mě povedlo zfilmovat jinym způsobem o něco líp. Co mě fakt zaujalo, byl výkon Toma Cruise, kterej zahrál proměnu z nadšenýho idealistickýho klučiny v prozřelýho válečnýho veterána bojujícího proti válce fakt uvěřitelně. A bylo vidět, že se na tvorbě scénáře podílel skutečnej Ron Kovic. Moje pochvala taky patří hudbě od Johna Williamse. Uplně pochválit ale nemůžu stopáž, která mi přišla místama zbytečně dlouhá (natahovaná). I když měl film slušnej námět a určitou vypovídací hodnotu (protiválečná myšlenka), nemůžu říct, že v budoucnu budu mít někdy nutkání si ho pustit znova, tři silnější hvězdy. ()

bif

Opravdu mistrovsky natočený film. Režie hranicí s dokonalostí, fantastický střih a fenomenální herecké výkony. S citem natočená první část opravdu nemá chybu a nic si nezadá ani s legendární četou. Neskutečný herecký koncert Cruise diváka provede i daleko drsnější a temnější druhou polovinou, kde snímek lehce upadá...vlastně až nudí... ()

Stefan_M

Zaciatok nudny, sceny z Vietnamu nic-moc. Avsak nemocnica, to uz bolo ine kafe. Nechcel by som to zazit. Tom Cruise bol skvely. Koniec mi vsak pride taky "typicky Americky hepyend". Cakal som aspon nejake fotky zo skutocnosti a co bolo s Kovicom potom. BTW.: vcera na Prima Cool som videl 180 minutovu verziu, asiq nejaky Prima Cool CUT verzia :D. ()

ozeki

Oliver Stone jako jeden z největších bojovníků proti válečné politice USA - možná úplně jediný :) - natočil film, ve kterém dává dost důrazně najevo, která strana barikády pro něj představuje domácí území. A tak musíme sledovat, jak si váleční veteráni serou do gatí, neustále vytřepávají urinální katétr, pokřikují "vztyk" na svoje schlíplé mužství, "pochodem vchod" na nefunkční nohy a další různé nepříjemnosti jejich každodenního života, protože to je podle něj jediný způsob, jak nám ukázat zbytečnost války. Tom Cruise se i přes neslušivé lokny nádherně vžil do role a s tím, jak jeho tělesná schránka postupně chátrá, chátrá i kvalita děje, což je prostě špatně. Nehledě na to, že by film zasloužil o 40 minut kratší stopáž, aby se stal snesitelnějším. Přesto všechno mě vnitřní pocit pod 4 hvězdičky nepustí. ()

tranquill

"Pusťte bratry domů!" Americká hrdost, válečné prozření a následná katarze v podání Toma Cruise je Stoneovým šlápnutím do vosího hnízda Američanů... ()

Miky22

Po dlouhé době zase nějaký film, který mě něčím dostal. Asi protože sem nedávno byl ve věku jako dospívající Ron a vím, co to je chtít něčím být. Vojáci u mě mají na jednu stranu nesmírný respekt, ale válka je velmi špatná věc, kterou prostě nikomu nepřeju. Film krásně ukazuje, jak se taková představa lepšího světa, může rychle změnit. Je to souboj systému proti jedinci. Je to souboj morálky a povinnosti. Je to souboj člověka proti člověku. Možná to není úplně na 5*, ale momentálně to nevidím jinak, možná to časem upravím. ()

Razzor_82

"Já za svou vlast bojoval." Oliver Stone se nebojí šlápnout do kontroverzních vod a ukázat světu zbytečnost války. Příběh mladíka plného odhodlání bojovat za svou zemi. Po válce prožívá vnitřní boj a kruté vystřízlivění z invalidního vozíku. Jak se díky prožitým zvěrstvům mění ideály na totální sračky. Báječně uvěřitelný výkon Cruise. Vietnam trochu jinak z psychologického pohledu. 8/10 ()

Zombo

Podle mě jeden z nejlepších výkonů T. Cruise (např. zoufalá hysterie po návratu z hospody) ve zdrcujícím příběhu paralyzovaného veterána postupně přesvědčeného o nesprávnosti a nesmyslnosti vietnamské války. I to americké vlastenectví mi tu ani trochu nevadilo, hodilo se sem tak jako snad nikde. Po Četě další skvost týkající se bezedné studny válečných filmů - Vietnamu. ()

Zet

Hutný, těžce protiválečný film s mnoha syrovými, nepříjemnými scénami. Forrest Gump bez růžových brýlí. Jedna z nejlepších rolí Toma Cruise. ()

Fido

Velmi dobré. Sice přílišná politizace tohoto typu není zrovna můj šálek kávy, ale Tom Cruise a John Williams to napravili. ()

GodKnows

I want a woman, Dad. I want somebody to love me. I wanna to be free again. I wanna walk in the backyard on the grass. I wanna put my bare feet in the ocean. I wanna run along the sand and feel it on my feet. I wanna stand up in the shower with the hot water streaming down my legs, in the morning... I wanna explode, Dad. I wanna get out of this fucking body I'm in. I wanna be a man again...I just wanna be a man again. ()

Primavera

Film, ktorý by mal vidieť každý, kto je ochotný utekať do vojny nechať sa zmrzačiť pre "ideály", na ktorých niekto druhý pekne v teplúčku zarába veľké prachy. Scény zúfalých zmrzačených hrdinov, ktorých majú aj v bordeli problém obslúžiť, lebo kde nič nie je, ani čert neberie, nieto šľapka ... tak to bolo silné. Cruise podal absolútne presvedčivý herecký výkon. Pre mňa jeden z najlepších vojnových filmov. ()

BDMarty007

Hodně zajímavý film o vietnamské válce, ukazující hlavně mentální přerod zarytého stoupence amerického konservativismu vycházejícího z velmi bigotních poměrů (zde reprezentováno zejména matkou) po kritika války. Velmi zajímavé je, že deziluze nenastává ve Vietnamu, jako ve většině filmů zabývajících se touto tematikou. Ještě po návratu se válečný invalida Ron Kovic vášnivě staví na stranu obhájců. Teprve postupná konfrontace s důsledky vlastního zranění, s postojem veřejnosti k válce a s domácí politikou ... formuje jeho proti-válečný postoj. Je to vlastně hodně silné drama o osudu jednoho člověka, o složitém vyrovnávání se s invaliditou a deziluzi o politických vůdcích. Tentokrát vynikající Tom Cruise a za zmínku určitě stojí i Willem Dafoe, tentokrát dokonalé ztělesnění zkrachovalé existence válečného invalidy. ()

upas

další profesně zvládnutý "post vietnam" olivera stonea. srovnání s četou není sice úplně fér, ale člověk se tomu neubrání. přerod mladého pana "ameriky" nebyl úplně důvěryhodný... ()

Acrobat

najlepsia psychologia veterana z vojny, alebo vojaka vobec. Interakcia chlapec-vojak, vojak -vojna, veteran - veteran a veteran - spolocnost, je spraveny s psychologickou a scociologickou presnosťou, preto Vám nadaávky, radosť, smútok, slzy Toma Cruisa budu pripadat skutocne. Ide o film, pri ktorom si v skutocnosti mozete povedat nechcem zazit vojnu a byt vojak. Ten film Vam to vnuti. ()

Martin79

Herecký "koncert" Toma Cruise a poprávu oskar za režii a střih dle mého. "Silná" atmosféra téměř celého snímku, kterou nepatrně naruší jen "mexická" pasáž. I tak 80%. ()

Petulka88

Oliver Stone se znovu vypravil do Vietnamu a opět je to trefa do černého. Spíše než o válečný film se ale tentokrát jedná o drama pojednávající o ztrátě mladických ideálů a o obtížném návratu z vietnemského bojiště do normální společnosti. Nezanedbatelným plusem tohoto filmu je navíc to, že tady Tom Cruise podává asi nejlepší výkon své dosavadní kariéry. ()

danny_21

Stone je příkladem režíséra, který dnes dokonale vyšumel a aktuálně stojí za starou bačkoru ve srovnání s tím, jaké perly kdysi dokázal točit, tenkrát ještě uměl poselství sdělit a nebral ohledy. Tohle byla další variace obžaloby války, tentokrát z pohledu ideálního amerického hošíka, který projde vlasteneckou propagandou, nadšene nastoupí do tryskáče směr Rákosov, aby jako mrzák došel k prozření po vietnamské histerii a následnému rozpoutanému opovržení nad veterány, při hledání další životní cesty. Výborný Willem, ještě lepší Cruise - 80 %. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore