Panoptikum Města pražského

Československo, 1987, 10 h 13 min (Minutáž: 52–68 min)

Předloha:

Jiří Marek (kniha)

Scénář:

Jiří Marek

Kamera:

Jiří Šámal

Hudba:

Ivan Kurz

Jiří Adamíra, Josef Vinklář, Josef Bláha, Ondřej Havelka, Karel Koloušek, Bedřich Prokoš, Dalimil Klapka, František Filipovský, Karel Augusta (více)

Epizody(10)

Desetidílný seriál kriminálních příběhů spisovatele Jiřího Marka a režiséra Antonína Moskalyka, který volně navazuje na oblíbené Hříšné lidi Města pražského, se vrací na obrazovky. Opět se tedy budeme setkávat s pány detektivy ze "čtyřky", jen pana radu Vacátka nahradil nový policejní rada Korejs (Jiří Adamíra). Jeho muži, pánové Bouše a Brůžek (Josef Vinklář a Josef Bláha), budou s pomocí již penzionovaného detektiva Mrázka (František Filipovský) a snaživého policejního koncipisty dr. Součka (Ondřej Havelka) řešit kriminální případy, které přinesla doba hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Jakkoli to byla těžká doba, lidé hřešili stále. Neboť hřešit je tak sladké... S humorem a lidskou shovívavostí se podíváme na příběhy hříšných a nehříšných pražských občanů, nahlédneme s nimi do prostředí, která bychom v našem hlavním městě již těžko hledali, prožijeme situace, které se rovněž nemohou opakovat... (Česká televize)

yarca

Trochu jsem se bála,jak se podaří navázat na nedostižnou sérii "hříšných lidí" a jak se pan adamíra popere s tím,že by měl nahradit radu vacátka jaroslava marvana..a ono se to povedlo!!! adamírův korejs je prostě jiný a je jiný perfektně a uvěřitelně! a kouzelný je i ondřej havelka - tomu jeho role sedla jak prd** na hrnec!!! z mojí původní skepse je rázem nadšení a myslím,že v tom nejsem sama.. ()

pyromantik

Dôstojný nástupca čiernobielej detektívnej série. Charizmatický Adamíra sa do role pana rady hodí vynikajúco. O kvalitatívnu stabilitu sa pričinili aj herecké osobnosti Vinklář, Filipovský, Bláha, ale aj mladý Havelka, Preiss, Zedníček. Uznávam, že farebnosť akoby pár percent z tej dobovej pochmúrnosti ubrala, ale keďže sa tvorcovia naďalej pridŕžali knižnej predlohy v rovnakom duchu, výsledok je výborný. Mne sa páči aj hudba Ivana Kurza, ktorá sa nesnaží napodobňovať genialitu Zdeňka Lišky, ale svoju úlohu plní skvele. Moje obľúbené časti: ,,V tom starém domě" (kde som si vychutnával atmosféru českej letnej krčmičky), ,,Letní přehánka" (ktorá je príjemne napínavá s nečakaným rozuzlením), ,,Příběh z dovolené" (ktorý dokonale zobrazuje predvojnové napätie v pohraničí), ale aj ,,Hokynářská balada" (ktorá predstavuje zlatú detektívnu klasiku). Pánové ze čtyřky sú stále borci. ()

Sadova302b50

Panoptikum není špatné, je prostě trochu jiné. Atmosféru doby se podařilo zachovat (byť k jejímu vykreslení přistupoval režisér Moskalyk trochu jinak), a barvu bych seriálu rozhodně nevyčítala. Pan Adamíra se své role zhostil důstojně a především (!) po svém, což se mi líbilo, a rovněž zápletky mi přišly takové trochu zapeklitější. Je to prostě něco odlišného, než Hříšní lidé, rozhodně mi tento seriál nepřijde podřadnější. 85% ()

eexDon

Für mich - 80%, - /rada Korejs tak dokonalý, že to až pěkný nebylo a všechny díly dopadli na 100% - vše ideální/, + /Vinklář/Bláha/Filipovský zůstali + navíc, v rámci oživení Havelka, svižnější, modernější/, hodnocení - dobré, docela ucházející, ale ne tak povedené jako Hříšní lidé města pražského s Marvanem, navíc s dokonalým Korejsem, celkově jsou HLMP uvěřitelnější a bližší realitě Prahy 30. let a navíc - na radu Vacátka nikdo nemá! ()

Indominus

To už není pan rada Vacátko ani režisér Sequens a ta podstata je zkrátka pryč. Je to výtečný seriál a dal bych o hvězdu víc, kdyby se neodkazoval na původní sérii. Adamíra jako vždy úžasný, ale je to jako nahradit českého fouska německou dogou. Posunula se i doba a tím i náměty. To co mě iritovalo byl Ondřej Havelka (ale toho krom Saturnina nesnesu nikdy a nikde). ()

Jirkacek

Seriál Panoptikum Města pražského přinesl v roce 1987 nové díly kriminálních příběhů a snažil se stát se důstojným pokračováním oblíbených Hříšných lidi Města pražského s Jaroslavem Marvanem. ŠÉF detektivů byl vyměněn za Jiřího Adamíru a tak se mi s touto změnou zdá, že tento seriál uspěl tak nějak napůl. Doba dvacátých a třicátých let 20.století se nám ovšem velice líbí, příběhy mají také slušnou úroveň, herecké obsazení výborné - jen ten Marvan bohužel chybí a také černobílé provedení, které skvěle podtrhovalo starobylou atmosféru. Nicméně se určitě jedná o jeden z lepších seriálů šedivé doby socialismu. Panoptikum Města pražského a jeho vyšetřovatelé u mne našli čtyři detektivní hvězdičky ****. ()

horskejvlk

Když dva dělají totéž není to totéž, Moskalik a Sequenc byly jako pomeranč a citrón tj. Oba citrusy tj. machři, ale každej jinak. Zde se nostalgická a hlavně autentická atmosféra první rep. vypařila, zbyla 80-tá...vexláci a Tuzex je zde cítit i přes kulisy, barevný formát by nevadil to byly filmové verze Partie krásného dragouna apod. také a atmosféra 20 let byla zachována ale zde... stáhněte si TV barvu a stejně to nepomůže, děj i zápletky jsou fádní a předvídatelné, Bouše i Bůžek jsou jen kulisy v novém pojetí který pojal pan režisér, úvodní píseň v podání Zedníčka to jen potvrzuje, trapnější je Havelka no a Adamira který svým hereckým stylem ala chladná logika, se na “Kriminalistu” nehodí , Šéfa kontrašpionáže to ano, jak v Emě Destinové obrst. C a K rozvědky to byla trefa do černého. Takže celkový seriál neurazí ale nenadchne, je to spíš výpravnější předkrm četnických humoresek který přijde za 11 let. ()