Wednesday

• USA Wednesday

Série(2) / Epizody(16)

Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná? Wednesday Addamsová vyšetřuje sérii vražd a tu a tam se na Akademii Nevermore s někým spřátelí. Udělá si ale i pár nepřátel. (Netflix)

Anderton

Veľmi dobre rozumiem tomu, prečo je Wednesday fenoménom doby. Učím totiž na strednej umeleckej škole a tam polovica žiačok pripomína Wednesday a v novom roku ju už bude pripomínať väčšina a asi sa táto mánia prenesie aj na chlapcov. Ale k veci, Wednesday je projektom primárne určeným pre teenagerov, takže pre nás starších ide o starú látku v novom, nie úplne prirodzenom, šate. Našťastie nejde o svätokrádež, naratív celkom funguje, len skrátka si treba vopred ujasniť, do akej cieľovej skupiny patríte. ()

AppleCore

Tim Burton je definitivně vyčerpanej a po jeho kdysi tak ikonickym i pověstnym gotickym stylu není ve Wednesday ani vidu, ani slechu. Adamsova rodina byla pohřbena tím nejrutinnějším a nejlínějším scénářem, ve kterym je hlavní postava – vzhledem ke svojí jinakosti – vražena na speciální školu „čar a kouzel“. Celý to young adult pojetí bere příběhu jakoukoli atmosféru, jakoukoli vážnost a dokonce pohřbívá i všechny snahy o černej humor – ten sám o sobě  občas funguje jenom díky samotný Wednesday, kterou si Jenna Ortega neskutečně užívá (zbytek obsazení je jeden velkej omyl). Do toho Elfman fidlá svoje orchestry stejně nudně, jako Burton režíruje. Wednesday je generická, předvídatelná, prosluněná a překvapivě barevná nepohádka s vyumělkovanou stylizací pro nikoho, postrádající originalitu i snahu o skvělou show. Je proto dost divný, že nejenže má seriál tak vysoký hodnocení, ale především to, že se na něj docela dobře kouká - všem záporům navzdory. ()

leila22

Úžasné časy Veľkých rýb a Nožnicovorukých Edwardov sú nenávratne preč, nebudeme si klamať. Zostáva nám už asi iba s láskou spomínať na ikonické príbehy, ktoré s ľahkosťou chytili za srdce. Srdcom Wednesday sa zas stala jej hlavná predstaviteľka - 20 ročná Jenna Ortega, obrovský herecký talent s dokonalým kukučom. Práve vďaka nej je čerstvý netflixový ošiaľ pozerateľný a jemne sa vymykajúci z ich klasickej teen škatuľky. Skutočne si neviem vybaviť inú herečku, ktorej by táto rola sadla viac a nebyť Jenny, je dosť možné, že by som to s Wednesday rýchlo zabalila. Charakter sarkastickej copane stvárňuje precízne. Je chladná, morbídna, ale aj vtipná a súčasne nebezpečne kúzelná. Snáď najpamätnejší je jej svojský tanec na večierku, pri ktorom údajne išlo o Jennynu čistú improvizáciu. Ďalšou veľmi príjemnou (neúplnou) postavou je Vec. Inak nezaujímavú scénku povyšuje práve jej prítomnosť o level vyššie a baví omnoho viac ako jej plnohodnotní kolegovia. To však ani tak nie je ich chyba. Nájde sa tu viac dobrých hercov, akurát prakticky nemajú čo hrať. Celkový scenár je slabučký, ale okolo Veci vzniklo niekoľko pekných nápadov. Často ide iba o hravé drobnôstky (prilepenie o žuvačku na chodníku a pod.), ale efektné a potešujúce. Za ďalší plus seriálu považujem kostýmy, hudbu a celkový timing, pretože na sychravý november je 8-dielna mysteriózno-hororová séria viac než stvorená. Horšie je to už s niektorými efektami, ktoré pôsobia dosť lacno a najmä s dejom, ktorý je často odfláknutý či príliš prekombinovaný (finále ani radšej nekomentujem). Wednesday je vo výsledku značne nevyváženým dielom, ktoré je miestami tvorené akoby pre 15-ročné publikum, čo dosť zamrzí. Porovnávanie s klasikou je asi celkom zbytočné a čím viac sa o to budete snažiť, tým menej si minisériu užijete. S mojimi nízkymi očakávaniami, no nadpriemerným talentom Jenny, sa mi to nakoniec podarilo. Toto žieňa budem pozorne sledovať, myslím, že v rukáve má pripravené ešte ďalšie esá. ()

Kothy

Přesto, že Addamsovu rodinu moc nemusím, tak tohle se vážně povedlo. Netflix po letech oživil tuto téměř mrtvou a polozapomenutou značku. Má to lehce atmosféru Harryho Pottera, ale nedá se říct, že by ho to přímo vykrádalo. I obsazení je super snad s výjimkou otce Wednesday. Ta je neskutečně nihilistická a libuje si ve všem negativním. Střídá jednu školu za druhou a nikde nevydrží. Nakonec se dostane do Nikdyvíc, kde je dětí jako je ona mnoho a už tolik nevyčnívá. Stejně se jí to ale nelíbí a snaží se utéct. Nakonec si jí tu ale zalíbí a ona zůstane. Postupně odhalujeme historii školy i její rodiny a zjišťujeme, jak je vše propojené. Celé je to provázané detektivní linkou, kdy hledáme vraha a tajemné monstrum. Hodně se mi to libí. Je to promakané a těším se na další sérii. Ten hype si to zaslouží. "Byla jsem u lykantropologa." ()

DwayneJohnson

Roztomilá blbina těžící z výkonu hlavní představitelky a té správně nastavené atmosféry. A strašně mi sedl ten její černý humor a suché hlášky. A pak hlavně božská ruka a fakt, že tam Zeta-Jones nemá až až tolik prostoru, tohle všechno ve mně hlodá jak červotoč v krokvi, abych to ještě zvednul . Zatím tři a něco, zaokrouhlených po pár dnech pěkně, rychle nahoru. ()

Happens

Hlavní hrdinka, celá jeji stylizace, každý pohyb a minimalistické výrazy... vše famózní. Zbytek rodiny spíš uboze nechutný, žádný šarm otce, žádný půvab mámy atd. Ostatni herci se nedostali do Stranger things, tak tu dělali komparz. Celý ten příběh velkolepé pomsty není ničím originálním a jen vykrádá motivy z Harryho Pottera. Seriál stojí a padá s Vendulou. Každopádně ta drží dobře. ()

eLeR

Trochu slabší príbeh a mierne nešikovná vyšetrovateľka, ktorá obvinila snáď každého. Kostýmy, masky, výprava, muzika a celková atmosféra výborné. No a asi pôjdem proti celej zemeguli, ale mňa Jenna herecky extra neohúrila. Naopak všetci ostatní ma bavili viac Škoda tej ofiny. 3,5* ()

Chrustyn

Vizuál Tima Burtona se střetává s temnějšími díly Harryho Pottera a přináší ... až překvapivě zábavnou sérii, ve které je úplně jedno, jaký máte vztah k rodině Addamsových. Tempo je nevyvážené a po Burtonovské první polovině se vyprávění stáčí směrem, které není úplně šťastné, ale po celou dobu stále dokáže jak napínat, tak i bavit sarkasmem hlavní hrdinky. ()

Scalpelexis

Wow, ok, upřímně, po dlouhé době jsem byl něčím víc než příjemně překvapený! Netušil jsem vůbec do čeho jdu; Netflixu přitavená nálepka o tahání woke tématiky i do míst nepředstavitelných moje defaultní očekávání nastavilo k těm nejnižším hodnotám recenzenta, který si schovává ty ploché 2 hvězdičky po 2-3 přetrpěných dílech. A ono vůbec! Start kopne jak kůň, nečeká na žádné výřečnosti a všude zmíněný Burton vs Harry Potter styl mi atmosféricky, prostředím a interakcemi postav sedl lépe jak všechny ty hrnce na sedničku roznásobené o přesně padnoucí obleky. Celý detektivní případ, absence důvěry a neustálé potloukání se v temném a hodně nebezpečném prostředí mi exaktně připomínalo napětí z Ospalé díry. Snažím se i mé nadšení relativizovat ve smyslu, že jsem ani nebyl cílená young adult audience. Pro ty až moc vážné by to mohla být ta největší výtka: Některé plot twisty jsou naivní, prvky romance jsou prosté až hodně drhnoucí a až mnoho postav má továrnu na nekonečné množství odpouštění a rozdávání dalších šancí na potkání. Naopak Jenna Ortega jako cynická, temnotu vyhledávající a feminismu zdravě se dotýkající Wednesday si bravurně ukradla celý seriál pro sebe (budiž důkazem, že test českého dabingu dopadl otřesně) a odtáhla ho na zádech tak, aniž by dala komukoliv jinému šanci se ukázat (vyjma Věci!), Elfmanova hudba (či jeho inspirace) k Burtonovým horrorům je automatická garance kvality a na to, že příběh není zrovinka originální, tak vše odsýpalo jak z partesu. Já si nápaditou a zábavnou "Středu" užil a od druhé série mě neodradí ani mučením. ()

heyda

Zatím mám za sebou jen 4 díly, ale myslím, že už můžu hodnotit nové Burtonovo dílo, které se rozhodně povedlo. Skvělý výběr herců (zejména Jenna Ortega) nebo neznámý Jamie McShane jako šerif. Fantastická kamera a hudba (Nothing Else Matters na konci 3. dílu mi z ní v uších ještě teď). Prostě perfektní seriál, který je po právu hitem Netflixu a do maximální hodnocení je to opravdu jen chloupek. Trochu mi vadí vzhled příšery, některé hloupější momenty, ale většina stopáže mě baví. S hodnocením zde se naprosto ztotožňuji :) ()

Stanislaus

Mám rád oba devadesátkové filmy o Addamsově rodině stejně tak jako tvorbu Tima Burtona, tudíž pro mě byla Wednesday povinnost. Myslím, že Burton byl skvělou volbou do režisérského křesla, byť je pravda, že jeho poslední filmy nedosahují kvalit jeho starší tvorby. Během sledování seriálu jsem si nejednou vzpomněl na některý z jeho předchozích snímků - zejména na Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a Ospalou díru. Abych hned ze začátku odbyl nějaké ty výtky, tak jsem čekal, že bude Wednesday více černohumorná a méně orientovaná na mladší náctileté publikum. Nicméně - i tak jsem si těch osm epizod celkem užil, navíc se mi líbilo, že měl seriál i lehce kriminální nádech, i když odhalení pachatele nebylo tak šokující, jako tomu bylo v případě Ospalé díry. Jenna Ortega je sympaťačka, též jsem rád viděl po delší době Christinu Ricci, coby devadesátkovou Wednesday, a celkem jsem ocenil, že Addamsovic rodinka nedostala moc velký prostor, protože mě Zeta-Jones a Guzmán zaujali o poznání méně než Huston a Julia. Rovněž mě bavila předlouhá Gwendoline Christie, zatímco postavy a představitelé studentů byli už méně zapamatovatelní. V neposlední řadě nesmím opomenout zmínit mrštnou Věc a strýčka Festera (byť mi též více seděl Lloyd). Vedle mysteriózně-fantaskní, humorné a kriminální roviny osloví Wednesday též rovinou společenskou - onen vztyčený ukazováček vůči lidem, kteří odsuzují (jakékoli) menšiny byl nepřehlédnutelný. Na závěr musím říct, že jsem si od seriálu asi sliboval něco víc, přesto bych ale lhal, když bych řekl, že jsem se netěšil na každý nový díl. Slabší čtyři hvězdičky! ()

MontyBrogan

Na začiatku ma sklamalo, keď som zistil, že  Wednesday nebude exot medzi ľuďmi, ale exot medzi nadprirodzenými exotmi. Príbeh bol však uspokojivý. A celkom originálny výber prítomných bytostí. Miesto očakávanej dominancie upírov / vlkolakov, sa tu vyskytuje len jedna nevyvinutá vlkolačka, zvyšok sú sirény a medúzy. Ale je to naozaj pozitívum? Nesnažili sa Burtonovci týmto výberom len odlíšiť od Twilightu? Jasné, úroveň je niekde inde, no cringe by bol na svete. Čiže snaha o originalitu nemusela byť ani tak autorov prirodzený trade mark, ako skôr z núdze cnosť. ()

rikitiki

Wednesday je zde puberťačka, takže ať už chce nebo nechce, musí nutně řešit potíže s dospíváním a vztahy. Na rozdíl od filmů s Ricci série není vtipná, zato se zabývá strašidelně-detektivní zápletkou. Postava Wednesdey není temná z podstaty, ale její odmítavý postoj k světu a návodům, jak by ho měla správně prožívat, je pro ni obranou a štítem. Vadil mi Gomez, kterého tady hrál velmi nepohledný herec – naštěstí jen v pár sekvencích. Morticia Catherine Zeta-Jones byla nevýrazná. Namaskovanou Christinu Ricci jsem nepoznala. A scéna tance na večírku se fakt povedla. A pomocná ruka je super. ()

anais

Vizuálně televizní devadesátková teenage slabota. Kam se to hrabe na 30 let starou Sommersovu “rodinu”. Ale silná stránka seriálu je v uchopení postavy samotné Wednesday, která projde naprosto neuvěřitelným - leč geniálním - dramaturgickým obloukem od odtažité sadistické potvory v empatický emancipovaný vzor všech ostatních studentů…a funguje to, a je to na konci i velmi (prvoplánovitě) dojemné… ()

TheEvilTwin

Jenna Ortega se pro roli Wednesday snad narodila, protože takhle precizní emoce, mimika, postoj a celkové chování k této postavě sedí úplně na 100 % a lepší herečka do role nasrané emo puberťačky nesnášející celý svět být obsazena snad ani nemohla. Bravo! Jako celek funguje seriál poměrně dobře – atmosféra školy pro podivné je dostatečně temná, kreativita všemožných ras a jejich schopností je zde šikovně využita, vizuální i herecká stránka jsou taky na vysoké úrovni a tahle dark detektivní teenage story ala Sherlock Holmes zde už dlouho nebyla a plnohodnotně zaplnila díru na filmovém poli. Humor místy pobavil, ale zpětně si uvědomuju, že zas až tak úderný nebyl a potenciál sarkasmu hlavní postavy byl o dost vyšší. Bohužel pro mě jsem záporáka odhalil už někdy v půli a 8 dílů mi přijde taky trochu moc (slušelo by zkrátit na 6 a byl bych úplně spokojen), ale i přes tyto malé nedostatky je výsledkem fajn odpočinková mini série, která je ale do jisté míry trochu moc přehypovaná. Každopádně z látky tvůrci hádám vytěžili téměř maximum a ačkoliv odvařený nejsem, větší výhrady nemám. ()

Xeelee

Když se z toho v druhý půlce stala vztahová teenage detektivka ze střední, tak to ztratilo část svého kouzla, ale rozjezd byl vskutku famózní :) ()

ARI50

Každý díl prostě dal trochu zajímavého ale jako celek nepřesvědčil, ruka nezaživna a celkový dojem s rodinný divný. Jako samotný celek příběhu na jedno podívání, hororový nádech slabý, nevim čekal jsem dělo po všem jsem dostal jednohubku. ()

Lucasion

"I don't bury hatchets. I sharpen them." Moment, kdy Netflix s Timem ťali do živého... (Ehm mrtvého). Tenhle seriál je naprosto dokonalým a splněným snem, od doby, kdy jsem viděl první Burtonův film. Wednesday je krásný příklad, jak můžete vzít oblíbenou franšízu a udělat z ní nový příběh. Wednesday je totiž naprosto fantastický charakter a udělat o něm celý seriál by mě samotného nenapadlo. Ale díky obsazení Ortegy je fenomén prostě na světě. Jenna Ortega je totiž naprosto úchvatná. Její Wednesday je sarkastická, bezcitná s dokonalým černým humorem. Její komunikace s každou živou osobou je tak směsicí geniálně zahraného charakteru a jejího fantastického herectví. Nemluvě o dalším obsazení, které je super. "Moje strana pokoje je v pořádku. To jen u Tebe to vypadá, že se vyzvracela duha." Díky fantastické vizualizaci z mysle pana Burtona ožívá skvělý detektivní a hororový příběh o pátrání po minulosti samotné školy Nevermore. Nechybí samozřejmě i velké monstrum. Osm dílů mi uteklo jako nic a hned bych si přál druhou sezónu. Málokdy chytnu takovýhle hype, obzvlášť ne u seriálu. Ale Wednesday je jednoduše dokonalá. Pro mě láska na první pohled. Chci víc! (95 %) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Vřískot opouští i Jenna Ortega

Vřískot opouští i Jenna Ortega

22.11.2023

Ne, nevidíte dvojmo. Obsazení sedmého Vřískotu skutečně odpadává rychleji, než kdyby herečky likvidoval samotný zabiják Ghostface. Pouhých několik hodin po zprávách, že populární hororovou sérii po… (více)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty