Snímek Den, kdy se zastavila Země vypráví příběh mimozemšťana Klaatua, který jednoho dne přistane na Zemi. Hlásá příchod v míru a vyžaduje si setkání s představiteli všech států světa, před kterými hodlá přednést své poselství. Když se však dozví, že to je věc zhola neuskutečnitelná, opustí své dosavadní obydlí a vydá se do světa na vlastní pěst... Film vznikl v době rozpuku Studené války a strachu z nové hrozby- možnosti rozpoutání atomového konfliktu. Autoři snímku se v něm jasně vymezují proti dalšímu vývoji této nesmírně ničivé zbraně. Z filmu je tak cítit kritika postoje tehdejších politiků, kteří namísto mírové dohody zvolili zbrojení a udržování paranoidní atmosféry strachu před podlým nepřítelem. (havLord)

senor

Klasika sci-fi a to myslím vážně. Zdejší nízké hodnocení je mi záhadou. Film je zcela oprávněně v IMDB Top 250. Pochybuju že remake bude lepší, ale rád se nechám překvapit. Výborná hudba od Bernarda Hermana. ()

Mrkvič

Jó, v té době jistě pecka. Hlavně asi díky skromnosti efektů a jakš takš nějaké myšlence, protože jiné béčkové snímky té doby byly uřvaným prcháním před neviditelnými mimozemšťany (viz Červený trpaslík). Pořád se ale na film i po šesti dekádách dá dívat a to je úžasný. Pohled na kráčejícího robota, který ve srovnání se současnýma potvorma je trapně jednoduchý a směšný, je také díky hudbě pořád docela dramatický. A pokud někomu nevadí jednoduchá (ale správná a smysluplná) myšlenka filmu, může si film užít. ()

uhlajz

Na svou dobu určitě převratný motiv, ale trošku nedotažené, některé věci zase dost nelogické (např. pouze 2 vojáci hlídající vesmírnou loď). Jsem zvědav, jak si s tímto námětem poradí letošní remake... ()

noriaki

Anti-militaristické sci-fi z černobílého desetiletí mccarthismu kritizující paranoiu a nedůvěru panující mezi znepřátelenými velmocemi. Na rozdíl od sci-fi tehdejší doby nestojí film na tricích, ale na hlubokých myšlenkách a poselstvích. O dvě třídy lepší než pozdější remake. ()

Pavlínka9

Film mě moc neuchvátil, ale byla jsem na něj zvědavá. Zvláště na to, jak se "aklimatizuje" Klaatu v naší společnosti a jak přijme osoby, s kterými přišel do styku. Naštěstí narazil na ty hodné a příjemné. Ohrožení, které přistání mimozemského předmětu vyvolalo po celém světě a očekávání toho, co bude dál, je dobře zasazeno do prostředí USA v době počínající studené války, kdy lidé byli plni nejistoty a strachu, co se bude dít dál. "Panáček", který hlídá vesmírný předmět není o moc větší než průměrný muž, ale jeho "záhadnost" mátla všechny přítomné přihlížející. Čemuž my se v dnešní době můžeme pouze smát. ()

Kmotr76

Sci-fi, které má co říct i po více než šedesáti letech. Tento film není postaven na tricích a akci, ale na poselství, které je stále aktuální. A o to aktuálnější muselo být jen pár let po druhé světové válce, kdy se nejeden člověk obával té třetí. Ale i triky stojí za to, i když jich je bohužel málo. Vyzdvihnout musím ještě výtečnou hudbu Bernarda Herrmanna a slušné herecké výkony. Na druhou stranu, film je místy opravdu zastaralý a pochopitelně naivní. Ale naštěstí není hloupý, jako většina sci-fi tehdejší doby. A hloupý nebude snad ani za dalších šedesát let. Klasika, kterou se inspirovaly tucty tuctů pozdějších filmů. ()

Saku

Film, jehoz poselstvi muze tezko unest zaprisahly pacifista. Plakat - jak pise liuk a lima - opravdu vypada spis jako pokracovani tohodle prekvapive malo (zde) hodnoceneho skoro kultu. Kolik takovych Klaatuu chodi mezi nami? Kdy uz konecne vsichni budeme svedky neceho podobneho? Nemusi se prece zrovna Zeme zastavit :) ()

Brandon

Pouhé přenesní odpovědnosti za nenásilí je řešení zbabělé, je třeba změny myšlení. Krátkozraký film. Raději bych nějaké to upřímně hloupoučké scifíčko. ()

fefee

Tak toto Sci-Fi ktoré v podstate ani nie je až také plnohodnotné Sci-Fi, pretože toho tam je pomenej a nie je podstatné pre svoje posolstvo ktoré v tej dobe vzniku malo a ešte si myslím stále má význam, bolo slabším odvarom. Nie preto že by ma vyslovene neoslovilo, ale jediné čo malo význam vo filme bol jeho záver na ktorom to celé stálo a zvyšok bola len obyčajná nudná hra kde sa nič nedeje. 2,5* ()

MikeZ

Gort po těch sedmdesáti letech sice lehce zteřel, jeho poselství ale díky Wiseově polodokumentárnímu stylu (a naší povaze) neztratilo nic na aktuálnosti. 8/10 ()

liuk

Tak tohle musel být ve své době slušný šok. V geopolitickém rozdělení světa let padesátých, kdy se v USA snažil senátor McCarthy nastolit podobný hon na politické odpůrce jako v zemích socialistických, musel mít Wise dostatek kuráže, aby nechal poslat na Zemi mimozemšťana, který celému světu hlásá tak trochu něco jiného než by lidstvo naší planety, se kterým se dá jednat pouze násilím, chtělo slyšet. Hloubka celého sdělení není povrchní ani náhodou. Název filmu má v příběhu zcela jiné opodstatnění a dění než si divák před puštěním myslí a o to je ta inkriminovaná událost lepší. Tenhle film nestárne už jen proto, že se ani ve své době nesnažil ohromit efekty, o kterých už tehdy tvůrci věděli, že prostě nevypadají nijak skvěle, a tak je vesměs skoro nepoužívají. A že je ten golemovej robot k smíchu? To ani ne, je spíš prostě krásně retro. S čímž souvisí i perfektní plakát k The Day the Earth Stood Still. Ten je tak nádherně praštěnej, a zároveň tak o náplni filmu hrozně lže, že je to až kouzelné. ;) Holt dřív asi musel mít každý sci-fi film na posteru robota unášející vnadnou slečnu, i když byl úplně o něčem jiném. A mně se tahle naivnost na obalu s hlubší náplní po rozbalení líbí moc. ()

Spock

Nejlepší protiválečné sci-fi, které jsme viděl. Pokud ovšem není jediné, které jsme viděl. Nukleární válka klepe na dveře a přesto může vzniknout takový film, klobouk dolů před tvůrci. Dokázat takovým inteligentním způsobem apelovat na lidi kolem sebe a vyjádřit své názory se dnešním „moralistickým“ aj. podobný filmům příliš nedaří. Takže abych to shrnul. :-) Připravte se na nevšední sci-fi, s dobrým příběhem nad nímž se nejenom zasmějete, ale možná i popřemýšlíte. ()

Ichabod

Klaatu nám přispěchá na pomoc s obrovskou ambicí, že nás prostě spasí, pokud za to stojíme a domáhá se jednání se všema zástupcema všech našich států - to neprojde - a tak se začne procházet po městě a řešit blbosti, zatímco je po něm vyhlášené pátrání. Nikdo ho nedokáže identifikovat a není k nalezení, přesto že jeho podoba je známa minimálně několika vojákům a lékařům apod. Hodně hloupě nedotažené béčko (s ale pro mne zajímavou zápletkou) s velmi nepovedenou dramaturgií, ale příjemnou výpravou a herci. Moderní verze mi sednula mnohem lépe, nejen díky efektům, ale díky pro mne věrohodnějšímu chování lidí i samotného Klaatu, který v něm má alespoň nějakou šanci pochopit lidstvo (za předpokladu, že je to vůbec možné :-) . ()

MI-380

Perlička pro sběratele (dále také pro obdivovatele Golema a pro ty, kdo si rádi připomenou dobu studené války), vyžadující velkou dávku shovívavosti. 60%. ()

klima777

Klaatu barada nikto? Ať už otázka znamená cokoliv (oplétačky s nadějí, záchranou atp.); tentokrát zní odpověď ano (a je vyřčena s úctou). ()

vincent

Myslienka je sice super, ale zialbohu je to obalene vo velmi ospanlivom obale, pri ktorom som mal trochu problem nezaspat. Jeden z filmov, na ktorom sa ruka casu podpisala dost jasne. Je to jedna so snimok, ktora si zasluzi remake a kvoli ktoremu som si vlastne tento film pozrel. ()

Han22

Na Zemi přichází mimozemšťan, který lidstvo chce varovat, že mezinárodní organizace planet má dost jejich násilí, agrese a atomového zbrojení a že pokud se neobrátí k míru, budou zničeni. Jelikož armáda postupuje podle hesla nejdříve střílej a potom se ptej a novináři vytvoří hysterii, mimozemšťan se skryje a s tváří průměrného američana poznává planetu, na kterou přiletěl. Spřátelí se s malým klukem a na čas získá srdce i jeho matky. Líbilo se mi v podstatě všechno - přes černobílost a komornost se jedná o svižný film se sympatickými postavami, pěknou výpravou a solidní režií - Robert Wise tyhle pomalý scifárny zkrátka uměl. Když už se něco děje (obkličování lodi, výpadek elektřiny) je to výborně natočené. A líbilo se mi i protiválečné poselství, které je sice dneska naivní, ale když se podíváme na dnešní svět o to více potřebné. Jen těm sci-fi kulisám (loď, robot) by slušela více barva. Každopádně příběh, který položil základy všem first-contact filmům a sci-fi roku 1951. ()

Neo zastaví Zemi

Neo zastaví Zemi