Strážci Galaxie

• USA Guardians of the Galaxy (více)
USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Režie:

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (více)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie. (Falcon)

Shredder

Druha a zase uspesna komiksova timovka od Marvelu, ktora okrem vernych fanusikov ocarila aj mnohych odporcov marveloviek. GOTG nie su vynimocni tym, zeby mali tak neskutocne originalny dej, ale z dovodu kapitalne odlisneho spracovania. V prvom rade sa neberu vazne, co sa odzrkadluje nielen v niektorych vybranych scenkach, ale v celkovom feelingu odlahcenej komedie odohravajucej sa v komiksovom univerze, skor nez epickeho hrdinskeho pribehu. Dalsi vyrazny rozdiel vidime, ak si film porovname s Avengermi. Ti boli charakteristicky vyraznymi postavami, pricom k vacsine sme mali dostupny zivotny pribeh v podobe ich vlastnych filmov. Preto aj sustredenie filmu bolo mimo akcnych scen predovsetkym na osobite charaktery, ich vnutorne aj medziludske konflikty, rovnako ako odburavanie zabran ega a postupne formovanie timu. V strazcoch dostaneme ku kazdej postave len strucne informacie plus motivy, ale koncentracia je na pribeh a film ako celok. Stale je to komiksovka a stale to ma prvky Marvelu, ale miesto serioznosti tu mame svizny humor, ktory je miestami takmer over the top (tancujuci Pratt v zavere). Svizny nie je len humor, ale celkova technicka stranka, ktora miesto statickosti prekypuje potenciou. Zabavna a prijemna popcornovka, ktora ma na druhej strane nicim neohurila a s prizmurenymi ocami to vidim na slabe 4 hviezdy. ()

TSZ

Pohádka pro malé i velké, kteří dokáží ocenit neotřelý postup nebo dobrý vtip (těch je však překvapivě málo). Chválím odlišnost od světa Avengers, ale složení téhle partičky na mě působilo až příliš uměle, což je asi největší problém. Nevidím absolutně nic, co by všechny hrdiny mělo držet pohromadě a Vin Diesel v životní roli to nespasí. ()

AndrewT

Málo jsem od tohoto filmu očekával na rozdíl od některých, kteří si ucvrnkávali už u traileru pomalu půl roku předem, a o to jsem byl méně zklamaný. Nebudeme si nalhávat, je to takové převlečené Star Wars do vtipnějšího kabátku, ale ono to docela funguje. Hlavní postavy nejsou hrdinové alá Iron Man a podobní, který by jste si lepili na zeď, ale jsou zábavní a nenudí vás a o to přece jde ne. ()

DaveSmith

Partička superhrdinů, která se nebere příliš vážně a o to líp se na ně kouká. Chris je sympaťák (svým svérázným způsobem), u Zoe už se těším zase na nějaký ten nový odstín (je sexy na modro i na zeleno, další barvy taky nebudou na škodu) a co se týče Groota, prostě nemám slov. Těšil jsem se na Vinovy hlášky a tak jsem byl na začátku trochu zklamanej, ale jak vidno, i s jednou hláškou a dobře animovanou postavou se dá udělat hodně. A že je příběh klišovitej až běda? No a co. Divák se baví, pořád je na co koukat a všechno to podtrhuje super úžasnej soundtrack. Ne nemyslím Batesovy skladby, ale ty parádní songy ze zlatejch (převážně) 60. a 70. let. Co dodat? Snad jen: I am Groot! ()

Colchack

Verím tomu, že každý jeden človek/nečlovek si musel natáčanie tohto filmu užívať viac ako plnými dúškami. Tímovka porovnateľná s Avengers, ale so štipkou humoru naviac ;) Hlavné postavy dostali na pľaci dostatok priestoru a každý na mňa pôsobí viac ako sympatickým dojmom, avšak GROOT je aj tak najväčší pán :D Soundtrack je proste TOP. Veľmi sa teším na pokračovanie. ()

hamir0

Povedená marvelovská popcornovka o neavengerovských „hrdinech“, kteří se neberou moc vážně. Nebo naopak až příliš. Takže za mě dobrá a příště zas. ()

departed

Zatím jediný Marvel, kde jsem se smál opravdu u každé hlášky, z nichž ani jedna nebyla infantilní, jak to ve většině marvelovek bývá. ()

Tomizilek

Příběh mi nepřišel moc zajímavý, vtipy většinou trapné, ale pravděpodobně na tenhle film musí mít člověk prostě správně šílenou náladu - rozhodně to není film na večer, který ve vás zanechá nějakou hlubší emoci. Dvojka mývala a kořena je ale sympatická :-) ()

Dantte..

Nejlepší marvelovka od prvního Iron Mana. Uvolněná, pohodová pro oddych a plná optimismu a starých cool songů. 70% ()

Kinpr

Vážení a milí Avengers, seberte si svých pár švestek a vraťte se tam, odkud jste přišli. Protože Strážci Galaxie, to je teprve parta k pohledání! Je to vtipné, je to akční, má to spád. Až se mi nechce věřit, že patří k Marvelu. Já nevím, co přát si víc... ()

Maniik88

Roztomilá blbôstka. Veľa ľudí tu píše, že aké to bolo vtipné a odľahčené. Nuž tak mne to moc vtipné neprišlo. Tvorcovia sa často snažili o vtip, či vtipné situácie, ale zasmial som sa tak 2-3x. Tie situácie som už niekde videl, napr. hodne podobných bolo v Avengeroch. Inak tvorba tímu bola fajn. Samotní strážcovia boli sympatickí a dej ubiehal svižne. Bol som ale trýznený akože srdcetrhajúcimi scénami, klišé a slabým záverom. U mňa čistý priemer, ktorý neurazí, ani nenadchne. ()

biergof

Stopařův průvodce po Galaxii, Kronika Temna a asi ticíc+1 sci-fi knižek: stisknni čudlik na mixéru a vychutnej si Tuti-Fruti koktejl. Komiksovou předlohu neznám a film mě ani nedonutil se o ní zajímat. Ale nabízí skvělou zábavu, ač nepůvodní. Repeté se nebojím, českého dabingu docela ano, tomu se vyhnu jak trávníku u nádraží. Nejvíce se mi líbí ta rovnováha mezi akcí a komedií, Groot...komu by se nepáčila nařachaná kytička. No, už jen zbývá takto natočit LOBO a Bill, Galaktický Hrdina..tak šup šup, než bude ta válka a já se nedočkám ()

Lilien

Po typickým nesmrteľných hrdinoch, Marvelaci naservírovali netradičnú zostavu hrdinov, ktorí sa postarali o poriadnu dávku akcie a hlavne humoru. Zaujímavé bude aj prepojenie s Avangers cez postavu Thanosa. ()

Marty7CZ

Hned na ůvod musím pokonstatovat, že nechápu, kdo tady čte ty příšerně dlouzekravský komentáře našich kolegů...fakt nevim! No a za mě jinak celkem pohodový a svižný scívko bravurně kombinovaný s retro hudbou a hodně drsným humorem v luxusním vizuálu... 70% ()

sWONDER

Super, cool, vtipná, svižná, velkolepá zábava s dobrými postavami, obdivuhodnými maskamia a všetkým čo má podobný spektákel mať. Mňa, ale takéto predigitalizované, vesmírno - rodinné umeliny, až tak neberú. Kvalitu tomu uprieť ale nemôžem. Tri a pol, dajme tomu :) ()

Zombiepod

Konečne prišla marvelovka, ktorá je od ostatných komiksových adaptácii odlišná a výnimočná. Strážcovia Galaxie sú navyše plnohodnotným, čistokrvným sci-fi so všetkým, čo k žánru patrí, s atmosférou ktorá si berie to najlepšie zo "starwarsáckeho" univerza a ľahkým nádychom cyberpunku. Nenechajte sa však oklamať smutným úvodom - za ním prichádza zbesilá, akčná jazda galaxiou plná nefalšovaného humoru, kde sú aj klišé a sentimentality odbité nenásilným vtipom, s nezabudnuteľnými postavami (I am Groot!). Áno, dejovo je film až okato priamočiary, no je to ohromná sranda, má to grády, napätie, fungujúce emócie a ohromujúce vizuálne spracovanie, kde sa všetko nesie vo výbornom soundtracku 70's rocku. Strážcovia Galaxie nie sú filmom dokonalým, no nemajú k nemu ďaleko, navyše ide o ten najlepší popcornový sci-fi doják, aký som v poslednej dobe videl. Potlesk. ()

fincik

Film je mixem humoru a akce, jak je u Marvelu zvykem. I když vtipu je tu možná až zbytečně moc. Postavy se nicméně dobře doplňují a vzniká mezi nimi zajímavá chemie. Groot a mýval byli skvělí. Film řadím do průměru filmů od Marvelu. ()

No Remorse

Nečekal jsem nic (a vlastně mě ani nelákalo se na to někdy podívat) a dostal jsem mnoho . Skvělá oddechovka - ten potkan byl dobrej i se zbylou florou a faunou byla sranda .Chrisu Prattovi není absolutně co vytknout... P.S. Po další projekci musím přitlačit na 5* ! ()

JohnZ87

Už od trailerů jsem tušil, že film půjde trochu jiným (ujetějším, odlehčenějším) směrem, než dosavadní marvelovky, ale tohle šlo bohužel naprosto mimo mě. Jako rodinný film od Disneyho by to asi fungovalo, jako marvelovka ovšem nikoli a bohužel ani jako komedie. Měl jsem pocit, že film je cílen primárně na děti ve věku 10-12 let. Prostý děj, nevýrazný záporák, nudné scény, převážně nefungující humor a bohužel i celkem nezajímaví hlavní hrdinové. Tomu všemu nasazuje korunu podivný český dabing - často jsem měl dojem, že si dabéři něco šlehli, aby působili víc cool a dialogy mi občas připomínaly hlášky "frajírků" ze základní školy. I když ve filmu bylo i několik působivějších scén, celkově jsem prostě Střážcům Galaxie na chuť zrovna nepřišel, čímž ale neříkám, že je to špatný film, jen mi tohle prostě nesedlo. 45% ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (více)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (více)