Nemocnice na kraji města

• Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

San Miguel

Nevím proč, ale tento seriál mi sedí do letního období. Ani nevím, jestli se mám rozepisovat. Asi takhle: kdo viděl, tak ohodnotí. Podle mě perfektní český seriál s Ladislavem Chudíkem co by primářem Sovou. ()

otacz

Já v tomto seriálu vidím naivitu a současně můj ideál zdravotnické péče bez ohledu na mohovitost klienta. Kopeckého neměl šanci kdokoli předčít v jeho vtipnosti a rétorice. Toto byla léta těžké normalizace? ()

andykanadan

tento serial som kedysi rad pozeraval preto, lebo ked som bol maly, som aj ja snival, ze raz budem lekarom - aj ked nie ortopedom, ale chirurgom. Splnilo sa mi to tak na 50% - som doktor... ()

sun.eagle

Seriál jehož jméno ho předchází. Kultovní zaležitost. Já osobně uznávám a chápu celou tu oslavnou "gloriolu" která se rozprostírá kolem seriálu. Prostředí, postavy, zápletky dialogy a ....Štrosmajer to jsou pilíře seriálu. Pilíře které jsou ale podlamovány věcma které jim nikdy nedodají stabilitu aby stály neohroženě tváří v tvář nelítostnému zubu času. Co mám na mysli? Třeba primáře Sovu, jež je tak nereálné dobračisko, že kdyby mu někdo kapal na hlavu H2SO4 tak on mu poděkuje a nabídně svou dceru, primariát, rodinou vilu, životní uspory a dovolí mu přepnout televizní kanál při sledování prodloužení finále mistrovství světa ve fotbalu. Čistota duše Čenkové která hlavně při nadšené agitaci u ředitele u mě vyvolávala zvracení. Cvach jehož neschopnost by stačila na to aby připálil čaj, se pohodlně drží na ortopedii, dokonce požaduje místo primáře, no jestli byly takové poměry za husáka tak to je námět pro Stephena Kinga. Prostě jasné rozdělení na absolutní dobro a absolutní zlo nepovažuji za promyšlené napsání postav, spíš to připomíná pohádkovou Popelku. ()

jindrisak3

Vynikající seriál, vynikající scénář, vynikající herecké výkony, vynikající doktor Štrosmajer... V dnešní době už něco tak dobrého nikdo nenatočí. ()

skream

Konečně seriál, který za komunistů něco stál a nebyl ovlivnění propagací režimu. A smrt hlavní postavy - to musel být tenkrát zvrat jak prase! ()

cing-ti

omlouvám se za nízké hodnocení, i přes hvězdné obsazení to není až tolik můj šálek kávy i když musím uznat že několik momentů zde bylo opravdu skvostných :) Stella Zázvorková jako manželka zelináře nebo Josef Bláha coby otec pokrývač.... ()

pyromantik

Sanitka, Žena za pultem a toto dielo- tri diamanty seriálovej socialistickej Českej kinematografie- vždy sa k nim rád vraciam. ()

RenataD

Hercům v tomto seriálu věříte, že jsou lékaři. Tak skvěle to zahráli! Dnes můžeme sledovat různé seriály, ale působí strašně lacině. Technika je mnohokrát dokonalejší, ale asi hercům chybí příprava a mnohým charisma, kterou měli Chudík, Kopecký, Čundrlíková i Janžurová a další. Škoda, že podobných doktorů jako těch v seriálu, moc není. ()

acdcac

Co k tomu dnes říct? Seriál jsem viděl jako náctiletý kluk a hrozně se mi líbil, Kopecký, herci atd. Už tehdy jsem však cítil, že ten seriál tak nějak není pravda, že vypráví o lidech, kteří vlastně neexistují, že problémy, které řeší, jsou nějaké umělé, lacině předvídatelné, prostě - že překrucuje realitu k obrazu někoho, kdo je jakoby nad námi všemi. Tehdy mi to ale nějak nevadilo, bral jsem to jako že to tak má být. Na dvojí realitu jsem byl zvyklý, protože byla všude. Ve škole, v práci, myslím, že dnešní padesátníci vědí o čem mluvím. Dnes mám názor jiný. Jaroslav Dietl, sedmilhář a přisluhovač komunistů, talentovaný člověk, který prodal svůj talent vrahům a tím se tak podílel na kulturním plundrování českého národa. Dnes to vidím jako neomluvitelné selhání. Zajímalo by mě, jaký on sám by měl dnes názor na svá díla. ()

Von Kempelen

A já to mám rád, všechny ty vznešený kecy, Karlovo chlastání a chvástání i upřenej pohled Emy. Jen doufám, že tenhle seriál nebere nikdo vážně. ()

Trucker

Prvních třináct dílů je koukatelných (zejména díky výkonům pana Kopeckého), i když některé věci se tam opakují pořád dokola. Od 14. dílu už jsem měl téměř neustále dojem, že seriál ztratil dech, recykluje sám sebe, a nové postavy a události už tam přibývají jen proto, aby se vůbec ještě něco dělo. ()

Mišul_MF

Rozhodně nadprůměrná záležitost v porovnání s většinou tehdejší a bohužel i dnešní televizní seriálové produkce. Oproti jiným dobovým počinům se tu o hodně méně soudruhuje a vůbec se tvůrcům celkem podařilo ideologii z převážné části nechat někde za dveřmi (v první sérii se dokonce objevuje „západní“ auto :-), navíc se tu sešla řada špičkových herců, kteří odvádějí víc než poctivé výkony (zvláště pan Kopecký, paní Štěpánková a v druhé sérii paní Medřická). Osobně se mi mnohem víc líbí původních 13 dílů, snad proto, že jsou bohaté na řadu různých dějových linek (patálie mladého Sovy; „starej obšourník“ Štrosmajer a jeho nezdárná dcera, která ho připraví o sotva nabytou funkci; milostné avantýry doktorky Čeňkové, intriky neschopného a zároveň všeho chopného dr. Cvacha, z jehož odkazu ještě dnes čerpá např. Zounar v Ordinaci; úlet primáře Blažeje s Inou jako důsledek jeho nešťastného manželství s příliš ambiciózní Maciuchovou atd.), má to spád, postavy se nějak vyvíjejí, nechybí vtip, ale ani trocha dramatické akce při Blažejově automobilové honičce s žárlivým saniťákem a na mladou a hezkou Elišku Balzerovou, které „spící panna“ Ina může jen těžko konkurovat, se hezky kouká :-) Především to ale celé končí tak nějak harmonicky: doktorka Čeňková po zklamání s hokejistou a s ňoumou Řehořem (jehož nakonec přenechala kolegyni Králové) nachází spřízněnou duši v mladém Sovovi, který přemohl své démony a přebírá v nemocnici štafetu po otci, dále zkrocení zlé ženy v podání hubaté sestry Huňkové, návrat Blažeje k rodině a Iny k saniťákovi… nemůžu si pomoct, ale tady to podle mě mělo končit. Ale chápu, že valuty z Německa tehdy táhly, a tak se po čtyřech letech dotočil ještě 7dílový přídavek, podle mého názoru dot rozporuplný. Na jednu stranu se sice tvůrcům povedlo oživit děj Kaiserem a hlavně paní Medřickou (nemluvě o letmém, leč výživném návratu dr. Cvacha) a jako aktivní šachista jsem se zájmem shlédl i pár vsuvek z bohužel krátké hráčské kariéry dr. Štrosmajera (byť mě dost pobavilo, že v té partii, kterou vyhrál nad Nárožným, nechal soupeře zahrát dva tahy za sebou), ovšem některé věci z předešlých dílů jsou tu postavené doslova na hlavu: tak třeba mladý Sova se zcela v rozporu s vyzněním původní série projeví jako slaboch, zbabělec a sobec, nadto se vrátí k bývalé ženě navzdory tomu, jaké mu dělala medy v první sérii a jak s ní musel válčit o dítě, zatímco Ina, která se po těžkém rozhodování vrátila k saniťákovi, si zničeho nic zažádá o noční služby, aby mohla opět nabíhat Blažejovi (asi ji to doma s neobyčejně zvědavou tchyní nebavilo), s kterým si nakonec udělá dítě. Podle mě zbytečně násilné dějové a charakterové twisty, vzhledem k menšímu počtu dílů je to navíc celé takové uspěchané (včetně úmrtí Štrosmajera, který udílí rady mladému Peterkovi, a chvíli nato je najednou na pravdě Boží) a nekončí to už zdaleka tak optimisticky: starý Sova se sice opět shledá s doktorkou Fastovou, ale musí se vyrovvnat s tím, že syna má na hovno, chudák Čeňková zůstala (stejně jako Králová) jako kůl v plotě atd. A tak zatímco původní třináctce bych vcelku bez váhání dal 4 a půl (tu půlku strhávám za děsivou Emu v podání Marie Motlové a její příšerně smutné oči, které bez přestání vrhala na starého Sovu, aby nenechával Karla v bryndě, a které se člověku na dlouho vryly do paměti; mimochodem, jak si mohli Sovovi za hlubokého socialismu vydržovat hospodyni? Není to vykořisťování? :D), přídavek ode mě sklízí sotva tři a nezachrání to ani zgruntu hodná zelinářka Dobiášová. Dohromady tedy slabší čtyři, které by ale pořád vysoko čněly nad dalšími pokračováními, pokud bych se někdy k jejich hodnocení odhodlal. () (méně) (více)

Brepti

Legendární český seriál všech dob, je situován hlavně v lékařském prostředí a v soukromí herců, takový seriál se mi vždy líbil, neměl chybu a proto se na tento seriál dívám nejradši, prostě nejlepší česká seriálová špička a mám tento seriál moc rád a v oblibě, prostě nepamatuji seriál od Jaroslava Dietla který by se mě kdy nelíbil ale tenhle seriál opravdu má úžasně skvělý děj a hrají v něm nejlepší čeští herci. ()

DarthArt

Možná mě bude někdo kamenovat, ale myslím, že pět hvězdiček nemusí nutně dostat jen deset nejlepších kusů v dějinách filmu. Spíš by se s nima měly orazítkovat všechny záležitosti, který dosáhly určité dokonalosti (pokud nepočítám krajnosti typu Okres na severu). A v rámci českého socialistického seriálu to Nemocnice na kraji města určitě je. Fantasticky rozehrané zápletky, euforie a facky ze života každého z nás, na svou dobu nulová propaganda, solidní výprava, skvělí herci ve své nejlepší hodince, tady je prostě všechno. A samozřejmě dělostřelba hlášek geniálního doktora Štrosmajera, podle kterého by se měli učit všichni doktoři, i ten namyšlenej třicetiletej floutek, kterej mě onehdá skoro vyrazil z ordinace a myslel si jak tím zapůsobí na sestřičky, i když má MUDr. jenom protože jeho fotřík rozhodl, že to bude dobře vypadat v rodinným životopisu. Nemocnice na kraji města je prostě fenomén a mám takový pocit, že ve svým ranku už ho nikdy nikdo nepřekoná ! ----- P. S. : Novodobé pokračování (aspoň to první) Nemocnice patří k těm méně průserovým svého druhu. ()

pajkir

ale jo...klasika, která tehdy přikovala celej národ k televizi a když umřel Štrosmajer, půlka republiky to obrečela. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let