Snímek Den, kdy se zastavila Země vypráví příběh mimozemšťana Klaatua, který jednoho dne přistane na Zemi. Hlásá příchod v míru a vyžaduje si setkání s představiteli všech států světa, před kterými hodlá přednést své poselství. Když se však dozví, že to je věc zhola neuskutečnitelná, opustí své dosavadní obydlí a vydá se do světa na vlastní pěst... Film vznikl v době rozpuku Studené války a strachu z nové hrozby- možnosti rozpoutání atomového konfliktu. Autoři snímku se v něm jasně vymezují proti dalšímu vývoji této nesmírně ničivé zbraně. Z filmu je tak cítit kritika postoje tehdejších politiků, kteří namísto mírové dohody zvolili zbrojení a udržování paranoidní atmosféry strachu před podlým nepřítelem. (havLord)

Pavelos

Oldschoolové sci-fi, na které se dá podívat i v dnešní době a ikdyž je staré téměř 50let, tak dobře pobaví.. Na svou dobu nadčasový materiál.. Byl zde nádherně ztvárněn vztah mezi Klaatuem a malým klučinou.. ()

zdenur

Inteligentní sci-fi, nesoucí v sobě poselství, které se hodí pro každou dobu. Díky tomu se stává film v podstatě nesmrtelným. ()

Emzet

Chtělo by se říct, že The Day The Earth Stood Still čpí atmosférou studené války na sto honů a je proto pro dnešního diváka zastaralý. Už na ten druhý pohled si ale divák uvědomí, že mezinárodní situace se vlastně zas tak moc nezměnila...a že film je poněkud zastaralý z jiných důvodů, především pro svou dobovou naivitu a jednoduchost. Kontrast mezi pozemskou a mimozemskou civilizací je z dnešního pohledu tak naivně samozřejmý, až to trochu nudí - tím chci říct, že většinu času naprosto přesně budete vědět, čemu se bude Klaatu divit a s čím nebude souhlasit. Vždyť kupříkladu o nepochopitelnosti válek pro mimozemšťany (a tedy vykreslení lidstva coby barbarského plémě) psal už náš Jan Matzal Troska ve svém Zápasu s nebem, dobrých 11 let před tímto filmem (a jsem si jistý, že bychom mohli jít ještě víc zpátky do historie). Toto pochopitelně trochu ubírá filmu na vážnosti a aktuálnosti, přeci jen si dnešní cynický divák žádá trochu komplexnější a sofistikovanější kritiku lidstva jako celku...na druhou stranu to ale snímku taky dodává jistou dobovou patinu, která může být navýsost lákavá. Michael Rennie svého "cizince v cizí zemi" hraje skvěle, film nikde nevázne ani se nezadrhává a hudba Bernarda Herrmanna je tuze atmosférická. A navíc - ať už jsou sebevíc naivně podány, myšlenky v The Day The Earth Stood Still nestárnou a jsou stále aktuální i po téměř šedesáti letech. Ať už jde o mezinárodní rozmíšky nebo o bulvár a vztekle dychtivou touhu po senzacích, které by dokázaly nahradit prázdný život řadového občana. U tohoto snímku nesáhnete vedle i pokud vám žánr sci-fi nic neříká - rozhodně jde o dobovou "pecku", kterou by byla škoda nevidět. ()

bolan

To je hodně sci-fi pravěk, chvílemi se člověk neubrání smíchu, chvílemi strká hlavu do písku, aby neslyšel ty naivní dialogy. ()

Dlubal David

──────────██████........................................................................................................................................................... ────────██████████...................................................................................................................................................... ─────────████████......................................................................................................................................................... ─────────███████████................................................................................................................................................. ─────────████████─█████......................................................................................................................................... ──────────██████────██████.................................................................................................................................. ──────────██████───────████████..................................................................................................................... ──────────██████──────────███████................................................................................................................ ──────██████████████────────██████.................................. Klaatu barada nikto .......................................... ───███████████████████████████████............................................................................................................. ─████████████████████████████████................................................................................................................ ████████████████████████████████.................................................................................................................. ████████████████████████████............................................................................................................................. █████████████████████████.................................................................................................................................... ██████████████████████............................................................................................................................................ ██████████████████████............................................................................................................................................ ██████████████████████............................................................................................................................................ █████████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................................... ◢ ■ ◣ (C) [95/100] () (méně) (více)

heihatchi

No jo, ty speciální efekty byly strašný, naštěstí to ovšem nebyla stěžejní část filmu. Na druhou stranu mě ale mrzí herecké výkony, které stály za starou Bellu Swanovou... Musím však ocenit scénář, jenž předčí vše ostatní a dokázal tak u mě vyhoupnout film do těch čtyř hvězd. ()

sandis

To na tu dobu nebylo špatné... Pořádné sci-fi ve stylu začátku 50. let... však co si budeme povídat, kam se hrabe např. na mnohem starší Metropolis. Pěkných 8/10... ()

*Colorado

Před verzí s Keanem jsem se odhodlal zkouknout nejprve originál. Na filmu se mi líbí především myšlenka, že návštěvník z kosmu Klaatu přiletěl jen proto, aby zabránil případnému nebezpečí ze strany pozemšťanů pro vlastní rasu. Vše se samozřejmě týká negativného využívání atomové energie, což byla otázka od Nagasaki a Hirošimi otázka asi dost aktuální. Žánrové zařazení napovídá, že se nedá očekávat žádné jednoznačné sci-fi, film je především o tom, jak Klaatu poznává pozemský život a snaží se nasměrovat lidstvo tím správným směrem, a proto jsou prvky sci-fi dost omezeny, ale některé tu jsou a relativně pobaví :-) Ono věcí, které pobaví je tam víc, například bylo hodně úsměvné když se po obloze pohyboval Klaatuův talíř údajně rychlostí 400 mil/hod, ale na obloze se pohyboval o trochu rychleji než horkovzdušný balón, nebo když se vojáci snažili uvěznit Gorta v plastu :-) A na to, jak původně potřeboval Klaatu mluvit s hlavami států, tak se na konci moc rychle spokojil s bandou vědců.. Ale to jsou jen drobnosti, musim říct, že ve výsledku je to velice povedené dílo, které přes svůj věk i mladšího bratříčka stojí za zkouknutí. ()

PDcz

3*** body Zamyslela se nějaká z těch úžasných společností jak se může normální neamerický člověk dostat k filmu, který by chtěl vidět? Konec myšlenky. [X] Minus 1* bod Za to nemůže film, ale skutečnost, že anglicky až tak dokonale neumím a opravdu jsem měl problém občas stíhat. On se ten film dá sehnat jen v originále bez titulků "morálně a legálně". [X] Minus 1* bod Po tolika letech to nebylo tak silné. Přesto mi to přišlo o chlup lepší než nová verze plná efektů. [X] Jsem zvědav, jak bude vypadat pátý remake :-/ ()

Hapretor

Jak je to staré, tak je to skvělé. KLAATU, BARADA NIKTO! Film skvěle vystihl podstatu lidstva - naše debilní chování jako entity. ()

MickeyStuma

Temná 50. léta, USA, Washington DC. Studená válka je v plném proudu a vládní propaganda neustále udržuje americkou populaci v obavách z útoku Sovětského svazu. Hrozba jaderné války hrozí z obou stran barikády. A do takové atmosféry náhle přiletí kosmická loď, ze které vystoupí muž a prosí lidstvo a mír a porozumění, jinak v opačném případě za své činy bude pykat. Takové je politické pozadí filmové sci-fi klasiky natočené dle románu Harryho Batese 'Farewel to the master' vydaného v roce 1941. Dnes už vcelku těžkopádný konverzační snímek o soucitném mimozemšťanovi snažící se pochopit nelogický lidský sklon k násilí. Byla v jeho osobnosti snaha vytvořit symbol spasitele podobného Ježíši Kristu? Těžko říct. Jeho inteligentní vystupování a myšlenkové sounáležitosti k daným skutkům a jednoznačnostem k tomu skutečně inklinují. Je tady spousta vyřčených věcí k zamyšlení. Když si vezmeme jenom senzacionismus médií a způsob, jakým strach ovládá životy těmi, kteří je ovládat chtějí, je nejen stále aktuální, ale i nadčasový. Snímek byl natočen naprosto jednoduchou cestou. Minimum speciálních efektů a velmi často statická kamera. Po herecké stránce také není o co stát. Herci jen na určitých místech od říkají svůj text a je hotovo. Napětí tedy žádné, o nějaké atmosféře nemůže být řeč už vůbec. I tak se v rámci žánru jedná o klasiku, která by se měla velmi často připomínat v rámci osvěty protiválečných skutků. ()

Evander

Den, kdy se zastavila Země je pro mě jedním z největších překvapení poslední doby. Film je naprosto úžasný, milý, skvěle zahraný, obsahující poselství, které je stále stejně aktuální, ba možná i více než v době vzniku filmu. Nečekal bych, že Sci-Fi film může být tak příjemně odpočinkový a že může diváka pohladit po duši. Tleskám autorům za tento úžasný a velmi nadčasový počin. ()

Barak

Čekal jsem něco více akčnějšího a trikovějšího - někdy se podaří překvapit fakt hodně ;) Vypadá to hodně dobře, je to chytré, má to myšlenku a není to žádný popcorn. Akorát si myslím, že je to zbytečně dlouhé, protože tam jde hlavně o to něco sdělit a to nastane až v závěru samozřejmě, čímž ten zbytek tam působí přebytečným dojmem. Nemyslím si, že je třeba remaku, ale uvidíme - snad to "Neovi" výjde.... :) ()

ZsuZska

!spoiler! Dřív filmy prostě točit uměli. Nepotřebovali k tomu žádné počítačové efekty, žádné výbuchy, žádné skládání akce na akci, prostě jen dobrý scénář, hudbu, herce, a napětí je tu, ani člověk neví jak. Film o tom, jak je na Zemi vyslán mimozemšťan, který má nás ( pozemšťany) varovat. Chce po nás, abychom se zamysleli a pak nejlépe zastavili výrobu jaderných zbraní. No a že když to neuděláme, takže nás vlastně roboti k tomu stvoření zničí… ouha, jak se rozhodneme? - Konec, nejdůležitější je konec! Proč by film musel být vždy vyřešen.. Jsem velice zvědavá, na nové zpracování, ale možná si ho nechám ujít.. ()

Stíba

Práce s atmosférou ve stylu noirových filmů a orodování za pacifismus jsou nosníky téhle sci-fi klasiky. Nečekejte, žádné katastrofické scénáře, protože ty se tu nekonají. Tady se pracuje se slovy a myšlenkami, technologickými kousky jako v "nové" verzi filmu to tu pochopitelně nesrší ale to je narozdíl od něj právě přínosem. Střízlivá vizualizace a jednoduchá osobitá stylizace je tu mnohem mocnější. ()

Joski

Veľmi dobre natočené. Rozhodne lepšie, ako nový remake. Réžia, scenár a hlavne kamera absolut paráda. Na druhý krát ešte lepšie a dávam 90% ()

Neo zastaví Zemi

Neo zastaví Zemi